Kinopremiéry: Padouch Monte Christo míří až na konec světa

Vydáno: 03.07.2024 07:30 - Vratislav Šálek | foto: Impawards

První ryze prázdninová várka premiér by pro české kinaře měla být spásou, protože na velká plátna míří čtvrtý díl extrémně populární animované série Já, padouch. Uvedení se dočká i nová verze slavného dramatu Hrabě Monte Christo.
Já, padouch 4 (Despicable Me 4) (CinemArt)

Český plakát filmu Já, padouch 4 / Despicable Me 4
© Kino Pilotů
O dalším pokračování oblíbené animované série asi nemá smysl se nějak šíře rozepisovat. Vzhledem k tomu, že jde o zavedenou značku, která funguje, se nedají očekávat zásadní změny, což zaručuje i jméno režiséra Chrise Renauda, který si k sobě tentokráte přibral debutujícího Patricka Delageho. Hodnocení se pohybují na úrovni lehkého nadprůměru a komentáře hovoří o pořád solidní, ale už zoufale nenápadité a rutinní podívané, která ale nejspíš znovu zabere. Jasná premiéra týdne a pravděpodobně očekávané oživení pro české kinaře.

Synopse: Padouch Gru lehce zfotrovatěl a místo geniálních zlodušských plánů vymýšlí, jak se vetřít do přízně svého syna Grua juniora, který má výrazně radši svou matku a otce neustále vytáčí. O něco hlubší vrásky mu však způsobuje darebák jménem Maxime Le Mal, který ho šikanoval už na základní škole. Právě utekl z vězení, do něhož se dostal i s pomocí Grua, a ze všeho nejvíc touží po pomstě. A jelikož Anti-velepadoušská liga v tom vidí velikou hrozbu, zařadí Grua s rodinou do programu na ochranu svědků, což znamená nové identity a poklidný život na předměstí. A tím jeho nová dobrodružství teprve začínají.

Český trailer filmu Já, padouch 4 / Despicable Me 4

Až na konec světa (The Dead Don’t Hurt) (Aerofilms)

Český plakát filmu Až na konec světa / The Dead Don't Hurt
© CSFD
O víkendu uváděl na zahajovacím večeru festivalu v Karlových Varech osobně svůj druhý režijní počin Viggo Mortensen, v následujícím týdnu už se dostává do širší distribuce. A dle ohlasů jde o ničím výjimečný, ale solidní western, který je aktuální tím, že v centru dění je silná ženská hrdinka a je lehce feminizující. Sám tvůrce pak krom režie obstaral i scénář, hlavní mužskou roli a složil i hudbu, jeho partnerkou pak je Vicky Krieps. Pochvalu sklízí především nádherná kamera a herecké výkony. Případní zájemci by tedy neměli být výrazně zklamáni. Festivalová premiéra.

Synopse: Svobodomyslná Vivienne (Vicky Krieps) se v šedesátých letech devatenáctého století zamiluje do zamlklého truhláře Holgera (Viggo Mortensen). Společně s ním se vydává malebnou krajinou nevadských kaňonů a lesů, kde chce najít svůj vysněný domov. Usídlí se v malém a zdánlivě klidném městečku, které ovládá zkorumpovaný starosta a jeho společníci. Když Holger narukuje v rámci občanské války do armády, zůstává Vivienne sama čelit nástrahám drsného prostředí, do něhož vnáší chaos zejména despotický starostův syn Weston (Solly McLeod).

Zajímavost: Mortensen původně ve filmu hrát nechtěl, ale herec, kterého obsadil, projekt opustil kvůli jinému závazku a na naléhání Krieps se režisér nakonec úlohy chopil.

Český trailer filmu Až na konec světa / The Dead Don’t Hurt

Hrabě Monte Christo (Le comte de Monte-Cristo) (Bioscop)

Český plakát filmu Hrabě Monte Christo / Le comte de Monte-Cristo
© CSFD
Nesmrtelná francouzská klasika, kterou znají i ti, kteří románovou předlohu Alexandra Dumase staršího nečetli, se dočkala dalšího filmového zpracování, které tentokráte vzniklo ve své domovině. Režie se chopilo duo Alexandre de La Patellière a Matthieu Delaporte, které dle někdy až vysloveně nadšených ohlasů provedlo snesitelné změny oproti předloze, zároveň ale udrželo jejího ducha a podstatu a snímek uzpůsobilo modernímu publiku. Nebálo se stopáže, která atakuje tři hodiny, což údajně ale prakticky nejde poznat. Hlavní roli si zahrál Pierre Niney, dále se pak objevují Anaïs DemoustierPierfrancesco Favino nebo Anamaria Vartolomei. Ačkoli se tedy může zdát, že takto profláklá látka už nemůže nikoho překvapit, v tomto případě se zdá, že to neplatí. Premiéra, která by nemusela být úplně marná.

Synopse: Mladý lodní důstojník Edmond Dantes (Pierre Niney) zažívá nejšťastnější období svého života, protože se má stát kapitánem a oženit se s milovanou Mercedes (Anaïs Demoustier). Jelikož ale jeho úspěch u mnohých vzbuzuje žárlivost, stává se Edmond obětí ďábelského plánu. Ze dne na den je bez soudu uvězněn v kobce pevnosti If a naděje na propuštění neexistuje. Jediný, s kým mladík může mluvit, je vězeň z vedlejší kobky Abbé Faria (Pierfrancesco Favino), který se stává jeho přítelem a učitelem. Před smrtí mu také svěří tajemství o ztraceném pokladu. Po dlouhých čtrnácti letech se Edmondovi podaří uprchnout a poklad ukrytý na ostrově Monte Christo skutečně najde. A právě nově nabytý majetek mu umožní nastoupit cestu kruté pomsty.

Zajímavost: Zatím se jedná o nejdražší francouzský film roku 2024.

Český trailer filmu Hrabě Monte Christo / Le comte de Monte-Cristo

Závod o slávu (Race to Glory - Audi vs Lancia) (Vertigo International)

Český plakát filmu Závod o slávu / Race for Glory: Audi vs. Lancia
© CSFD
Jak už originální název italsko-britsko-irského dramatu napovídá, děj se točí kolem rivality dvou slavných automobilových značek, která vyvrcholila v osmdesátých letech při závodech v rallye. A právě námět by měl být tím největším diváckým lákadlem, protože režisér a spoluscenárista Stefano Mordini tolik známý není a největší hvězdou obsazení je Daniel Brühl, kterého budou moci někteří šťastlivci zanedlouho potkat v Karlových Varech. Dostupné ohlasy a komentáře nejsou nikterak zvlášť nadšené a hovoří o ryze průměrné podívané, která selhává především v atmosféře závodů, která moc nefunguje. Potenciální zájemci by tedy měli být tolerantnější a snížit svá očekávání.

Synopse: Jedna z největších sportovních rivalit všech dob se odehrála v osmdesátých letech mezi německou Audi a italskou Lancií. V roce 1983 jejich souboj vyvrcholil během mistrovství světa v rallye. Audi byla jasným favoritem, Lancia ji ale vyzvala svou kombinací odvahy a inovace. Jejich soupeření bylo o to důležitější, že tehdy výsledek automobilových závodů přímo ovlivňoval prodeje automobilů.

Český trailer filmu Závod o slávu / Race to Glory - Audi vs Lancia


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY