TV tipy: Sněhurka provedla poslední loupež a žije šťastně až na věky

Vydáno: 09.02.2024 07:30 - Vratislav Šálek | foto: The Movie Isle

V polovině února se situace v televizích začíná zlehka zlepšovat a v programech už se objevují některé zajímavé, leč třeba nedoceněné nebo zcela zapomenuté počiny. Premiéry se dočkají také dva tuzemské dokumenty.
Pod deseti vlajkami (Sotto dieci bandiere) (sobota 10. 2., ČT2, 14.50 - 16.20)

Plakát filmu Pod deseti vlajkami / Sotto dieci bandiere
© ScreenWeek
Italsko-americké drama z raných šedesátých let je nejen v našich končinách skoro neznámé a jeho zařazení do programu je zcela raritní. Režisér a spoluscenárista Duilio Coletti v něm zvolil trochu zvláštní pohled na druhou světovou válku, neboť do centra dění obsadil nacistické důstojníky, kteří potopili několik britských lodí. Pochopitelně je ale zobrazuje jako prosté lidi, kteří s ideologií nemají moc společného a snaží se jen přežít a v nastalém pekle si uchovat alespoň kousek lidskosti. To se mu daří, takže místy dokáže i strhnout a zejména špionážní scény mají velký náboj. Dále se spoléhá především na perfektní atmosféru, poměrně solidní a i dnes snesitelnou trikovou stránku, svižné tempo a dobrou práci s napětím, které funguje přesně jak má. V titulních rolích se sešli výborní Van Heflin a Charles Laughton, které doplnili třeba Mylène DemongeotJohn Ericson nebo Cecilia Parker. Ačkoli zub času na snímku trochu zapracoval, obstojí i po víc než šesti desítkách let. Zapomenutá záležitost.

Zajímavost: Při psaní scénáře byly využity deníky skutečného kapitána Roggeho.

Ukázka z filmu Pod deseti vlajkami / Sotto dieci bandiere

Macho Callahan (Macho Callahan) (neděle 11. 2., ČT2, 20.00 - 21.45)

Plakát filmu Macho Callahan / Macho Callahan
© TMDB
Také western z raných sedmdesátých let je absolutně zapomenutý a ani v zahraničí se moc nepřipomíná. Režírující Bernard Louis Kowalski v něm vsadil především na realističnost a hodně zajímavý příběh, který je sice lehce schematický, jednoduchý a místy předvídatelný, disponuje ale několika silnými morálními dilematy a psychologicky propracovanými postavami, které rozhodně nejsou černobílé. Poměrně drsná je i akce, potěší pak také střídmá stopáž, v níž je prostor jen pro to nejnutnější. Titulní role si zahráli David Janssen a Jean Seberg, jejichž animozita je přímo hmatatelná, výborně jim pak sekundují kupříkladu Lee J. CobbJames Booth a Bo Hopkins, v epizodních úlohách se mihnou tehdy začínající David Carradine a Pedro Armendáriz Jr.. Další pozapomenutý počin. 

Zajímavost: Seberg uměla plynule španělsky, proto během natáčení působila i jako překladatelka mezi mexickým štábem a americkým obsazením.

Originální trailer filmu Macho Callahan / Macho Callahan

Poslední loupež (Heist) (neděle 11. 2., Nova Action, 20.30 - 22.35 / úterý 13. 2., 01.10 - 02.55)

Plakát filmu Poslední loupež / Heist
© IMDb
Kriminální thriller ze začátku nového milénia patří k těm, na které se v průběhu let zapomnělo. A ono není divu, protože je typickým příkladem filmu, který nikoho neurazí, když ho ale divák nikdy neuvidí, nic se nestane. Režisér a scenárista David Mamet v něm sice chce překvapovat nejednoznačným dějem, to je ale paradoxně kontraproduktivní, neboť různých zvratů a dějových odboček je zde přespříliš a víc než co jiného působí výsledek překombinovaně. Nechybí ani několik humorných momentů a vtipných hlášek, které vše příjemně odlehčí. Největším trumfem je nicméně poměrně hvězdné obsazení, v němž se sešli Gene HackmanDanny DeVitoDelroy Lindo nebo Sam Rockwell, kteří drží snímek nad vodou i v těch nejslabších momentech. K těm bohužel patří nevýrazná a nezáživná akce a zoufale pomalé tempo, které v několika chvílích přímo volá po zrychlení a svižnějším sestříhání. Zapomenutelný, avšak solidní staromilský tip. 

Zajímavost: V obsazení chvíli figuroval i Owen Wilson.

