Preview: Útěk ze Sibiře

Vydáno: 07.03.2011 06:00 - Linda Kováčová | foto: 2011 Newmarket Films

Druhá světová válka. Rok 1940. Skupinka vězňů v ruském gulagu na Sibiři. A šance uniknout. Jenže překážky stojící v cestě ke svobodě jsou drsné, kruté a nelítostné: sibiřská zima, jezero Bajkal, poušť Gobi, Himálaje.
Dá se skoro s jistotou říci, že Útěk ze Sibiře se do žádných top listů nejočekávanějších filmů roku nezařadí. A je to docela škoda. Protože tohle je dobrodružná dramatická podívaná s atraktivním obsazením, lokacemi a příběhem, který slibuje víc než jen prostinkou zábavu. Navíc byl snímek natočen podle skutečných událostí, což mu jistě dodává další rozměr. Stojí za ním uznávaný režisér Peter Weir, který má již na kontě takové filmy jako Společnost mrtvých básníků, Truman Show nebo naposledy Master & Commander: Odvrácená strana světa.
S hlavními postavami - ruským vagabundem Valkou (Colin Farrell), Američanem Smithem (Ed Harris) a Poláky Khabarovem (Mark Strong) a Januszem (Jim Sturgess) - se prostřednictvím stručné expozice setkáváme v jednom z ruských gulagů na Sibiři. V podmínkách sběrného pracovního tábora je schopen přežít jen málokdo. Jakmile se proto naskytne příležitost k útěku, stávají se z těch čtyř a několika dalších navzájem nedůvěřivých spiklenců spojenci na cestě za svobodou. A cesta to bude nelehká. Pěšky bude třeba ujít navzdory všem rozmarům přírody téměř čtyři tisíce mil. Uprchlíci kromě toho na cestě potkají dívku Irenu (Saoirse Ronan), která se k nim rozhodne přidat.
Film vznikl podle autobiografického románu Dlouhá cesta Slavomira Rawicze. Práva na zfilmování knihy byla zakoupena již pár let po jejím vydání (kniha vyšla poprvé v roce 1956), poté ale putovala od jednoho majitele k druhému. Do rukou producentky Joni Levin a scénáristy a producenta Keitha Clarka se dostala až v polovině devadesátých let. Díky nim se pak s látkou seznámil režisér Peter Weir. První, kdo o něco později četl základní náčrt scénáře, byl Colin Farrell: "Byl jsem skutečně fascinován vnitřním světem gulagů - jak všichni ti vězni dokázali společně žít a přežít. Ještě více mě pak přitahoval až metronomický tep cesty hlavních hrdinů. Museli pořád jít dál a dál, prostě proto, aby zůstali naživu."
A Farrell se vyjádřil i ke své roli a osobě režiséra: "Byl jsem nadšený, že se Peter Weir rozhodl ten film natočit. On totiž nepatří zrovna k nejplodnějším režisérům, netočí tak často. Na začátku jsem ale nebyl přesvědčený, že mohu některou z těch postav ztvárnit. Když jsem si ale scénář znovu přečetl, uvědomil jsem si, že příběh sám je větší než jeho jednotlivé postavy. Pak už jsem jen doufal, že mi Peter dá příležitost se do projektu zapojit."
Útěk ze Sibiře svým námětem může připomenout německý film z roku 2001 Bílé peklo. Společné mají oba snímky i to, že vznikly na základě autobiografického románu. Svým návratem k tematice druhé světové války a zobrazením nezdolné vůle obyčejných lidí čelících nepříznivému vývoji dějin pak může film vzdáleně připomenout i nedávný počin Edwarda Zwicka Odpor. Film Petera Weira má ovšem daleko širší potenciál než oslovit jen fanoušky válečné tématiky. Je to příběh o odvaze, nezdolnosti a silné vůli, o lidské touze přežít i o vzájemné soudržnosti, díky níž lze bojovat až do konce.
A na takový film stojí za to do kina zajít, něco totiž v divákovi zanechá. V českých kinech dostanou diváci možnost snímek zhlédnout od 7. dubna 2011.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY