Banksy je asi jediný malíř graffiti se statusem celosvětové celebrity. Jeho první film měl původně natočit dnes také streetartový umělec Mr. Brainwash a měl být o Banksym, ale nakonec natočil Banksy dokument o něm. A byl za to nominován na Oscara.
Pozn: Článek původně vyšel 18. března v rubrice Za horizontem.
Holčička, které odlétá balon ve tvaru srdíčka, Mona Lisa s bazukou, močící příslušník královské gardy, sarkastická krysa na sto způsobů - tyto obrazy a desítky dalších dostanete, když zadáte pseudonym zhruba před pětatřiceti lety v Bristolu narozeného Angličana do Googlu. Pochází od něho i pět obrazů namalovaných v dubnu 2005 na Izraelskou bezpečnostní bariéru. Žebřík vedoucí přes zeď nebo děti, které skrz ni kopají díru. Rok nato umístil Banksy na ulici v britském Sohu pokroucenou a krvácející britskou telefonní budku se zaraženým krumpáčem. Ve čtyřiceti osmi různých britských obchodech s cédéčky vyměnil pět set kopií alba Paris Hiltonové za nosiče s vlastním artworkem a skladbami Američana Danger Mouse pojmenovanými názvy jako:
Proč jsem slavná? Co jsem udělala? Na co jsem dobrá?. Jeho obrazy se prodávají v aukčních síních, jako je Sotheby's, za desítky tisíc liber a i velké respektované galerie dnes vystavují Banksyho.
Jedna z mála osob, které tvrdí, že jej osobně poznaly, novinář z britského Guardianu, ho popisuje jako něco mezi písničkářem Jimmym Nailem a rapperem Mikem Skinnerem v tričku, mikině, se stříbrným zubem a rodiči, kteří mají za to, že jejich syn je malíř a dekoratér. Údajného malíře a dekoratéra si vybral jako ústřední postavu pro svůj dokument Francouz Thierry Guetta, nadšenec, který od jistého okamžiku začal natáčet na kameru "prostě všechno." Následně svůj zájem zúžil na streetartové umělce a začal v noci do ulic následovat třeba Sheparda Fairyho, autora známého Obama-Hope plakátu. Nakonec se dostal i k vytouženému Banksymu. Ten po zhlédnutí prvních verzí záznamu, který dal Thierry dohromady po dlouhém období pouhého skladování kilometrů natočeného materiálu, pochopil, že jeho společník s kamerou filmařem nikdy nebude. A místo podpory Thierryho jako filmaře jej začal podporovat jako umělce a sám se pustil do režírování filmu o zrození streetartové legendy - Mr. Brainwashe.
Mr. Brainwashem Thierry začal být po tom, co nějakou dobu napodoboval ostatní street artisty, stvořil podobiznu sama sebe s kamerou a následně začal chrlit repliky warholovských portrétů, plakáty Elvise s kulometem, slavnou Campbellovu polévku jako plechovku se sprejem a další provokativní a rádobyprovokativní obrazy a plakáty s kolážovitě proměněnými portréty celebrit a hesly. Jeho obří výstava
Life Is Beautiful v Los Angeles v létě 2008 měla neuvěřitelný úspěch, jeho práce byl třeba i obal Madonnina alba
Celebration a jeho jméno na určitou dobu zase hlavním předmětem rozhovorů umělecké veřejnosti a fanoušků.
Kromě toho, že se člověk díky
Banksy: Exit Through the Gift Shop dozví poměrně hodně o street artu a jeho největších současných celebritách, je na něm nejzábavnější asi fakt, s jakou ironií Banksy popisuje osobu Guetty a jeho zrození jako umělce.
"Nikdo není jako Thierry, i když jeho práce vypadá jako práce kohokoliv jiného." Nebo:
"Warhol opakoval ikonické obrazy, až začaly ztrácet význam, pořád na nich ale bylo něco ikonického. Thierry je dělá opravdu bezvýznamnými."
Někteří novináři tvrdí, že Banksy snad v tandemu se Shepardem Fairym Mr. Brainwashe prostě vymyslel a nikdo takový jako Thierry Guetta, emigrant z Francie, původně obchodník s oblečením, ženatý se dvěma dětmi, neexistuje. Jiní dokonce tvrdí, že Thierry je Banksy sám. Řada lidí zkrátka odmítá uznat, že potrhlý excentrický Francouz se směšným přízvukem, prodávající svou legrační práci za tisíce dolarů je reálná postava, a má za to, že je to celé jen další z Banksyho vtipů.
Na tom, jestli je Mr. Brainwash Banksyho fór, nebo ne, příliš nesejde, tyto spekulace naopak filmu ještě přidávají na atraktivnosti.
Banksy: Exit Through the Gift Shop je neobvykle originální a zábavný dokument, který možná prostřednictvím lží říká o street artu víc než řada kapitol v knihách, a to o nutkání jej tvořit i o umění samotném. Banksy ukazuje street art zajímavý "jen" tím, jak ozvláštňuje městské prostředí, street art jako návykové noční dobrodružství, street art, který na prázdné zdi a nároží domů dokáže přišpendlit nový nápad, zprávu nebo vtip, vymyslet starému prostředí nový význam, provokující street art vyslovující nahlas to, co si vlastně řada z nás myslí, i totálně prázdný street art téměř parodující sám sebe.
Zveřejnění nominace na Oscara sám Banksy okomentoval takto:
"Je to velké překvapení. Nesouhlasím s konceptem cen a ceremoniálů, ale jsem ochoten udělat výjimku u těch, na které jsem nominován. Když byl naposledy v mém domě k vidění nahý muž pokrytý zlatem, byl jsem to já." Podle britských médií mu následně v Los Angeles naznačili, že na udělování Oscarů vítán není, protože by mohl něco provést a narušit tak americké smetánce zábavu. Rozpaky vzbuzuje už jen představa, že by si Banksy přišel pro sošku v převleku. A v jakém. Nedávno se v jedné z ulic Los Angeles objevila malba sošky Oscara v mikině s kapucí hlídaného na červeném koberci klony z
Hvězdných válek.