1. Zuřící býk (1980)
Životopisný film o boxerovi Jakeovi LaMottovi, kterého tu v oscarové kreaci ztvárnil ve své vůbec fyzicky nejnáročnější proměně Robert De Niro, patří k tomu nejlepšímu jak ve filmografii Martina Scorseseho, tak i v americké produkci nejen 80. let. Strhující černobílé drama táhne skvělý De Niro a také stejně výborný Joe Pesci ve své první velké vedlejší roli Jakeova bratra Joeyho. Z devíti oscarových nominací byly proměněny pouze dvě, kromě De Nira ještě za střih, a i když tento brutálně syrový, přesto poetický filmy komerčně propadl, právem se řadí mezi to vůbec nejlepší, co může kinematografie nabídnout.
2. Dobyvatelé ztracené archy (1981)
Společný projekt autorů námětu George Lucase a Philipa Kaufmana, scenáristy Lawrence Kasdana a režiséra Stevena Spielberga se může řadit rovněž k tomu nejlepšímu, co 80. léta nabídla. Prototyp dobrodružného akčního snímku představil ikonickou postavu archeologa doktora Jonese, který se raději než před katedrou pohybuje v terénu, kde se odehrává to pravé dobrodružství. Nezapomenutelným způsobem ho ztvárnil Harrison Ford, který se díky tomu stal jednou z největších hereckých hvězd této dekády.
3. Rambo: První krev (1982)
Také tento snímek se navždy zapsal do análů světové kinematografie jako snad vůbec první ryze akční film, který se spoléhá zejména na fyzickou akci skvěle vybraného hlavního představitele, kterým nebyl nikdo jiný než Sylvester Stallone. Ten tu až na finální scénu moc nemluví, zato je neustále v pohybu a v akčních scénách se cítí jako ryba ve vodě.
4. Zjizvená tvář (1983)
I když 80. léta moc nepřála režisérovi Brianu De Palmovi a herci Alu Pacinovi, podařilo se jim v této době natočit velmi brutální a dnes již kultovní gangsterku, která svou brutalitou dalece převyšuje cokoliv, co do té doby v americkém mainstreamovém filmu vzniklo. Al Pacino tu předvádí jednu ze svých nejlepších kreací, která se zaryje hluboko pod kůži.
5. Krotitelé duchů (1984)
Krotitelé duchů v sobě geniálně snoubili komedii a horor, který přetavili v jednu z nejlepších duchařských komedií. Režisér Ivan Reitman měl šťastnou ruku zvláště ve výběru herců, ať už je to ústřední trojice Bill Murray, Harold Ramis a Dan Aykroyd nebo Sigourney Weaver a Rick Moranis ve vedlejších rolích. Řada hlášek z filmu zkultovněla, stejně jako četné scény. Dodnes jde o nepřekonané dílo.
6. Policajt v Beverly Hills (1984)
Akční krimikomedie Martina Bresta patřila k největším komerčním hitům roku spolu s Krotitely duchů a není divu. Svižně natočenou zábavu táhne suverénní Eddie Murphy, který je jako ukecaný policista z Detroitu Axel Foley nepřekonatelný.
7. Amadeus (1984)
Český emigrant Miloš Forman zaznamenal v 80. letech svůj druhý životní vrchol v životopisném strhujícím snímku o slavném rakouském skladateli soupeřícím jak s vlastní nezkrotnou povahou, tak i s průměrným italským skladatelem Salierim. Své životní herecké výkony tu podali oba hlavní představitelé, Tom Hulce a F. Murray Abraham, který si nakonec odnesl i zlatou sošku, stejně jako Forman.
8. Tenkrát v Americe (1984)
Svůj opus magnum natočil v 80. letech také italský režisér Sergio Leone, který v epické šíři líčí složité osudy několika postav, které se z malých zlodějíčků postupně vypracovaly, i když za cenu zrady a smrti několika z nich. V hlavních rolích tu exceluje zvláště Robert De Niro a také James Woods. Film doprovází také nezapomenutelná hudba Ennia Morriconeho.
9. Terminátor (1984)
Neradostnou vizi budoucnosti předvedl v roce 1984 James Cameron svým kultovním akčním sci-fi snímkem, který patří k přelomovým dílům svého žánru. Strhující film umocňují kromě skvělých triků ústřední tři herečtí představitelé, ve své době téměř neznámí Michael Biehn, Linda Hamilton a Arnold Schwarzenegger, který tu zvtárnil svou nejznámější filmovou roli s kultovní hláškou "Já se vrátím".
10. Návrat do budoucnosti (1985)
S cestováním v čase si neopakovatelným způsobem pohráli scenárista Bob Gale a režisér Robert Zemeckis, když v roce 1985 vyslali obyčejného středoškoláka Martyho McFlye (Michael J. Fox) do roku 1955, aby zachránil svého přítele, vědce Doca Browna (Christopher Lloyd), i když přitom málem ohrozí svou budoucí existenci. Návrat do budoucnosti se právem stal obrovským diváckým hitem a dodnes zůstává jedním z nejlepších kousků nejen o cestování v čase.
11. Po zavírací době (1985)
Ze zcela jiného soudku je černá komedie Martina Scorseseho, která je rovněž o obyčejném, tentokrát úředníčkovi (Griffin Dunne), který se jedné noci zaplete s neznámou přitažlivou ženou (Rosanna Arquette) a zažije dobrodružství, na které bude moci vzpomínat celý život. Scorsese tu poodhalil trochu jinou tvář, než na kterou jsme byli do té doby u něj zvyklí a jeho snímek plný bizarních postav a situací je skvělým obrazem odvrácené stránky New Yorku, plný břitkého černého humoru.
12. Modrý samet (1986)
Dalším, kdo poodhalil odvrácené stránky života, tentokrát na typickém americkém maloměstě, kde se za blýskavými fasádami a upravenými zahrádkami skrývá něco daleko temnějšího a hrozivějšího, byl David Lynch ve svém dnes už kultovním snímku, jehož hlavním hrdinou je obyčejný mladík Jeffrey (Kyle MacLachlan), který se zaplete s barovou zpěvačkou (Isabella Rossellini), jíž psychopatický Frank Boot (Dennis Hopper) unesl syna. Nepochybně jeden z nejlepších amerických filmů nejen 80. let.
13. Četa (1986)
K traumatům vietnamského válečného konfliktu se vrací jedno ze stěžejních děl zabývající se touto neslavnou kapitolou amerických dějin, válečné drama Olivera Stonea. Ten se svým snímkem trefil přesně do nálady a vkusu tehdejšího publika a Četa slavila oscarové úspěchy a dodnes si uchovává nadčasovou platnost a působivost.
14. Hana a její sestry (1986)
Také Woody Allen natočil v 80. letech několik svých nejlepších kousků, z nichž můžeme vypíchnout například toto komediální drama, kde se protínají osudy několika postav z New Yorku. Hana a její sestry míchají komedii s dramatem a dělají to tak dobře, že to vyneslo několika tvůrcům, včetně Allena samotného Oscara.
15. Vetřelci (1986)
Ze zcela jiného ranku je akční sci-fi, které natočil James Cameron jako sequel sedm let staršího filmu Vetřelec. Pojal ho jinak než Scott a místo plíživé noční můry natočil zběsilou akční jízdu, která v té době neměla obdoby.
16. Angel Heart (1987)
Temnou mysteriózní kriminálku natočil brilantním způsobem anglický režisér Alan Parker, díky němuž předvedl jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů Mickey Rourke, jehož detektiv Harold Angel dostane tajemnou zakázku od neméně záhadného Lousie Cyphera (De Niro).
17. Smrtonosná zbraň (1987)
Kultovním snímkem je tato akční kriminálka o dvojici rozdílných policistů, které spojí náhoda, aby se z nich postupně stali nejlepší kámoši. Snímek Richarda Donnera se scénářem Shanea Blacka se právem řadí k tomu nejlepšímu, co v 80. letech vzniklo i díky dvojici Mel Gibson a Danny Glover v hlavních rolích.
18. Smrtonosná past (1988)
Vedle osvědčených akčních hvězd Stallona a Schwarzeneggera přinesly osmdesátky také novou akční hvězdu, kterou se díky snímku Johna McTiernana stal Bruce Willis. Na rozdíl od svých starších kolegů tu řeší jeho newyorský policista John McClane, který se tu dostane do křížku se skupinou mezinárodních teroristů, vše s ironickým nadhledem a suchými průpovídkami na rtech.
19. 48 hodin v Paříži (1988)
Svojí troškou do amerického mlýna toho nejlepšího přispěl i exulant a vyhoštěnec Roman Polanski, který ve své druhé domovině, ve Francii realizoval znamenitý thriller o unesené ženě amerického doktora (Ford) a o mezinárodním obchodu se zbraněmi. Fordův hrdina prochází bizarním podsvětím Paříže, aby poznal nepoznané. Snímek nese některé styčné body se Scorseseho Po zavírací době, i když bez komediálního ladění.
20. Batman (1989)
Za praotce dnešních komiksových snímků se dá považovat Batman Tima Burtona, který zde oživil komiksového hrdinu, který má v civilu podobu uzavřeného miliardáře Bruce Waynea (Michael Keaton), kterou v noci mění za netopýří hábit mstitele bezpráví. Jeho první setkání s Jokerem (Jack Nicholson) je vskutku legendární.
Šestice oblíbených snímků Quentina Tarantina.
A šestice oblíbených titulů Martina Scorseseho