William "Kirk" Shatner se na stará kolena vrací v plné parádě v hlavní roli amerického sitcomu jako nerudný, sarkastický a puntičkářský otec, třikrát rozvedený veterán z Vietnamu, který se snaží nalézt cestu k dospělému synovi.
Nový americký sitcom vznikl, světe, div se, podle populární stránky na Twitteru. Justin Halpern, na půl úvazku zaměstnaný jako autor komedií, založil loni v létě
profil, na kterém příležitostně publikuje hlášky svého otce ode dne, kdy se nastěhoval zpět k němu domů. Původně stránku založil jen jako úložiště peprných tátových glos, ale když se odkaz na jeho profil dostal až ke známému komikovi Robu Corddrymu, který se o něj podělil se světem na svém Twitteru, úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. K dnešnímu dni má stránka téměř dva milióny příznivců. V květnu 2010 vyšla kniha
Sh*t My Dad Says, na které Halpen spolupracoval se svým dlouholetým kolegou Patrickem Schumackerem a která se ihned po vydání dostala na osmé místo v žebříčku bestsellerů literatury faktu a o čtyři týdny později dosáhla dokonce na příčku nejvyšší. A to už byl jen krůček do televize.
Seriál
$#*! My Dad Says (čtěte
"Bleep My Dad Says", v češtině tedy něco ve smyslu
"Píp, říká můj otec") má na svědomí televizní stanice CBS, která oznámila v listopadu loňského roku úmysl natočit sitcom podle zmíněného profilu na Twitteru s Williamem Shatnerem v hlavní roli. Pilotní díl měl premiéru ve čtvrtek 23. září. Vypráví o třikrát rozvedeném, dvaasedmdesátiletém Edovi, který žije sám ve svém pěkném domě, pěstuje obří okurky a cukety na zahradě, bojuje s mývalem, který mu je neustále žere, a má dva dospělé syny. Když jednoho z nich, Henryho (Jonathan Sadowski), vyrazí z práce a nemá peníze na nájem, nezbude mu než zkusit poprosit sarkastického a věčně glosujícího otce o pomoc.
Pokud si na onom Twitteru přečtete pár tatínkových hlášek, zjistíte, že se to tam docela hemží sprostými slovy, což se zrovna nezamlouvá FCC (Federální komisi pro komunikaci). Producenti byli donuceni při propagaci vypustit sprosté slovo z názvu a nahradit ho několika znaky, které si každý může domyslet. Na název ale i obsah děje seriálu promítaného v hlavním vysílacím čase si stěžovala i organizace PTC (Rodičovská televizní rada) a hrozí společnosti CBS zákazem vysílání před desátou hodinou. Protesty všech moralizujících institucí ale měly pro produkci celkem pozitivní efekt - zadarmo přinesly seriálu nečekanou publicitu a přes mizerné kritiky (na stránkách Metacritic má hodnocení 27/100) sledovalo premiéru přes 12 miliónů diváků.
V pilotním díle přijíždí Henry, právě vyhozený z práce, do domu svého táty, aby se pokusil poprosit ho o půjčení peněz a o pomoc (ale dostat se k jádru problému se mu dlouho nedaří). Ed ho samozřejmě přijme po svém, nabídne mu velmi provizorní nocleh a jedinou Henryho větu nebo čin nenechá bez kousavé poznámky. Když ale na úřadě neudělá zkoušky na řidičák o jediný bod a úředník nad ním zavře oči, protože si rozpomene na vlastního despotického otce, pokusí se Ed najít si cestu zpět ke svému dospělému synovi a změnit svoje chování.
Je trochu škoda přílišného moralizování a okaté snahy o napravení starého Eda, protože první díl seriálu má spoustu vtipných momentů (zejména scény týkající se mývala na zahradě nebo doručení matrace stojí za vidění) a otcovy hlášky jsou většinou opravdové perly. Formou samozřejmě nepřináší nic nového, ale tak příšerné kritiky, jaké dostal, si podle mého nezaslouží. Určitě tenhle sitcom zkuste a užijte si návratu osmdesátiletého Williama Shatnera v plné parádě, protože tenhle seriál je především jeho one man show.