Oscar 2011: Nejlepší animovaný film

Vydáno: 07.02.2011 18:00 - Vratislav Šálek | foto: 2010 Walt Disney Pictures

Oscara za nejlepší animovaný film si odnese jeden z trojice Iluzionista, Jak vycvičit draka a Toy Story 3. Opět se tedy odehraje každoroční souboj tradičních rivalů o nadvládu v animovaném světě. Kdo z nominovaných má největší šance?
V letošním roce oslaví Oscar za Nejlepší animovaný film desáté narozeniny a bude se odvíjet v podobném duchu jako všechny předchozí ročníky. Hlavní souboj proběhne mezi studii DreamWorks a Pixar, překvapivě nominovaný francouzský film bude bohužel spíše jen do počtu. Podobného překvapení jako v roce 2002, kdy všem vytřel zrak Japonec Hayao Miyazaki, se letos pravděpodobně nedočkáme. I když je vítěz de facto už předem jasný, není na škodu se na trojici nominovaných snímků podívat trošku blíž a zjistit, proč se v této elitní společnosti vlastně ocitly.
Iluzionista (Sylvain Chomet)
Abecedně první nominovaný je rozhodně příjemným překvapením a dokazuje, že i netradiční animace může slavit úspěch. Jediný neamerický zástupce nominovaných animáků pochází z Francie a za jeho režií stojí svérázný Sylvain Chomet. Ti, kteří viděli jeho předchozí Trio z Belleville, už vědí, s kým mají tu čest. Hodně zvláštní styl animace je v dnešní době počítačové grafiky velmi příjemným osvěžením a v kombinaci se zajímavým příběhem mnohdy nabízí jedinečný zážitek. Iluzionista vychází z nikdy nerealizovaného scénáře komika Jacquese Tatiho z roku 1956, jehož děj se měl odehrávat v Praze. Ten ho původně psal jako osobní dopis své odcizené nejstarší dceři, a proto si moc přál, aby snímek vznikl. Dokonce kvůli důvěryhodnosti začal docházet do kouzelnického kurzu, kde ale pochopil, že hlavní role se bude muset vzdát. Film se ale nakonec své realizace dočkal až v loňském roce a v podobě, kterou sám Tati určitě nečekal. Se základní premisou by byl ale určitě spokojen. Chomet Iluzionistu pojal jako loučení s jednou érou, kterou zažívá starý kouzelník, jenž se svým programem putuje od vesnice k vesnici. Jeho stereotypní a smutný život se změní v okamžiku, kdy v jedné zapadlé vísce narazí na mladou dívku, která uvěří, že právě on dovede dělat zázraky. Jejich život od té chvíle získává nový rozměr. Hluboce lidský a přemýšlivý snímek se setkal s nadšenými ohlasy odborné veřejnosti a i když moc šancí na zisk hlavní sošky nemá, je dobře, že se ocitl v nominaci.
Jak vycvičit draka (Dean DeBlois, Chris Sanders)
Druhý nominovaný zastupuje úplně prvního držitele Oscara za animovaný film - studio DreamWorks. To tentokráte vstoupilo do úplně jiných vod a jejich hrdinou je vikingský teenager s roztomilým českým jménem Škyťák. Ten se od svých druhů liší jednou podstatnou věcí - místo svalů používá hlavu, což není v drsném vikingském světě zrovna to nejlepší. Když se ale přesto při bitvě pokusí zabít jednoho z nejobávanějších draků, které Vikingové považují za své úhlavní nepřátele, opravdu jej zasáhne. Ale pouze ho zraní, nezabije. Vydá se ho tedy dorazit a tato cesta navždy změní jeho život. Přesvědčit Vikingy o tom, že skutečný nepřítel číhá někde jinde, bude ale zatraceně těžké. Povedený film potěšil snad všechny, kteří ho viděli, a v superlativech se jen předhání. Efekt 3D funguje výborně a Dreamworks opět zabodoval s příběhem, který má přesah a pobaví i dospělé. Kromě ceny za nejlepší animák je Drak ve hře ještě v kategorii Nejlepší hudba. Tvůrcům legendárního Shreka by třetího "animovaného" Oscara přál asi každý, bez šancí rozhodně není, ale hlavní konkurent je asi příliš silný.
Toy Story 3: Příběh hraček (Lee Unkich)
Největším letošním favoritem na získání sošky za animák je studio Pixar. To se třetím dílem vrátilo k filmu, který ho proslavil a získal mu celosvětové uznání. Postavičky Buzze nebo Woodyho zná dnes skoro každý a první Příběh hraček patří ke klasice animovaného filmu. Trojka je už ale hodně dospělá, což souvisí i s tím, že člověčí majitel hraček se chystá na vysokou školu a na jeho dětské miláčky už jaksi nezbývá čas. Ti se shodou událostí dostanou do mateřské školky, kde si projdou velkou zatěžkávací zkouškou, která je (možná) zavede až na samotné smetiště. Smutný a velmi dojemný film má ke klasickému dětskému animáku hodně daleko a jeho závěr je jako z hollywoodského hraného trháku. Pixar touto nominací dodrželo tradici, že každý rok má své želízko v ohni o nejprestižnější animované ocenění. Studio získalo celkem pět sošek (Hledá se Nemo, Úžasňákovi, Ratatouille, VALL-I a Vzhůru do oblak) a s největší pravděpodobností svůj počet vítězství letos rozšíří. Toy Story 3: Příběh hraček se totiž dostal i do hlavní kategorie o Nejlepší film, což z něj ve své kategorii dělá jednoznačného favorita. Navíc bude ve hře ještě o sošku za Nejlepší píseň, Zvukové efekty a Scénář. Pokud se splní předpoklady, Oscar jen posílí a upevní pixarovské výsadní postavení ve světě animovaného filmu.
Je škoda, že v kategorii nejlepší animovaný film jsou pouze tři nominovaní, protože letos se zrovna v tomto žánru urodilo hodně kvality a některé snímky by si určitě zmínku a šanci bojovat o sošku zasloužily. Namátkou třeba velmi povedené Já, padouch nebo Megamysl. Tři uchazeči o cenu ale zřejmě vystihují letošní rok a ať soška skončí v kterýchkoli rukou, nebude to žádný přehmat. Jestli se potvrdí očekávaný výsledek se dozvíme 27. února.
Šance podle filmserveru:
  • 90% Toy Story 3: Příběh hraček
  • 6% Jak vycvičit draka
  • 4% Iluzionista

  • ANKETA

    Který film získá Oscara v kategorii Nejlepší animovaný film?







    Podívat se na výsledky




    NÁZORY

    Vložit názor

    Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

    Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

    Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
    Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

    DOPORUČENÉ ČLÁNKY

    SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY