Portrét: Jackie Chan a jak se stal živoucí legendou

Vydáno: 20.03.2021 13:30 - Václav Limberk | foto: looper.com

Jackie Chan patří k nejznámějším a nejpopulárnějším akčním hercům uplynulých pěti dekád. Akční ikona a živoucí legenda brzy oslaví 67. narozeniny.
Jackie Chan se narodil jako Chan Kong-sang 7. dubna 1954 v tehdejším britském Hongkongu. V pouhých sedmi letech byl zapsán do Čínské dramatické akademie, kde se učil akrobacii a bojovým uměním a kromě toho se účastnil školních hereckých představení. Filmový debut si odbyl v osmi letech v roce 1962 ve filmu Big and Little Wong Tin Bar. Školu dokončil v 17 letech a práci u filmu hledal především jako statista a kaskadér. Tak získal své první role ve filmech Dotek zenu nebo Pěst plná hněvu, kde hrála tehdejší vycházející akční hvězda Bruce Lee. O rok později se objevil v drobné roli a jako kaskadér i v posledním Leeově filmu Drak přichází, který byl Chanovým prvním účinkováním v hollywoodském filmu.

Jackie Chan ve filmu Souboj cti / The Big Brawl
© Amazon.com
Svou první hlavní roli získal ve filmu Little Tiger of Canton natočeném už v roce 1971, ale uveřejněném až o dva roky později. V roce 1976 se sešel s čínským režisérem Johnem Woo při realizaci filmu Pěsti smrti. Už o dva roky později Chan natáčí akční snímek Mistrův syn, kde poprvé předvede svébytný bojový styl nazvaný "opilý box" a také zde výrazně předvede své komediální vlohy. V podobném stylu pak režíruje své další proslulé kousky, jako jsou Odvážná hyena a Mladý mistr.
Scéna z filmu Mistrův syn


Ve stejném roce (1980) debutuje v Hollywoodu v hlavní roli akčního filmu Souboj cti. V příběhu zasazeném do Chicaga 30. let představuje postavu Jerryho Kwana, který se dostane do křížku s mafií a je donucen se zúčastnit velkého turnaje, kde se utká s obávaným a neporaženým zápasníkem s přezdívkou Kiss (H.B. Haggerty). Souboj cti byl ale nakonec pro americké producenty zklamáním a Jackie Chan pokračoval v realizaci vlastních projektů. Po cameu v komedii Velký závod následovaly akční komedie Pán drakůProjekt A a Vítězové a hříšníci, kde si zahrál pod režijním vedením svého kamaráda a bývalého spolužáka ze školy Sammo Hunga.
Trailer filmu Souboj cti

Jackie Chan ve filmu Police Story 3 / Ging chat goo si 3: Chiu kup ging chat
© looper.com
V roce 1985 se Chan pokusil podruhé neúspěšně prorazit v Americe s filmem Ochránce. Hrál zde newyorského policistu Billyho Wonga, který se se svým parťákem Dannym (Danny Aiello) vydává do Hongkongu po stopách unesené dcery obchodníka (Saun Ellis). Chan se dostal do křížku s režisérem Jamesem Glickenhausem kvůli filmu, jehož americká verze v USA propadla, zatímco jím přestříhaný film měl v Hongkongu úspěch.

Jako reakci na tento snímek natočil vlastní pojetí s názvem Police Story, kde hrál hongkongského detektiva Chan Ka Kuie. Jackie Chan, který ve svých filmech sám provádí riskantní kaskadérské kousky spolu se svým týmem kaskadérů, tu při finální bitce v obchodním domě utrpěl popáleniny rukou a poranění zad. Rizika spojená s natáčením filmu se mu ale bohatě vyplatila a snímek Police Story se stal v Hongkongu i ve zbytku světa obrovským kasovním trhákem.
Trailer filmu Police story

Jackie Chan ve filmu Legenda o opilém Mistrovi / Jui kuen II
© looper.com
Ještě větší úspěch měl dobrodružný akční film Božská relikvie natočený ve stylu Spielbergových filmů o archeologovi Indianu Jonesovi, kde Chan přišel ke svému nejtěžšímu zranění. Při skoku na strom se s ním zlomila větev a on spadl z pěti metrů na hlavu a prorazil si lebku. Naštěstí se brzy zotavil a jak Police Story, tak i Božská relikvie se dočkaly pokračování. Nejdříve následovala Police Story 2, poté Božská relikvie 2 a rok potom i Police Story 3. Kromě toho natočil i kriminální snímek Příběh policajta a druhý díl Mistrova syna nazvaného Legenda o opilém Mistrovi.
Trailer filmu Legenda o opilém mistrovi

O rok později se mu konečně podařilo uspět i v Hollywoodu, a to s akčním filmem Rachot v Bronxu, po němž následovala celá řada divácky oblíbených snímků, jako jsou První ránaKřižovatka smrtiTenkrát na východě a Křižovatka smrti 2, což byl v té době jeho komerčně nejúspěšnější hollywoodský titul. Nicméně po slabých tržbách sci-fi komedie Tuxedo a pokračování Tenkrát na východě nazvaném Rytíři ze Šanghaje se Chan pomalu vrací do čínských snímků, které působí jako slabé odvary jeho hollywoodských trháků.
Trailer filmu Křižovatka smrti

Jackie Chan, Chris Tucker ve filmu Křižovatka smrti / Rush Hour
© looper.com
Krátký návrat do Hollywoodu přišel v roce 2008 s dobrodružným filmem Zakázané království, kde si zahrál s Jetem Li, a také animovanou komedií Kung Fu Panda, které propůjčil svůj hlas. V roce 2010 se mu povedl návrat v roli učitele Hana v komerčně úspěšném remaku Karate Kid, ale plány na sequel se od té doby nerealizovaly a Chan tak působí především ve své domovině s občasnými výlety do anglicky mluvených snímků jako například v komedii Detektiv z Hongkongu nebo v krimi Nebezpečný cizinec. Uvidíme, zda nás Jackie Chan, tak jak už tolikrát, v budoucnu ještě překvapí. 

Top 10 filmů s Jackie Chanem podle autora článku:

 1. Police Story
 2. Božská relikvie
 3. Dračí dvojčata
 4. Příběh policajta
 5. Legenda o opilém Mistrovi
 6. Police Story 3
 7. Křižovatka smrti
 8. Tenkrát na východě
 9. Zakázané království
10. Karate Kid

Top 10 filmů s Jackie Chanem podle CSFD:

  1. Legenda o opilém Mistrovi
  2. Mistrův syn
  3. Police Story
  4. Police Story 2
  5. Projekt A
  6. Škola hada
  7. Mladý mistr
  8. Police Story 3Xi Zang xiao zi
  9. New Police Story
  10. Božská relikvie 2


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY