Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Vynález zkázy

Stroj času: stále okouzlující Vynález zkázy

Vydáno: 23.07.2015 17:30 v sekci Recenze | Stroj času - Václav Limberk | foto: facebook tvůrce

Vynález zkázy patří k těm vskutku legendárním dílům nejen domácí kinematografie. Tato okouzlující verneovka Karla Zemana se znovu vrací na filmová plátna. Jde o čtvrtý titul letošního Projektu 100.

Vynález zkázyRecenzoval/a Václav Limberk dne 23.07.2015 17:30. Vynález zkázy patří k těm vskutku legendárním dílům nejen domácí kinematografie. Tato okouzlující verneovka Karla Zemana se znovu vrací na filmová plátna. Jde o čtvrtý titul letošního Projektu 100. Hodnocení: 5

Vynález zkázy

Vynález zkázy
Sci-Fi / Fantazie / Rodinný / Dobrodružný
Československo, 1958 , 78 min.

Režie: Karel Zeman
Scénář: Karel Zeman, František Hrubín
Kamera: Jiří Tarantík
Hudba: Zdeněk Liška
Herci: Arnošt Navrátil, Lubor Tokoš, František Šlégr, Miloslav Holub, Václav Kyzlink, Jana Zatloukalová

Česká premiéra: 30.07.2015

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Nová, digitálně zrestaurovaná verze legendárního Vynálezu zkázy se dočkala po více jak půl století od svého vzniku obnovené premiéry na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jde po filmech Okno do dvora, Perný den a Klub rváčů o čtvrtý titul z letošní nabídky dlouhodobé filmové přehlídky Projekt 100, který na filmová plátna vrací reprezentativní kousky filmové historie. Vynález zkázy můžeme hned v úvodu s klidem označit za dílo přelomové, představující to nejlepší z bohaté tradice českého, tehdy československého filmu. 

Arnošt Navrátil ve filmu  / Vynález zkázyVypravěčem příběhu je inženýr Šimon Hart (Lubor Tokoš), který nás zavádí do časů počínající průmyslové revoluce v devatenáctém století, kdy lidstvo bylo teprve na počátku doby převratných vědeckotechnických vynálezů. Profesor Roch (Arnošt Navrátil) pracuje na objevu látky, která dokáže uvolnit obrovskou sílu, kterou je potřeba spoutat, aby mohla sloužit lidem. Profesora i s inženýrem Hartem ale v ponorce unese zlotřilý hrabě Artigas (Miloslav Holub) na svůj ostrov v moři, kde nechá naivního profesora nevědomky pracovat na vynálezu zkázy, který může zničit celý svět. Inženýru Hartovi se s pomocí zachráněné trosečnice Jany (Jana Zatloukalová) podaří pomocí balónu vyslat varovný signál lidstvu. Zkáze nakonec zabrání sám jeho vynálezce, prozřevší profesor. 

Prostinký děj filmu režiséra a výtvarníka Karla Zemana vycházející ze stejnojmenného románu Julese Vernea je tu až druhotný. Dobrodružná verneovka byla pro vynalézavého tvůrce jen záminkou k prezentaci jeho vlastní šikovnosti, vynalézavosti a objevnosti především v trikové oblasti. Dohromady tu spojil hraný, animovaný a trikový film. Klíč k úspěchu jeho adaptace byl v jeho přístupu k této látce, kterou oživil přesně v duchu původních knižních ilustrací francouzských malířů Rioua a Benetta.

Lubor Tokoš, Jana Zatloukalová ve filmu  / Vynález zkázy Tyto ilustrace ve formě rytin pak Zeman "překopíroval" na filmový pás pomocí podobně šrafovaných maleb, malovaných kulis i rekvizit a kostýmů. Kouzlo, které prožívali čtenáři při čtení Verneových utopií, se tak díky Zemanovu vhodně zvolenému klíči k výtvarné stylizaci ve filmové podobě nezmenšilo ani nezmizelo, jako tomu obvykle v literárních adaptacích bývá. Naopak naivitu i poetičnost předlohy přetlumočil s podobně naivistickou poetičností, která ve své době okouzlila celý svět. A Vynález zkázy okouzluje dodnes. 

Zeman Vynález zkázy celý realizoval v tehdejších gottwaldovských ateliérech doslova na koleně. Právě zde s pomocí animátorů natočil úžasné podmořské scény s ponorkami, souboje se žralokem i chobotnicí, mořskými šlapadly a mnohé jiné. Trikové scény zde v tehdejších podmínkách a při tehdejších možnostech dovedl ke svému vrcholu jen s těmi nejjednoduššími maketami a modely letadel, lodí a vlaků. Kombinace těchto malovaných a šrafovaných kulis s živým hercem je dodnes naprosto jedinečná a těžko ji lze k něčemu nebo někomu přirovnávat. Snad jen průkopník filmové fantazie Georges Méliès byl jedním ze Zemanových vzorů a předchůdců.  

Miloslav Holub, Arnošt Navrátil, František Šlégr ve filmu  / Vynález zkázyKromě jedinečné výtvarné podoby působí pak dějová linie Vynálezu zkázy jako kombinace Karla Čapka (podobně humanisticky varovné poselství Krakatitu) a Jamese Bonda. Zlotřilý hrabě Artigas, toužící pomocí ničivé zbraně ovládnout svět, by si mohl podat ruce s mnoha padouchy z pozdějších bondovek typu Dr. No a dalšími. Vynález zkázy je vůbec první verneovkou, kterou Zeman zfilmoval a v podobném duchu pak ještě natočil i další verneovky Ukradená vzducholoď a Na kometě. Kromě vytvárné složky je pak u Vynálezu zkázy ještě potřeba zmínit humorný nadhled jeho scenáristů, kterými kromě samotného režiséra byli ještě František Hrubín, Milan Vácha a Jiří Brdečka. Vynález zkázy by byl také nemyslitelný bez hudební složky, za kterou stál náš patrně největší skladatel filmové hudby Zdeněk Liška.

Vynález zkázy je dílo průkopnické, jedinečné a nesmrtelné, které sklidilo zasloužený úspěch už v době svého vzniku, když posbíralo řadu cen, jmenovitě Velkou cenu v soutěži hraných filmů v Bruselu na EXPO 1958, cenu francouzských filmových kritiků, Křišťálovou cenu Francouzské filmové akademie, Cenu československé filmové kritiky a také Státní cenu Klementa Gottwalda 1959. Vynález zkázy bez diskuse patří ke zlatému fondu československé i světové kinematografie. 
Fotografie z filmu  / Vynález zkázyPro úplnost ještě dodejme, že Vynález zkázy byl digitálně restaurován v rámci projektu Čistíme svět fantazie, společného projektu Nadace české bijáky, Muzea Karla Zemana a České televize. Jeho cílem je v průběhu tří let digitálně zrestaurovat vybrané filmy Karla Zemana do nejvyšší možné kvality, uvést je na velkých filmových plátnech a vdechnout jim tak znovu život. Projekt vzniká za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kinematografie.

Diváci se do tohoto projektu mohou zapojit přispěním do veřejné sbírky na číslo účtu107-5652650247/0100 případně zasláním SMS v ceně 30 Kč ve tvaru DMS BIJAKY na číslo 87 777. Při zaslání jedné SMS (DMS ROK BIJAKY) bude na účet Čistíme svět fantazie pravidelně každý měsíc po jeden rok přicházet hodnota jedné zaslané DMS.Trailer digitálně zrestaurovaného filmu Vynález zkázy

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
10/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 24. 3. 2023 - 30. 3. 2023
TV tipy: Přenašeč Spider-Man jede daleko od domova poslední závod, v němž chce vždycky zvítězit Na konci března čekají na diváky v televizích dvě zajímavé a atraktivní premiéry, které určitě budou hodně sledované. Tou větší je komiksovka Spider-Man: Daleko od domova, tou menší pak tuzemské drama Poslední závod. ... čtěte zde
Vydáno: 24.03.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
John Wick 4 8/10
Recenze: Nekompromisní John Wick počtvrté a nejlépe? Počtvrté na plátna kin přichází John Wick, který před devíti lety částečně resuscitoval celý akční žánr. Od té doby ušel dlouho cestu a jeho tvůrci dostávali čím dál větší rozpočet. Jak tedy Kapitola 4 dopadla?... čtěte zde
Vydáno: 23.03.2023 07:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 12. týden
Kinopremiéry: Buď chlap s Johnem Wickem! První jarní týden chystá frontální útok v kinech nekompromisní čtvrtý díl akční série John Wick. Je ale dost možné, že i on se bude muset sklonit, neboť divácky mu bude výrazně konkurovat česká komedie Buď chlap!.... čtěte zde
Vydáno: 22.03.2023 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 11. týden
Top 20 ČR: Bastardi složili Shazama V Česku zvítězili v souboji novinek domácí Bastardi, kteří složili reparát a přeskočili amerického Shazama i hněv bohů. čtěte zde
Vydáno: 21.03.2023 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 11. víkend
Box office: Shazam zklamal Novinka Shazam! Hněv bohů, pokračování čtyři roky starého Shazama!, sice otevřela na prvním místě, ale zůstala daleko za očekáváním. čtěte zde
Vydáno: 20.03.2023 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Chůvák má smůlu, protože se na bílý bílý den ocitl v údolí smrti (13.01.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Dillinger s Tonyou cestují na tajuplný ostrov, kde řeší trable o Vánocích (09.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Fabelmanovi vypráví vánoční příběh z divnosvěta (23.11.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Válečník král Škorpion podnikl cestu kolem světa (23.09.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Psí poslání je příběh bez konce (29.07.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Dokonalý student se v roce 1917 pokusil o vraždu lotra, s nímž byl na nože (22.04.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Jack Strong pro balík prachů podstoupí cestu do středu Země (19.11.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Tohle je svět, v němž Jack staví dům a píše tajný deník (29.10.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Při očistě ve světě kde se nežebrá, chlapi nepláčou a hledají světlo svého života (08.10.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Nedotknutý Tolkien volá rod a zírá na kozy (13.08.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Boží zápasník Lukáš Krpálek na veliké řece bojuje s vlkodlakem (06.08.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Než rychle a zběsile přišla bouře nastala nejtemnější hodina (26.02.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Phantom Boy si četl kroniku rodu Spiderwicků a podepsal smlouvu s ďáblem (29.01.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Motýlek byl postaven před Sophiinu volbu a prolomil hradbu mlčení (08.01.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: 100 let od narození Rudolfa Hrušínského (17.10.2020 10:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Mike i Dave sháněj holku, s níž prožijí konec světa a líbánky v Las Vegas (18.09.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel Miloš Nesvadba (22.07.2020 18:20 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   12/2023

John Wick: Kapitola 4
8/10

Počtvrté na plátna kin přichází John Wick, který před devíti lety částečně resuscitoval celý akční žánr. Od té doby ušel dlouho cestu a jeho tvůrci dostávali čím dál větší rozpočet. Jak tedy Kapitola 4 dopadla?

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu