TV tipy: Sebevražedný oddíl vypráví pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy

Vydáno: 10.11.2023 07:30 - Vratislav Šálek | foto: Impawards

V polovině listopadu je situace v televizích o něco lepší než v týdnech předchozích, nicméně nabídka stále patří k těm slabším. Největším lákadlem je určitě premiéra nejnovější verze komiksovky Sebevražedný oddíl.
Sebevražedný oddíl (The Suicide Squad) (sobota 11. 11., Nova, 22.40 - 01.25 / úterý 14. 11., Nova Cinema, 00.40 - 03.00)

Český plakát filmu Sebevražedný oddíl / The Suicide Squad
© Vertical Entertainment
Další filmová verze slavného komiksu vznikla před dvěma lety a dopadla vesměs uspokojivě. Režisér a scenárista James Gunn v ní dostal od producentů volnou ruku, čemuž výsledek trochu odpovídá, protože je lehce nevyrovnaný a v určitých momentech přehnaný. Potěší tím, že je příjemně nekorektní a spoléhá na velké množství hlášek a poměrně drsnou a mnohdy krvavou akci, která rozhodně překvapí, navíc je zvládnutá velmi dobře. Opřít se mohl i o silné postavy, kterých je sice hodně, každá si ale dokáže najít svůj prostor. Tomu krom značného nadhledu a humoru pomáhá i výborné obsazení, v němž se sešli Idris ElbaViola DavisJoel KinnamanMargot RobbieNathan FillionJohn Cena nebo Michael Rooker. Jen škoda, že příběh není až tak zajímavý, rozpadá se do jednotlivých, sice efektních, leč mnohdy prázdných klipovitých sekvencí a zaujme jen v poslední třetině, která vše trefně uzavře. Také stopáž mohla být o něco kratší, protože je zbytečně roztahaná. Solidní víkendový výplach, o němž se více dočtete v naší recenzi.

Zajímavost: Jde o vůbec první film s ratingem R, který byl natočen na kamery IMAX.

Oficiální český trailer filmu Sebevražedný oddíl / The Suicide Squad

Jak stvořit dívku (How to Build a Girl) (neděle 12. 11., Nova Cinema, 16.20 - 18.25 / středa 15. 11., 10.40 - 12.40 / čtvrtek 16. 11., 04.20 - 05.55)

Plakát filmu Jak stvořit dívku / How to Build a Girl
© CSFD
Čtyři roky stará britská komedie je v našich končinách absolutně neznámá a oficiální cestou se nedá sehnat. Režisérka a scenáristka Coky Giedroyc v ní spoléhala především na dobovou atmosféru devadesátých let, velmi slušnou výpravu a svižné tempo. Vše navíc podbarvila depresivnějším rockovým soundtrackem, který se ke zvolené náladě přesně hodí. Samotný příběh není nijak objevný a opírá se o značná a tradiční klišé, dokáže ale zaujmout i ty diváky, kteří už nejsou teenagery, protože výborně pracuje s nostalgií. Problémem je nicméně hlavní hrdinka, která balancuje na hraně diváckých sympatií, které s postupujícím časem překročí a pro některé se stane zcela nesnesitelnou, tím pádem nefunguje ani humor, který se pak zdá trapný a někdy i oplzlý. Titulní roli si zahrála obstojná Beanie Feldstein, kterou ze známých tváří doplňují Gemma ArtertonEmma ThompsonPaddy Considine a Chris O'Dowd. Příjemná, ale nevýrazná oddechovka na nedělní odpoledne.

Zajímavost: Feldstein měsíc pobývala ve Wolverhamptonu, aby se naučila místní přízvuk.

Oficiální trailer filmu Jak stvořit dívku / How to Build a Girl 

Nadosmrti (Till Death) (pondělí 13. 11., Prima Max, 22.00 - 23.45)

Plakát filmu Nadosmrti / Till Death
© IMDb
Ani dva roky starý thriller není v tuzemsku příliš známý a oficiální cestou je nesehnatelný. Debutující režisér S.K. Dale v něm spoléhá především na přiznanou brakovitost a zcela absurdní, paradoxně ale i značně předvídatelný děj, který vyžaduje poměrně dost divácké tolerance k jeho přijetí. Vzhledem k tomu, že si toho je tvůrce vědom a zvolil hodně odlehčenou atmosféru a přidal několik úderných vtípků, je to pro diváky jednodušší. Hodně slušná je i práce s napětím, které úspěšně graduje. O to větší škoda je, že tempo není moc vyrovnané a až na poslední třetinu se dost táhne a moc neodsýpá. Ústřední roli ztvárnila Megan Fox, která není úplně přesvědčivá a její úkol je hlavně dobře vypadat, což se jí daří, výhodou ovšem je, že její postava je poměrně sympatická a lze se do ní snadno vcítit, pozitivem budíž i střídmá stopáž. Nenápadný, ale vesměs zábavný tip.

Zajímavost: Natáčení probíhalo v bulharské Sofii.

Oficiální trailer filmu Nadosmrti / Till Death

Kiruna – překrásný nový svět (středa 15. 11., ČT2, 21.55 - 23.25)

Plakát filmu  / Kiruna – překrásný nový svět
© Česká televize
Český dokument se před třemi lety na chvilku objevil i na plátnech kin, kam svým způsobem patří, lépe mu je ale přece jen na menší obrazovce. Debutující režisérka a scenáristka Greta Stocklassa se v něm zabývá poměrně zajímavým a tuzemským divákům z historie známým tématem vystěhování kvůli těžbě. Volí ale spíše experimentální přístup, protože nemá úplně danou strukturu a vskutku nádherné záběry umírající a pomalu pustnoucí krajiny střídá s výpověďmi tří respondentů, které naštěstí vybrala dobře, jelikož všichni mají co říct. Primárně se ale soustředí vskutku na dojmy a různé obrazové metafory, které nejsou úplně jednoduché na rozklíčování. Jakousi snovou atmosféru doplňuje minimalistická hudba sestávající pouze z lokálních nahrávek. Malinko problém může nastat při samotném úvodu do problematiky, který je vysvětlován formou přednášky, která je ale trochu složitější na orientaci, možná i stopáž mohla být o pár minut kratší. Lehce apelativní počin.

Zajímavost: Autorka je absolventkou pražské FAMU.

Originální trailer filmu Kiruna - překrásný nový svět

Rodinný podnik (Family Business) (čtvrtek 16. 11., Prima Max, 15.10 - 17.40)

Plakát filmu Rodinný podnik / Family Business
© IMDb
U nás jen málo známá kriminální komedie z konce osmdesátých let promarnila svůj potenciál, což je dáno především očekáváními spojenými se slavnými tvůrčími jmény. Režírující Sidney Lumet v ní adaptoval knižní předlohu Vincenta Patricka, který napsal scénář, nedokázal se ale rozhodnout, v jakém žánru se chce pohybovat. Po většinu malinko přetažené stopáže hraje na odlehčenou strunu, čemuž odpovídá nadhled a pohodová atmosféra, občas se ale pokouší přidávat i vážnější tematiku mezigeneračního střetu, která ale tolik nefunguje a příběh posouvá k těm klišovitějším a předvídatelnějším. Mnohem zajímavější a atraktivnější je kamera Andrzeje Bartkowiaka, která zabírá nádherné obrazy a zejména snímání mrakodrapů je naprosto špičkové. Kromě ní tak drží snímek na lehkém nadprůměru excelentní obsazení, jemuž dominuje trojlístek Sean ConneryDustin Hoffman a Matthew Broderick. Překvapivě nevýrazný a pozapomenutý počin.

Zajímavost: Snímek měl premiéru čtyři roky po vydání knižní předlohy.

Originální trailer filmu Rodinný podnik / Family Business

Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy (True History of the Kelly Gang) (čtvrtek 16. 11., Prima Max, 22.05 - 00.30)

Plakát filmu Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy / True History of the Kelly Gang
© Impawards
Čtyři roky staré drama se našim kinům zcela vyhnulo a oficiálně se k němu lze dostat na několika méně populárních streamovacích službách. A svým způsobem je to škoda, protože jde o podívanou pro fajnšmekry, zkušenější diváky a tolerantní publikum. Režírující Justin Kurzel v něm zpracovává legendu o slavném australském banditovi, vychází při tom z knižní předlohy Petera Careyho a dělá to hodně osobitě. Začíná tedy naprosto standardně a láká na drsnou a syrovou atmosféru, atraktivní příběh a povedenou akci, postupem času ale uhýbá k čím dál víc punkovému stylu, v němž vše nechává zabírat hypnotickou kamerou a volí zběsile klipovitý střih, v němž neustále blikají různá světla. Uhýbá i příběhově a soustředí se na zvláštní vztah hlavní postavy s její matkou, který je lehce nerealistický a většina diváků tak ztratí napojení na hrdiny. Tvůrce se nebrání ani částečnému homosexuálnímu vyznění a náznakům, které ovšem nejsou samoúčelné, ale spíše příjemně provokativní. Samotný závěr pak už je těžce avantgardní a pro někoho těžko stravitelný. V hlavní roli se objeví vynikající George MacKay, jehož doplňují Orlando SchwerdtCharlie Hunnam nebo Essie Davis, v první třetině pak září i Russell Crowe. Možná jen, kdyby stopáž byla o chloupek kratší, mohl být výsledek snesitelnější. Svérázný tip.

Zajímavost: Knižní předloha vyšla v roce 2000.

Oficiální trailer filmu Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy / True History of the Kelly Gang


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY