LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA
Britský režisér Peter Greenaway bude dalším z vážených hostů letošní Letní filmové školy, jejíž jubilejní 40. ročník proběhne na jihu Moravy od 25. července do 2. srpna. Greenaway v Uherském Hradišti představí svůj zatím poslední film Goltzius a společnost Pelikán. Dramaturgové do programu festivalu rovněž zařadili výběrovou retrospektivu jeho obsáhlého díla.
Návštěvnici se rovněž mohou těšit na Greenawayovu multimediální přednášku o smrti filmu a nových možnostech kinematografie. U příležitosti režisérovy návštěvy bude v Hradišti rovněž k vidění unikátní výstava nazvaná Ejzenštejn v Guanajuatu s podtitulem Kresby k připravovanému filmu, která představí kolekci režisérových kreseb a črt pořízených během práce na velkém multimediálním projektu s názvem Greenaway o Ejzenštejnovi, jenž bude obsahovat 2 celovečerní filmy a 100 krátkých multimediálních filmů. Ejzenštejn v Guanajuatu je aktuálně v posprodukční fázi, jeho premiéra je plánována na začátek příštího roku. Snímek přibližuje dny, které ruský režisér Sergej M. Ejzenštejn v roce 1930 prožil v Guanajuatu, když v Mexiku připravoval film Ať žije Mexiko!
Nemalé nadšení u milovníků amerického nezávislého filmu jistě vzbudila i zpráva o osobní účasti Todda Solondze, který byl před dvěmi lety hvězdou karlovarského festivalu. Solondzovy snímky se pravidelně objevují na velkých festivalech jako Cannes, Benátky nebo Sundance. Právě na posledně jmenovaném získal v roce 1996 hlavní cenu za film Welcome to the Dollhouse. Mistr ironických černohumorných komedií s hrdiny - outsidery zasazených do prostředí amerického předměstí je s filmy jako Štěstí, Palindromy či Černý kůň považován za černou ovci amerického filmu.
Dalším programovým lákadlem 40. ročníku bude retrospektiva francouzského režiséra Roberta Bressona, jehož filmografie čítá třináct celovečerních filmů natočených v letech 1943 až 1983. Milovníci klasického hollywoodského filmu si rovněž přijdou na své - tentokrát jejich srdce zaplesají u projekcí screwballových komedií, které jsou zejména spjaty s érou zlatých 30. let. "Zrcadlí se v nich hospodářská krize, proměňující se role žen i nastupující cenzura, která přenesla dráždivost z polohy obrazové do roviny slovní." V komediích plných bláznivých zvratů, bleskurychlých dialogů a souboje pohlaví zářily takové hvězdy jako Cary Grant, Clark Gable, William Powell, Carole Lombard, Katharine Hepburn nebo Barbara Stanwyck.
Divácky každoročně velmi populární sekce Němý film a živá hudba letos připravila téma o "Divých ženách", tedy femme fatales němé éry, jako byly Theda Bara, Gloria Swanson, Asta Nielsen, Anna May Wong či Pola Negri. Kromě jiného budou každý večer ve Smetanových sadech k vidění filmy Oldřicha Lipského, od jehož narození letos uplyne 90 let.
Více o novinkách z připravovaného programu 40. LFŠ najdete na jejích webových stránkách zde. Nepropásněte možnost výhodné ceny celofestivalové akreditace, která je v prodeji do konce července!