Festivalové ozvěny: 11. týden

Vydáno: 13.03.2013 07:00 - Jana Bébarová | foto: facebook tvůrce

V Praze dnes vrcholí Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Ve velkému proudu jsou přípravy na dubnovou bilanční přehlídku českých snímků Finále Plzeň, která letos mj. poctí Břetislava Pojara.
JEDEN SVĚT
Včera večer byl v pražském kině Lucerna slavnostně zakončen Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Vítězné filmy, jejichž tituly byly ohlášeny již včera, budou v kinech Atlas, Lucerna a Světozor promítány od odpoledne.
Čtyři poroty festivalu letos udělily celkem sedm ocenění. Hlavní porota vybírala ze čtrnácti dokumentů uvedených v "Hlavní soutěži". Cenu za nejlepší film přisoudila dánskému docudramatu Způsob zabíjení režiséra Joshuy Oppenheimera, které je děsivým vhledem do myslí indonéských masových vrahů.
Porota své rozhodnutí okomentovala takto: "Na vítězném filmu oceňujeme především neobvyklý přístup režiséra ve zpracování daného tématu. Režisérova cesta do myšlení hrdinů, u nichž dochází k transformaci jejich osobnosti přímo před očima diváků, je jakousi psychoterapií v přímém přenosu. Rádi bychom vyzdvihli silnou vizuální a formální stránku, kde režisér propojil prostředky grotesky amerických gangsterských filmů a dokumentu".
Cenu za nejlepší režii získala polská režisérka Lidia Duda za dokumentární sondu do života pedofila s názvem Zapletení a Zvláštní uznání obdržel film o životech palestinských uprchlíků Svět, který není pro nás.
Dvanáct dokumentů z programové sekce "Máte právo vědět" hodnotila čtyřčlenná porota Václava Havla. Jako film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv ocenila ilegálně natočený dokument o žhavé politické atmosféře v současném Bahrajnu s názvem Bahrajn - vstup zakázán. Porota rovněž udělila Zvláštní uznání filmu Mezi nebem a peklem o těžké práci horníků u sopky na indonéském ostrově Jáva.
Dokument Vesnice na konci světa o životě v malé grónské osadě získal od poroty Českého rozhlasu ocenění za inovativní využití hudby a zvuku ve filmu. Cenu Studentské poroty získal dánský projekt Polibek od Putina o masovém ruském provládním hnutí „Naši“ v režii Lise Birk Pedersen.
Více informací o vítězných filmech festivalu najdete zde.
FINÁLE PLZEŇ
Jedenáct hraných a devatenáct dokumentárních českých snímků bude koncem dubna usilovat o Zlaté ledňáčky na tradičním plzeňském Finále, největší bilanční a soutěžní přehlídce českého filmu.
Do sekce celovečerních hraných a animovaných filmů, jež měly premiéru od dubna 2012 do dubna 2013, byly zařazen sociálně laděný snímek slovenské režisérky Ivety Grófové Až do města Aš, film Bez doteku mladého nováčka mezi filmovými režiséry Matěje Chlupáčka, punkový snímek Don´t Stop debutujícího Richarda Řeřichy, první část třídílného retra Agnieszky Holland Hořící keř, thriller Záblesky chladné neděle a retrosnímek Konfident slovenského tvůrce Juraje Nvoty.
Do soutěže promluví i v Rotteramu oceněný Můj pes Killer, který bude o prvenství usilovat i na Febiofestu, a nové projekty stálic českého filmu Vladimíra Michálka (Posel), Jana Hřebejka (Odpad město smrt), Marka Najbrta (Polski film) a Davida Ondříčka (Ve stínu).
Všech dalších čtrnáct českých hraných či animovaných snímků, které vznikly ve stejném období, uvidí diváci mimo soutěž.
Z šedesáti šesti českých dokumentů, které byly do festivalové soutěže přihlášeny, bylo vybráno devatenáct, mezi nimi například nový projekt dvojice Vít Klusák - Filip Remunda Život a smrt v Tanvaldu či dokument zachycující jeden rok ze života českých radikálně levicových politických aktivistek, který po názvem Rozhořčené režíroval Českým lvem nedávno oceněný David Vondráček.
Plzeňské Finále letos mj. složí poctu třem domácím filmovým tvůrcům: režisérce, scenáristce a výtvarnici Ester Krumbachové, spisovateli Pavlu Kohoutovi a výtvarníkovi a režisérovi filmů pro děti Břetislavu Pojarovi. Prostřednictvím sekce "Křídla slávy" festival rovněž vzdá hold významným jubilantům Jurajovi Jakubiskovi a Jiřímu Menzelovi, kteří letos slaví pětasedmdesátiny.
Od loňska nová sekce "Zoom", která minule zaostřila na polskou kinematografii, tentokrát představí snímky ze sousedního Německa, a zmiňovaní Vít Klusák a Filip Remunda budou poctěni retrospektivou svých děl.
Další informace o festivalu, který se v Plzni uskuteční od 21. do 27. dubna najdete zde.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY