Recenze: Film Shazam! Hněv bohů staví superhrdinům do cesty řecké bohyně

Vydáno: 16.03.2023 07:30 - Petr Zumr | foto: Impawards

Snímek Shazam! Hněv bohů je pokračováním komiksového filmu studia DC z roku 2019, v němž jsme sledovali osudy opuštěného třináctiletého chlapce Billyho Batsona poté, co ho mocný kouzelník obdaroval nadpřirozenými schopnostmi.

Shazam! Hněv bohůRecenzoval/a Petr Zumr dne 16.03.2023 07:30. Snímek Shazam! Hněv bohů je pokračováním komiksového filmu studia DC z roku 2019, v němž jsme sledovali osudy opuštěného třináctiletého chlapce Billyho Batsona poté, co ho mocný kouzelník obdaroval nadpřirozenými schopnostmi. Hodnocení: 3
Shazam! Hněv bohů
Shazam! Fury of the Gods
Komedie / Fantazie / Akční / Dobrodružný
USA, 2023 , 130 min.

Režie: David F. Sandberg
Scénář: Henry Gayden, Chris Morgan, C.C. Beck
Kamera: Gyula Pados
Hudba: Christophe Beck
Herci: Helen Mirren, Zachary Levi, Grace Caroline Currey, Lucy Liu, Rachel Zegler, Adam Brody, Meagan Good, Jack Dylan Grazer, Djimon Hounsou, Diedrich Bader, Asher Angel, Marta Milans, Ross Butler, P.J. Byrne, D. J. Cotrona

Česká premiéra: 16.03.2023

Hodnocení: 6/10

Distributor: Vertical Ent.

Billyho schopnosti spočívají v tom, že kdykoliv klučina vykřikne slovo „Shazam“, promění se v siláka, jenž disponuje obří silou, nadlidskou rychlostí a schopnostmi létat či vrhat blesky. Na konci prvního dílu navíc tyto superschopnosti po konfrontaci s hlavním záporákem Billy přenesl i na pět svých nevlastních sourozenců z nové pěstounské rodiny, což položilo základ právě pro zápletku druhého filmu.

Zachary Levi, Helen Mirren ve filmu Shazam! Hněv bohů / Shazam! Fury of the Gods
© Vertical Entertainment
V něm totiž šestice adolescentů své nově nabyté schopnosti využívá k záchraně obyvatel města Philadephia při různých nehodách a katastrofách, ale jak už tomu tak v podobných snímcích bývá, po hrdinných činech neohrabané party vzniká tolik materiálních škod, že velmi brzy dostane šestice přezdívku „filadelfská fiaska“. Na obzoru se navíc objevuje nová hrozba v podobě řeckých bohyň a dcer titána Atlase, jehož schopnosti byly ukradeny a předány právě nic netušícímu Billymu. Sestry Hespera a Kalypso v podání hereček Helen MirrenLucy Liu chtějí nejen vykonat pomstu na kouzelníkovi a všech, kteří superschopnosti zdědili, ale k tomu se neštítí ani zničení celého světa lidí, jímž hluboce pohrdají.


S pokračováním se vrací nejen herecké obsazení prvního filmu a osvědčený scenárista Henry Gayden, ale taky režisér David F. Sandberg, jenž se před svým příspěvkem do žánru komiksových filmů prosadil jako úspěšný tvůrce komerčních hororů díky filmům jako Zhasni a zemřeš a Annabelle 2: Zrození zla. Největším objektivním problémem prvního snímku bylo, že s každou proměnou tehdy třináctiletého Billyho v titulního superhrdinu Shazama se výrazně měnily také jeho charakterové rysy.

Lucy Liu ve filmu Shazam! Hněv bohů / Shazam! Fury of the Gods
© Vertical Entertainment
To se odvíjelo především od odlišného hereckého projevu Ashera Angela jakožto introvertního mladého chlapce a Zacharyho Leviho, jenž z něj dělal ztřeštěného extroverta neustále házejícího hlášky, ačkoliv pro takovou změnu charakterových vlastností jednolité postavy neměla ani vnitřní logika filmu žádné vysvětlení. Tento problém v pokračování tvůrci úspěšně obcházejí, jelikož výrazně víc prostoru má tentokrát právě komik Zachary Levi a další „dospělé verze“ dětských postav.

Subjektivním problémem filmu může být pro mnoho diváků velmi dětinský humor, který je založený jak na hašteření omladiny, současných popkulturních narážkách, náhodných wtf momentech, ale hlavně na nevyzrálosti a zbrklosti hlavních postav. Scénář bohužel při těžení vtipu ze superhrdinů chvílemi dělá až zbytečně infantilní a nedůsledné mouly, což je zejména v případě titulního Shazama skoro k neuvěření, protože téměř plnoletý Billy, jenž zároveň řeší, že se s dovršením plnoletosti bude muset osamostatnit a postavit na vlastní nohy, by měl přeci jen logicky mít už značně víc rozumu. Přinejmenším víc, než měl v předchozím díle.

Fotografie z filmu Shazam! Hněv bohů / Shazam! Fury of the Gods
© Vertical Entertainment
Lehce otravně působí také product placement, jenž má jednak podobu velmi doslovných odkazů na další postavy ze stáje DC, jako jsou Wonder Woman, Superman, Batman a Amanda Waller, z nichž některé jsou zmiňovány rovnou několikanásobně, a taky z jedné velmi excesivní reklamy na bonbóny Skittles, která zahrnuje rovnou několik zopakování sloganu: „Ochutnej duhu!“


Dramaturgicky od tohoto komiksového snímku také nelze očekávat žádné zázraky. Přes četné peripetie se scénář drží veškerých myslitelných konvencí žánru a je navíc příhodné, že zápletka pojednávající o božstvech a polobožstvech je ve stěžejní chvíli vyřešena pomocí deus ex machina.

Lucy Liu, Helen Mirren, Rachel Zegler ve filmu Shazam! Hněv bohů / Shazam! Fury of the Gods
© Vertical Entertainment
Nic jiného divák snad ani neočekává. Přes tyto přešlapy a neduhy je druhý Shazam jako rodinný komiksový film v podstatě důstojnou a neurážlivou podívanou, která plní vše, co si od ní diváci slibují, tedy že bude hlavně popcornovou zábavou s příslibem pubertálního humoru a barvité akce. A ta se v tomto snímku na rozdíl od jiných děl studia DC povedla, přichází totiž ve správně odměřených intervalech, je dostatečně přehledná a není zatížená trapnými zpomalovačkami ani směšně přehnanou záplavou počítačových efektů.

V posledním zmíněném ohledu vzácně fungují i hlavní záporné postavy, jež díky reálným tvářím zkušených hereček mají daleko silnější charisma než digitálně vytvoření padouši, s jakými jsme se u DC setkali v minulosti. Jinými slovy je Shazam! Hněv bohů rozhodně z těch zábavnějších a zdařilejších děl komiksového studia, jehož budování vlastního superhrdinského univerza selhalo a bude rebootováno, což pro samotného Shazama znamená, že bude muset v kinech dosti uspokojivě vydělat, aby obhájil svou pozici v nově koncipované franšíze pod vedením Jamese Gunna.

Český trailer k filmu Shazam! Hněv bohů


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY