Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: osamělý Šílený Max

Blu-ray recenze: osamělý Šílený Max

Vydáno: 17.03.2015 18:00 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák

Šílený Max: Zběsilá cesta má premiéru za necelé dva měsíce. Vhodná doba pro připomenutí si původní trilogie. Tu vydává Magic Box, jejíž jednotlivé díly vychází na BD samostatně.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Mel Gibson ve filmu Šílený Max / Mad MaxŠílený Max je kult. Postava, díky které se do Hollywoodu dostal nejenom její představitel Mel Gibson, ale i režisér a scenárista George Miller. Série snímků představila světu australskou žánrovou kinematografii (první díl byl ve své době nejvýdělečnějším australským filmem všech dob), protože do té doby byli díky festivalové scéně známí především auteurští tvůrci/tvůrkyně jako Peter Weir, Phillip Noyce anebo Gillian Armstrong. A znamenala i technologický milník, protože jednička byla prvním australským snímkem natáčeným širokoúhle, zatímco dvojka prvním se stereofonním zvukem. 

Docela úspěch na to, že navzdory navyšujícím se rozpočtům a přítomnosti hvězd ze světa showbyznysu je každá část v podstatě punkovou záležitostí. Spřízněnost s australskou obdobou exploatace, tzv. ozploatací, se nezapře. První díl je tonálně značně nevyrovnanou záležitostí. Druhý blafuje komplexnost fikčního světa s vlastními pravidly. Třetí navzdory své hrdé pokleslosti přichází s mýtotvornými prvky. Přitom ale ve všech jde o vytěžení hlavních atrakcí, jimiž jsou scény honiček a bitek vznikajících v předdigitální éře s kaskadéry. 
 
Fotografie z filmu Šílený Max 2 / Mad Max 2Z tohoto hlediska nejlépe fungují pokračování. Šílený Max (1979) se holt obtěžuje s vývojem ústřední postavy, jejíž úloha je beztak redukována na fetišizaci aut v první polovině a pomstu v polovině druhé. Bojovník silnic (1982) a Dóm hromu (1985) představují protagonistu již "hotového", neměnného: solitéra, který navazuje kontakt s druhými z čistě pragmatických důvodů. Slouží jako záminka pro zřetězení honiček, které stále patří k jedněm z nejzdařilejších, a jako průvodce odlišnými podobami světa (Bartertown a dětské společenství), aby mohly být stavěny na odiv tzv. production values.

Je to právě dystopická vize budoucnosti, která napříč trilogií prochází proměnou, nikoliv ústřední postava, která má blíž k westernovým (anti)hrdinům než k protagonistům post-apokalyptických sci-fi. Každý díl operuje s jiným vypravěčským vzorcem, jenž odpovídá dobám minulým než těm nedalekým: správce pořádku chránící město před nájezdy zločinců, který se nechce ušpinit a klesnout na úroveň padouchů; člověk stojící mimo zákon, který je okolnostmi donucen pomoci druhým; muž, který se ocitl mezi dvěma tábory, jež proti sobě svedou bitvu. Max je osekán na žánrový typ, a proto nevadí, že ve Zběsilé cestě nebude mít tvář Mela Gibsona. Pro sérii byl vždy důležitější fikční svět, práce se žánrovými a vypravěčskými vzorci a přehlídka atrakcí.

Upoutávka na film Šílený Max (1979)

BLU-RAY:
BD obal filmu Šílený Max / Mad Max
Trilogie Šílený Max u nás vyšla koncem srpna minulého roku v limitované edici v metalcase balení, které stylově - vzhledem k tomu, že ve druhé části je ropa nejdůležitější komoditou - imituje podobu kanystru (viz obrázek vlevo). Její nevýhodou (vedle absence audiokomentáře a filmu o filmu k jedničce) bylo, že všechny díly byly k zakoupení pouze dohromady v tomto provedení. Po více než půl roce Magic Box do distribuce uvolnil i jednotlivé části samostatně, a to v klasických plastových krabičkách (tzv. amarayi) s disky, které jsou totožné s těmi z předchozího vydání. Fanoušci konkrétního dílu a nikoliv celé trilogie to jistě uvítají, i když příznivci původního snímku si počkají na nedávno oznámené zahraniční sběratelské vydání, které bude obsahovat nejenom většinu materiálů z dřívější DVD a Blu-ray edice (audiokomentář, film o filmu, dokument o Melu Gibsonovi, upoutávky a spoty a fotogalerie), ale i zcela nové rozhovory s Melem Gibsonem, Joeane Samuel a kameramanem Davidem Eggbym. 

Upoutávka na film Šílený Max - Bojovník silnic (1981)

OBRAZ A ZVUK: 

BD obal filmu Šílený Max / Mad MaxŠílený Max je jedním z nejvíce výdělečných filmů vzhledem k rozpočtu (rozpočet byl pouhých 350 tisíc australských dolarů), na Bojovníkovi silnic dělal začínající kameraman (později oscarový Dean Semler) nedosvěcující noční scény z důvodu tehdejší špatné kvality filmového materiálu, Dóm hromu měl po obrazové stránce značně problematické DVD.

Nedostatky dané způsobem vzniku se nezapřou. Na jedničce je patrné měkčení, které se projevuje především v celcích a velkých celcích, a od toho odvislá neostrost několika - hlavně exteriérových - scén (škoda, že tato chyba kalí užít si naplno první australský film natočený se širokoúhlým objektivem). Dvojka má značně problematické noční scény, ve kterých je velká spousta nečistot (zrno a šum, kam se podíváš) a ve kterých černá není černá, kontrast je velmi slabý a o kresbě detailů se psát nedá. Ve trojce jsou zase škrábance. 

Obrazový přepis každé části ovšem navzdory výše zmíněným problémům dopadl celkově velmi dobře. Barvy jsou v rámci možností reprodukovány věrně (zejména u prvního dílu, dokladem toho je pěkně sytá scéna v lese), tělovky působí přirozeně a při práci s více plány u denních sekvencí nic nezaniká (zejména u druhého dílu), kontrast prostředí vynikne a detaily se neztrácí (zejména u třetího dílu).

BD obal filmu Šílený Max 2 / Mad Max 2Zvuk je na tom o poznání lépe, protože u Bojovníka silnic a Dómu hromu vznikl 70mm blow-up s šestikanálovým mixem, z kterého se - jak uvádí zahraniční stránky - s největší pravděpodobností vycházelo při zvukovém přepisu pro Blu-ray. Dialogy jsou srozumitelné i při akčních scénách, prostorový mix zase dovede vtáhnout jak do honiček anebo kontaktních soubojů, tak do post-apokalyptické budoucnosti díky dobře slyšitelným zvukům prostředí. Šílený Max je mírně slabší než pokračování, protože u něj místy dialog anebo monolog v akčních pasážích zaniká, zato výrazných zvukových efektů skřípění pneumatik a řevu motoru si užijete v množství větším než velkém. 

Milovníkům dabingu udělá radost, že nechybí ten původní český, známý z videokazet a televize. Jde ale o mono stopu, v níž se jednotlivé zvukové stopy (hudba, zvuk, dialogy, monology) slévají do jedné, tudíž nedoporučujeme jeho poslech. Bonusem je přítomnost amerického dabingu k jedničce, která je zábavnou relikvií: z důvodu údajné nesrozumitelnosti kvůli australským přízvukům herců byl Šílený Max nadabován do angličtiny. Nebojte, původní australská stopa (v DTS-HD Masteru 5.1) nechybí, takže přítomnost anglického dabingu (v monu) můžete brát jako svým způsobem bonus. Po stránce přídavných materiálů na tom trilogie není nejlépe, jednotlivé části už vůbec ne.

Upoutávka na film Šílený Max a Dóm hromu (1985)

BONUSY:
BD obal filmu Šílený Max 3 / Mad Max Beyond ThunderdomeTěžko říct, co je horší. Jestli to, že bonusy nejsou skoro žádné, nebo že těch pár opravdu hodnotných (u Bojovníka silnic) není vybaveno českou titulkovou podporou. Zakoupíte-li si pouze první anebo třetí díl, dočkáte se pouze dobového traileru. U Dómu hromu je výbava shodná se zahraničními edicemi (skutečně na disku nejsou přítomny ani videoklipy Tiny Turner, pouze upoutávka). V případě Šíleného Maxe jsme ale přišli o poměrně dost bonusů rozdělených v combo balení (BD plus DVD) mezi jednotlivé nosiče: audiokomentář, titulkovou stopu s dodatečnými informacemi (tzv. trivia track), film o filmu, dokument o ústřední hvězdě, fotogalerii, upoutávky a spoty.

Naštěstí vše zůstalo u nejlepšího, tj. druhého dílu, ale moc toho není: videoúvod Leonarda Maltina (3,5 min.), který se víc zaměřuje na distribuční osud a ohlas jedničky než dvojky, a audiokomentář režiséra George Millera a kameramana Deana Semlera, kteří se sešli po delší době a zjevně si stále velmi dobře rozumí a hodně si toho pamatují. Kdo vládne angličtinou, neměl by povídání obou pánů vynechat, protože je plné zajímavých informací jak o obsazení, tak - a to především - o natáčení, když za kamerou byli stále v podstatě nezkušení jedinci. 

Videoklip We Don´t Need Another Hero od Tiny Turner k filmu Šílený Max a Dóm hromu (1985)

Wallpaper filmu Šílený Max / Mad MaxZÁVĚR: Balení celé trilogie v kanystru je již vyprodané. Vydání všech dílů samostatně a za příznivou cenu uvítají nejenom ti, kteří si ho nestihli pořídit (jedná se o totožné disky), ale i ti, kteří nechtějí s Maxem projít celou cestu, protože mají zájem pouze o jednu anebo dvě části z jeho putování. Je-li pro někoho rozhodující obrazová a zvuková kvalita, měl(a) by sáhnout po Dómu hromů, bonusuchtiví zase neudělají chybu, když vyberou Bojovníka silnic. Zklamání představuje pouze Šílený Max, který s výjimkou upoutávky neobsahuje bonusy přitomné na zahraničních edicích. Vzhledem k pomalé prodejnosti limitovaného kanystru ale nelze očekávat, že u nás vyjde oznámená sběratelská verze jedničky, a tak fanoušci této ozploatace budou muset vyčkat a objednávat ze zahraničí. 

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kinopremiéry: 9. týden
Kinopremiéry: Volání divočiny v roce 1917 končí v síti Poslední únorový týden je v kinech především ve znamení válečného dramatu 1917, které si odneslo tři Oscary a je natočeno zdánlivě na jeden záběr. Společenskou diskuzi pak určitě rozpoutá dokument V síti o sexuálních... čtěte zde
Vydáno: 26.02.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 8. týden
Top 20 ČR: Ježek Sonic předběhl Chlapa na střídačku Ježek Sonic si za víkend doběhl v českých kinech pro zlato. Na druhé místo odsunul českou komedii Chlap na střídačku. čtěte zde
Vydáno: 25.02.2020 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 8. víkend
Box office: Ježek Sonic přesprintoval Harrisona Forda Videoherní Ježek Sonic ve finiši přesprintoval Harrisona Forda a jeho psa v dobrodružném filmu Volání divočiny. čtěte zde
Vydáno: 24.02.2020 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Portrét: Luis Buñuel
Portrét: Luis Buñuel - představitel filmového surrealismu V tomto měsíci uplyne 120 let od narození legendárního španělského režiséra, představitele filmového surrealismu Luise Buñuela. Tento článek připomene jeho život i dílo. čtěte zde
Vydáno: 22.02.2020 10:00 v sekci Články | Publicistika
1
1917 7/10
Recenze: Válečné drama 1917 fascinuje svou technickou realizací Na deset Oscarů nominovaný snímek Sama Mendese představuje vizuální požitek podpořený zpřítomňováním času a prostoru - díky dovedně skrytým střihům totiž vypadá, jako by byl natočený na jeden záběr. čtěte zde
Vydáno: 21.02.2020 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Oklamaný Jason Bourne sousedí s Hamletem (03.01.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 10: Gérard Depardieu a jeho filmy (28.12.2019 10:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Bílá velryba jede grand prix a ofukuje ji stříbrný vítr (08.11.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Mel Gibson a Frank Grillo v akčním filmu Leo From Toledo (05.11.2019 14:14 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Páni kluci jsou pohřbeni zaživa a ocitají se v zajetí démonů (18.10.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Sigourney Weaver: herečka bojující s Vetřelci (06.10.2019 08:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Švadlenka prožívá poslední prázdniny ve ztraceném městě Z (20.09.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Blu-Ray recenze: Na špatné straně (05.09.2019 07:30 v Recenze | Blu-ray)
- TV tipy: Mladí muži za pultem jsou podfukáři trpící ztrátou paměti (19.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 10: deset nejlepších rolí Harrisona Forda (13.07.2019 10:00 v Články | Publicistika)
- Mel Gibson nabírá obsazení do remaku Divoké bandy (18.05.2019 10:30 v Novinky | Zprávy)
- Shia LaBeouf a Mel Gibson v černé komedii Rothchild (14.05.2019 19:15 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: Nejlepší role Jacka Nicholsona (13.04.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- Febiofest 2019: jsou Mel Gibson a Vince Vaughn Na špatné straně? (26.03.2019 18:00 v Recenze | Za horizontem)
- The Professor and the Madman: první trailer prokletého dramatu (12.03.2019 19:27 v Novinky | Trailery)
- Téma: 10 nejlepších rolí Sharon Stone (10.03.2019 10:00 v Články | Publicistika)
- Mel Gibson a Vince Vaughn v traileru thrilleru Dragged Across Concrete (21.02.2019 17:29 v Novinky | Trailery)
- Stroj času: Mrazivě autentický Schindlerův seznam (31.01.2019 07:30 v Recenze | Stroj času)
- Téma: top 40: hrdinové akčních filmů část 2. (02.12.2018 12:00 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   07/2020

Ježek Sonic
4/10

Superrychlý modrý ježek Sonic je videoherní postavička, s níž hráč sbírá zlaté kroužky a bojuje se zlým doktorem Robotnikem. Stejné motivy se objevují i ve filmové adaptaci této videohry, v níž si mimo jiné zahráli i Jim Carrey a James Marsden.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver