Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Protirecenze: stojí za to vraždit v Sin City?

Protirecenze: Stojí za to vraždit v Sin City?

Vydáno: 09.09.2014 09:00 v sekci Recenze - Marek Slovák

Ženská, pro kterou bych vraždil přichází po devíti letech, aby byla největším letním komerčním a kritickým zklamáním. Než vám přineseme makrorecenzi s více pohledy redaktorů, přečtěte si pochvalnou protirecenzi.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždilRecenzoval/a Marek Slovák dne 09.09.2014 09:00. Ženská, pro kterou bych vraždil přichází po devíti letech, aby byla největším letním komerčním a kritickým zklamáním. Než vám přineseme makrorecenzi s více pohledy redaktorů, přečtěte si pochvalnou protirecenzi. Hodnocení: 4
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Eva Green ve filmu Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil / Sin City - Město hříchu mělo v angloamerických zemích nadšené kritiky a pomohlo ustanovit komiks (potažmo komiksovou adaptaci) jako respektuhodný žánr, který není pozoruhodný pouze z hlediska významového přesahu, ale i formálně díky aplikování postupů jednoho média na druhé. S odstupem času se ale ukázalo, že šlo o výlučné dílo, které navzdory komerční úspěšnosti nenastartovalo životaschopný produkční cyklus, jelikož se studia namísto vztahování specifik jednoho média na druhé začala zajímat o rozprostření jednoho příběhu napříč různými mediálními platformami.

Pokračování nazvané Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil přichází po devíti letech a působí jako alternativa k trendu superhrdinských komiksovek. Na rozdíl od prvního dílu ovšem nemá ani příznivou kritickou odezvu, ani si nevede v kinech tak dobře, aby někteří mohli skoro dekádu vyhlížet pokračování, protože se ho pravděpodobně jenom tak nedočkají. Je přitom v mnoha ohledech lepší, protože tam, kde "jednička" mechanicky přejímala postupy specifické pro komiks, tam "dvojka" s touto remediační relací (remediace = reprezentace jednoho média v druhém) pracuje nápaditě... ji. 

Fotografie z filmu Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil / Grafické romány Franka Millera staví na typizovaných postavách, kontrastech černé a bílé s ozvláštňující přítomností barvy, ikonických pózách (anti)hrdinů, rytmizujících vnitřních monolozích a osvědčených vývojových vzorcích detektivek drsné školy. S velmi věrným filmovým Sin City byl ale ten problém, že nerealisticky motivované svícení se jevilo nepatřičně, práce s barvou působila nahodile, voice-overy svým popisem viděného byly nadbytečné a kvůli rozsekání tří příběhů (Drsné sbohem, Ten žlutej parchant, Velká tučná zabíjačka) nebylo možné si užít přímočarost brakového příběhu.

Režisérská verze některé z jmenovaných nedostatků napravila, když byly jednotlivé části odvyprávěny vcelku a seřazeny za sebou. Divák se musel víc namáhat pro rekonstruování chronologického sledu událostí a dojít na význam v užití barevných ploch v jinak černobílém světě. Řád v tom ale byl, když všechny hlavní postavy prošly v jednu chvíli stejným barem a když se zbarvení proměňovalo s ohledem na vidiny protagonistů a změnu mocenských pozic v sociálně hierarchizovaném prostředí.

Fotografie z filmu Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil / Ženská, pro kterou bych vraždil (známá taktéž pod názvem Dáma, pro kterou se zabíjí) se z chyb předchůdce poučila, jelikož je především adaptací jednoho grafického románu, po kterém je pojmenovaná - a lépe kloubí filmové a komiksové postupy. Řazení políček a jejich propojování či vytváření "švů" evokuje způsob, jakým je sekvenční deváté umění čteno. Ostrý střih jakoby upomínal na převracení stránky, stíračka objektem na totéž, případně na prohlížení si dvoustránky s větším výjevem apod. Zvuk zase využívá filmových možností, když vše potenciálně brutálním komickým způsobem nadsazuje. A mizanscéna (tj. předkamerový prostor) namísto monochromatičnosti a jasně oddělených linií komiksu evokuje expresionistické počiny a někdy přechází až k abstrakci.

Ve výčtu by se dalo pokračovat dál, ale důležitější je, že víc než minule se spíš než z hard-boiled detektivek a jejich komiksových nápodob těží z pulpu. Vede to sice na jedné straně ke zploštění, protože Sin City dokázalo načrtnout svět s jeho pravidly, zatímco Ženská, pro kterou bych vraždil se zaměřuje na veskrze osobní příběhy, při nichž s postupující minutáží dochází ke konfrontaci řádu daného světa (staré a nové části města, Nancy z první a Roarka z druhé).
.
Eva Green ve filmu Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil / Zjednodušení ovšem lze chápat jako výhodu, protože se tím trojice vyprávěnek (a prologu) sjednocuje. Žánrově, protože v podstatě sestává ze sledu příběhů o pomstě, jež jsou vystavěny tak, že vedou od nejnižšího společenského jmenovatele (zbohatličtí studenti) po ten nejvyšší (senátor, jenž má město pod palcem). Vypravěčsky, protože se dosahuje větší soudržnosti. A neznamená to, že by na diváka nebyly kladeny určité nároky, protože zorientovat se v čase a utvořit si chronologický sled událostí obou dílů není zrovna nejsnazší. Něco se totiž odehrává před, něco během a něco po dění ze Sin City.

Při srovnání "1" a "2" se "2" jeví jako méně významově bohatá, zato je ale efektivnější. Neukazuje se vzájemná (ne)prostupnost dvou světů (jako tomu bylo minule), ale explicitně se demonstruje, že "tohle prohnilý město ušpiní každého". Abyste si tuhle moralitu užili, musíte ale přistoupit na to, že spíš než o (neo)noir a pulp jde o velmi sebeuvědomělou hru na ně. A vzdát se navyklého způsobu porozumění vyprávění.

Joseph Gordon-Levitt ve filmu Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil / Pokud je totiž Sin City (a Ženská, pro kterou bych vraždil především) ozvláštňující, není to přiblížením jednoho média druhému, ale kombinací několika narativních modů (modus = historicky podmíněný soubor norem a konvencí). Jednak klasického hollywoodského, ve kterém se styl podřizuje potřebám vyprávění a ve kterém se protagonista či protagonisté snaží dosáhnout cíle. Z něj přebírá postavy snažící se dosáhnout svého cíle a dvě vzájemně konfliktní linie - osobní a pracovní - akce.

Jednak parametrického, kde se styl osamostatňuje od potřeb syžetu, strhává na sebe pozornost a uskupuje se do vzorců. Z něj přebírá důraz na styl, kdy v používání barevných ploch lze vysledovat určité parametry - a stejně tak svícení není motivováno realisticky či s ohledem na vyprávění, ale s důrazem na konvence komiksu a noiru. Jednak síťového způsobu vyprávění, kdy jde v podstatě o samostatné oddělené bloky, které ale jsou spojeny např. postavou, která jimi prochází, médiem či rekvizitou - a ve výsledku jde o širší jednotný význam, který z těchto bloků vyplývá. Z něj přebírá dělení do bloků, které jsou spojeny postavou (Marvem) a významem ("třídní" pomsta), případně místem (bar).

Ray Liotta ve filmu Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil / Frank Miller's Sin City: A Dame to Kill ForČtenáře předloh(y) to může vést k závěru, že experiment s médiem a vyprávěním selhal, protože film má jiná pravidla než komiks a kombinací modů se otupuje výjimečnost každého z nich. Kdo ale hledá alternativu (k superhrdinským komiksovým adaptacím, k historicky podmíněnému souboru vyprávěcích norem a pravidel), měl by být spokojen. Ačkoliv pravděpodobně nebude úplně (u)spokojen.

Prodloužená upoutávka k filmu Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014).

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
8/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
100,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Portrét: Luis Buñuel
Portrét: Luis Buñuel - představitel filmového surrealismu V tomto měsíci uplyne 120 let od narození legendárního španělského režiséra, představitele filmového surrealismu Luise Buñuela. Tento článek připomene jeho život i dílo. čtěte zde
Vydáno: 22.02.2020 10:00 v sekci Články | Publicistika
1
1917 7/10
Recenze: Válečné drama 1917 fascinuje svou technickou realizací Na deset Oscarů nominovaný snímek Sama Mendese představuje vizuální požitek podpořený zpřítomňováním času a prostoru - díky dovedně skrytým střihům totiž vypadá, jako by byl natočený na jeden záběr. čtěte zde
Vydáno: 21.02.2020 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 21. 2. 2020 - 27. 2. 2020
TV tipy: Čarodějnice bojuje s kickboxerem a nosí masku rudé smrti Na konci února se v televizích nic zásadního neděje, protože žádné velké premiéry nejsou na programu. Krom několika zapomenutých filmů tak nejvíc zaujme uvedení Eggersova debutového počinu Čarodějnice. čtěte zde
Vydáno: 21.02.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Ježek Sonic 4/10
Recenze: Ježek Sonic přesedlal z videoher do průměrného rodinného filmu Superrychlý modrý ježek Sonic je videoherní postavička, s níž hráč sbírá zlaté kroužky a bojuje se zlým doktorem Robotnikem. Stejné motivy se objevují i ve filmové adaptaci této videohry, v níž si mimo jiné zahráli i Jim Carrey... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2020 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 8. týden
Kinopremiéry: Sviňa ježek Sonic prožívá chvění Zajímavě obsazená videoherní adaptace populárního Ježka Sonica po čtyřměsíčním odkladu vstupuje v tomto týdnu do tuzemských kin. A cestičku má notně umetenou, protože srovnatelnou konkurenci v podstatě nemá. čtěte zde
Vydáno: 19.02.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zemřel herec Powers Boothe (15.05.2017 11:44 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Dáma ve zlatém, pro kterou se vraždí, hledá místo na výsluní (03.02.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- BD a DVD tipy: Zmizelá, pro kterou bych vraždil (05.03.2015 07:00 v Radar | BD a DVD tipy)
- Téma: Nejlepší filmy roku 2014 podle filmserver.cz (31.12.2014 13:00 v Články | Publicistika)
- Top 20 ČR: Zmizelá pokračuje v krasojízdě českými kiny (14.10.2014 07:00 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Sin City: Ženská, pro kterou bych koupil Blu-ray (11.10.2014 05:00 v Novinky | Zprávy)
- Top 20 ČR: Zmizelá ovládla tuzemská kina (07.10.2014 10:08 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 20 ČR: Tři bratři patří na vrchol (02.10.2014 07:00 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 20 ČR: Labyrint: Útěk předběhl Tři bratry (27.09.2014 12:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Sin City: Pro který steelbook byste vraždili? (21.09.2014 13:00 v Novinky | Zprávy)
- Stroj času: Drsné Sin City - Město hříchu je fascinující i po letech (20.09.2014 18:00 v Recenze | Stroj času)
- Top 20 ČR: Tři bratři znovu posílili, v Česku stále vládnou kinům (17.09.2014 12:00 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Makrorecenze: Je druhé Sin City film, pro který se vraždí? (16.09.2014 18:58 v Recenze | Makrorecenze)
- Portrét: Milovník pokleslých filmů a dětských šíleností Robert Rodriguez (14.09.2014 17:00 v Články | Publicistika)
- Recenze: Druhé Sin City: Film, pro který se vraždí? (03.09.2014 16:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Ženy, muži, jídlo a koně, pro které by jeden vraždil (03.09.2014 07:00 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 20 ČR: Tři bratři kralují i do třetice, v Česku nemají konkurenci (02.09.2014 10:26 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Box Office: V kinech nic zajímavého, stále se chodí na Strážce (01.09.2014 06:00 v Komentáře | Box office)
- Box Office: Z druhého Sin City je kolosální propadák (25.08.2014 06:00 v Komentáře | Box office)
- Trailer na western Quentina Tarantina Hateful Eight (21.08.2014 00:01 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   07/2020

Ježek Sonic
4/10

Superrychlý modrý ježek Sonic je videoherní postavička, s níž hráč sbírá zlaté kroužky a bojuje se zlým doktorem Robotnikem. Stejné motivy se objevují i ve filmové adaptaci této videohry, v níž si mimo jiné zahráli i Jim Carrey a James Marsden.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver