Blu-Ray recenze: Film Eternals doprovází na disku základní bonusová výbava

Vydáno: 06.10.2022 07:30 - Jan Varga | foto: Variety

Film Eternals je k dispozici na DVD (bez bonusů) a na Blu-Ray, jehož bonusové materiály lze označit za povinnou výbavu - tvoří je dvojice filmů o filmu, komentář tvůrců a série vystřižených a zkažených scén.
Fotografie z filmu Eternals / Eternals
© Marvel
Film Eternals se sice odehrává ve stejném světě, v němž existují také Thor, Spider-Man nebo Doctor Strange, nicméně dějově začíná v podstatě s čistým štítem a přichází s deseti zcela novými superhrdiny. Jsou jimi nestárnoucí mimozemští (avšak lidsky vypadající) ochranitelé zvaní Eternals, pověření mocnými vesmírnými entitami ochranou lidstva před obludnými predátory Devianty, což úspěšně činí již po sedm tisíc let.

Režisérkou filmu se stala původem čínská filmařka Chloe Zhao, držitelka Oscara za minimalistické doku-drama Země nomádů. Osobní melodramatické příběhy a niterné pocity jednotlivých postav jí zjevně byly podstatně bližší než příběh zabývající se dilematy ohledně záchrany světa a než akční superhrdinské bitky, kterých není mnoho, a byť jsou řemeslně natočené velmi solidně a přehledně, tak působí poněkud nevýrazně a nenápaditě a tím pádem genericky a zaměnitelně. Kladení důrazu na odlišné charaktery postav a na jejich motivace a vzájemné vztahy každopádně snímku dopomohlo ke splnění jeho hlavního cíle – představit celý tým tvořený deseti novými postavami tak, aby se v nich diváci vyznali (což se podařilo výborně) a aby jim na nich záleželo (což už je o dost problematičtější).

Salma Hayek ve filmu Eternals / Eternals
© BBC
Ne všem hrdinům se vzhledem k jejich počtu a různému času strávenému na plátně dostalo stejné péče při tvorbě jejich vlastních dramatických oblouků, z nichž mnohé působí spíše jako letmo naznačená a zjednodušená torza mnohem komplexnějších a osudovějších životních údělů a rozporů. Více než dvou a půl hodinová stopáž je nakonec vzhledem k početnému množství vrstev, které by film chtěl obsáhnout, nedostatečná.

Snímek Eternals tak slouží hlavně jako odrazový můstek pro rozvinutí dalších navazujících příběhů z téhož světa, v němž úspěšně došlo k představení nových postav a netriviální mytologie, která je obestírá. Samotný příběh musel znít skvěle a neskonale epicky na papíře, ve filmu však působí nevyrovnaně a emocionálně chudě, a hlavně se snaží věnovat až příliš mnoha postavám a motivům naráz, kvůli čemuž se stal příliš zhuštěným a příliš mělkým zároveň.

BD obal filmu Eternals / Eternals
© Magic Box
Blu-Ray:

Film Eternals vyšel už letos v březnu na DVD (bez bonusů) a na Blu-Ray (s bonusy), přičemž začátkem října vyjde jeho DVD v re-edici (opět bez bonusů) s přebalem vydaným u příležitosti deseti let Marvelu. Blu-Ray disk každopádně obsahuje české menu a také české titulky u všech dostupných obrazových bonusových materiálů. Ty mají na disku zvláštní sekci, malý výběr z nich ovšem naleznete už v hlavním menu v liště napravo.

Nejzásadnějšími z bonusové výbavy je dvojice krátkých dokumentů Nesmrtelnost (10 minut) a Cesty životem (5 minut), které plní roli tradičního filmu o filmu, pojednávajícího o vzniku snímku a obsahujícího řadu scén z natáčení. První z příspěvků se zaobírá popisem původního komiksu a rozebráním jeho převodu na filmové plátno. Záběry z natáčení v něm komentují kromě režisérky, herců a producentů i další členové štábu. Řeší se tu specifické lokace a design interiérů, rekvizit a kostýmů. Druhý příspěvek plynule navazuje popisováním jednotlivých postav a jejich charakterů, herci v něm mluví o svých rolích a o jejich přístupu k jejich ztvárnění. Dojde i na zmínění hlavních témat a motivů obsažených ve filmu.

Angelina Jolie, Ma Dong-seok ve filmu Eternals / Eternals
© Marvel Studios
Vítanou možností pro zdatné angličtináře je i pustit si film s komentářem režisérky Chloé Zhao v doprovodu supervizorů speciálních efektů Stephana Cerettiho a Mårtena Larssona. Pak už totiž disk obsahuje pouze čtveřici vystřižených scén a zhruba dvě a půl minuty přeřeků a zkažených záběrů. Blu-Ray tudíž obsahuje to, co by se dalo považovat za povinnou výbavu – nic víc, ale ani nic míň. Základní povědomí o zákulisí vzniku filmu a jeho natáčení si z ní však odnesete spolehlivě.

Technické specifikace (Blu-ray): 

Zvukové formáty: Dolby Digital Plus 7.1 anglicky, Dolby Digital 5.1 česky a polsky

Titulky: české, anglické pro neslyšící, polské

Obrazové formáty: 16:9 / 2,39:1

V prodeji od 16. 3. 2022

USA, 2021, 156 minut

Český trailer k filmu Eternals


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY