Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 27. 3. 2015 - 2. 4. 2015

TV tipy: Bezstarostná jízda za láskou, stářím a velkou žranicí s Kick-Assem

Vydáno: 27.03.2015 07:00 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: facebook tvůrce

Hodně překvapivá je televizní nabídka na přelomu března a dubna. Najdete v ní hned několik oscarových filmů i počinů, které vyvolaly kontroverzi. Na programu tak jsou třeba Bezstarostná jízda, Kick-Ass nebo Velká žranice.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Řád (pátek 27. 3., ČT2, 21.40 - 23.20)

Plakát filmu  / ŘádČeské historické drama je nejvýraznějším počinem předčasně zesnulého režiséra a scenáristy Petra Hviždě, který se v něm pustil na tuzemské poměry na tenký led a pokusil se natočit seriózní žánrovku. To se mu docela vydařilo, neboť výprava, kamera i hudba jsou zcela uspokojující a přidává se k nim ještě silný a velmi zajímavý příběh, který není nechtěně směšný. Ozdobou filmu pak jsou herecké výkony, jimž kraluje Českým lvem oceněná Jana Preissová, vedle níž se ovšem neztratí ani na stejnou cenu nominovaní Jan Tříska a Andrea Elsnerová, zmínit se musí minimálně ještě výborný Marek Vašut. Škoda jen, že režie je dost unylá a tempo není svižnější. Skoro zapomenutý kousek.

Synopse: Ve druhé polovině osmnáctého století uprchne z bezprizorně usídlené vojenské posádky jeden z vojáků (Saša Rašilov), jemuž se podaří sehnat azyl v nedalekém ženském klášteře. Okamžitě je za ním vyslaná hlídka, která ho má přivést zpět k jednotce. Ve stísněných klášterních prostorách tak začíná hra o lidský život. 

Zajímavost: Z důvodu omezeného rozpočtu bylo pro film ušito pouze pět vojenských uniforem.

Ukázka z filmu Řád
Vojna a mír III: Rok 1812 (Voyna i mir III: 1812 god) (sobota 28. 3., ČT2, 20.00 - 21.25)

Plakát filmu Vojna a mír III: Rok 1812 / Voyna i mir III: 1812 godTřetí díl megalomanské sovětské adaptace stěžejního románu Lva Tolstého sice nedisponuje přílišným dějem a zásadním vývojem postav a vztahů mezi nimi, vynahradí to ale jinak. Režírující Sergej Bondarčuk v něm totiž drtivou většinu času věnoval realizaci bitvy u Borodina, z níž přechází zrak i dnes. Kamera v ní kreslí úchvatné obrazy a technicky je vše tak precizní, dokonalé, promyšlené, skvěle vygradované a velkolepé, že to prakticky nemá obdoby. Nechybí tu nic, co by mělo v podobných bojových scénách být, navíc je to celé přehledné, estetické a nepostrádá to přesah. Výkony všech zúčastněných, mezi nimiž jsou opět sám tvůrce, Vjačeslav Tichonov, Ljudmila Saveljeva nebo Viktor Stanicyn, tentokrát nejsou vůbec podstatné. Dodnes nepřekonané dílo.

Synopse: Napoleon si podrobil většinu Evropy a sebevědomě se vydal i do Ruska. Hranice státu překonala jeho armáda 12. června 1812, kdy také započala vlastenecká válka. Ta vyvrcholila bitvou u Borodina, která si vyžádala tisíce obětí.

Zajímavost: Natáčení se účastnilo více než sto tisíc komprazistů.

Ukázka z filmu Vojna a mír III: Rok 1812 / Voyna i mir III: 1812 god
Láska (Amour) (sobota 28. 3., ČT art, 20.20 - 22.25)

Plakát filmu Láska / AmourOscarem za zahraniční snímek oceněné francouzsko-německo-rakouské drama nebylo přijato úplně jednoznačně a dodnes vyvolává rozporuplné reakce. Jedni režiséra a scenáristu Michaela Hanekeho chválí za precizně odvedenou práci, která je záměrně odtažitá a chladná, nicméně ve filmu nechybí opravdu silné scény. Vítají i jakýsi přesah o smutném údělu stáří a síle lásky a trefnou depresivní atmosféru. Ti druzí mu ovšem totéž vyčítají. Všichni se ale shodují na tom, že výkony na Oscara nominované Emmanuelle Rivy a Jeana-Louise Trintignanta jsou famózní a udržují pozornost i toho méně spokojeného diváka. Snad snímek většině z vás tzv. sedne.

Synopse: Manželé Georges (Jean-Louis Trintignant) a Anne (Emmanuelle Riva) jsou učitelé hudby. Jejich celoživotní láska, kterou upevňovala i vášeň ke klasické hudbě, je náhle vystavena těžké zkoušce. Anne totiž prodělá mozkovou mrtvici a už není jako dřív. Její okolí se musí smířit s proměnou, kterou prošla a pokusit se ji přijmout. To platí i pro její dceru Evu (Isabelle Huppert), která jí přichází na pomoc.

Zajímavost: Riva se stala nejstarší osobou nominovanou na hereckého Oscara.

Oficiální trailer filmu Láska / Amour
Klauni (sobota 28. 3., ČT1, 21.40 - 23.40)

Český plakát filmu  / KlauniDva roky staré tuzemské koprodukční drama je dost zvláštní a divácky nepříliš vstřícné. Režírující Viktor Tauš v něm vytvořil dost depresivní atmosféru, kterou ještě protknul jakousi melancholií z bezvýchodnosti stáří. Skvěle si pohrává i s náladou všech klíčových klaunských výstupů a vše umocňuje vyspělou a snesitelně artistní režií plnou dlouhých záběrů. Cit prokázal i v obsazení ústředních rolí, v nichž jednoznačně září Českým lvem ověnčený Jiří Lábus a "jen" nominovaní Oldřich Kaiser a Kati Outinen, příliš pozadu ale nezůstávají ani Julie Ferrier a Didier Flamand. Problémem je epizodický příběh, který nedrží moc u sebe a někdy se zabývá i nepodstatnými a nezajímavými věcmi. To vše ostatně potvrzuje i naše recenze. Film, který není pro každého.

Synopse: Na počátku kariéry vytvořili Oskar (Didier Flamand), Max (Oldřich Kaiser) a Viktor (Jiří Lábus) klaunskou skupinu Busters. Pak se však mezi nimi cosi vážného odehrálo a národem milovaní klauni se mezi sebou nedokážou vystát. Nyní se Oskar vrací po třiceti letech z emigrace, aby v Praze uzavřel svoji uměleckou kariéru. Setkání s bývalými přáteli vede k nevyhnutelné vzájemné konfrontaci. Osud jim tak nabízí ještě jednu šanci, jak to naposledy pořádně roztočit. Dokáží se přenést přes staré spory?

Zajímavost: Outinen se svou roli dobrovolně učila v češtině.

Teaser filmu Klauni
Rozbouřené vody (DeUsynlige) (sobota 28. 3., ČT art, 22.55 - 00.50)

Plakát filmu Rozbouřené vody / DeUsynligeU nás ne až tak známé norsko-švédsko-německé hudební drama zaujme zejména vypravěčskou strukturou. Režírující Erik Poppe v něm nabízí dva souběžné pohledy na jednu událost, čímž relativně banální příběh dost oživuje a navíc se neztrácí ani v množství flashbacků. Lahůdkou budiž to, že v závěru je pointa postavena do zcela nového světla a nechává diváka na pochybách. Pomáhá si i fantastickým hudebním doprovodem, který tvoří převážně varhany, nádhernou kamerou a skvělými výkony neokoukaných představitelů. Zamrzí jen občasná ztráta tempa a nádech určitého kalkulu.

Synopse: Mladík Thomas (Pål Sverre Valheim Hagen) byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za zabití malého chlapce. Podařilo se mu sehnat místo varhaníka v kostele a svou minulost důsledně utajit, navíc svým hraním okouzluje úplně všechny. Postupně se sbližuje s farářkou Annou (Ellen Dorrit Petersen) a jejím synkem. Jednoho dne ho ovšem pozná Agnes (Trine Dyrholm), matka hocha, kterého zabil.

Zajímavost: Snímek zakončuje režisérovu volnou, tzv. Oslo trilogii.

Originální trailer filmu Rozbouřené vody / DeUsynlige
Život brouka (A Bug´s Life) (neděle 29. 3., ČT :D, 09.20 - 10.55)

Český plakát filmu Život brouka / A Bug's LifeAnimák z konce devadesátých let sice patří k tomu slabšímu, co ve studiu Pixar vzniklo, pořád ale jde o velmi dobrý počin. Režírující duo John Lasseter a Andrew Stanton naprosto ohromí a okouzlí precizní technickou stránkou a dokonale propracovanou animací, která nezestárla ani o den a na Oscara nominovaným hudebním doprovodem Randyho Newmana. Dospělý divák pak možná bude trošku zklamán tím, že humor a jednoduchý příběh, jemuž chybí zajímavá pointa, je určen především dětem a tím pádem se musí spokojit s jen pár úsměvnými momenty, na druhou stranu se nikdy nedostaví nuda. Na nedělní ráno ideální společnost.

Synopse: Flik je šikovný mravenčí mladík a zneuznaný vynálezce, jemuž se ovšem podařilo zničit zásobu jídla připravenou pro kobylky, které pořádají nálety na mraveniště. Rada starších ho tak pošle do města, kde má realizovat svůj plán spočívající v najmutí velkých brouků, kteří by mravence od kobylek ochránili. To se mu sice podaří, rozhodně ne ale tak, jak si představoval.

Zajímavost: Jde o první počítačově animovaný film, jenž byl promítán v poměru stran 2,35:1.

Oficiální trailer filmu Život brouka / A Bug´s Life
Prázdniny v ráji (Paradise) (pondělí 30. 3., Prima, 22.45 - 01.15)

Plakát filmu Prázdniny v ráji / ParadiseV našich končinách takřka neznámé americké drama se v zahraničí těší solidnímu hodnocení. Je to zřejmě dáno tím, že debutující režisérka Mary Agnes Donoghue se mohla opřít o silný a nosný příběh, který zaobalila do melancholické a nostalgické atmosféry, jež může někomu připomenout jeho dětská léta. Spolehnout se mohla i na obsazení, v němž hrají prim Melanie Griffith a Don Johnson, z dnešního pohledu ovšem nelze přehlédnout ani tehdy ještě dětské herce Elijaha Wooda a Thoru Birch. Velmi příjemná žánrovka, která není příliš originální, nic moc jí ale také vytknout nejde.

Synopse: Lily (Melanie Griffith) a Ben (Don Johnson) Reedovi jsou manželé, jejichž vztah těžce poznamenala smrt tříletého syna. Zdá se, že jejich citovou prázdnotu už nic neprobudí a každý bude muset jít svou cestou. Pak k nim ovšem na prázdniny nejlepší kamarádka Lily posílá desetiletého Willarda (Elijah Wood), který do jejich soužití vnáší novou jiskru a naději.

Zajímavost: Snímek je adaptací románu Jeana-Loupa Huberta.

Originální trailer filmu Prázdniny v ráji / Paradise
Velká žranice (La grande bouffe) (úterý 31. 3., ČT art, 23.10 - 01.15)

Plakát filmu Velká žranice / La grande bouffeSvého času velmi kontroverzní francouzsko-italské komediální drama je svérázným pokusem o alegorii soudobé společnosti. Režisér a scenárista Marco Ferreri rezignoval na nějaký složitý příběh a propracovanost postav, ale spoléhal se jedině na originální námět a spousty výjevů, po nichž i toho nejhladovějšího diváka přejde chuť k jídlu. V hlavních rolích se objeví v rámci možností výborní Marcello MastroianniMichel Piccoli, Philippe Noiret a Ugo Tognazzi. Z dnešního pohledu ovšem už působí některé momenty dost samoúčelně a zastarale, jiné jsou ale nadčasové a poměrně vtipné. Počin, jenž málokoho nechá chladným.

Synopse: Pilot dopravního letadla Marcello (Marcello Mastroianni), majitel restaurace Ugo (Ugo Tognazzi), televizní pracovník Michel (Michel Piccoli) a soudce Philippe (Philippe Noiret) jsou čtyři přátelé, kteří už mají všeho dost. Vydávají se proto na prodloužený víkend do starého domu na okraji Paříže, kde se chtějí oddat zaryté, sveřepé a sebedestruktivní žranici.

Zajímavost: Na MFF v Cannes roku 1973 získal snímek cenu FIPRESCI.

Originální trailer filmu Velká žranice / La grande bouffe
Kick-Ass (Kick-Ass) (středa 1. 4., Prima Cool, 22.20 - 00.45 / čtvrtek 2. 4., 01.25 - 03.15)

Plakát filmu Kick-Ass / Kick-AssVýtečná komiksová adaptace brilantně osciluje na hraně parodie a je dost svérázná. Režisér a spoluscenárista Matthew Vaughn v ní takřka dokonale propojil břitký a černý humor, velmi brutální a nekompromisní akci, u níž zarazí i to, že ji provozují nezletilí a originální a v rámci možností civilní příběh, který podmaloval fungujícím a úderným soundtrackem. Famózní je též obsazení v němž vedle trošku nevýrazného Aarona Taylora-Johnsona vynikají především Mark Strong, Nicolas Cage a Chloë Grace Moretz. Vadit může snad jen klišoidní a zbytečná romantická linie. Více se dozvíte v našem Stroji času.

Synopse: Teenager Dave Lizewski (Aaron Johnson) nevyniká vůbec ničím a jediné, co ho baví, jsou komiksy. Ty ho také natolik inspirují, že se stane superhrdinou, ačkoli nemá žádné nadpřirozené schopnosti. To ho ale nemůže odradit a vybírá si svou novou přezdívku - Kick-Ass. Bohužel netuší, že v okolí není jediným superhrdinou, neboť na výcviku pracují i Big Daddy (Nicolas Cage) a jeho dcerka Hit-Girl (Chloë Grace Moretz).

Zajímavost: Tvorba animovaných sekvencí do filmu trvala dva roky.

Originální trailer filmu Kick-Ass / Kick-Ass
Bezstarostná jízda (Easy Rider) (středa 1. 4., ČT2, 22.25 - 00.00)

Plakát filmu Bezstarostná jízda / Easy RiderOpravdu kultovní snímek je suverénně nejlepším režijním počinem Dennise Hoppera a v dějinách kinematografie má své jisté místo. Tvůrce s ním jednak založil nový žánr road movie, jednak v něm přesně vystihl pocity tehdy populárního hnutí hippies a s tím související touhu po svobodě a nevázanosti a v neposlední řadě proslavil Jacka Nicholsona, jenž si vysloužil i oscarovou nominaci. Vedle něj se pak objeví ještě samotný autor nebo Peter Fonda. O příběh, který tu prakticky neexistuje, ve filmu vůbec nejde, důraz je totiž kladen hlavně na atmosféru evokující drogové opojení a takřka geniální soundtrack. Velmi důležitý počin jedné generace.

Synopse: Billy (Dennis Hopper) a Wyatt (Peter Fonda) jsou dva hippies, kteří právě vydělali nějaké peníze z drog, takže konečně mohli nasednout na motorky a vyrazit z Los Angeles na karneval do New Orleans. Na své cestě potkávají spousty zvláštních lidí, užívají si se ženami, setkávají se s opovržením, ale hlavně si vychutnávají naprostou svobodu a volnost.

Zajímavost: Snímek byl pořízen za necelých čtyři sta tisíc dolarů, vydělat jich dokázal přes padesát milionů.

Originální trailer filmu Bezstarostná jízda / Easy Rider

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Víly z Inisherinu 8/10
Recenze: Víly z Inisherinu jsou temným dramatem o konci jednoho přátelství Na nadcházejícím předávání Oscarů bude k největším favoritům patřit snímek Víly z Inisherinu, který bývá řazen k tomu nejlepšímu, co v loňském roce vzniklo. Zaslouží si poslední počin Martina McDonagha všechen ten humbuk?... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2023 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
10 komerčně nejúspěšnějších filmů Stevena Spielberga
Téma: 10 komerčně nejúspěšnějších filmů Stevena Spielberga Steven Spielberg může být považován za otce blockbusterů, které se zrodily v polovině 70. let díky jeho Čelistem. Jaké další trháky jsou spojeny s jeho jménem? čtěte zde
Vydáno: 28.01.2023 10:30 v sekci Články | Žebříčky
0
TV tipy: 27. 1. 2023 - 2. 2. 2023
TV tipy: Drsnej Shaft a Abraham Lincoln jsou božští kazišuci Také přelom ledna a února je v televizích spíše ve znamení mnoha repríz, případně takřka neznámých snímků, o nichž toho nejde moc zjistit. Nejlákavějšími tipy tak jsou pravděpodobně komedie Kazišuci a Jsem božská.... čtěte zde
Vydáno: 27.01.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 4. týden
Kinopremiéry: Víly z Inisherinu se ocitají v zajetí dealerovy mysli Jednoznačným tahákem konce ledna v kinech je premiéra čerstvě na devět Oscarů nominovaného komediálního dramatu Víly z Inisherinu. Své diváky by si mohlo najít i uvedení dánské trilogie Dealer, která proslavila Madse Mikkelsena.... čtěte zde
Vydáno: 25.01.2023 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Oscar 2023: nominace na nejlepší filmy roku vyhlášeny
Oscar 2023: nominace na nejlepší filmy roku vyhlášeny Před chvílí byly ohlášeny nominace na 95. ročník udílení cen americké Akademie filmových věd a umění Oscar. Nabízíme vám hlavní přehled nominovaných snímků a tvůrců. čtěte zde
Vydáno: 24.01.2023 15:00 v sekci Novinky | Zprávy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Téma: nejlepší filmy a seriály roku 2022 podle filmserveru (16.01.2023 12:30 v Články | Žebříčky)
- Teaser: Yellowjackets: 2. série (14.01.2023 16:30 v Novinky | Trailery)
- Zemřela Lisa Marie Presley (13.01.2023 07:34 v Novinky | Zprávy)
- Nicolas Cage se vrací na plátna kin v traileru Renfield (06.01.2023 12:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Old Shatterhand bojuje s prázdnotou a kreslí portrét dívky v plamenech (06.01.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Slepý obhájce nevinných Zátopek je strážce majáku (30.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- R.I.P.: Hvězdy, které nás v roce 2022 opustily (26.12.2022 12:30 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Příběh zrození mladého mesiáše je téměř dokonalé tajemství (23.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer: Dámský klub: Další kapitola (20.12.2022 09:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Grinch pořádá hon na pačlověky a chce splnit tři přání pro Popelku (16.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: 20 nejočekávanějších filmů roku 2023 (11.12.2022 10:30 v Články | Publicistika)
- Téma: Top 10: čeští režiséři po roce 1989 (26.11.2022 14:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Temné síly hledají cestu zpátky a mají srdce na dlani (25.11.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Fabelmanovi vypráví vánoční příběh z divnosvěta (23.11.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: The Old Way (18.11.2022 17:30 v Novinky | Trailery)
- Téma: Martin Scorsese slaví 80 (17.11.2022 08:30 v Články | Publicistika)
- Ryan Gosling bude The Fall Guy (31.10.2022 07:30 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   04/2023

Víly z Inisherinu
8/10

Na nadcházejícím předávání Oscarů bude k největším favoritům patřit snímek Víly z Inisherinu, který bývá řazen k tomu nejlepšímu, co v loňském roce vzniklo. Zaslouží si poslední počin Martina McDonagha všechen ten humbuk?

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu