Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 6. 9. 2019 - 12. 9. 2019

TV tipy: Hamoun Otesánek spáchal vraždu prvního stupně

Vydáno: 06.09.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: facebook tvůrce

Září je v plném proudu, ale televize jako by se vracely do poloviny prázdnin, protože žádná zásadní premiéra se v tomto týdnu nekoná. Dramaturgové tak zvolili opačný extrém a do programů zařadili mnoho málo známých titulů.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Vražda prvního stupně (Murder in the First) (pátek 6. 9., Barrandov, 23.15 - 01.55 / neděle 8. 9., Kino Barrandov, 00.00 - 02.40)

Plakát filmu Vražda prvního stupně / Murder in the FirstFrancouzsko-americký thriller z poloviny devadesátých let by potřeboval lepší tvůrčí tým. Předčasně zesnulý režisér Marc Rocco v něm tedy nedělá nic zásadně špatně, zároveň ale nepřináší žádnou nadstavbu a servíruje "jen" vydařenou žánrovku. Nepouští se do žádných experimentů, ale drží se zajetých kolejí, což znamená, že důraz klade na hutnější klaustrofobickou atmosféru věznice a později na dialogy, neboť snímek se mění na soudní drama. Občas se tedy pokusí o neobvyklou kameru, to se mu ale úplně nedaří a jeho snahy se míjí účinkem. Největším tahákem tak mimo údajně reálných základů příběhu zůstává herecké obsazení, které je skvostné, neboť v hlavní roli se objeví výborný Kevin Bacon, jemuž neméně skvěle přihrávají Christian SlaterGary OldmanWilliam H. MacyBrad Dourif nebo R. Lee Ermey. Hodně slušná záležitost, která ale zcela nevyužila svůj potenciál.

Zajímavost: Bacon kvůli roli zhubl přes devět kilogramů.

Originální trailer filmu Vražda prvního stupně / Murder in the First
Hamouni (Greedy) (sobota 7. 9., Barrandov, 20.05 - 22.00 / neděle 8. 9., 10.40 - 13.00 / Kino Barrandov, 17.40 - 20.00)

Plakát filmu Hamouni / GreedyV našich končinách jen málo známá komedie z první poloviny devadesátých let ničím nepřekvapí, zároveň se ale nedá považovat za ztrátu času a pravověrné fanoušky žánru určitě potěší. Režírující Jonathan Lynn v ní dostal k dispozici poměrně dobře vystavěný příběh, který se opírá o většinou černý humor, jenž ale tolik nefunguje a místy vyznívá naprázdno. Tvůrce to naštěstí zachraňuje hodně příjemnou a odlehčenou atmosférou, svižným tempem, snesitelnou stopáží a několika dobrými vtípky. Potěší i to, že závěrečná snaha o moralizování se nemíjí účinkem, nevyznívá nuceně, působí zcela přesně a k celkovému vyznění se velmi dobře hodí. V jedné z hlavních rolí exceluje Kirk Douglas, jemuž sekundují mimo jiné Michael J. FoxNancy TravisOlivia d'Abo nebo tehdy ještě ne tak slavná Kirsten Dunst. Příjemná a nenáročná žánrovka na sobotní večer. 

Zajímavost: Fox se na roli připravoval pod vedením profesionálního hráče bowlingu Johnnyho Petraglii.

Oficiální trailer filmu Hamouni / Greedy
Otesánek (sobota 7. 9., ČT art, 21.15 - 23.25)

Plakát filmu  / OtesánekDevatenáct let starý tuzemský snímek, který dokonce získal Českého lva za nejlepší film, je hodnocen dost rozporuplně a rozhodně není úplně pro každého. Jeho režisérem a scenáristou je totiž osobitý Jan Švankmajer, který se v něm pustil do hodně svébytné adaptace klasické české pohádky. Tu ovšem odvyprávěl hodně netradičně, protože trochu potlačil svou typickou animaci, která tu ale nechybí a soustředil se spíše na až hororovou atmosféru, příběh, který dovedl do totálního absurdna a na výpravu, která se také dočkala Českého lva. V titulních rolích dostali velkou příležitost Jan Hartl a na Českého lva nominované Veronika Žilková a Jaroslava Kretschmerová. Škoda jen stopáže, která je zbytečně dlouhá a v závěru úmorná. Tip pro specifické publikum. 