Originální trailer filmu Poslední loupež / Heist

Šťastně až na věky (úterý 13. 2., ČT2, 20.50 - 22.35 / středa 14. 2., 16.10 - 17.50)

Plakát filmu  / Šťastně až na věky
© Bontonfilm
Takřka přesně před rokem se v kinech na pár týdnů objevil tuzemský dokument, který se snaží nahlížet na různé formy partnerských vztahů. Režírující Jana Počtová v něm dala možnost pěti párům různého vyznání, sexuální orientace i diametrálně odlišných osobností představit svou formu soužití. To se podařilo velmi dobře, byť se autorka nevyhýbá určité ztrátě nadhledu, kdy některé ne úplně zajímavé dvojice kompenzuje až přílišným exhibicionismem dalších aktérů. Pozitivní je také to, že se nesnaží nikomu nic podsouvat a nechává diváka přemýšlet a udělat si vlastní názor. Mnohé možná překvapí na žánr opravdu hezká kamera, která snímku dodává trochu snovou atmosféru a malinko ho zlehčuje. Přes veškerou snahu je ale vyústění dokumentu tak trochu smutné, ačkoli ve druhém plánu skýtá i určitou naději. Netradiční pohled na současnou společnost.   

Zajímavost: Jednotlivé účastníky sledovala autorka po dobu tří let.

Originální trailer filmu Šťastně až na věky

Návštěvníci (čtvrtek 15. 2., ČT2, 21.55 - 23.20)

Plakát filmu  / Návštěvníci
© CSFD
Před rokem měl premiéru také další český dokument, který si nyní odbude premiéru v televizích. Režisérka a scenáristka Veronika Lišková v něm diváky přenáší do exotického prostředí Špicberků, které si mnozí velmi romantizují, a na příběhu mladé české antropoložky ukazuje, že ve skutečnosti jde o dost drsné a nehostinné prostředí. Spolehnout se může na vskutku krásnou kameru, která se vyžívá v dlouhých záběrech osamělé krajiny, a velmi specifickou atmosféru až izolovaného prostředí a na diváka přenáší určitou klaustrofobii. Autorka krom osudů hrdinky a její rodiny nabízí i velmi silný a zajímavý přesah v podobě zamyšlení nad lidskou rozpínavostí, ničení životního prostředí a ochotou přijímat jiné národnosti na svou rodnou půdu. Někoho pak může překvapit, jak silné a vypjaté emoce se někdy do snímku podařilo dostat. Divácky trochu náročnější, ale krásný dokument, k němuž nikdo nezůstane chladný.  

Zajímavost: Děj je umístěn do Longyearbyenu, nejsevernějšího města světa.

Originální trailer filmu Návštěvníci

Sněhurka - Příběh hrůzy (Snow White: A Tale of Terror) (čtvrtek 15. 2., Nova Cinema, 22.30 - 00.25)

Plakát filmu Sněhurka - Příběh hrůzy / Snow White: A Tale of Terror
© FilmAffinity
Ve druhé polovině devadesátých let vznikla verze světoznámé pohádky, která jako jedna z mála jde přímo ke kořenům a vychází z prapůvodní předlohy bratří Grimmů. To tedy znamená, že režírující Michael Cohn rozhodně nenatočil podívanou pro děti, ba naopak se soustředil na potemnělou a místy až psychedelicky hororovou atmosféru a několik vskutku drsných scén. Těm vévodí fantasticky zobrazené výjevy v zrcadle, které jsou tím vůbec nejlepším, co snímek nabízí. Příběh samotný pak zůstává stejný, jen je zkrátka upraven do děsivější podoby a realističtějších kulis, v nichž našinec může poznat i pár českých lokací. Výsledku pak krom výborných masek výrazně pomáhá obsazení, v němž exceluje vynikající Sigourney Weaver, která si zlou královnu vysloveně užívá, tu pak doplnili třeba Sam NeillGil Bellows nebo Miroslav Táborský. Sněhurka v podání Monicy Keeny bohužel není až tak zajímavá a je spíše frackovitá, což jí na sympatiích úplně nepřidá. Nejvíc ale mrzí, že tvůrce nevyužil možnosti, které se mu naskytly a před koncem značně vyměkne a na hororový potenciál zcela rezignuje. Rozpačitý tip. 

Zajímavost: Natáčení probíhalo mimo jiné na hradu Pernštejn a zámku Kost.

Originální trailer filmu Sněhurka - Příběh hrůzy / Snow White: A Tale of Terror


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY