KROK 1: ZÁSADNÍ FILMY, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT Krásný Serge (1958) Chabrolův úspěšný celovečerní debut, jeden z prvních filmů francouzské nové vlny, je příběhem mladého muže Françoise, který se po letech vrací do vesnice, kde vyrůstal. Musí se vypořádat se změnami, které tu za dobu jeho nepřítomnosti nastaly, především se skutečností, že z jeho nejlepšího přítele Serge se stal ztroskotaný alkoholik. Bestie musí zemřít (1969) Brilantní drama pomsty, které postupně krystalizuje ve studii závisti a žárlivosti a jež bylo hojně diskutováno v souvislosti s naznačenou homosexuální tematikou. Hned v úvodu jsme svědky tragické smrti malého chlapce, kterou se jeho otec následně snaží pomstít. Otázkou zůstává, zda odplatu vykonal na správném člověku. Violette Nozière (1978) Výchozím námětem neprávem zapadlého snímku se stal skutečný kriminální příběh, který se odehrál v roce 1993 v Paříži. První film, na kterém Chabrol spolupracoval s herečkou Isabelle Huppert, jež byla za roli devatenáctileté otcovražedkyně Violette žijící dvojím životem oceněna na festivalu Cannes, zatímco Chabrol si odnesl nominaci na Zlatou palmu. Ženská záležitost (1988) Bez debat jeden z nejlepších Chabrolových filmů s Isabelle Huppert. Vysoce oceňovaný dobový snímek, na jehož počátku byl skutečný příběh ženy, jež za druhé světové války profitovala z nesnází těhotných žen, kterým dopomáhala k potratu. Vedlejší roli jejího milence ztvárnil Nils Tavernier, syn Chabrolova kolegy Bertranda Taverniera, francouzského režiséra. Slavnost (1995) Další cenami ověnčený snímek z pozdní tvorby Clauda Chabrola. Co se stane, když se zamlklá, introvertní služebná projeví skutečné já? Sandrine Bonnaire, Isabelle Huppert, Jacqueline Bisset, Virginie Ledoyen, Jean - Pierre Cassel tvoří základní herecké obsazení. Víc už zmiňovat netřeba.
KROK 2: VÝJIMEČNÉ FILMY, KTERÉ BYSTE MĚLI VIDĚT La Femme infidèle (1969) Nejzákladnější milostný trojúhelník: ďábelsky krásná nevěrná žena (opět Stéphane Audran jako Hélene), žárlivý manžel Charles (Michel Bouquet) a zavražděný milenec (Maurice Ronet). O úspěchu filmu svědčí řada remakeů, nejznámější od Adriana Lynea z roku 2002 s názvem Nevěrná. Řezník (1970) Snímek, který se ihned dočkal přívlastku hitchcockovský. Milostná romance, nebo drama o sériovém vrahovi? V Americe se z něj okamžitě stal komerční hit a dodnes patří mezi divácky nejoblíbenější filmy Claudia Chabrola. Paní Bovaryová (1991) Adaptace stěžejního díla francouzské literatury, realistického románu Gustava Flauberta. Isabelle Huppert v roli věčně nešťastné a nespokojené manželky venkovského lékaře ztělesňuje u Chabrola typickou postavu emancipované sebestředné ženy, která v nás vyvolává spíše antipatie než soucit a náklonnost. Díky za čokoládu (2000) Talentovaná pianistka Jeanne zjistí, že by mohla být dcerou slavného klavíristy Polonského. Díky nadání a kouzlu osobnosti se jí téměř okamžitě podaří získat jeho přízeň. V cestě však dívce stojí Polonského manželka, která si jde za svým i přes mrtvoly. A nehraje ji nikdo jiný než Isabelle Huppert.
KROK 3: FILMY JEN PRO FANOUŠKY Bratranci (1959) Kritiky velice ceněný, ovšem divácky náročný snímek, v němž se v obměněných rolích vrací hlavní herečtí představitelé z Krásného Serge Jean-Claude Brialy a Gérard Blain. Tentokrát je ústřední postavou nevinný mladík z venkova, který přijíždí do velkoměsta, kde se jeho naivní a idealistické představy střetávají s realitou (ne)všedního dne. L'Oeil du malin (1962) Typický příklad Chabrolovy studie milostného trojúhelníku. Mladý francouzský novinář se během pracovního pobytu v Německu seznamuje s krásnou Hélene (Stéphane Audran), která žije, zdá se, ve spokojeném manželství. Ideální předpoklad pro psychologické drama osudové lásky a žárlivosti. Landru (1963) Parafráze příběhu o Modrovousovi podle scénáře přední francouzské spisovatelky a scenáristky Françoise Sagan. Černá komedie, v jejímž centru stojí postava skutečného sériového vraha svobodných dam a dívek. Jeho případem byl zaujat i Orson Welles a doporučil ho Charlesi Chaplinovi jako předobraz jeho hrdiny z filmu Monsieur Verdoux. Les Biches (1968) Český přepis názvu "Lesbičky" mnohé napoví. Konec šedesátých let, otevřený homosexuální vztah dvou žen, mezi něž náhle vstoupí muž, o kterého začnou soupeřit. Byť byl Chabrol kritizován pro zjevný nedostatek motivace postav a snímek vyvolával rozporuplné reakce, jeho manželka Stéphane Audran získala v Berlíně za svůj výkon Stříbrného medvěda.
TIP: FILMOVÉ RARITY, KTERÉ ZAUJMOU Alice ou la dernière fugue (1977) Mysteriózní snímek s nádechem surrealismu o mladé dívce, která zažívá sérii bizarních událostí poté, co se jedné noci náhle rozhodne opustit přítele. Ocitá se uvězněna v záhadném domě, z něhož, jak se zdá, není úniku. Svérázná parafráze Carrollovy Alenky v říši divů, k níž mj. odkazuje jméno hlavní hrdinky Alice Carol. Pro Chabrolovu tvorbu rozhodně netypické dílo, které věnoval tehdy nedávno zemřelému Fritzi Langovi. M.le maudit (1982) Vrah mezi námi podle Clauda Chabrola. Desetiminutový televizní snímek o sériovém vrahovi dětí je poctou mistrovskému dílu Chabrolova oblíbence Fritze Langa z roku 1931. Roli Petera Lorreho přebral Maurice Risch, který je českým divákům známý jako jeden z policejního týmu z Giraultovy filmové série o četnících ze Saint Tropez.
VAROVÁNÍ: FILMY, KTERÉ ROZHODNĚ VIDĚT NEMUSÍTE V letech 1964 - 1967 Chabrol natočil několik komerčních filmů na zakázku, mezi nimi čtyři špionážní snímky, které se sice setkaly s úspěchem u diváckého publika, ale jejich úroveň nebyla příliš valná. Vedle dvou snímků s postavou tajného agenta Luise Rapièra přezdívaného Tygr Le tigre aime la chair fraiche (1964) a Le tigre se parfume à la dynamite (1965) považoval sám režisér za nejhloupější film La Route de Corinth (1967), kde jednu z hlavních rolí ztvárnila Jean Seberg.
Které filmy byste čtenářům doporučili vy? A kterým by se naopak při dodatečném studiu Chabrolovy tvorby měli vyhnout? Sdělte nám svůj názor v diskuzi pod článkem.