Téma: Superman - třičtvrtě století v pohotovosti

Vydáno: 20.06.2013 19:30 - Pavel Pinker | foto: DC Comics

Hrdina v rudomodré pláštěnce, který se mimořádně úspěšně vrátil do kin jako Muž z oceli, s námi oficiálně tráví už osmé desetiletí. Pokud vezmeme v potaz prvotní nápad, pak dokonce deváté. Do důchodu se přitom určitě nechystá.
Jerry Siegel a Joe Shuster byli v roce 1933 osmnáctiletí studenti střední školy, kteří se podepsali pod povídku s názvem The Reign of the Superman. Se svým pozdějším charakterem by si ovšem původní Superman příliš nepotykal. Šlo totiž o obyčejného tuláka, jenž získal telepatické schopnosti po experimentu šíleného vědce a rád by ovládnul celý svět. Působení experimentálního lektvaru je však pouze dočasné a titulní zloduch nemůže získat další, jelikož vědce zabil. V závěru končí opět v zapomnění.

Superman - wallpaperJak všichni víme, Superman není žádný tulák a už vůbec ne parchant. Proto je za oficiální hrdinův start považován rok 1938, kdy se poprvé objevil jako Kal-El z planety Krypton. Autoři zůstali stejní a svůj nápad prodali gigantu DC Comics, který jej poté vydal v komiksu Action Comics #1. Boom na sebe nenechal dlouho čekat - od té doby se Superman objevil v mnoha filmech, animovaných, hraných i rozhlasových seriálech, komiksech či počítačových hrách. Nás samozřejmě zajímá hlavně ten film.

Poprvé animovaně a hned skoro oscarově
Kirk Alyn ve filmu  / SupermanRoku 1941 natočil Dave Fleischer desetiminutový animák, jenž se jmenoval jednoduše po své titulní postavě. Krátký film ulovil oscarovou nominaci a Fleischer si v následujících letech slavného hrdinu půjčil ještě šestnáctkrát. O jedenáct let později vznikl v zámoří převelice populární seriál Adventures of Superman, nicméně první hraný počin vznikl už o tři roky dříve. Série z roku 1948 se opět nejmenovala jinak než Superman. Kirk Alyn (na fotografii vpravo) se v ní stal oficiálně prvním hercem, který Supermana ztvárnil. Zajímavostí je, že jsou trikové sekvence v seriálu často kreslené - speciální efekty byly v té době velice nákladné.


The New Adventures of Superman byl pro změnu seriál animovaný. Natáčel se v letech 1966 až 1969 a jednalo se celkově o šedesát osm půlhodinových epizod. Supermana namluvil Bud Collyer, což pro něj nebyla žádná nová zkušenost - hlas mu totiž propůjčil už ve Fleischerově animácích a jeho hlas znali rovněž posluchači rozhlasové série z roku 1940.

Na plátno ve velkém až převelikém

Christopher Reeve ve filmu  / SupermanPřesuňme se do roku 1978, kdy plátna kin dobývala dodnes patrně nejznámější anabáze Supermana, film Richarda Donnera s tradičním názvem Superman. Snímek s na svou dobu neskromným rozpočtem pětapadesáti milionů dolarů má kořeny v roce 1973, kdy de facto započal výběr herců. Zvučná jména se střídala rovněž na postu režiséra (mj. William Friedkin, Steven Spielberg či Francis Ford Coppola) a scénář napsal autor legendárního Kmotra Mario Puzo. Producenti si byli natolik jisti úspěchem, že byl souběžně natáčen druhý díl, uvedený roku 1980 - po neshodách právě s producenty byla však Donnerova dvojka zastavena a dotočil ji Richard Lester. Až v roce 2006 se konala satisfakce v podobě Supermana II - Verze Richarda Donnera.

Lester natočil později také Supermana III, ten byl však už pouhým stínem svých slavných předchůdců. Na film Superman IV by pak většina fandů nejraději zapomněla - navzdory nízkému rozpočtu se jednalo o propadák, jenž má na krku režisér druhořadých akčních béček Sidney J. Furie.

Ve všech čtyřech filmech ztvárnil Supermana Christopher Reeve. V časech jedničky téměř neznámý herec, o několik let později superhvězda. Osud se mu však dosti ironicky vysmál - představitel nezničitelného muže měl v oblibě jízdu na koni a po ošklivém pádu v polovině devadesátých let ochrnul od krku dolů. Herec přesto prokázal obrovskou vůli a dále bojoval alespoň na poli ochrany životního prostředí či různých sociálních problémů. Mírné zlepšení přišlo rovněž v jeho fyzickém zdraví, přesto v roce 2004 umírá. Krátce po svých dvaapadesátých narozeninách utrpěl infarkt a upadl do kómatu, z něhož se už neprobral.

Helen Slater ve filmu Superdívka / SupergirlVíte o tom, že komiksová legenda měla svůj ženský ekvivalent? Příkladem budiž nepříliš známá záležitost Superdívka, ve které blonďatou superhrdinku ztvárnila Helen Slater.  Ani superschopnosti však nepomohly, když ji kritika roztrhala jako noviny a v kinech zcela vyhořela, čemuž přihlíželi ve filmu rovněž obsazení Peter O'Toole a Faye Dunaway - oba si odnesli nominaci na Zlatou malinu. Nebyli jedinými známými jmény, která se v titulcích objevila. Hudbu Superdívce složil Jerry Goldsmith, o jehož angažmá se uvažovalo už při přípravách prvního Donnerova Supermana. Tomu se říká pech...

Dalším známým počinem je hraný seriál Lois & Clark: The New Adventures of Superman, na našich obrazovkách znovu a zase pod názvem Superman. Osmdesát sedm epizod vzniklo v letech 1993 až 1997, hlavními představiteli se stali Dean Cain a Teri Hatcher.

Brandon Routh ve filmu Superman se vrací / Superman ReturnsRok 2006 se nesl ve znamení vzkříšení filmového Supermana, jež se konalo v režii Bryana Singera. Snímek Superman se vrací se dočkal rozporuplných reakcí a horko těžko obhajoval svůj monstrózní rozpočet. Náklady filmu přesáhly dvousetmilionovou hranici a zhruba tutéž částku v USA vydělal. Pokud se na Singerův pokus podíváme objektivně, jedná se o technicky skvěle natočený film - brzdí ho pouze jistá sterilita a bezkrevnost, což nejsou zrovna slova, která by divák rád používal po zhlédnutí takto nákladného blockbusteru.

Superman superblbě

Jsou hitem na Youtube a vděčí za svou slávu tureckým filmařům. Ano, mluvím o neblaze proslulých plagiátech, které v Turecku vznikaly jako laciná (a laciná je hodně slabé slovo) náhražka slavných západních titulů a dodnes jsou bohatým zdrojem nechtěné zábavy. Neunikl ani Superman. Protože je škoda tady cokoliv sáhodlouze popisovat, pokochejte se tou parádou sami.

Süpermen dönüyor
Raději se z Turecka vraťme na západ. Ve třetím tisíciletí konečně někoho napadlo, že by se na téma dalo pohlédnout i z jiného úhlu. Vznikl tak seriál Smallville, soustředící se na předsupermanovské období Clarka Kenta. O hlavní roli se postaral Tom Welling a seriál nasbíral přes dvě stovky epizod.

Ač by se mohlo zdát, že v dnešní době už nemá naivně zidealizovaný rudomodrý hrdina co říct, tržby aktuálního Muže z oceli vypovídají jinak. Jistě, jeho jediným letošním pokořitelem je rovněž komiksový superhrdina ve filmu Iron Man 3, producentům to však zajisté nikterak vadit nebude. Ostatně druhý díl je na cestě.



NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY