Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Alexander Veliký

Blu-ray recenze: Alexander Veliký – finální verze Stoneova přehlíženého opusu

Vydáno: 26.03.2015 07:00 v sekci Recenze | Blu-ray - Martin Bubrín

Loni vyšla na Blu-ray definitivní verze historické fresky Olivera Stonea se stopáží skoro tři a půl hodiny. Vyplatí se převážně negativně přijímanému snímku věnovat pozornost i po deseti letech od uvedení?

Alexander VelikýRecenzoval/a Martin Bubrín dne 26.03.2015 07:00. Loni vyšla na Blu-ray definitivní verze historické fresky Olivera Stonea se stopáží skoro tři a půl hodiny. Vyplatí se převážně negativně přijímanému snímku věnovat pozornost i po deseti letech od uvedení? Hodnocení: 4
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Na úvod je nutno říci, že v současnosti existují celkem čtyři verze historického velkofilmu Alexander Veliký. Ambiciózní Oliver Stone, zklamán slabými tržbami v kinech a převážně negativním přijetím, se svůj sandálový opus snažil již několikrát vylepšit, čímž dovedl příběh jednoho z největších vojevůdců historie ke čtyřem různým sestřihům s různými délkami stopáže. Nejznámější z nich je kinoverze (175 minut) vyprávěná v chronologickém pořadí, kterou viděla (a také odsoudila) většina diváků.

Colin Farrell ve filmu Alexander Veliký / AlexanderNa domácích nosičích poté vyšla také režisérská verze (167 minut) zkrácená o několik, převážně homosexuálních scén, avšak s nechronologickým pořádkem událostí. Stone se snažil zalíbit divákům, kteří původní kinosestřih odmítali, film však ztratil spoustu ze svého dramatického a emocionálního náboje a nově přidaná nelinearita udělala z výsledku ještě větší chaos. Proto v roce 2007 zasáhl do filmu ještě jednou, tentokrát ve verzi s názvem Alexander Revisited: The Final Cut (214 minut), který byl v podstatě režisérskou verzí s vystřiženými scénami z kinoverze a 39 minutami zcela nových záběrů. I když byla odbornou i laickou veřejností hodnocena lépe, stále zřejmě nevyhovovala představám režiséra.

Proto o šest let později do filmu zasáhl znovu a stvořil tentokrát již definitivní a poslední verzi s názvem Ultimate Cut (207 minut), kterou mimochodem ve světové premiéře představil na předloňském festivalu v Karlových Varech. Zde se podle odborníků jednalo pouze o drobné zlepšení oproti předchozímu Final Cut, ale zároveň velký skok oproti kinoverzi. Režisér to okomentoval slovy: „Je to ta nejkrásnější verze vůbec a dává mi velké zadostiučinění, protože už můžu jít na svou smrtelnou postel a cítit se dobře.“

Anthony Hopkins ve filmu Alexander Veliký / AlexanderDobře by se měl cítit i divák, protože Alexander Veliký je ve své poslední verzi vskutku monumentálním dílem, rozestoupeným mezi klasickým sandálovým velkofilmem a komorním psychologickým dramatem, kterému se navíc velkou měrou daří reflektovat utváření mýtů a historie slavných osobností (srovnejte s nedávnou Válkou bohů). Tradiční životopisný příběh o vzestupu a pádu mocného muže je chytře rámován stařeckým vyprávěním Alexanderova dávného přítele Ptolemaia (Anthony Hopkins), který zároveň svá slova sám zpochybňuje – nespolehlivé vyprávění tak dává filmu pozoruhodnou druhou vrstvu tím, že si divák v podstatě může interpretovat každou scénu podle sebe, protože jak sám vypravěč říká, historie má tendenci velké příběhy přikrášlovat a zveličovat.

Více než celistvým příběhem (kinoverze) je Ultimate Cut svým nechronologickým uspořádáním stále přeci jen výsekem z Alexanderova života, zachycujícím zásadní události, které formovaly jeho vzestup a pád. Mozaikovitá struktura přikládá důraz především na jeho vztahy s rodiči (opilecký, rázný otec a despotická, nicméně milující matka) a jeho nejbližším přítelem Hefaistonem (Jared Leto). Jejich společné momenty jsou hlavními přídavky Ultimate Cutu – nekonečně dlouhé dialogové scény jdou totiž více do hloubky a více psychologicky prokreslují postavy.

Angelina Jolie, Connor Paolo ve filmu Alexander Veliký / AlexanderV nich vynikají zejména herecké výkony ve vedlejších rolích, a to hlavně kvůli tomu, že Colin Farrell se i po letech stále nejeví jako ideální volba pro takovou ambiciózní roli. V některých scénách proto velmi nepříjemně přehrává a nestačí ostatním - maskérům a stylistům se však dokonale podařilo zachytit jeho nadpozemskou „árijskou“ krásu, což je pro definovaný typ „floutka“ zcela zásadní.

Alexander Veliký i přesto stojí, hlavně díky opulentnímu a zároveň syrovému zpracování (krvavé bitvy byly opravdu krvavé, než to bylo cool – viz 300: Bitva u Thermopyl) a atypickému vyprávění, za zhlédnutí, a v novém sestřihu jistě obstojí lépe než většina historických velkofilmů nového tisíciletí (například Trója). Je však nutno se naladit na trochu pomalejší antické tempo.

Making of Alexander

OBRAZ A ZVUK:

Colin Farrell ve filmu Alexander Veliký / AlexanderVzhledem k tolika postprodukčním úpravám a různým verzím filmu by Oliver Stone jen těžko na několikátém BD vydání prezentoval audiovizuální přepis, s nímž by nebyl sám spokojen. Ať už jde o kinoverzi, nebo finální sestřih, v obou případech jde o nadprůměrnou kvalitu, která odráží režisérovy záměry. Co se týče ostrosti, tak ta je v několika případech trochu kolísavá, protože se přizpůsobuje tomu, jak je daná scéna nasvícena (bitvy vs. dialogové scény při svíčkách), tudíž nejde o „krystalicky“ čistý obraz. Drobného šumu si lze všimnout i v některých tmavších pasážích (jeskyně) nebo při zpomalování obrazu, kterým Stone velmi často a rád zachycuje emocionální tón záběrů.

V žádném případě se však nejedná o nic, co by nějak narušovalo zážitek z tří (a půl) hodinového kolosu. Ten si dokáže v rámci delší verze skvěle poradit i s menším datovým tokem než kinoverze – a to hlavně díky tomu, že jde převážně o dialogový film, který dynamičtější kameru a rychlejší střih používá jen ve dvou větších bitevních scénách na začátku a na konci. Co se týče barev, v nich se celkem věrohodně odráží malebné záběry antického Řecka spolu s uvěřitelnými pleťovými barvami hlavních představitelů, které vyniknou zejména v kontrastu s jejich tradičními bílými oděvy. Dominantní oranžová paleta ustoupí až v závěru v krvavé bitvě v Indii, kde převažuje zelená (les) a červená (krev). K dobru se musí přičíst také syté vykreslení černé.

Colin Farrell ve filmu Alexander Veliký / AlexanderO zvukovém mixu snad nemá ani cenu podrobněji referovat, šestikanálový DTS-HD Master Audio je perfektním prostorovým zážitkem, v němž vynikne čistota a oddělenost jednotlivých stop, stejně jako dialogy. Na vysoké úrovni jsou také naturalistické zvukové efekty jako řinčení mečů, létání šípů nebo krvavé propichování těl, vynikající zejména v bitevních scénách, nebo epický/mýtický soundtrack řeckého skladatele Vangelise. Český dabing se nachází pouze u kinoverze, ale oproti obrazu a originální stopě jednoznačně strádá v klasickém Dolby Digital 2.0.

Vangelis scores Alexander

BONUSY:

Ultimate Cut je takovou kompilací všech dosud vydaných bonusových materiálů k Alexanderovi, dostupných na discích s předešlými verzemi filmů. Ta nejnovější k již známé směsici přidává zejména dva – nový komentář Olivera Stone k finální verzi a dokument. První jmenovaný komplexním způsobem rozebírá všechny složky filmu a produkce a přístupy k samotnému příběhu, který kvůli různým interpretacím a výkladům obestírá spousta nejistých faktů a záhad. Stone tak nabádá diváky k tomu, aby si příběh Alexandera vyložili po svém.

Colin Farrell, Oliver Stone při natáčení filmu Alexander Veliký / AlexanderNový půlhodinový dokument Skutečný Alexander a svět, který stvořil, který je zároveň jediným bonusem v HD, pojednává o světovém významu Alexandera a jeho dopadu na svět. Jedná se o klasický počin s mluvícími hlavami historiků, které jsou prostříhány s dokreslujícími pasážemi z filmu a ilustračními záběry. Pro diváky, kteří s tématem nejsou moc obeznámeni, by bylo možná zhlédnutí dokumentu vhodné před samotnou finální verzí, jež může sama o sobě svým nechronologickým uspořádáním působit trochu matoucím dojmem.

Disk s Ultimate Cut obsahuje ještě přibližně hodinu a čtvrt dlouhý dokument Boj s časem: Alexander Olivera Stonea (přítomný již na předchozí edici), který natočil režisérův syn Sean Stone, pokrývající tentokrát výrobu filmu od začátku do konce, včetně rozhovorů s herci, štábem a záběrů do zákulisí. Díky tomu, že je pořídil Stoneův rodinný příslušník (tudíž byl puštěn i do míst, kam by se normální filmař nejspíš nepodíval), dokument často obsahuje i pasáže, které byste v klasických promo materiálech nečekali, včetně několika krizových situací na place nebo běsnícího režiséra. Proto jde rozhodně o zajímavý příspěvek, který by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti, pokud vás zajímá filmové zákulisí, ale už vás otravují propagační materiály plné vzájemné adorace profesí.

Colin Farrell, Jared Leto ve filmu Alexander Veliký / AlexanderZbytek bonusů s délkou asi hodiny a půl je poté dostupný na druhém disku s kinoverzí. Kromě trailerů se mezi ním nachází komentář Olivera Stonea a odborníka na řeckou historii a hodinu a půl dlouhý produkční deník Seana Stonea rozdělený do tří stejně dlouhých částí – Ressurecting Alexander se zaměřuje na výpravu, kameru a bitevní scény, Perfect is the Enemy of Good pokrývá cit pro historický detail a technické parametry a Death of Alexander se zabývá poslední fází produkce, která se potýkala s problémy (dotáčky, zranění členů štábu…). Bonusy, které uzavírá čtyřminutová featurette o hudbě, celkem bez komentářů vydají na více než tři hodiny času, takže pokud se vám Alexander líbil a ještě jej nevlastníte, Ultimate Cut je ideální volba.

Originální trailer filmu Alexander Veliký

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
8/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Alexander (thornhill, 26.03.2015 17:26) Reagovat

    Nedocenený film. Je pradva nie je moc "divácky" ale podla mňa velmi dobrý film

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR: 25. týden
Top 20 ČR: Mazlíčci táhli do kin Animovaný snímek Tajný život mazlíčků 2 nalákal přes víkend do kin skoro padesát pět tisíc diváků. Do top 20 se také vrátil nejúspěšnější film posledních let - Bohemian Rhapsody. čtěte zde
Vydáno: 25.06.2019 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 25. víkend
Box Office: byl to opět Toy Story 4: Příběh hraček Podle očekávání dominoval zámořským tržbám pixarovský sequel Toy Story 4: Příběh hraček, který neměl konkurenci a na hlavu porazil horor Dětská hra. čtěte zde
Vydáno: 24.06.2019 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Escape Plan: The Extractors 6/10
Za horizontem: Escape Plan: The Extractors završují vězeňskou trilogii Sylvester Stallone se vrací potřetí a naposledy jako odborník na útěky z vězení v akčním filmu Escape Plan: The Extractors. V kinech ale snímek jdoucí rovnou na video neuvidíme. čtěte zde
Vydáno: 23.06.2019 18:30 v sekci Recenze | Za horizontem
0
Top 10: Meryl Streep
Top 10: deset nejlepších rolí Meryl Streep Meryl Streep slaví 70 let. Pojďme se ohlédnout za desítkou jejích nejlepších rolí, které ztvárnila během více než čtyř dekád. čtěte zde
Vydáno: 22.06.2019 12:00 v sekci Články | Publicistika
0
TV tipy: 21. 6. 2019 - 27. 6. 2019
TV tipy: Nevědomí Strnadovi prožívají svůj soukromý vesmír na báječné dovolené Konec června alespoň na chvíli pozvedá úroveň televizních programů, protože diváci se mohou těšit třeba na premiéru sci-fi Nevědomí a hned tři dokumenty Heleny Třeštíkové. Dostane se ale i na dva zapomenuté československé... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Téma: Top 10: James Woods (20.04.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- Methuselah získá režiséra Spider-Mana (16.04.2019 09:30 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: Nejlepší role Jacka Nicholsona (13.04.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: My, Dumbo máme zraněné srdce a prožíváme ledové peklo (27.03.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Kde najít fantastická zvířata, tátovu volhu a památkáře? (22.03.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Idris Elba míří do Sebevražedného oddílu (07.03.2019 07:00 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Mravenec Z, Charlie Chaplin a Sicario vysílají zprávy (22.02.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- James Gunn bude režírovat Sebevražedný oddíl (31.01.2019 10:20 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Lesk a bída Oscarů (27.01.2019 17:30 v Články | Publicistika)
- Matt Smith se přidává k obsazení marvelovky Morbius (25.01.2019 07:14 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: Nejlepší kameramani pracující v současném Hollywoodu (19.01.2019 18:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Proč právě divoch Méďa hledá piráty a má Kainovo znamení? (21.12.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Zlatý glóbus část 2: 1981-2017 (16.12.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- Recenze: Drama Vdovy servíruje ženskou loupež bez povrchního pozlátka (02.12.2018 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Téma: top 40: hrdinové akčních filmů část 1. (01.12.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Vdovy tráví 3 dny v Quiberonu, kde čtou knihu obrazů a hledají čertí brko (28.11.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Sony uveřejnilo data pro dvě chystané marvelovky (22.11.2018 13:22 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Všechny filmy Woodyho Allena od nejhoršího po nejlepší - část.2 (18.11.2018 09:30 v Články | Publicistika)
- Téma: Všechny filmy Woodyho Allena od nejhoršího po nejlepší - část 1. (17.11.2018 09:30 v Články | Publicistika)
- Létající slůně Dumbo se představuje v prvním traileru (15.11.2018 07:40 v Novinky | Trailery)

PREMIÉRA TÝDNE   23/2019

Muži v Černém: Globální hrozba
4/10

Muži v černém se po sedmi letech opět vrací, i když bez Willa Smithe a Tommyho Lee Jonese, které vystřídali Tessa Thompson a Chris Hemsworth (takže je to spíš Muž a žena v černém). A není to návrat, který by stál příliš za to.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver