Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Hannibal - vrchol quality TV na BD

Blu-ray recenze: Hannibal - vrchol quality TV na BD

Vydáno: 06.12.2014 12:00 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák | foto: NBC

Hannibal má za sebou druhou sezónu. Na český trh ale na DVD a BD vychází první sezóna, která mnohé přesvědčila, že nejde pouze o těžení ze zavedené značky a že quality TV má stále co nabídnout. Jak je na tom modrý disk?

HannibalRecenzoval/a Marek Slovák dne 06.12.2014 12:00. Hannibal má za sebou druhou sezónu. Na český trh ale na DVD a BD vychází první sezóna, která mnohé přesvědčila, že nejde pouze o těžení ze zavedené značky a že quality TV má stále co nabídnout. Jak je na tom modrý disk? Hodnocení: 3.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Fotografie z filmu / HannibalPořady jako FargoBates Motel anebo právě Hannibal nevyvolávaly po svém ohlášení příliš důvěru, protože působily jako snaha vytěžit ze značky, co se dá. Po premiéře prvního dílu se u všech zmíněných ukázalo, že předčasné soudy nebyly na místě, protože prozkoumávání nepoznaných částí příběhu má co nabídnout. Zvlášť pokud kombinuje známé (vypravěčské vzorce, typy postav a atmosféra) s neznámým (kombinací několika žánrových konvencí, obměnou vývojových vzorců, novým příběhem).

Hannibal je v tomto velmi koncepční, protože má plán na sedm sezón, u nichž se ví, o čem mají pojednávat a kam by každá měla vést. První tři nabídnou zcela nový obsah, protože se soustředí na Willa Grahama a Hannibala Lectera ještě před dopadením druhého jmenovaného. Další tři sezóny by měly být adaptacemi knih (v jejich chronologickém pořadí): Červený drak, Mlčení jehňátek a Hannibal. Závěrečná - sedmá - sezóna by měla všechny linie uzavřít. 

Fotografie z filmu / HannibalDlouhodobý plán může být dvousečný. Jednak po třech sezónách s novým obsahem nemusí diváci přijmout novou podobu již viděného, když budou adaptovány romány/předělávány filmy podle nich natočené. Jednak takto navržené schéma může být svazující, protože nejenom tvůrci, ale i diváci moc dobře vědí, kam se pořad bude ubírat. Výborné herecké výkony a nepopiratelná produkční hodnota od toho mohou odvádět pozornost, ale předvídatelnost a pouhé mechanické naplňování by mohlo diváky odradit.

Obavy se ale po dvou sezónách ukazují jako liché. Hannibal jednak není story-driven, ale character-driven pořad, jelikož je mnohem důležitější charakterová dynamika mezi Lecterem a Grahamem než známé vyústění příběhu. A jednak zasazuje staré známé věci do zcela nového kontextu, a tak dokáže překvapit a zejména potěšit i fanoušly nejoblíbenějšího záporáka všech dob. Obojí (důraz na postavy namísto příběhu a rekontextualizace známého) je odvislé od důmyslné narativní volby seriálu a od příklonu k určitým žánrovým konvencím.

Fotografie z filmu / HannibalPředchozí hannibalovské počiny proti sobě stavěly kanibala a osobu, která po něm jde. Seriál taktéž pracuje s dvěma ústředními postavami, ale nestaví je proti sobě, jelikož ukazuje, jak se jedna stává více tou druhou. Tento přístup umožňuje experimentovat s mírou subjektivizovanosti, eliptičnosti a nespolehlivosti vyprávění, když se zvolené postupy napojují na jednu ze dvou ústředních postav. Ne že by šlo o psychologické drama či že by se opouštěla vyšetřovací linie, ale pořad se žánrově nejvíce přiklání k tradici (neo)noiru, která vždy nabízela větší prostor pro porušování vypravěčských zvyklostí a prozkoumávání stavu postav(y).

Za předpokladu, že máme povědomí o hannibalovské franšíze, ovšem na rozdíl od (ne)noirů od samotného začátku víme, jak se celá věc má. Sledujeme tak manipulaci jedné postavy s druhou, jejímuž stavu se formální strategie díla přizpůsobuje svou skokovostí (danou výpadky paměti), nespolehlivostí (při halucinacích), vychýleností (posilováním zvukové stopy) apod. Dynamika dua Hannibal/Graham tvoří zastřešující linii. Vedle toho skoro každá epizoda nabízí tzv. monster of the week (resp. killer of the week), aby byl uspokojen i divák, který si zrovna nežádá quality TV.  Hannibal přitom patří k jedněm z nejlepších zástupců quality TV posledních let.

Upoutávka k seriálu Hannibal (2013)

BLU-RAY:
BD obal filmu / HannibalPo Temném případu se na náš trh dostává další zástupce tzv. quality TV. Hannibal na rozdíl od zmíněné antologie na modrém disku nepostrádá český dabing a hodinu bonusového materiálu doprovázejí české titulky. Potěšující je, že pět ze třinácti epizod první sezóny by mělo být v tzv producentském sestřihu, který je o některé explicitní záběry bohatší, a nechybí čtvrtá epizoda Vejce, která původně z pietních důvodů nebyla ve Spojených státech odvysílána. Pokud by ale někdo doufal ve více materiálů, než je dostupných v zahraničí, bude zklamán, protože je tomu přesně naopak. Navzdory tomu, že jsou v silnějším klasickém amaray balení disky čtyři (v US pouze tři), nedočkali jsme se dvojice audiokomentářů a obrázového scénáře k prvnímu dílu (s detailními poznámkami a popisky k pilotu).

Featurette k epizodě Post Mortem k seriálu Hannibal (2013)

OBRAZ A ZVUK:
Fotografie z filmu / HannibalHannibala snímali, zvučili a hudbu k němu dělali lidé, kteří převážně natáčí celovečerní filmy, nikoliv seriály. Při přepisu na "modrý" disk se nic z těchto filmových kvalit seriálu neztratilo, obrazu a zvuku lze jenom málo co vytknout. V druhém případě je ale řeč o původním znění, nikoliv dabingu.

Český dabing navzdory tomu, že má své zastánce a bývá díky výběru dabérů považován za kvalitní, slévá jednotlivé oddělené zvukové stopy do jedné. Navíc promluvy ne vždy sednou do úst a všechny idiomy jsou doslovně, a tudíž špatně přeloženy. Bohužel české titulky jsou pouhým přepisem, nikoliv novým překladem - a přidávají velkou spoustu gramatických chyb v podobě absentujících čárek (ve většině případů) anebo vybočení z vazby (v menšině).

Fotografie z filmu / HannibalPokud si ale navolíte originální zvuk a obejdete se bez titulků, nebude vás - s výjimkou zrna v tmavějších pasážích - nic rušit. Obraz je ostrý, barvy jsou reprodukovány věrně, ostré přechody mezi světlem a stínem vyniknou. Zvuk zase jednak vytváří prostředí ve vší komplexnosti, a tak slyšíme i dílčí zvukové efekty, a mixu nelze nic vytknout. Jenom je nutné si uvědomit, že s přibývajícími epizodami čím dál tím slyšitelnější hudební a zvuková stopa byla tvůrčím záměrem, nikoliv nižší kvalitou první poloviny seriálu.

Nepovedené scény z první série Hannibala (2013)

BONUSY:
Fotografie z filmu / HannibalBonusová výbava Hannibala je příkladem, kdy kvalita předčí kvantitu. Množství materiálů je sice o poznání menší, než je tomu u konkurence (z poslední doby zejména Temný případ), ovšem ze čtveřice dokumentů se divák dozví vše podstatné a poznatky tvůrců jsou zajímavé i přínosné. Pravé hody (ehm) by ovšem měly přijít až s druhou sezónou, kde je hlavním chodem (ehm, ehm) dvouhodinový film o seriálu.

Na rozdíl od zahraniční edice máme navíc u první sezóny vše pohromadě (dokumenty a nepoužité scény byly spolu s poslední epizodou přesunuty na čtvrtý disk). Jak bylo ale uvedeno výše, chybí dva audiokomentáře k první a poslední epizodě, což vzhledem k tomu, že jsou z nich kolegové ve svých recenzích nadšení, zamrzí. Marně budeme hledat i storyboardy k pilotu, které vedle obrázkových scénářů obsahovaly i náčrtky, text a diagramy.

Fotografie z filmu / HannibalA co nebylo spořádáno při přechodu na český trh? Čtveřice dokumentů, jedna vystřižená scéna a nepovedené záběry. Poslední dva jmenované můžeme přejít s tím, že ačkoliv nepovedené záběry jsou pro lidi s oblibou v černém humoru zábavné a scéna je interakcí mezi dvěma postavami zajímavá, o nic zásadního se nejedná. O making of ovšem něco takového neplatí, protože se dozvíme něco o původu seriálu (Hannibalovo znovuzrození, 11 minut), jídle (Chuť zabíjet, 15 minut), tricích (Efekty vraždy, 14 minut) a hudbě i zvuku (Symfonie jatek, 12 minut).

Dokumenty sjednocuje důraz na médium, zachování tradic a zároveň odlišení se. Několikrát zazní, že tvůrci chtěli zůstat věrní rukopisu spisovatele Thomase Harrise, ale přitom vyplnit nezmapovanou část příběhu Hannibala. Snažili se dosáhnout filmové kvality, ale přitom v seriálovém formátu rozpracovat, co by s omezenou stopáží nebylo dost dobře možné. V Hannibalově znovuzrození se dozvídáme, jaká byla geneze celého projektu, přičemž producentka Laurentis hovoří o zachování literárních - dialogových - kvalit Harrisových předloh a tvůrci zase o ukázání Hannibala, jak nebyl portrétován. Chuť zabíjet ukazuje, jak byl přizván odborník na jídlo, který měl na starost nejenom přípravu pochutin, ale i výběr menu, které by nejlépe vyjadřovalo vztah mezi postavami.

Fotografie z filmu / HannibalV návaznosti na to se Efekty vraždy soustřeďují nikoliv na jídlo jako metaforu, ale na vize jedné ze dvou ústředních postav (a na to, jak triky přidávají na "production value"). Symfonie jatek ukazuje, jak byly subjektivizační postupy dosaženy za pomocí atonální hudby a zvukových efektů (a jak filmoví tvůrci přechází do televize, kde mají větší možnost experimentovat). Sjednocující rámec making of materiálů v podobě "návaznosti a odlišení se" totiž nepracuje jenom na rovině (a) literárních předloh a vyplňování mezer či (b) filmovosti seriálu a přitom většího pole pro experimentování a rozvíjení příběhu. Do popředí vystupuje i (c) formální experimentátorství (vize, zpětný chod mentálních projekcí, rozpad osobnosti vyjádřený netradičními hudebními a zvukovými postupy), ovšem s ohledem na narativní tradice. 

Sestřih Hannibalova vaření ze seriálu Hannibal (2014)

ZÁVĚR:
Fotografie z filmu / HannibalMagic Box v listopadu dělá radost především hororovým fanouškům, protože vedle seriálového Hannibala vychází v rámci katalogových titulů i Halloween II a Záhada Blair Witch. Jeden z nejlepších zástupců tzv. quality TV, kombinující prvky klasického a uměleckého vyprávění, navíc vychází mnohem lépe vybaven než jiný seriálový hit Temný případ. Přitomnost neodvysílaného dílu, explicitnější sestřih pěti epizod a hodina informativních (a česky otitulkovaných!) bonusů vynahradí absenci dvou audiokomentářů a galerie. Pokud druhá sezóna Hannibala nebude o nic ochuzena a (pokud) bude zpracována stejně pečlivě, bude se jednat o nejlepší seriálové blu-ray u nás.

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
7/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Díky za recenzi. Jste asi nejlepší stránka o f... (Avari, 06.12.2014 16:26) Reagovat

  Díky za recenzi. Jste asi nejlepší stránka o filmech v ČR. U vás mám aspoň pocit, že tomu rozumíte. ;) O blu-ray přemýšlím a as do toho půjdu. Hannibal je jedním z nejlepších seriálů poslední doby.

 • qualita??? tfuj... (Filip, 09.12.2014 14:57) Reagovat

  qualita??? tfuj

  • Re: qualita??? tfuj... (Marek, 13.12.2014 12:40) Reagovat

   Je rozdíl mezi "kvalitní televizí" (hodnotící stanovisko, vztahující se k pořadu anebo celému kanálu) a "quality TV" (teoretický koncept Jasona Mittela, související s kombinací postupů klasického a "uměleckého" vyprávění - a bez evaluativního přístupu). Nejde o chybu, jenom se to chce se dovzdělávat. ;)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Sophie Marceau
Téma: deset nejlepších rolí Sophie Marceau Francouzská herečka Sophie Marceau, která v listopadu oslaví 54. narozeniny, patřila a stále patří k nejzářivějším francouzským hvězdám. Pojďme si připomenout desítku jejích nejlepších rolí. čtěte zde
Vydáno: 26.09.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
0
TV tipy: 25. 9. 2020 - 1. 10. 2020
TV tipy: Osamělý mstitel Wolverine řeší Mission: Impossible Přelom září a října nabídne v televizi hned dvě velké premiéry. První je z nich je zatím poslední pokračování úspěšné série Mission: Impossible, druhou pak komiksový Logan: Wolverine, kterého tvůrci pojali v temnějším... čtěte zde
Vydáno: 25.09.2020 19:48 v sekci Radar | TV tipy
0
Žaluji! 7/10
Recenze: Poctivé drama o Dreyfusově aféře Žaluji! kritizuje armádu a předsudky Ve filmu Žaluji se režisér Roman Polanski zabývá Dreyfusovou aférou, politickým skandálem započatým křivým obviněním francouzského důstojníka Alfreda Dreyfuse ze špionáže v roce 1894. čtěte zde
Vydáno: 25.09.2020 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Disney posouvá premiéry svých filmů
Koronavirus: seznam posunutých premiér IV. Společnost Disney oznámila několik změn týkajících se premiér filmů Black Widow, West Side Story a mnoha dalších. čtěte zde
Vydáno: 24.09.2020 08:45 v sekci Články | Publicistika
0
Bábovky 4/10
Recenze: Slabý děj filmu Bábovky pozvedá jeho solidní formální zpracování České melodrama Bábovky je souborem několika provázaných příběhů, jejichž suverénní filmařské zpracování je o několik úrovní lepší, než by si žalostně napsaný děj a ploché postavy zasloužily. čtěte zde
Vydáno: 23.09.2020 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fargo: 4. série dorazí v září (10.08.2020 16:50 v Novinky | Trailery)
- Zemřel kameraman Gary B. Kibbe (16.03.2020 16:33 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: nejslavnější horory 90. let (29.02.2020 09:30 v Články | Publicistika)
- Nový Star Trek má režiséra (20.11.2019 08:30 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: Nejslavnější horory 80. let (16.11.2019 11:30 v Články | Publicistika)
- Fargo: 4. série odhaluje úplný casting (19.07.2019 15:04 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Zlatý glóbus část 2: 1981-2017 (16.12.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- Téma: Série Halloween od nejhoršího k nejlepšímu (19.10.2018 19:20 v Články | Publicistika)
- Fargo: 4. série dorazí v roce 2020 (04.08.2018 18:52 v Novinky | Zprávy)
- Téma: nejlepší filmy roku 2017 podle filmserver.cz (08.01.2018 15:00 v Články | Žebříčky)
- Zlaté glóby 2018: nejlepšími filmy jsou Tři billboardy a Lady Bird (08.01.2018 07:33 v Novinky | Zprávy)
- Fargo: 4. série dorazí v roce 2019 (07.01.2018 11:29 v Novinky | Zprávy)
- Téma: nejlepší seriály roku 2017 podle filmserver.cz (28.12.2017 12:24 v Články | Televize)
- Zlaté glóby 2018: Nominacím vévodí Tvář vody a Akta Pentagon (11.12.2017 15:33 v Novinky | Zprávy)
- Jamie Lee Curtis čeká ještě jeden Halloween (16.09.2017 13:45 v Novinky | Zprávy)
- Tvůrce seriálu Fargo chystá film o Doctoru Doomovi (22.07.2017 13:31 v Novinky | Zprávy)
- Fargo: třetí sezóna má nový regulérní trailer (26.03.2017 10:17 v Novinky | Trailery)
- Fargo: třetí sezóna v prvním pořádném teaseru (08.03.2017 19:11 v Novinky | Trailery)
- Třetí série Farga má datum premiéry (23.02.2017 16:17 v Novinky | Zprávy)
- Bratři Coeni míří do televize (12.01.2017 11:07 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   38/2020

Žaluji!
7/10

Ve filmu Žaluji se režisér Roman Polanski zabývá Dreyfusovou aférou, politickým skandálem započatým křivým obviněním francouzského důstojníka Alfreda Dreyfuse ze špionáže v roce 1894.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver