Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Chappie

Blu-ray recenze: Chappie - roboty s UI v ČR chceme!

Vydáno: 13.08.2015 17:30 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák

Chappie má náběh na kult, a tak není divu, že vychází na nosičích pro domácí kino hned v několika provedeních. Alespoň v jednom by neměl ujít vaší pozornosti, protože obraz, zvuk a bonusy má prvotřídní.

ChappieRecenzoval/a Marek Slovák dne 13.08.2015 17:30. Chappie má náběh na kult, a tak není divu, že vychází na nosičích pro domácí kino hned v několika provedeních. Alespoň v jednom by neměl ujít vaší pozornosti, protože obraz, zvuk a bonusy má prvotřídní. Hodnocení: 4
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Dev Patel ve filmu Chappie / ChappieChappie je třetím celovečerním filmem, který režíroval a  napsal Neill Blomkamp. Opětovně jde o akční sci-fi, které je zasazeno do prostředí Jihoafrické republiky, ale které se odehrává v (ne)daleké budoucnosti. Znovu je členitý fikční svět odlišen za pomocí řady rozmanitých stylistických voleb. Zase se kombinuje hned několik inspiračních zdrojů, které k sobě na první pohled nepasují. A samozřejmě jde o společenskou satiru.  

Chappie má vskutku řadu společných prvků s předchozími Blomkampovými snímky District 9 a Elysium, až o něm režisér hovoří jako o završení volné trilogie a studio vydává soubornou kolekci. Odhlédne-li se ale od této spíše marketingové stragie, jak inzerovat a prodat produkt, je Chappie z uvedené trojice nejslabší, protože je blomkampovskou manýrou. Ovšem úpěnlivé dodržování zavedených postupů může být samo o sobě ozvláštňující, když tyto nejsou na rozdíl od předchozích počinů nijak motivovány. Přesnější by ale bylo napsat, že nejsou motivovány s ohledem na potřeby žánru a vyprávění, ale aby na sebe strhávaly pozornost a upozorňovaly na konstruovanost díla. 

Hugh Jackman ve filmu Chappie / Chappie
Chappie je stejně jako District 9 a Elysium kyberpunk, protože je v něm vyobrazena korporací ovládaná společnost ve fázi změny a dochází ke spojení biologie a technologie bez jakýchkoliv hodnotících znamének. Na rozdíl od nich je ale víc punkovější, což se projevuje i na obsazení hudební (de)formace Die Antwoord do jedněch z hlavních rolí. Jejich tzv. zef poetikou, kdy styl je vše a na názorech druhých nesejde, je přitom prostoupen celý film.  

Lze se opájet různými stylistickými prvky. Kostýmy postav, které v některých případech vyjadřují jejich vývoj a příslušnost k určité společenské třídě. Tetováními gangsterů, která vypráví jejich historii. Prostředím, které je u každé skupiny protagonistů jinak barevně podáno a které obsahuje různé nápisy aj. v dalších plánech. Hudbou, jejíž (ne)příslušnost k fikčnímu světu diferencuje dva různé světy (zaměstnanců korporace, gangsterů), než se začnou protínat. Písněmi, které komentují dění. Použitými typy kamer, a to nejenom v případě mockumentárních (rámujících) a fikčních (převládajících) pasáží, ale i v jednotlivých scénách. Zároveň jsou tyto a další postupy nikoliv vtahující, jako tomu bylo u District 9 a Elysia, ale zcizující, protože neustále upomínají na něco jiného: na umělecká díla (milovníci filmů s roboty si přijdou na své), na merchandising Die Antwoord ad.

Jose Pablo Cantillo, Sharlto Copley ve filmu Chappie / ChappieZároveň lze oceňovat, že Chappie je netradčině vystavěn. Několik zprvu samostatných linií vyprávění (vývojáře, jeho konkurenta - protivníka, gangsterů, jejich "nadřízených" - protivníků) se díky titulní postavě a zájmu ostatních o ní v zlomových bodech protíná a zase rozchází až do klimaxu. A pokud by se člověk neopájel stylem a neobdivoval by stále ještě výlučnou výstavbu (ačkoliv nejinak tomu bylo u Elysia), stále je ve snímku velká spousta jiných podnětů. Jaký je vztah mezi fyzickým tělem a myslí, co z toho je pro identitu bytosti určující? Je osoba předurčena prostředím, z kterého vzejde, nebo výchovou a vlivem dalších lidí? A co konglomeráty a korporace obecně, stále představují zlo ženoucí se pouze za penězi?     
 
Chappie je, ačkoliv by se to nemuselo zdát, výlučný. Protagonista zmítající se mezi pozitivními a negativními vlivy, resp. mezi dvěma různými světy. Film inspirovaný rodinnou podívanou Číslo 5 žije stejně jako mládeži nepřístupnou satirou RoboCop. Netradičně vystavěným dílem. Zakončením volné trilogie, které má řadu společných znaků s předchozími "částmi", ale oproti nim má shodné postupy jinak motivované a více nejenom sebeuvědomělé, ale i sebereflexivní. Právě pro tu výlučnost si zaslouží pozornost, i když byste se na konci přiklonili k názoru, že Chappieho (nejenom) v Jihoafrické republice nechcete.

Featurette Die Antwoord k filmu Chappie (2015)

BLU-RAY:
BD obal filmu Chappie / ChappieBlomkampův debut District 9 u nás díky iniciativě fanoušků a fanynek vyšek jako dvoudiskovka, ale bonusy byly pouze na DVD. Elysium bylo k dostání jednak samostatně, jednak s knihou plnou náčrtků, částí obrázkového scénáře, fotografiemi apod. Chappie se dočkal, anebo v následujících dnech a týdnech dočká hned několika edic. Nejpřekvapivější je u každé z nich přítomnost druhého bonusového disku, který je v zahraničních vydáních určen exkluzivně pro některé prodejce (síť řetězec Best Buy apod.). Neliší se tedy obsahem, ale obalem a přidruženými zbytečnostmi: (1) první má podobu klasického plastového amaraye s vnitřním artworkem, (2) druhá digibooku s několika desítkami stran obrázků a textových informací, (3) třetí steelbooku s návlekem, lentikulárním magnetem s 3D efektem, PhotoBookem, sběratelskými kartami s protagonisty a číslovanou sběratelskou kartou a holografickou samolepkou s údajem o čísle, protože toto provedení je určeno pouze pro nakupující na e-shopu FilmArena.


Klip z featurettu World's First Thinking Robot k filmu Chappie (2015)

OBRAZ A ZVUK:

Čtenářům a čtenářkám zhodnocení obrazu a zvuku v BD recenzích musí připadat, že je píše automatický generátor (robot). Není tomu tak, protože valná většina - ne-li rovnou všechny - hollywoodské blockbustery mají referenční audiovizuální přepis a lze je označit za demo materiál. Chappie není výjimkou, a tak by všichni s pořádným domácím kinem měli být maximálně happy. 

Obraz (2.40:1) dá vyniknout jednak zdařilé kombinaci praktických a digitálních efektů, jednak předkamerovému prostoru s řadou různých prvků určených pro jejich zaznamenání při opakovaných zhlédnutích. První uvedené se týká zejména robotů, u nichž je patrný každý sebemenší detail, a díky věrné reprodukci výborně funguje i záměrně kontrastní užití teplných barev. Druhé zmíněné platí především o doupěti gangsterů, ve kterém je řada nápisů v druhém plánu, rekvizit obohacujících dané místo apod. Na ostrosti, prokreslenosti a jasnosti ztrácí pouze uvozující dokumentární pasáže a některé televizní reportáže, což ale nelze považovat za nedostatek, protože jde o zjevný záměr.  

Fotografie z filmu Chappie / ChappieZvuk (DTS-HD Master 7.1) je podle očekávání nesmírně imerzivní. Každé prostředí je rozlišeno použitou hudbou a mixem zvukových efektů, což je nejzjevnější na ambietních zvucích kanceláře a na přechodech mezi diegetickými a nediegetickými skladbami od Die Antwoord u gangsterů. Diferenciace je patrná i na různém způsobu promluvy postav, kdy dialogy a monology jsou výborně srouzmitelné i ve vypjatých akčních scénách. Akce přitom zní skvěle jak svým rozmixováním do prostoru, kdy vrtulníky a jiná zařízení přelétají zleva doprava (a naopak), tak schopností vtáhnout dovnitř neutlumením zvuků prostředí, a to především při automobilových honičkách.
 
Klip z featurettu The Weapons from CHAPPiE k filmu Chappie (2015)

BONUSY:
Fotografie z filmu Chappie / ChappieBlomkampovy filmy jsou čím dál tím méně kriticky i komerčně úspěšné, ale na jejich vydáních na nosičích pro domácí kino se to nijak neprojevuje. Chappie u nás vychází nejenom ve dvoudiskovém provedení v klasickém plastovém balení (amarayi), digibooku (s doplňujícími informacemi o postavách a vzniku spolu s fotografiemi a náčrtky) a sběratelském steelbooku (s řadou doplňkou včetně PhotoBooku). K dostání bude i balení se všemi celovečerními Blomkampovými snímky (District 9, Elysium, Chappie), které je prezentuje jako volnou, ale žánrově, motivicky, herecky i prostředím propojenou trilogií. 

A právě plánované uvedení edice Blomkamp3 pravděpodobně ovlivnilo rétorický rejstřík v bonusových materiálech Chappieho, protože je v nich kladen důraz na auteura (Blomkampa), a to ve vztahu k jeho předchozím - nejenom dlouhometrážním - počinům. Na prvním disku je vedle prodloužené scény Very Bad Man, která přidává do závěrečné kontaktní konfrontace brutalitu, a alternativního konce, který rozvádí montáž z epilogu, film o filmu a galerie. Galerie s téměř třemi sty obrázky obsahuje jak průběžné podoby robotů (Chappie, Moose, Yobot) a jednotlivých prostředí, tak náčrtky režiséra, ukázky obrázkového scénáře a sarkastické, velmi zábavné plakáty.

Fotografie z filmu Chappie / Chappie
Celovečerní film o filmu si lze pustit buď v kuse (o celkové délce téměř osmdesáti minut), nebo zvolit vždy jednu z devíti částí věnovaných konkrétnímu tématu. Ačkoliv se během stopáže prostřídají všechny myslitelné strategie příznačné pro making of materiály (auteura, natáčení jako těžké dřiny a zároveň zábavy, hvězd, technologie), převládá první uvedená.

Ve From Tetra Vaal to Chappie (7:30 min.) je řečeno, že snímek vychází z Blomkampova kraťasu Tetra Vaal a že nápad na jeho rozvedení do filmu dostal při psaní Elysia. V Jozi: Real City and a Sci-Fi Setting (15:03) je prozkoumáno, jakou roli sehrává Blomkompův rodný Johannesburg v jeho filmografii a dozvíme se, že dům gangsterů je ve skutečnosti místem, kde režisér vyrůstal. We Are Teravaal (5:53 min.) se sice zaměřuje na herecké hvězdy, ale pouze v souvislosti s tím, jestli již dříve spolupracovaly s režisérem (Sharlto Copley ad.), potažmo proč si nové tváře vybral (Sigourney Weaver), případně proč chtěly hrát v jeho filmu (Jackman). Keep it Gangster (7:07) se soustředí na dvě neherecké osobnosti, Ninju a Yolandi, kteří představovali svá videoklipová alter ega, a to jenom proto, že tomu tak Blomkamp chtěl, jelikož byl jejich hudbou ovlivněn.

Ninja, Jose Pablo Cantillo, Sharlto Copley ve filmu Chappie / Chappie
Dvojice featurettů Chappie: The Streetwise Professor (9:31) a Bringing Chappie to Life: The Visual Effects (8:01) je věnována vývoji a hereckému ztvárnění i trikovému provedení titulní robotické postavy s umělou inteligencí, na jejíž podobě se samozřejmě podílel jak blomkampovský herec Sharlto Copley, tak Blomkamp svými návrhy. V Rogue Robot: Deconstructing the Stunts and Special Effects (14:21) se o tvůrci pro změnu dozvíme, že zcela sám přišel s designem Moose, že ze své trikařské praxe má dost zkušeností a podílí se i na této stránce svých snímků a že ve všech svých dlouhometrážních počinech nechává zemřít jednu vedlejší postavu ztvárňovanou stejným hercem. A dle Arms Race: The Weapons and Robots (6:25 min.) se podílí i na výběru zbraní, odpovídající záměrně nadsazeným postavám, a výsledném vzhledu robotů. Vše, navzdory přehnanosti a práci se žánrovými konvencemi sci-fi, se ale vztahuje k současnosti, protože Blomkampovy snímky jsou společenskými alegoriemi, jak se tvrdí v závěrečném featurettu The Reality of Robotics (5:34). 

Nic z toho (celovečerního filmu o filmu složeného z devíti featurettů, prodloužené scény a alternativního konce) ale nebudou mít neangličtináři, protože bonusy na filmovém disku obsahují pouze anglické titulky. Česká titulková podpora je ale překvapivě na bonusovém disku, který se dostal i k nám, přestože je v zahraničí určen pouze pro specializované prodejce. Nijak výrazně se neliší od extra materiálů pro obchodní řetězce: necelých třicet minut za sebe naskládaných featurettů a žádné menu. Trojice krátkých dokumentů na disku č. 2 je ale přece v něčem odlišná: jednak kupodivu nejde o propagační materiály, protože převládají záběry z natáčení tří sekvencí přepadení, jednak osoba režiséra ustupuje do pozadí a převládá pohled na vznik scén.

Klip z featurettu Keep It Gangsta k filmu Chappie (2015)

ZÁVĚR:
Fotografie z filmu Chappie / Chappie
Završení volné trilogie Neilla Blomkampa je sice nejslabší, ale své příznivce si nepochybně najde. Doporučení filmu je problematické, protože Chappie je více punkovou než kyberpunkovou podívanou pro lidi, kteří mají rádi netradičně vystavěné počiny, slabost pro osmdesátkové robotí snímky a hudbu i poetiku Die Antwoord. Blu-ray si ale bezpochyby zaslouží doporučení. Obrazový a zvukový přepis je bezchybný, zdůrazňuje stylistickou pozoruhodnost díla. Skoro dvěma hodinám bonusů na dvou discích škodí pouze to, že česky otitulkovaná je pouze půlhodina z natáčení na druhém disku. Pokud ale rozumíte anglicky, a tak vám absence české titulkové podpory u většiny přídavných materiálů nevadí, jděte do edice v digibooku. Ačkoliv je steelbook opravdu stylový a ve sbírce by nezapadl, digibook přece jenom nabízí navíc obrazové a textové informace o postavách, tvůrcích a vzniku některých věcí.

[Za poskytnutí Blu-ray disku s filmem Chappie děkujeme distribuční společnosti Bontonfilm.]

Originální trailer filmu Chappie

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
8/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
100,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR: 42. týden
Top 20 ČR: na Zlobu se diváci nezlobili Zloba: Královna všeho zlého opanovala víkendovou návštěvnost v českých kinech, když z trůnu sesadila dosavadního krále Jokera. čtěte zde
Vydáno: 22.10.2019 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Top 10: Jean-Claude Van Damme
Top 10: Jean-Claude Van Damme Jean-Claude Van Damme, nekorunovaný král akčních béček z přelomu 80. a 90. let, slaví devětapadesáté narozeniny. Pojďme si připomenout desítku jeho nejlepších titulů. čtěte zde
Vydáno: 19.10.2019 12:00 v sekci Články | Publicistika
0
U Zlaté rukavice 7/10
Recenze: Film o sériovém vrahovi U Zlaté rukavice testuje výdrž diváků Kontroverzní německý snímek zabývající se příběhem hamburského sériového vraha Fritze Honky, inspirovaný reálnými událostmi ze 70. let, je v řadě ohledů unikátní, ale zároveň i extrémně drsný a záměrně odporný. čtěte zde
Vydáno: 19.10.2019 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Zloba: Královna všeho zlého 4/10
Recenze: Zloba: Královna všeho zlého je pokračování natočené pouze z povinnosti Disneyho fantasy pohádka, navazující na snímek Zloba – Královna černé magie, působí jako generická kombinace nastavované kaše a produktu vytvořeného generátorem náhodných zápletek. čtěte zde
Vydáno: 18.10.2019 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
2
TV tipy: 18. 10. 2019 - 24. 10. 2019
TV tipy: Páni kluci jsou pohřbeni zaživa a ocitají se v zajetí démonů Ani druhá polovina října nepřináší v televizních programech zásadní změny a stále se spoléhá na obehrané snímky a poměrně dobré, avšak zapomenuté žánrovky. Největším hitem týdne tak je premiéra pokračování V zajetí... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Téma: Sigourney Weaver: herečka bojující s Vetřelci (06.10.2019 08:30 v Články | Publicistika)
- RoboCop se vrátí v novém sequelu (12.07.2018 09:00 v Novinky | Zprávy)
- Chris Evans si zahraje v thrilleru Greenland (17.05.2018 08:00 v Novinky | Zprávy)
- Nový RoboCop na obzoru? (24.01.2018 10:12 v Novinky | Zprávy)
- Review: 43. Letní filmová škola v Uherském Hradišti (20.08.2017 21:04 v Články | Publicistika)
- Neill Blomkamp uvádí: Sci-fi kraťas Zygote s Dakotou Fanning (13.07.2017 16:13 v Novinky | Trailery)
- Sharlto Copley jako God: Serengeti v kraťasu Neilla Blomkampa (07.07.2017 09:03 v Multimédia | Video)
- Neill Blomkamp uvádí další kraťas jménem "Firebase" (29.06.2017 09:55 v Multimédia | Video)
- Rakka: podívejte se na nové sci-fi Neilla Blomkampa (16.06.2017 10:15 v Multimédia | Video)
- Neill Blomkamp pokračuje se sérií sci-fi kraťasů (07.06.2017 07:14 v Novinky | Trailery)

PREMIÉRA TÝDNE   39/2019

Joker
9/10

Snímek Joker je nekompromisním, uhrančivým a mimořádně působivým nepříjemným dramatem, jež je anti-komiksovou a anti-hrdinskou psychologickou sondou do duše šílence, kterého bravurně ztvárnil dokonalý Joaquin Phoenix.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver