30. leden 1991 byl den, kdy se v kinech objevil psychologický krimithriller
Mlčení jehňátek, který vycházel z knižní předlohy Thomase Harrise. Film, který posunul svůj žánr zase o level výš. Snímek, který zajistil
Anthonymu Hopkinsovi a
Jodie Foster jejich neslavnější role. Thriller, ve kterém nejdiskutovanější a nejvýraznější postavou nebyla ta hlavní. Horor, který získal pět Oscarů, což je dodnes v tomto žánru nevídané. Nadčasová mrazivá podívaná, která ani po třiceti letech neztratila svoje kouzlo, slaví letos třicet let, ale jako by nikdy nezestárla.
© Facebook tvůrce
Ve městě řádí masový vrah Buffalo Bill, který své oběti stahuje z kůže. Případ řeší agent Crawford (
Scott Glenn), ke kterému se přidá nadaná studentka akademie FBI Clarice Starlingová (
Jodie Foster). Ta navštíví ve vězeňské nemocnici bývalého uznávaného psychiatra Hannibala Lectera (
Anthony Hopkins), který je odsouzen za sérii brutálních vražd a za kanibalismus. FBI se totiž domnívá, že by o vrahovi právě on mohl něco vědět. Clarice je z Lectera nejen vyděšená, ale je také fascinována jeho gentlemanstvím a sofistikovaným projevem. Když zmizí dcera významné senátorky, nabídne Clarice Hannibalovi lepší vězeňské podmínky. Musí jí za to ale poskytnout informace, které povedou k dopadení Buffalo Billa.
Celý příběh je velice zajímavě rozvrstven a koncipován. Hlavní linkou tohoto žánru bývá pátrání po masovém vrahovi, sledování stop, odhalování dalších mrtvých, ale to by se jednalo o klasický thriller, kterých vznikla spousta. Právě tato linie je malinko upozaděna a příběh jen doplňuje. Do popředí se dostávají hlavně rozhovory mezi Starlingovou a Lecterem probíhající ve vězeňském prostředí, kterých se divák nemůže nabažit.
© Facebook tvůrce
I když je Lecter psychopat, stejně se jedná o tu nejlepší postavu na plátně. Vztah mezi Hannibalem a Clarice se ubírá nečekaným směrem a je jen součástí dohadů, jestli sympatie mezi nimi propuknou naplno, nebo se budou navzájem jen oťukávat. Ani v dalších pokračováních není zcela jasné, co mezi nimi vlastně vzniklo. Ono to ale vůbec nevadí. Tajemství mezi nimi dělá film výjimečnějším. Nejde ale o lovestory a ve finále se skutečně dočkáme obvyklého vyústění typického pro kriminální filmy, které je okořeněno o geniálně zahranou roli zvráceného Buffalo Billa.
Celý film stojí a padá na výborném castingu, který se povedl opravdu na jedničku a není divu, že byl oceněn Oscary, Zlatými Glóby nebo cenami BAFTA. I když měla herečka a režisérka
Jodie Foster v době premiéry třicet let, hrála o něco mladší studentku akademie, což nebylo vůbec poznat. Mladistvý vzhled a výška 160 cm zřejmě udělaly svoje. Naivita smísená s odhodláním plnit přiřazené úkoly, strach a fascinace z Lecterovy povahy, naprostá uvěřitelnost v každém záběru. Foster v době premiéry
Mlčení jehňátek měla na kontě prvního Oscara. Bylo pravděpodobné, že za roli Clarice Starlingové přistane v její sbírce další.
© Facebook tvůrce
Naproti ní ji perfektně doplňoval démonický
Anthony Hopkins, jehož Dr. Hannibal Lecter měl vše, co má pravý záporák mít. A ještě něco navíc. Pohled vyšinutého šílence, ale také jistý talent ukolébat diváka k pocitu, že přece zas tak hrozný být nemůže a získat sympatie na svou stranu. Vynalézavost, genialita, postava plná tajemství, z kterých mrazí. Pro Hopkinse určitě životní role. Škoda, že je na plátně pouhých 17 minut z celkových dvou hodin. Tuto perfektní dvojici, která mezi sebou tvoří během filmu prazvláštní vztah, doplňuje
Ted Levine v roli masového vraha Buffalo Billa. I přes perfektně zahranou postavu člověka, který to nemá v hlavě v pořádku, zůstává za Hopkinsovým Lecterem malinko v pozadí.
Mlčení jehňátek si postupem času vybudovalo status kultovního filmu. Ani po třiceti letech neztrácí svoje kouzlo, svoji jedinečnou atmosféru a u diváka vyvolá stejně mrazivý pocit, jako by film viděl poprvé. I kdyby režisér Jonathan Demme nikdy nenatočil žádný jiný film, mohl by si s klidem říct, že vytvořil něco, co zůstane mezi nejlepšími filmy celosvětové kinematografie navždy.
Originální trailer filmu Mlčení jehňátek