Zajímavost: Samorost, který posloužil k tvorbě Otesánka, vybírali autorovi obdivovatelé z celého světa a nakonec se získalo deset kusů různých velikostí.

Originální trailer filmu Otesánek
Mexičan (The Mexican) (sobota 7. 9., Prima, 22.45 - 01.20 / neděle 8. 9., Prima Max, 22.25 - 01.10)

Plakát filmu Mexičan / The MexicanAkční krimikomedie se na zahraničních databázích těší o dost lepšímu hodnocení než na těch našich, ačkoli nepřekročí hranici lehkého nadprůměru. Ve své době byl snímek spíše zklamáním, protože se v něm sešli tehdejší dva nejvíce sexy herci planety Brad Pitt a Julia Roberts, jenže chemie mezi nimi úplně nezafungovala a ani jejich postavy nejsou dobře napsané a jsou dost jednorozměrné. Režírující Gore Verbinski už toho moc nezachránil, protože ačkoli vytvořil odlehčenou atmosféru a akce je v jeho podání hodně slušná a svižná, příběh je překombinovaný, postrádá logiku a humorné chvíle v něm až na výjimky moc nepřichází a působí křečovitě a nuceně. Dojem alespoň trochu zlepšuje obsazení rolí vedlejších, v nichž se objeví třeba James GandolfiniGene Hackman nebo J. K. Simmons. Nenáročná podívaná, která je ale promarněnou příležitostí.

Zajímavost: Gandolfini kvůli roli zhubl dvacet kilogramů.

Originální trailer filmu Mexičan / The Mexican
Chlupáč Oddy a tučňáci (Oddball) (neděle 8. 9., Prima Max, 17.55 - 20.00 / pondělí 9. 9., 13.05 - 15.00)

Plakát filmu Chlupáč Oddy a tučňáci / OddballČtyři roky starý australský rodinný snímek u nás není skoro známý, v zahraničí se ale těší poměrně slušným ohlasům. Celovečerně debutující režisér Stuart McDonald v něm toho moc neřešil a soustředil se spíše na menší diváky, protože důraz kladl hlavně na roztomilost titulních psů a tučňáků a opřít se mohl i o nádherné záběry australské přírody. A dobře udělal, protože příběh inspirovaný skutečnými událostmi není nikterak originální a jen splňuje klasickou žánrovou šablonu, pohodová atmosféra, svižné tempo a snesitelná stopáž na to ale naštěstí dají zapomenout. V hlavních lidských rolích se objeví Shane JacobsonSarah Snook a Alan Tudyk, prim ale samozřejmě hrají zvířecí hrdinové. Výrazně tak zamrzí jen to, že občas je viditelné, že místo zvířat jsou v akci digitální technologie a triky. Příjemná rodinná podívaná na nedělní podvečer.  

Zajímavost: Skutečný Oddball byl na ostrově pouhé tři týdny.

Originální trailer filmu Chlupáč Oddy a tučňáci / Oddball
Zločiny srdce (Crimes of the Heart) (neděle 8. 9., Kino Barrandov, 20.00 - 22.10 / pondělí 9. 9., Barrandov, 01.00 - 03.15 / Kino Barrandov, 17.45 - 20.00)

Plakát filmu Zločiny srdce / Crimes of the HeartKomediální drama z druhé poloviny osmdesátých let je v tuzemsku absolutně neznámé, což je trochu škoda. Režírující Bruce Beresford v něm dostal k dispozici Pullitzerovou cenou ověnčenou divadelní hru Beth Henley, která ji také převedla do podoby scénáře, za který byla nominována na Oscara. Je tak jasné, že toho nemusel moc dělat, protože příběh sám o sobě je dost silný a dialogy skvěle napsané a vypointované. Exkluzivní je též obsazení, v němž excelují na Oscara nominované Sissy Spacek a Tess Harper, za nimiž vůbec nezaostávají ani Jessica LangeDiane Keaton nebo Sam Shepard. Jen škoda, že tvůrce předlohu nějak filmově neozvláštnil a celou dobu dává na odiv její divadelnost. Zapomenutá záležitost. 

Zajímavost: Lange byla během natáčení těhotná.

Originální trailer filmu Zločiny srdce / Crimes of the Heart
Noční příchozí (The Nightcomers) (neděle 8. 9., ČT2, 21.45 - 23.20)

Plakát filmu Noční příchozí / The NightcomersBritský snímek z raných sedmdesátých let, který u nás opět není extra známý, je uváděn jako horor, to je ale trochu zavádějící, neboť jde spíše o psychologický thriller. Režírující Michael Winner v něm zadaptoval povídku Henryho Jamese a vsadil především na tajemnou a v závěru hodně hutnou gotickou atmosféru anglického venkova, nádherné a ponuré lokace a trochu netradiční titulní příběh. Za zmínku pak stojí i výborná výprava, dobové kulisy a velmi specifické sexuální pnutí, které celému filmu dodává zvláštní neklid. V titulní roli se objeví živelný Marlon Brando, jehož výkon je hodně působivý, vedle něj pak zaujme miminimálně ještě Stephanie Beacham. Škoda jen, že i přes krátkou stopáž se v určitých pasážích projevuje tvůrčí nevyrovnanost a výsledku chybí výraznější scény a emocionálnější momenty. Další zapomenutý kousek.

Zajímavost: Winner natáčel film skoro zadarmo, údajně proto, aby mohl pracovat s Brandem.

Originální trailer filmu Noční příchozí / The Nightcomers
Mystic Pizza (Mystic Pizza) (pondělí 9. 9., Prima Max, 17.45 - 20.00 / úterý 10. 9., 13.25 - 15.40)

Plakát filmu Mystic Pizza / Mystic PizzaRomantické komediální drama z konce osmdesátých let se na zahraničních databázích těší lepšímu hodnocení než na těch našich a je jich tam také podstatně víc. Režijně debutující Donald Petrie v něm nepředvádí nic zásadního, ale spoléhá se jen a pouze na osvědčené žánrové postupy. To tedy znamená, že příběh je předvídatelný a dost triviální, atmosféra potřebně odlehčená, romantická linie povětšinou funguje a postavy jsou vesměs sympatické. Taktéž tempo je poměrně svižné a stopáž snesitelná. Z dnešního pohledu je tak nejzajímavější obsazení, v němž nelze přehlédnout tehdy začínající Julii Roberts a debutujícího Matta Damona, vedle nich ale nechybí ani Vincent D'OnofrioAnnabeth GishLili Taylor nebo William R. Moses. Příjemná a nenáročná, zároveň ale nevýrazná a snadno zapomenutelná jednohubka.

Zajímavost: Podnik Mystic Pizza skutečně existuje, snímek se v něm ale nenatáčel.

Oficiální trailer filmu Mystic Pizza / Mystic Pizza
Král padělatelů (Le cave se rebiffe) (úterý 10. 9., ČT art, 21.55 - 23.30)

Plakát filmu Král padělatelů / Le cave se rebiffeNejen u nás absolutně neznámá francouzsko-italská kriminální komedie z počátku šedesátých let je adaptací románu Alberta Simonina. Režisér a spoluscenárista Gilles Grangier v něm potěší všechny milovníky klasických francouzských žánrovek a tzv. staré školy. Z dnešního pohledu nejde tedy o nic objevného a snímek byl za více než padesát let od svého vzniku v mnohém překonán, to ale neznamená, že je špatný. Prim v něm hrají zajímavě vystavěný příběh, výborně napsané dialogy, dobová výprava, hutnější atmosféra a svižné tempo, v němž není příliš prostoru na nudu. Nejdůležitější je pochopitelně obsazení, v němž exceluje ústřední Jean Gabin, jemuž brilantně sekundují Bernard BlierFranck VillardMaurice Biraud a Martine Carol, díky kterým má film i příjemně ironický nádech. Zamrzí ovšem to, že pokud divák velmi brzy prohlédne zápletku a pochopí původní název, nic už ho nepřekvapí a výsledek se změní v jednu protahovanou anekdotu. Zapomenutá evropská perla.

Zajímavost: Scény, které se odehrávají v Jižní Americe, se natáčely v Normandii, protože Gabin odmítal opustit Francii.

Originální trailer filmu Král padělatelů / Le cave se rebiffe
Papilio (úterý 10. 9., ČT2, 22.45 - 00.20)

Plakát filmu  / PapilioVelmi málo známé československé drama ze druhé poloviny osmdesátých let ničím moc nepřekvapí, v záplavě tehdejších počinů ale rozhodně patří k těm lepším a zajímavějším. Režírující Jiří Svoboda se v něm zabýval svým oblíbeným tématem morálních hodnot na pozadí bilancování národní historie a tentokrát trochu netradičně spoléhá na výtvarně hodně stylizovanou kameru, erotizující poetiku, hutnou atmosféru a tvůrčí odstup, který má za následek celkovou chladnost výsledku. I veskrze komorní prostředí posouvá snímek na trošku lepší úroveň a zprostředkovává intenzivnější emoce. V hlavní roli se představí výtečný Milan Kňažko, za nímž trošku pokulhává nevýrazný Filip Renč, dojem ale napraví třeba Jiří KodetMarcel VašinkaPavel Nový nebo Ivana Chýlková, která ukáže úplně vše. Další ze zapomenutých počinů.

Zajímavost: V kinech měl film premiéru 1. května 1987.

Ukázka z filmu není dostupná.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 5. 12. 2025 - 11. 12. 2025
TV tipy: Včelař je dobrý člověk Blížící se svátky v televizích logicky připomínají osvědčené a léty prověřené hity a na nějaké výrazné novinky není moc prostoru. Přesto se pár premiér najde, tou nejvýraznější je v tomto týdnu zřejmě akční Včelař. ... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Zrození alchymistky 4/10
Recenze: Český fantasy film Zrození alchymistky vznikl zhuštěním stejnojmenného seriálu Snímek od tvůrců Princezny zakleté v čase disponuje solidní výpravou a snaživými výkony dětských herců. Selhává však ve spoustě jednotlivostí a sestříhání ze seriálu do výrazně kratší formy mu viditelně uškodilo. čtěte zde
Vydáno: 03.12.2025 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 49. týden
Kinopremiéry: Neztrácejte naději, že prožijete pět nocí u Freddyho Prvním prosincovým týdnem končí až neuvěřitelné počty premiér, které byly v posledních dvou měsících uvedeny do kin. Z (ne)šťastné třináctky tentokrát ale vyčnívá snad jen pokračování horůrku Pět nocí u Freddyho. čtěte zde
Vydáno: 03.12.2025 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 48. týden
Top 20 ČR: V kinech vypukla Zootropolismánie V českých kinech, podobně jako ve všech ostatních, vypukla listopadová Zootropolismánie. Ta má na svědomí nebývalý příliv diváků do kin. čtěte zde
Vydáno: 02.12.2025 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 48. víkend
Box office: Zootopia 2 ovládla víkend Američané oslavili tradiční Thanksgiving Day mimo jiné i návštěvou kina, přičemž nejvíce si je získal druhý díl animáku Zootropolis: Město zvířat. čtěte zde
Vydáno: 01.12.2025 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Téma: Terry Gilliam slaví 85 (22.11.2025 12:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Pan Popper dává sbohem Kalifornii a padá do tmy (14.11.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Psychologické drama Die My Love je zfilmovanou psychózou (12.11.2025 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Mlátička a podfukář běžící muž probudil princezny (12.11.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Dracula: Příběh lásky (08.11.2025 11:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Predátor objevil nebezpečné území a vyhrál milion (05.11.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Deník shopaholičky (23.10.2025 15:30 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Obviněný Záplaťák zvedl černý telefon a našel pátý element (15.10.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Sbohem, Annie Hallová (12.10.2025 08:15 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Nepolapitelný Tron na stezce života (08.10.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Cizinci Franz a Leon svádí jednu bitvu za druhou (24.09.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Rána (10.09.2025 18:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Rychlej Charlie zabloudil do Grimsby a dostal se do bodu varu (05.09.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Po setkání s čelistmi mají Roseovi život v hajzlu (27.08.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Super-blb úžasný Mauric prožil šest pohřbů a jednu svatbu (25.07.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- Roofman (07.07.2025 09:30 v Novinky | Trailery)

PREMIÉRA TÝDNE   44/2025

Dracula: Příběh lásky
6/10

Luc Besson pojal adaptaci klasického románu Brama Stokera po svém a natočil ho jako milostný příběh pod názvem Dracula: Příběh lásky. Stojí ale za vidění?

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe