Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
P(r)eview: 55. ZLÍN FILM FEST zahájen

P(r)eview: 55. ZLÍN FILM FEST zahájen

Vydáno: 30.05.2015 10:14 v sekci Články | Publicistika - Marek Slovák

Včera byl oficiálně zahájen 55. ročník zlínského filmového festivalu pro děti a mládež, který potrvá do 4. června. Letos bude ZLÍN FILM FEST zaměřen na německou kinematografii.

SDÍLET:    
Alice Nellis při natáčení filmu  / Sedmero krkavcůV pátek 29. května odstartoval 55. ročník ZLÍN FILM FESTu. Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež se dočkal hned dvojího zahájení. První cílilo (nejenom, ale hlavně) na děti, kterým byla v dopoledních hodinách předpremiérově a za delegace tvůrců a herců promítnuta pohádka Sedmero krkavců. Druhé oslovovalo (ne nutně, ale zejména) odrostlejší diváky, kterým byla ve večerních hodinách promítnuta animovaná "pohádka" pro dospělé Malá z rybárny.

Obě akce ale byly rezervovány pro školy a delegace, potažmo pro zvané, a tak nebyly určeny pro všechny. Ani v jednom případě to nevadí, protože Balejova re-interpretace Andersonovy Malé mořské víly tento čtvrtek vstoupila do kin a Nellisina adaptace pohádky Boženy Němcové má premiéru příští týden. Ačkoliv se jednalo o divácky zdaleka nejatraktivnější tituly prvního dne, neznamená to, že nebylo na co chodit. Zvlášť když bylo k vidění hned několik německých filmů, jichž by mělo být v programu na padesát. Důvod vysokého čísla je pro festivalové harcovníky zjevný: letošek je z velké části věnován německé kinematografii.

David Bennent, Katharina Thalbach ve filmu Plechový bubínek / Die BlechtrommelDny německé kinematografie nabídnou snímky pro děti, mládež i dospělé napříč žánry, poetikami i historií. Návštěvník se ale nesetká s tradiční dramaturgií, kdy by kinematografie vybraného národa byla představena od svých počátků až po současnost s důrazem na jednotlivé proudy (počátky, expresionismus, meziválečná žánrová tvorba, válečná propaganda, mladý německý film, nový německý film, výrazné osobnosti německých škol v současnosti ad.).

Obsáhnout vše by bylo nemožné, a tak jako v minulých letech byl zvolen výběr toho, co část festivalového týmu považuje za kvalitní. Jednotná koncepce ustoupila fanouškovské/fanynkovské hierarchizaci produkce a cinefilní možnosti zhlédnout vybrané dílo na velkém plátně s podobně postiženými diváky/divačkami. První den byl na výběr mezi deseti německými počiny, přičemž už z jejich počtu je patrné, že se mnohé překrývaly. V ranních a dopoledních časech současná německá produkce pro děti i mládež (Létající třída a Riko a Oskar, malí detektivové, poté Vampírky 2 a Zázračné děti), ve večerních hodinách poměrně nedávné kulty (Lola běží o život a Klepání na nebeskou bránu) s klasikou (Modrý anděl). 

Fotografie z filmu Pád Třetí říše / Der UntergangTěžká volba (protože kinozážitek nahradí máloco) může mít v případě častého překrývání své řešení: vybrat to, co není snadno dostupné na nosičích pro domácí kino (anebo jinou formou). Bohužel požitek z raně zvukového dětského snímku Emil a detektivové nekalil (mimochodem opravdu velmi povedený) český simultánní překlad, jako spíš problematická volba samotného titulu. Vyprávění o chlapci, který je na cestě do Berlína okraden, a tak se spolu s novou partou přátel vydává lupiči po stopě, nechtěně (? - scénář přece jenom napsal pozdější imigrant Billy Wilder) vyznívá jako propaganda hitlerjugend.

Obzvlášť scéna, v níž arijsky vyhlížející hlavní hrdina přísahá, zatímco je za ním obraz orlice, nabývá velmi nepříjemných konotací, které ještě posiluje vědomí, že velká část dětských herců zemřela během druhé světové války na frontě. Těžko říct, jestli naprogramování Napoly - Hitlerovy mládeže do stejného sálu hned po první německé adaptaci populární knihy Emil a detektivové bylo náhodou, ale rozhodně šlo o výbornou "double-feature" projekci.

55. ZLIN FILM FESTNechtěně "dvojitá" byla i Legenda o Pavlovi a Pavle režiséra Heinera Carowa, která měla podobu sestříhané pětatřicítky, a tak mohli diváci/divačky nejprve zhlédnout část v německém znění, aby se pak opakovala ta stejná s anglickými titulky - a zásadní scéně předtím žel chyběly titulky české. Umělecký film, kloubící objektivně prezentované pasáže s představami jedné z postav s distancovanými vstupy lakonického komentáře mimo obraz, je portrétem společensky nerovného vztahu v proměňujícím se Berlíně. Je otázkou, jestli Legenda o Pavlovi a Pavle patří na festival pro děti a mládež, zvlášť když se ve filmografii režiséra Heinera Carowa nabízela kvalitativně lepší a vzhledem k povolání ústřední postavy (učitel) i tématu (homosexualita) vhodnější alternativa v podobě kontroverzního počinu Coming Out.

Snad následující dny budou již bez technických potíží (provázely i důrazem na psychicky nestabilního protagonistu ozvláštněné sportovní drama Černý jezdec) a problematických programových voleb. ZLÍN FILM FEST totiž nabízí ke zhlédnutí nejenom velkou spoustu kvalitní tvorby pro děti a mládež (mj. poctu Jindřichu Polákovi a Václavu Vorlíčkovi, sekce představující mladé talenty ad.), ale i velkou řadu dalších aktivit. Pro ty odrostlejší je to zejména doprovodná programová sekce Film Industry. V rámci ní budou představeny nové chystané projekty (nejenom filmové - animované Až po uši v mechu, hrané Celebrity s.r.o. s jedním z letošních porotců Jiřím Mádlem - ale i jiné, např. připravované Národní Filmové Muzemu). Proběhne i soutěž Duhová kulička o nejlepší marketingovou kampaň a nebudou chybět ani konference anebo diskuzní fóra na téma stahování filmů anebo produkce českých filmů pro děti a mládež v evropském měřítku. Proto nestahujte, ale choďte do kina - alespoň na festival. 

Znělka 55. ročníku ZLÍN FILM FESTIVALU.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Oscar 2019: Nejlepší herečka v hlavní a vedlejší roli
Oscar 2019: Nejlepší herečka v hlavní a vedlejší roli V ženských hereckých kategoriích mají šanci na svého prvního Oscara Glenn Close nebo Lady Gaga v hlavní a Regina King ve vedlejší roli. čtěte zde
Vydáno: 16.02.2019 09:30 v sekci Články | Publicistika
0
Nedotknutelní 5/10
Recenze: Americký remake filmu Nedotknutelní je průměrná kopie originálu Americká předělávka francouzského filmu Nedotknutelní dostává těžkou sodu jen proto, že jde o remake (i od těch, co ji prozatím neviděli). Je sice pouze průměrná a tím pádem horší než originál, ale úplné odsouzení si... čtěte zde
Vydáno: 15.02.2019 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 15. 2. 2019 - 21. 2. 2019
TV tipy: Sněhurka a lovec prožívají lásky čas Lehkou převahu v našem aktuálním televizním výběru mají v tomto týdnu romantické komedie, z nichž tou nejatraktivnější je určitě Lásky čas. Stranou pozornosti ale nezůstane ani premiéra pohádkové fantasy Sněhurka a lovec.... čtěte zde
Vydáno: 15.02.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Alita: Bojový Anděl 7/10
Recenze: Alita: Bojový Anděl revolučně posouvá hranice digitálního herectví Akční sci-fi adaptaci japonského komiksu o znovuzrozené dívce s robotickým tělem, která se díky svým bojovým schopnostem stane lovkyní odměn, měl původně natočit James Cameron, nakonec se ale o její realizaci postaral Robert... čtěte zde
Vydáno: 13.02.2019 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 7. týden
Kinopremiéry: Nedotknutelná Alita prožívá léto s gentlemanem Sedmý týden přináší do kin čtyři premiéry, z nichž tou divácky nejatraktivnější bude bohužel česká komedie Léto s gentlemanem, která nevzbuzuje velké naděje. O něco lépe by na tom mohla být sci-fi Alita: Bojový anděl.... čtěte zde
Vydáno: 13.02.2019 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zemřel režisér Popelky a Arabely Václav Vorlíček (07.02.2019 08:25 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Jiří Mádl se scenáristicky a režijně zdokonaluje s filmem Na střeše (07.02.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Potomek Marie, královny skotské si na střeše žije svůj LEGO příběh (06.02.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Téma: top 20: slavné písně ve filmech část 2. (04.12.2018 13:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Muži v černém a Joy si dávají špenát a lesní jahody a pak všechno zařídí (08.06.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Šílený Max plánuje invazi do rybárny a přepadení ve vzduchu (25.05.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Křídla Vánoc probouzejí Sílu (08.12.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV kritika: Babylon Berlin - drahé a divácké = dobré? (10.11.2017 17:00 v Články | Televize)
- TV tipy: Komisařka Olga Hepnarová na palubě Ikarie XB1 nahlíží do hlavy zločince (03.11.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel český herec Jan Tříska (25.09.2017 10:05 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Konfident Nixon si zajel na Woodstock, kde zorganizoval hon na myš (11.08.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Alfréd Veliký předvádí špinavý trik, aby se s Kate a Leopoldem dostal na horskou dráhu (14.07.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Karlovy Vary 2017: Křišťálový glóbus získal snímek Křižáček (09.07.2017 08:44 v Články | Festivaly)
- Kinopremiéry: Transformers stíhají posledního rytíře a holky na tahu (21.06.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Na Sunset Blvd. vás mohou potkat pěsti smrti, čarodějky i Rajko Doleček (10.02.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Tom Hanks dělá Hologram pro krále (22.11.2016 13:10 v Recenze | Premiéry)
- TV recenze: Pustina - víc než detektivka od víc než televize (17.10.2016 15:00 v Články | Televize)
- TV tipy: Komorník bojuje s temnými stíny a mění se v havrana (07.10.2016 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Vlk z Královských Vinohrad je rozlučka Jana Němce (20.09.2016 17:00 v Recenze | Premiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   06/2019

Alita: Bojový Anděl
7/10

Akční sci-fi adaptaci japonského komiksu o znovuzrozené dívce s robotickým tělem, která se díky svým bojovým schopnostem stane lovkyní odměn, měl původně natočit James Cameron, nakonec se ale o její realizaci postaral Robert Rodriguez.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver