Seriál: Walking Dead

Vydáno: 16.11.2010 08:00 - Kateřina Samková | foto: 2010 AMC

O zombících v režii Franka Darabonta. Příjemný objev po všech stránkách, se skvělou tísnivou atmosférou, výborným obsazením a filmovými parametry. Seriál, který je kvalitnější než většina filmové produkce (nejen) tohoto žánru.
Komiks Walking Dead spatřil světlo světa v roce 2003. Jde o černobílý seriál, který vychází jednou měsíčně ve vydavatelství Image Comics. Na svědomí ho mají spisovatel Robert Kirkman a kreslíř Tony Moore, který byl sice v sedmém díle nahrazen Charliem Adlardem, ale až do čtyřiadvacátého dílu pokračoval ještě v kreslení obálek. Příběh o putování několika lidí a jejich snaze o přežití v zombie apokalypse dostal v roce 2010 Eisnerovo ocenění za nejlepší sérii na pokračování. Komiksy také pravidelně vycházejí ve sběratelských edicích - v paperbacku po šesti dílech (brzy vyjde již třináctá kniha), v pevné vazbě po dvanácti dílech a v limitované sběratelské edici po čtyřiadvaceti dílech. Na pultech obchodů lze najít i větší množství sběratelských věciček, figurkami zombíků počínaje, tričky a kalendáři konče.
V srpnu 2009 oznámila televize AMC, že chystá zfilmování Walking Dead, zakoupila práva a získala věhlasné jméno na post výkonného producenta, scénáristy a režiséra několika dílů v osobě Franka Darabonta. Kdybyste náhodou nevěděli, o koho se jedná, tak je to ten pán, který má na svědomí mimo jiné film Vykoupení z věznice Shawshank, v současnosti nejlepší film podle hodnocení uživatelů na serverech IMDb i ČSFD. AMC si objednala šest epizod pro první sérii, jejichž premiéra proběhla na Halloween 2010, tedy 31. října. Frank Darabont také naznačil, že seriál nemusí skončit jako mini série, protože pokud bude dostatečný zájem diváků, je v plánu natočení přinejmenším i druhé série o třinácti dílech.
První série se bude patrně točit hlavně kolem policajta Ricka (Andrew Lincoln, kterého si nejspíš budete pamatovat z Lásky nebeské), který se spolu se svým parťákem Shanem (Jon Bernthal, kterého si asi odnikud pamatovat nebudete) zúčastní přestřelky, při které to schytá, upadne do kómatu a probudí se o pěkných pár dní později. To už je ale nemocnice vylidněná, zdemolovaná a na dvorku se válí tolik mrtvol, že se mezi nimi dá sotva projít. Rick nechápe, co se stalo. Až když ho před vlastním domem málem zakousne zombík, dojde mu, že tady přestává legrace. Po městečku se loudají tisíce nemrtvých chodců, kteří nemluví, zato perfektně vidí, cítí a slyší. Není proto dobré je střílet, protože tím na sebe povoláte celou jejich armádu.
Rick najde na jednu noc azyl u dvou černochů, syna a otce, jehož okousaná manželka se prochází ve dne v noci před jejich domem. Ti zažehnou v Rickovi jiskru naděje, protože se prý v Atlantě nachází útočiště pro přeživší a tam by snad Rick mohl najít svojí ženu a syna Carla. Frank Darabont popsal první sérii jako příběh "na cestě", takže se možná podíváme ještě na jiná zajímavá místa a určitě chvilku potrvá, než hrdinové najdou nějaké lepší útočiště, než je obchoďák s prosklenými dveřmi.
Na moc dalších lidí už v pilotním díle nenarazíme (musíme si počkat až na díl druhý, který se bude skoro celý odehrávat v liduprázdné Atlantě), ale zato zombíků potkáme požehnaně. Zjistíme, že když chtějí (a mají nohy), tak umí být i pěkně mrštní a rychlí, ale potkáme i takové, kterých by vám skoro bylo i líto, kdyby zrovna netoužili sežrat hlavního hrdinu a nesápali se po něm shnilými končetinami. Konkrétně zombice bez dolní poloviny těla plazící se z "posledních" sil po trávníku, táhnoucí za sebou kusy vlastních střev, chvilkami balancuje na hranici nechutnosti a soucitu. Maskéři odvedli perfektní práci, pod každým zombíkem je poznat, jaký asi byl předtím člověk, ale přitom vzbuzují odpor a vypadají dokonale realisticky. Napadlo mě, že role zombíků nabízejí obrovský prostor pro pěkné cameo role.

Na celé výpravě je vidět, že AMC rozhodně nešetřila penězi. Atmosféra by se místy dala krájet a přinejmenším první dva díly, které jsem zatím měla možnost vidět, působily líp než většina zombie filmů určených pro velká plátna kin. Výborná je i kamera, což je vidět hlavně v úvodu, kdy Rick prochází mezi poničenými auty a potkává "holčičku" s plyšákem. Frank Darabont ví, co dělat pro to, aby se lidé báli, a skvěle kombinuje stísněnost a strach se značně nechutnými scénami. A to funguje. Nemám ráda horory plné krve a vyhřezlých střev, ale tady všechny tyhle věci slouží příběhu a atmosféře a nikdo je nepoužívá zbytečně a samoúčelně. Snad tahle atmosféra vydrží i dál a budeme se moct těšit i na druhou sérii.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • Chybka (Hitman, 17.11.2010 18:00) Reagovat

    Nezačal vycházet v roce 1993, ale v roce 2003. Všem vřele doporučuji nejenom seriál, ale i komix.

    • Re: Chybka (Galadriel, 17.11.2010 18:04) Reagovat

      Jasně, díky za upozornění. Nechápu, jak se mi povedlo se takhle přepsat, ale stalo se. Díky za komentář!

      • Re: Chybka (Hitman, 17.11.2010 23:31) Reagovat

        V pořádku, každej začátek je těžkej ;)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY