Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Mulholland Drive

Stroj času: Mulholland Drive aneb Hollywood po lynchovsku

Vydáno: 21.05.2022 20:30 v sekci Recenze | Stroj času - Václav Limberk | foto: 2001 Universal Pictures

I po jednadvaceti letech je mysteriózní thriller Mulholland Drive mistrovským dílem Davida Lynche a jedním z nejlepších filmů 21. století. Nyní je k vidění znovu ve vybraných kinech v České republice.

Mulholland DriveRecenzoval/a Václav Limberk dne 21.05.2022 20:30. I po jednadvaceti letech je mysteriózní thriller Mulholland Drive mistrovským dílem Davida Lynche a jedním z nejlepších filmů 21. století. Nyní je k vidění znovu ve vybraných kinech v České republice. Hodnocení: 5

Mulholland Drive

Mulholland Drive
Drama / Tajemný / Thriller
USA, 2001 , 147 min.

Režie: David Lynch
Scénář: David Lynch
Kamera: Peter Deming
Hudba: Angelo Badalamenti
Herci: Naomi Watts, Laura Harring, Ann Miller, Dan Hedaya, Justin Theroux, Brent Briscoe, Robert Forster, Katharine Towne, Lee Grant, Scott Coffey, Billy Ray Cyrus, Chad Everett, Rita Taggart, James Karen, Lori Heuring

Česká premiéra: 19.05.2022

Mulholland Drive hodnocení na Kinobox.cz: 79.67 %
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Poznámka: (článek původně vyšel v roce 2014)

Hollywood. Magicky znějící i vypadající slovo, ale hlavně místo, kde vznikají ty nejzářivější filmové kusy stříbrného plátna. Továrna na sny anebo na iluze. Také tak bývá Hollywood přeneseně označován. Ovšem jako každá věc na světě, i Hollywood má svou odvrácenou stránku. Je to rovněž místo, kde lidské sny zanikají a kde korporátní mašinérie hubí iluze i touhy jednotlivce. Řada amerických režisérů, těch slavných i "neslavných" by vám o tom mohla vyprávět. Jedním z těch, který se o to před třinácti lety pokusil, byl také známý a pro jistý okruh publika i kultovní režisér David Lynch. Jeho Mulholland Drive je o Hollywoodu, i když on sám tvrdil, že se tohoto tématu dotýká "jen okrajově", ale, jak je u něj zvykem, je i o spoustě jiných věcí a nebyl by to Lynch, aby nám svou verzí legendárního Sunset Blvd. pořádně nezamotal hlavu.

Patrick Fischler ve filmu Mulholland Drive / Mulholland Dr.Pojďme si zkusit připomenout, o čem vlastně Mulholland Drive je. Na začátku všeho, alespoň zde, byla autonehoda, po které se ocitne naživu pouze tmavovlasá žena (Laura Harring) osamoceně pozorující zářící noční Los Angeles. Ženě se posléze podaří proklouznout nepozorovaně do bytu, kde najde útočiště. Nutno ještě doplnit, že autonehoda jí vlastně zachránila život, neboť těsně před tím se ji pokoušeli zabít dva muži v limuzíně, kterou ji vezli. Na jiném místě, v bistru vypráví mladý muž Dan (Patrick Fischler) Herbovi (Michael Cooke) svůj sen. Zdá se mu, že za bistrem se schovává nějaká tajemná osoba. Herb vyzývá Dana, aby se s ním šel za bistro na "postavu za zdí" podívat. 

Konečně na jiném místě, z letištní haly právě vystupuje blonďatá a usměvavá Betty (Naomi Watts), která právě přijela z Deep River, Ontaria do svého vysněného místa – Los Angeles, jehož továrnu na sny hodlá pokořit. Doprovází ji jedna podivně a zlověstně vyhlížející dvojice starších lidí, jejichž křečovité úsměvy nevěstí nic dobrého. Potom je tu také mladý režisér Adam Kesher (Justin Theroux), který ani za nic nechce přeobsadit hlavní roli jistou Camillou Rhodes (Melissa George), jak je mu z vyšších míst doporučováno. Neuvědomuje si, že je jen malou figurkou na šachovnici a že za nitky tahá někdo docela jiný. Tím někým jiným je zřejmě jistý pan Roque (Michael J. Anderson), který sedí ve svém kolečkovém křesle ukrytý za neprostupnou stěnou kdesi v ústraní, odkud telefonicky vše řídí. A to je teprve počátek něčeho, co vyústí v něco úplně jiného.

Naomi Watts, Laura Harring ve filmu Mulholland Drive / Mulholland Dr.Mulholland Drive je vlastně jeden takový velký rébus, který možná rozluštíte a možná taky ne. Podobá se totiž té modré kostce, kterou ve filmu na jeho konci drží v rukou "postava za zdí". A pokud jste k této kostce našli klíč, neznamená to ještě, že jste té záhadě přišli na kloub. Je docela dobře možné, že ten klíč otevře jen další kostku, další záhadu, která vás eventuelně a nakonec přivede jen ke zkáze. Možná, že se nám David Lynch snaží naznačit, že je lepší některé dveře, zámky a kostky neotevírat a raději podlehnout snům a iluzím, které někdo – třeba Hollywood nebo klub Silencio – vymýšlí za nás a nechat se jimi vědomě unášet nebo chcete-li obelhávat. Lynch moc dobře ví, že Hollywood je místo iluzí a že je tu vše "falešné", jak nám explicitně ukazuje právě v sekvenci z klubu Silencio. Ví to, a přesto je sám tímto světem, stejně jako jeho diváci tím jeho, okouzlen.

Je okouzlen podobně, jako je zprvu očarována jeho hlavní hrdinka, kterou není "žena s amnézií", tajemná bruneta Rita, která se posléze ukáže být onou "this is the girl", jak se o ní ve filmu mnohokrát referuje, tedy Camillou Rhodes, ale kterou je blonďatá kráska Betty, jež se zase promění ve frustrovanou a zkrachovalou číšnici Diane Selwyn. Betty/Diane to, krátce řečeno, nedokázala. Nikoliv však svou vinou. Jak je vidět v brilantní scéně hereckého konkursu, Betty/Diane svou hereckou etudou s profesionálním hercem jak vystřiženým ze všech hollywoodských telenovel co znáte, Jimmym (Chad Everett), zvládla perfektně, ale není jí to nic platné. Neboť o získání hlavní role je už dávno dopředu rozhodnuto. Bohužel frustrovaná herečka neunese především fakt, že si Camilla, do které je Diane zamilovaná, najde milence (režiséra Adama), kterého si chce vzít. A žárlivost ji užírá možná ještě více než zruinovaná herecká kariéra.

Justin Theroux ve filmu Mulholland Drive / Mulholland Dr.Mulholland Drive opíše od úvodní scény autonehody jeden velký kruh, který se na konci uzavře a celé lynchovské univerzum včetně několika jeho typických figurek – pan Roque, kovboj, jehož představuje Lynchův přítel a producent jeho Zběsilosti v srdci a pilotního dílu tv seriálu Městečko Twin Peaks Monty Montgomery, detektivové a také mafiáni – se v úplném závěru setká na jednom "place", a všechny dějové linie, které se rozvíjely jako větve z jednoho kmene tu srostou zpět ke svému kořenu. Vidíme, že nic tu nebylo náhodou, samoúčelně, "pro nic za nic", ale že vše se vším zde souviselo a (stále) souvisí. 

Po této stránce je Mulholland Drive zřejmě nejumněji scenáristicky a režijně zvládnutým Lynchovým filmem (cena za režii v Cannes spolu s Coenovým Mužem, který nebyl), který natočil. Americká akademie si toho přeci jen všimla, ale zůstalo jen u jedné (a neproměněné), celkově jeho třetí oscarové nominace za režii (předchozí dvě byly za Sloního muže a Modrý samet). Zdvojení postav Betty/Diane a Rity/Camilly je tu zvládnuto ještě dokonaleji než v případě dvojice brunety Renee/blonďaté Alice v Lost Highway. Stejně jako Renee a Alice byly jednou a tou samou ženou, rovněž Betty a Diane jsou jednou a tou samou, podobně jako Rita a Camilla. V Lost Highway obě podoby jedné postavy hrála Patricia Arquette, zde obě podoby jedné ženy hrají Naomi Watts a Laura Harring. Pozorní diváci si ale všimnou, že Camillu i Diane Selwyn tu hrají i jiné herečky (Missy Crider a Melissa George). 

Laura Harring, Naomi Watts ve filmu Mulholland Drive / Mulholland Dr.Stejně jako perfektně vystavěný celek, funguje Mulholland Drive brilantně i v jednotlivostech. Je sledem bravurních minipříběhů a epizodek, které fungují i samy o sobě. Tato rozvětvenost prozrazuje mimo jiné i to, že Lynch původně Mulholland Drive koncipoval jako pilot pro seriál. Tato idea ale byla společností ABC zavržena. Mezi nejlepší scény patří kromě zmíněného hereckého konkursu i ta z úvodu filmu s dvojicí bratří Castiglianů (Dan Hedaya a Angelo Badalamenti). Badalamenti je jinak dlouholetý Lynchův dvorní hudební skladatel pracující s režisérem již od Modrého sametu.

Každá scéna tu má i svůj vlastní hudební motiv, která ji charakterizuje a vdechuje život. Výběr skladeb převážně z padesátých let, které má režisér v oblibě, originální Badalamentiho, ale i Lynchova vlastní hudba, která se mimochodem nahrála v pražském hudebním studiu ve Smečkách, tu má stejnou důležitost jako herecká akce nebo práce s obrazem. Lynch tu na vizuální stránce pracoval opět s kameramanem Peterem Demingem, s nímž si spolupráci poprvé vyzkoušel na Lost Highway. A stejně jako tam i zde se dočkáme několika neobvykle rychlých nájezdů kamerou stejně jako roztřeseného/roztřepeného obrazu, který má simulovat halucinující/snovou povahu daných výjevů.

Fotografie z filmu Mulholland Drive / Mulholland Dr.Lynch tu prokázal také obrovskou službu anglické herečce Naomi Watts, která do té doby podobně jako postava, kterou tu ztělesnila, herecky paběrkovala v druhořadých rolích v druhořadých béčkových thrillerech, hororech a televizních seriálech. Za důvěru, kterou ji Lynch projevil, mu a nám divákům na oplátku předvedla výkon, který jí (na rozdíl od její postavy) skutečně dveře do Hollywoodu otevřel. Oproti tomu její spoluhráčce Lauře Harring (na rozdíl od její postavy) Lynchův film žádné dveře dál neotevřel. Ironie? Náhoda? Třetím hereckým objevem tu byl Justin Theroux, představitel režiséra Adama. Ani jemu se ale ty největší dveře v Hollywoodu neotevřely. 

Všechny tři hlavní protagonisty (i když obě herečky "hrály" jen hlasy postav králičího sitcomu) pak Lynch obsadil ještě do epizodních rolí svého experimentálního filmu natočeného bez pevného scénáře a na digitální videokameru Inland Empire. Lynch však dle mého soudu udělal jednu zásadní chybu. Vzdal se svého nejmocnějšího nástroje, kterým byla do té doby v jeho rukou filmová kamera a tím notně utrpěl i Inland Empire, který působí jen jako matný/nezřetelný odraz předchozích Lynchových velkých filmů, z nichž patrně tím posledním velkým byl a stále je právě Mulholland Drive.

Český trailer restaurované verze filmu Mulholland Drive 


NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
10/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kinopremiéry: 29. týden
Kinopremiéry: V hlavě zahradníka se odehrává zatracená krvavá láska V tomto týdnu budou v kinech o diváckou přízeň bojovat především dva výrazné filmy. Zatímco rodiny s dětmi nepochybně zamíří na pokračování zámořského animovaného hitu V hlavě, ti ostatní možná neminou tuzemský... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 28. týden
Top 20 ČR: Zápisník alkoholičky ovládl česká kina Domácí premiéra Zápisník alkoholičky slavila nebývalý úspěch a dominovala víkendovým kinům napříč celou Českou republikou. čtěte zde
Vydáno: 16.07.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 28. víkend
Box office: Okultní horor měl hvězdný start I když víkend opanoval animovaný sequel Já, Padouch 4, hvězdný start měl okultní thriller Longlegs s Maikou Monroe a Nicolasem Cagem. čtěte zde
Vydáno: 15.07.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Vezmi mě na Měsíc 6/10
Recenze: Vezmi mě na Měsíc je romantická komedie v netradičním prostředí Hrdiny americké romantické komedie zasazené do roku 1969 jsou marketingová specialistka Kelly, která má dělat pro NASA reklamu na chystaný let na Měsíc, a ředitel vesmírných letů Cole, jenž má celou misi na starosti. čtěte zde
Vydáno: 14.07.2024 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 12. 7. 2024 - 18. 7. 2024
TV tipy: Žena ve vodě hledá čarodějovy hodiny Letní schéma televizí je pro diváky tak trochu peklem, protože není moc z čeho vybírat a vládu přebírají oblíbené a zároveň okoukané reprízy. Není tak divu, že v tomto týdnu náš výběr sestává z pouhých čtyř tipů. čtěte zde
Vydáno: 12.07.2024 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Emmanuelle láká na první trailer (03.07.2024 17:30 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Sloní muž našel v tarotu recept na štěstí (01.05.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Zlá krev: Capote vs labutě (04.01.2024 19:00 v Novinky | Trailery)
- R.I.P.: Hvězdy, které nás v roce 2023 opustily (23.12.2023 08:30 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Nejlepší americké filmy 80. let (26.11.2023 10:30 v Články | Žebříčky)
- TV tipy: Policejní inspektorka miluje souseda svého a řeší operaci Spodnička (06.10.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Stroj času: Městečko Twin Peaks (30.09.2023 15:30 v Recenze | Stroj času)
- Stroj času: Městečko Twin Peaks - The Return (16.09.2023 12:30 v Recenze | Stroj času)
- TV tipy: Malé ženy Ofélie a Annette absolvovaly let Phoenixe (25.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- K obsazení Beetlejuice 2 se přidává Monica Belluci a Willem Dafoe (12.05.2023 12:30 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: Angelo Badalamenti a David Lynch (15.04.2023 09:30 v Články | Publicistika)
- Zemřel Robert Blake (10.03.2023 07:33 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   28/2024

Vezmi mě na Měsíc
6/10

Hrdiny americké romantické komedie zasazené do roku 1969 jsou marketingová specialistka Kelly, která má dělat pro NASA reklamu na chystaný let na Měsíc, a ředitel vesmírných letů Cole, jenž má celou misi na starosti.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe