Recenze: Ben Foster jako Lance Armstrong prožívá The Program: Pád legendy

Vydáno: 04.02.2016 17:30 - Václav Limberk | foto: facebook tvůrce

Jen s vlažným diváckým zájmem prošuměl českými kiny biografický film The Program: Pád legendy o kontroverzním sportovci Lanci Armstrongovi. Hlavní roli v biopicu Stephena Frearse ztvárnil Ben Foster.

The Program: Pád legendyRecenzoval/a Václav Limberk dne 04.02.2016 17:30. Jen s vlažným diváckým zájmem prošuměl českými kiny biografický film The Program: Pád legendy o kontroverzním sportovci Lanci Armstrongovi. Hlavní roli v biopicu Stephena Frearse ztvárnil Ben Foster. Hodnocení: 4
The Program: Pád legendy
The Program
Drama / Biografie / Sport
Francie, 2015 , 103 min.

Režie: Stephen Frears
Scénář: John Hodge, David Walsh
Kamera: Danny Cohen
Hudba: Alex Heffes
Herci: Jesse Plemons, Lee Pace, Ben Foster, Dustin Hoffman, Chris O'Dowd, Bryan Greenberg, Guillaume Canet, Elaine Cassidy, Denis Menochet, Laura Donnelly, Edward Hogg, Lasco Atkins, Chris Larkin, J.D. Evermore, Daniel Stewart

Česká premiéra: 15.10.2015

Hodnocení: 8/10
The Program: Pád legendy hodnocení na Kinobox.cz: 64.43 %
Koprodukční francouzsko-britské biografické drama The Program: Pád legendy o kontroverzní postavě světového sportu, americkém cyklistovi a sedminásobném šampiónovi Tour De France, Lanci Armstrongovi se v našich kinech promítalo už v říjnu minulého roku a bohužel se nesetkalo s velkým diváckým zájmem. Přitom jde o po všech stránkách velmi zajímavé dílo, které natočil zkušený britský režisér Stephen Frears podle knihy novináře Davida Walshe Seven Deadly SinsBenem Fosterem v hlavní roli. Scenáře se ujal "boyleovský" skotský scenárista John Hodge

Ben Foster ve filmu The Program: Pád legendy / The ProgramV úvodu filmu nás do jeho děje uvede hlas ústředního hrdiny amerického cyklisty Lance Armstronga (Ben Foster). Samotný děj začíná v roce 1993 ve Francii, kdy se mladičký Armstrong stane nejmladším účastníkem etapového závodu Tour De France, což je i téma rozhovoru mezi ním a irským sportovním žurnalistou Davidem Walshem (Chris O'Dowd). Ten zpočátku mladého cyklistu obdivuje, ale později se u něj vynoří pochybnosti o tom, zda Armstrong nebere zakázané prostředky, které zvyšují jeho výkon. Armstrongovi posedlému po vítězství, se poté co porazí rakovinu, podaří znovu nastartovat cyklistickou kariéru, když se zapojí do "Programu" s kontroverzním italským doktorem Michelem Ferrarim (Guillaume Canet). Walsh stále více pochybuje o tom, že byl by Armstrong schopen zvítězit na Tour De France sedmkrát za sebou pouze svou vůlí a schopnostmi. 

Asi každý, a nemusí to být pouze příznivce cyklistiky, někdy o Lanci Armstrongovi slyšel. Armstrongův život a "největší dopingový skandál všech dob" odhalený v roce 2012, kdy se Armstrong veřejně přiznal v show Oprah Winfrey k tomu, že během Tour De France bral všechny možné dopingové látky, je dostatečně známý. A pokud ne, pak si máte možnost "ve zkratce" projet jeho život v dynamickém a strhujícím Frearsově filmu. Scenárista John Hodge se s filmovým přepisem příliš "nemazlil" a bez zbytečných odboček jede ve strhujícím tempu. Filmová stopáž Frearsova filmu má necelých 100 minut a těm, kteří by čekali zdlouhavý biografický epos ve stylu například Spielbergova Lincolna budou zklamáni. 

Ben Foster ve filmu The Program: Pád legendy / The ProgramNaopak příznivcům Dannyho Boeyla, jehož je John Hodge dvorním scenáristou a je zodpovědný za většinu jeho filmů včetně toho nejslavnějšího, "tripového existenciálního" podobenství Trainspotting, by měli být spokojeni. Frears neměl s Hodgeovým dynamickým "tripovitým" stylem žádné problémy a z Armstrongova biopicu udělal strhující jízdu, která vás na hodině a půl pobaví a vyžene vám adrenalin do cyklistických otáček. Skoro dostanete chuť nasednout na kolo. Frears si tu vypomohl klipovitým střihem i hudebními songy známých rockových interpretů jako Ramones nebo Radiohead. V jedné tu chvíli tu zazní dokonce i slavná "Absolventská" melodie Mrs. Robinson

Frears měl kromě nadupaného Hodgeova scenáře také výborné herce. Především Ben Foster podal svůj zatím životní výkon a bez problému tuto náročnou roli zvládnul a celý film na svých bedrech a nohách táhne. Aby do role lépe pronikl, tak sám během natáčení filmu "dopoval". Tvůrci Armstronga ukázali jako mimořádně egocentrického jedince, který je ochotný "jít přes mrtvoly", i když samozřejmě ve filmu (a snad ani v životě) nikoho nezabije. Je tu ale pár momentů, kdy divák trne (tedy já trnul), zda nedojde i na to. Foster tu byl prostě skvostný, a i když je to "pořádný parchant", zvláštním způsobem mu rozumíte a skoro i fandíte. Ve vedlejších rolích se tu objevil například ještě stále více obsazovaný Jesse Plemons v roli Armstrongova stájového kolegy Floyda Landise nebo herecká legenda Dustin Hoffman.

Chris O'Dowd ve filmu The Program: Pád legendy / The ProgramThe Program: Pád legendy má všechno, co dělá snímek atraktivním - hodně nosný životní (filmový) příběh se silným nádechem kontroverze, bravurní filmové zpracování, silný herecký výkon, atraktivní herecké obsazení vedlejších rolí a ještě něco navíc. To si ale už doplňte sami. Pokud jste film v kinech neviděli (jako já), pak si ho dejte nyní. Brzy se navíc chystá jeho oficiální česká DVD premiéra (19. února).

P.S.: Mimochodem, americká premiéra The Program: Pád legendy proběhne až v březnu (pořád ho tedy můžete vidět dřív než v Americe).

Originální český trailer filmu The Program: Pád legendy


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY