Preview: Bourneův odkaz

Vydáno: 04.07.2012 07:00 - Jakub Brych | foto: Universal Studios

Jason Bourne už svou utajenou minulost odhalil a u fanoušků kvalitní akce se dokázal velmi dobře zapsat. Filmy o něm rozhodně patří v rámci žánru k tomu nejlepšímu, co nám uplynulá dekáda mohla nabídnout. Ale Jason Bourne nebyl jediný...
Matt Damon si svoje agentské alter ego řádně užil. Prohnal se s ním v rymu stylových kopanců třemi filmy a kromě toho, že všechny z nich byly samy o sobě vynikající, stvořil svoji stoprocentně nejikoničtější postavu. Jeho Bourne je na povrchu strohý a chladný zabiják, ale po kratším ohledání se doberete skrytých vrstev a oné utajené minulosti, která na vás pomrkává už z názvu prvního filmu.
Bourne je postava pro konspirační drama jako stvořená a ačkoliv se Agent bez minulosti od své knižní předlohy z pera Roberta Ludluma značně lišil, zvládl si vybudovat vlastní funkční strukturu a nabídnout kromě vypiplaných soubojů i slušnou dramatickou linku. Doug Liman zkrátka stvořil precizní dílko plné svižné akce a nastartoval tak něco mnohem většího, než tehdy pravděpodobně tušil.
Hřebík na hlavičku totiž uhodil hlavně Paul Greengrass s dalšími dvěma pokračováními. V Bournově mýtu a Bournově ultimátu totiž původní koncept pozvedl ještě o úroveň výš. Strhující tempo a tah na branku a naprosto precizní kamerová práce jsou asi hlavními devízami druhého a třetího Bournea a taky důvody, proč je máme tak rádi. Dvojka Greengrass a Damon podpořená hromadou dalších skvělých herců prostě zafungovala a takřka to nemělo chybu.
A mělo se pokračovat. Greengrass společně s Damonem pracovali na scénáři ke čtvrtému filmu, ale v tu dobu už studio Universal s panem režisérem tak trochu ztratilo trpělivost, především vinou vlažného přijetí jeho Zelené zóny, která se navíc docela prodražila a práce na ní taky nebyly z nejkratších. Právě proto na něj ve studiu vůbec nečekali a najali si na psaní čtvrtého Bournea jiného člověka. A křivda byla na světě. Greengrass se samozřejmě urazil a od projektu odstoupil a po menším váhání ho následoval i Matt Damon.
Když film opustí jeho hlavní dva tahouni, je to docela průšvih. Většina podobných projektů by po něčem takovém nejspíš šla do kopru, ale Bourne je naštěstí tak zavedenou značkou, že ho to nepoložilo. Na scénu nastoupil Tony Gilroy, scenárista původní trilogie a jelo se dál. Spolu s bráchou Danem napsali sénář a sám Tony se uvelebil i na režisérské sesli. Jestli vás zajímá, co je to vlastně za chlapíka a co už má za sebou, tak vězte, že kromě Bourna spolupracoval na scénáři třeba k Ďáblovu advokátovi a napsal a natočil slušně přijatého Michaela Claytona.
Vyplnit díru po Mattu Damonovi byl ale taky tvrdý oříšek. Najít někoho, kdo přitáhne davy do kin a zároveň není úplně okoukaný, je úkol z těch těžších. O to spokojenější ale můžeme být s finální volbou, protože Jeremy Renner je přesně tím, koho film potřeboval. Je všestranný, sympaťák a odkáže bez problému instantně přepínat z polohy "charakterní herec" do škatule "drsňák roku", Stačí se podívat třeba na Smrt čeká všude nebo Avengers a propadnete jeho strohému šarmu.
Povinně zkoukněte taky vynikající trailer, který to do vás bez milosti napálí skrz naskrz bournovským kalibrem. Hlavně geneticky přikrmený Renner aka Aaron Cross se skvěle nachází v klasických strojově přesných akčních figurách a starého dobrého Bourna vám připomenou i některé známé postavy a záběry přímo z původní trilogie.
Zápletka sice žádnou originalitou nesrší, vlastně se od posledně nic nezměnilo, ale upřímně - kdo potřebuje víc, než aby Renner prostě stylově utíkal a stylově likvidoval. (Sladkým bonusem navíc by samozřejmě bylo organické začlenění nových událostí do událostí starých, nejlépe nějakým obohacujícím způsobem).
Renner na to ale samozřejmě nebude sám - vláčet po světě a průběžně zachraňovat bude (k naší radosti) Rachel Weisz a po krku mu půjde sugestivní Edward Norton coby agent CIA Byer. Tuhle snovou sestavu pak ještě doplní avizovaní staří známí, kteří pomůžou s divákovou aklimatizací - těšit se můžete třeba na Pamelu Landy (Joan Allen) nebo Dr. Alberta Hirsche (Albert Finney) a další.
Z původně nejistých základů se nám Bourneův odkaz během uplynulých měsíců vypracoval na slušného favorita. Prvotní impulzy pro jeho vznik sice pocházejí především z hlav dojičů ještě nevyčerpaných značek, ale nakonec to všechno nabralo správný směr, sešla se sympatická sestava a troufáme si tvrdit, že bournovská série tímhle dostala potřebnou transfúzi čerstvé krve a nabrala nový zdárný směr. Ukázky šlapou a fakta jsou pro, takže už zbývá jen jediná otázka: "Will you give yourself to this program?"
Snímek Bourneův odkaz má v českých kinech premiéru již 9. srpna 2012.

Český trailer filmu Bourneův odkaz


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY