Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
LFŠ: Greenaway ukázal nové možnosti kinematografie

LFŠ: Greenaway ukázal nové možnosti kinematografie

Vydáno: 31.08.2014 21:00 v sekci Články | Publicistika - Marek Slovák | foto: facebook tvůrce

Letní filmová škola v Uherském Hradišti není jenom o filmech, protože v jejím programu se dají nalézt i divadelní vystoupení, koncerty a přednášky pozvaných hostů. Na jednu z posledních jmenovaných se zaměříme v článku.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
40. LFŠLetní filmové škole v Uherském Hradišti jsme věnovali několik článků, ale vzhledem ke 40. výročí a důležitosti akce na české festivalové scéně si Filmovka takové pokrytí zaslouží. Po zhodnocení proběhlého ročníku a shrnutí výrazných počinů ze sekce zaměřené na španělskou kinematografii přinášíme vypíchnutí toho zajímavého, co britský filmař Peter Greenaway řekl na své přednášce a na tiskovce. V obou případech povídání zasvětil konci kinematografie, resp. smrti filmu. Navzdory tématu se ale nejednalo o skeptický pohled, protože hodinu a půl dlouhá přednáška pro akreditované účastníky byla nazvána New Possibilities (Nové příležitosti/možnosti).

Kdo rozumí anglicky a má devadesát minut času, může si celou řeč poslechnout níže (potažmo zhlédnout). Od letošního ročníku jsou totiž všechny tzv. Master Class zaznamenávány a zpřístupňovány na Youtube kanálu Asociace českých filmových klubů, která Letní filmovou školu (spolu)pořádá. Najdete tam nejenom Greenawaye, jenž se i kvůli nedorazivším - Gondry, Tavernier, Solondz - stal hlavním hostem, ale i další (Miroslav Krobot, Zuzana Piussi). 

Peter Greenaway (LFŠ)Greenawaye, předpokládám, není nutné představovat, když je jeho filmografie z velké části dostupná na DVD díky Levným knihám a filmař sám v minulosti dvakrát navštívil Českou republiku. (Jednou Filmovka, jednou Přehlídka animovaného filmu Olomouc.) Nedávno navíc vyšla kniha, ve které je rozebírán jeho nejznámější počin, kultovní černohumorná revenge romance Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec. Autor publikace Zdeněk Hudec velmi důkladně odkrývá citace různých uměleckých děl napříč obdobími, čímž poukazuje na Greenawayův nemalý rozhled v oblasti malířství, divadla, literatury atd.

Ačkoliv Greenaway na téma smrti kinematografie hovořil již několikrát, pokaždé se povídání lišilo, protože bylo vždy aktualizované o nové poznatky a názorné ukázky, "jak z toho ven". Podle na Filmovce výroční cenou AČFK "obdarovaného" tvůrce máme dnes novou Svatou trojici, jíž je mobilní telefon, počítač a kamera, což je technologie, která umožňuje, že filmařem může být každý, pokud chce. (Na tiskovce pak dodal, že dle průzkumu průměrný člověk vyfotí třicet snímků za den, tj. tisíce fotek za život, ale na světě je pouze cca. padesát dobrých fotografií.) Kina s sebou přitom přinesla určitou změnu, protože nemají ideální místo, jako tomu bylo v divadle, a sledování je na rozdíl od galerií a živých představení potmě, přestože člověk není noční zvíře. Došlo i k proměně sledování, protože diváctví již není pasivní, nýbrž aktivní, a to ve smyslu tvůrčího procesu, kdy díky programům je možné přestříhávat díla.

Peter Greenaway (LFŠ)Film ale nedominuje naší představivosti, o čemž svědčí jak pokles návštěvnosti, tak zjištění, že pouze 5% americké populace zhlédne snímek v kině. Kinematografie je (nejenom) proto mrtvá, argumentuje Greenaway - a zmiňuje přitom Jeana-Luca Godarda, který totéž zmiňuje od poloviny 80. let minulého století, a Quentina Tarantina, který totéž tvrdil letos na festivalu v Cannes.

Příčinou, proč tomu tak je, může být neměnnost snímků. Casablanca či Spider-Man jsou stále stejné počiny, přičemž je jedno, kolikrát je člověk zhlédne. Navíc, aby byla apokalyptická vize úplná, 95% filmů jsou pouhými ilustracemi textu - adaptací, režií cizího scénáře. Greenaway přitom slovo "ilustrace" považuje za sprosté, protože film - potažmo kinematografie - je (audio)vizuální médium, nikoliv ilustrací. Sám si své scénáře proto píše - a dle hodnocení Belgičanů jsou velmi vyvinuté, podobající se spíše hudebním partiterům, jak prozradil na tiskovce.

40. LFŠUvádí čtyři důvody, proč dle něj došlo ke smrti filmu: 1) filmový rám není přirozeným fenoménem, protože lidi takto nevnímají svět, ale je odkazem malířství, a proto je třeba se zbavit rámu jako něčeho derivativního; 2) film je až příliš závislý na literatuře, a tak by se měla odstřihnout pupeční šňůra mezi oběma uměními, protože film má být o obrazech, literatura o vyprávění; 3) herci představují další problém, resp. tyranii, ale potíž není v jejich existenci, ale o to, jakým způsobem jsou používáni (ztvárňují typy, jsou škatulkováni apod.); 4) kamera (ano, čtete dobře) je navíc, protože není aktem tvoření jako například animace, ale je znovu tvořením. K těmto čtyřem "tyraniím" Greenaway přidává pátou, a to narativitu, jíž myslí vyprávění příběhů. Dle něj mnozí nejsou schopni rekonstruovat příběhy svých oblíbených děl, a pokud ano, jsou maximálně jednu až dvě věty dlouhé. Diváci si ale pamatují kombinaci hudby a akce, konkrétní audiovizuální fenomén - jinými slovy, něco kinematografického.

Poslední večeře podle Greenawaye.

Jak z toho ven? Během hodiny a půl bylo k vidění několik názorných příkladů v podobě projektů, na kterých Greenaway pracoval, přičemž na jeden z nich - audiovizuální reinterpretaci Da Vinciho Poslední večeře - se můžete podívat v odkazu výše. Obraz samotný je významově bohatý (materiál na stole reprezentující solární systém, gesta lidí o nich vypovídající, kompozice ad.), ale až svícení přidává pocit trojrozměrnosti a ubíhajícího času. U jiných počinů se zase snažil o vytvoření dialogu mezi plátny (projekce ala Pompeje). Cíl byl ale vždy stejný: vytvořit "alternativní film", který bude vzdorovat smrti kinematografie (konce filmu) svou odlišností od toho, který převládá v tržním prostředí.

40. LFŠAčkoliv se jednalo o inspirativní řeč a rozhodně zajímavý příspěvek do diskurzu o smrti kinematografie/konce filmu, dá se snadno napadnout. Celý koncept je založen na odpoutání se od ostatních umění (z malířství byl přebrán rám, z literatury vyprávění, z divadla zase herectví atd.), což je velmi esencialistický, dávno překonaný přístup.

Problematičtější než zpozdilost takového vnímání, kdy se otázkou esence média zabývali teoretici převážně v první polovině minulého století, je ale nabízené řešení. Na demonstrovaných ukázkách je až příliš patrná závislost na ostatních uměních, kdy se používají postupy a prvky napříč literaturou, divadlem, malířstvím a filmem. A i kdybychom připustili, že se jedná o jednu z možných variant, jak z diskutované krize ven, stále by se jednalo o něco vhodné pouze pro minoritní, nikoliv mainstreamovou produkci, která si uchovává výsadní postavení na trhu a která směřuje spíše k zužitkování odlišných mediálních platforem pro vyprávění jednoho komplexního příběhu.

Fotografie z filmu Kuchař, zloděj jeho žena a její milenec / The Cook the Thief His Wife & Her LoverTřeba ale Greenaway dokáže svými dalšími díly přesvědčit o opaku. Na kvůli odjezdu poměrně krátké tiskovce se obsáhle rozvykládal o svých dalších připravovaných projektech, jichž má hned několik. Jedním z nich je televizní série, která by pro něj měla být ideální, protože má tendence psát dlouhé (údajně kolem dvou set stran) scénáře. Neprozradil o ní ale nic víc než téma, jímž má být pohrávání si, co je fakt a co fikce - a že bychom se měli podívat na počátek 18. století, do období první a druhé světové války atd.

Přistoupil i na nabídku nejmenované telefonní společnosti, která ho požádala, aby pro ni natočil film. Vzdal se "velkého plátna", ale jak tvrdil, na tento kompromis rád přistoupil. A v neposlední řadě chystá operu. Překvapivá volba pro ty, kdo znají Greenawayovy názory na operu, kterou považuje po nástupu filmu za mrtvou, ale neupírá jí historický význam, protože byla prvním prostředím, kde se dělala politika. Rozhodl se tak ale proto, že po její realizaci může (o ní, o jejím vzniku - těžko říct, co z toho bude) natočit film, v případě kterého bude mít tvůrčí svobodu, a tak by se mělo jednat o nekonvenční počin. Nejzajímavěji ale znělo sci-fi (bez jakýchkoliv sexuálních scén), do kterého by rád obsadil Lady Gagu, kterou již údajně oslovil. Ať již vznikne vše, nebo jenom něco z toho, vypadá to, že bude mít Peter Greenaway o čem povídat, až potřetí přijede na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti.
 
Lekce filmu podle Petera Greenawaye na 40. LFŠ (2014).

 

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kinopremiéry: 22. týden
Kinopremiéry: Problémissky a trafikant se setkávají v zemi medu Poslední květnový čtvrtek odstartuje v kinech pětice premiér, mezi níž není žádný zásadní hit a vzhledem k okolnostem jde o menší a povětšinou evropské snímky. Nejvíce tak vyčnívají dva oceňované dokumenty. čtěte zde
Vydáno: 27.05.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 21. týden
Top 20 ČR: V síti nepřestává lákat diváky V kinech se i přes omezení opět objevují lidé a nejvíce je přitahuje český dokument V síti o zneužívání na internetu. Z novinek se dokázalo prosadit jen komediální drama Emma. čtěte zde
Vydáno: 26.05.2020 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Top 10: akční filmy 90. let
Téma: nejslavnější akční filmy 90. let V pokračování našeho seriálu o filmových žánrech se podíváme na zlatou éru akčního filmu a představíme vám desítku slavných akčních snímků z 90. let. čtěte zde
Vydáno: 23.05.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
3
Emma. 6/10
Recenze: Jemně komediální Emma. se úspěšně pokusila být sebeironická Hlavní hrdinkou britské, jemným delikátním humorem okořeněné adaptace románu Jane Austenové, je dvacetiletá, bohatá a trochu domýšlivá Emma, která sama nemá na svatbu ani pomyšlení, leč s oblibou dělá dohazovačku jiným. čtěte zde
Vydáno: 22.05.2020 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 22. 5. 2020 - 28. 5. 2020
TV tipy: Tarzan a rudí američtí psanci prožívají podzim v New Yorku Ani konec letošního května není v televizích ve znamení žádných zásadních novinek. Mainstream zastupuje třeba dobrodružná Legenda o Tarzanovi, fajnšmekři si naopak vychutnají epické tříoscarové drama Warrena Beattyho Rudí.... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zemřel herec Allen Garfield (08.04.2020 08:56 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Stíhači Red Tails nahánějí neznámého vojáka, který nese kulku pro generála (20.03.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Harvey Weinstein stráví 23 let ve vězení (11.03.2020 19:43 v Novinky | Zprávy)
- Oscar 2020: Nejlepší režie (06.02.2020 07:30 v Články | Publicistika)
- Oscar 2020: nominacím vévodí Joker (13.01.2020 15:04 v Články | Publicistika)
- Téma: nejlepší filmy roku 2019 podle filmserveru (06.01.2020 16:57 v Články | Žebříčky)
- Zlaté glóby 2020: nejlepšími filmy jsou Tenkrát v Hollywoodu a 1917 (06.01.2020 05:16 v Články | Publicistika)
- Quentin Tarantino možná opustí Star Trek (17.12.2019 12:15 v Novinky | Zprávy)
- Zemřela herečka Anna Karina (15.12.2019 18:33 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Tintoretto se účastní bitvy u Midway, kde potkává ženskou na vrcholu (06.11.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Zemřel herec Robert Forster (12.10.2019 13:20 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Oscar 2020: kdo zvítězí? (08.10.2019 12:08 v Články | Publicistika)
- Zemřel herec Sid Haig (23.09.2019 17:44 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: filmy Richarda Gerea (31.08.2019 10:00 v Články | Publicistika)
- Top 20 ČR: Tarantinův Hollywood je opět první (27.08.2019 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 10: filmy Quentina Tarantina (20.08.2019 14:00 v Články | Publicistika)
- Top 20 ČR: na nového Tarantina se stály fronty (20.08.2019 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Recenze: Hodinářův učeň je důstojnou českou pohádkou s lákavým obsazením (17.08.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Recenze: Film Tenkrát v Hollywoodu je o Tarantinově lásce ke kinematografii (15.08.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   20/2020

Emma.
6/10

Hlavní hrdinkou britské, jemným delikátním humorem okořeněné adaptace románu Jane Austenové, je dvacetiletá, bohatá a trochu domýšlivá Emma, která sama nemá na svatbu ani pomyšlení, leč s oblibou dělá dohazovačku jiným.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver