Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Jack Ryan: V utajení

Blu-ray recenze: Jack Ryan vyšel z utajení na povedeném BD

Vydáno: 09.06.2014 17:00 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák

Jack Ryan: V utajení sice nepatří mezi nejlepší akční thrillery vydané letos na BD (prvenství má stále Kapitán Phillips). Může se ale řadit mezi nejpovedenější "modré disky" posledních šesti měsíců.

Jack Ryan: V utajeníRecenzoval/a Marek Slovák dne 09.06.2014 17:00. Jack Ryan: V utajení sice nepatří mezi nejlepší akční thrillery vydané letos na BD (prvenství má stále Kapitán Phillips). Může se ale řadit mezi nejpovedenější "modré disky" posledních šesti měsíců. Hodnocení: 4
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Chris Pine ve filmu Jack Ryan: V utajení / Jack Ryan: Shadow RecruitAgentským franšízám se s výjimkou jediné daří velmi dobře. "Bondovky" patří mezi jedny z nejdelších vůbec (pokud ne tu vůbec nejdelší), "huntovkám" vychází spoléhání se na hvězdný status protagonisty a odlišné pojetí každého dílu díky oslovení jiného režiséra, "bournovky" zase svými pokračováními dokáží nastolit trend, který napodobují, anebo se vůči němu vymezují druzí.  

Onou výjimkou jsou právě "ryanovky", které lze definovat pouze jejich odlišením od výše zmíněných. Nemají vlastní soubor prvků, jejich uspořádání a porozumění na straně diváků, že by utvořily svébytný žánr s vlastními pravidly jako "bondovky". Je víceméně jedno, kdo ztvárňuje ústřední roli, protože se představitelé mění poměrně často (za necelých patnáct let ho hráli Alec Baldwin, Harrison FordBen Affleck a Chris Pine) a ve vyprávění jsou stejně mnohdy zajímavější vedlejší postavy (záporáků, ženských hrdinek). A nikdy nebyly normotvorné, naopak se uchylovaly k osvědčeným vypravěčským a žánrovým vzorcům.

Kenneth Branagh ve filmu Jack Ryan: V utajení / Jack Ryan: Shadow RecruitPlatí to i pro v pořadí pátý příspěvek do ryanovské série, který se k předchozím má následovně: jde o druhý reboot série (po Nejhorších obavách), jenž ale chce zachovat určitou kontinuitu (jež existovala mezi dvojkou - Vysokou hrou patriotů - a trojkou - Jasným nebezpečím), ačkoliv je to vzhledem k jeho prequelovému statusu docela jedno a z časového hlediska koliduje s díly co do data vzniku předcházejícími.

Není proto třeba znát adaptace Toma Clancyho, z jehož představivosti a psacího stroje vzešel analytik a agent CIA Jack Ryan. Výhodou je ale neočekávat moderní akční thriller se špionážními prvky, který slibovala reklamní kampaň, protože tím Jack Ryan: V utajení opravdu není. Hrdina sice používá mozek, ale rozhodně nemá zkušenosti z akce a neřeší existenciální dilemata jako Jason Bourne. Odehrává se sice ve světě po 9/11 a padouchův plán je velmi současný, ale být zasazen do studenoválečného období, byl by obrat k šedesátkové poetice zdařilejší (jelikož snaha o aktualizaci působí spíše rušivě).

Chris Pine ve filmu Jack Ryan: V utajení / Jack Ryan: Shadow RecruitNaopak máte šanci, že si tuto v nejlepším slova smyslu oldschoolovou záležitost užijete, pokud znáte dobrodružství Jamese Bonda z conneryovského období (z kterých přebírá některé scény i typizované pojetí postav) a jeho britskou obdobu Harryho Palmera (z kterého přebírá několik nekonvenčně komponovaných scén a vůbec stylisticky nápaditě řešených postupů). V utajení je nejsilnější v dialogových scénách, které mají díky střihu, hudbě a expresivnímu nasvícení patřičnou dynamiku, a v melodramatické zápletce jako z klasických hollywoodských filmů, na které chodí Ryan do kina.

Pouze při závěrečné honičce z nastoleného konceptu vybočí a nutí ke srovnání s moderněji pojatými agentskými akcemi, z kterého zrovna nevychází nejlíp. Epilogem ale zase udělá radost těm, kteří nemají potřebu klást současné požadavky na staromódně pojaté dílo. Staromódně pojaté dílo s trochou toho pomrkávání, aby bylo možné přistoupit na tuto filmařskou hru a snahu tvůrců i všech zúčastněných o překonání klasického ironickou nápodobou.

Spot k příležitosti DVD/BD vydání Jack Ryan: V utajení (2014).

BLU-RAY:
BD obal filmu Jack Ryan: V utajení / Jack Ryan: Shadow RecruitJack Ryan: V utajení vychází ve dvou edicích, které se od sebe kromě ceny liší pouze balením. Jednak je možné si pořídit levnější variantu v klasickém amarayii (plastové krabičce), jednak si připlatit stokorunu a koupit si steelbook, jehož provedení udělá všem sběratelům radost. A to i přesto (nebo právě proto), že spolu přední a zadní strana barevně neladí, protože každá používá jinou verzi plakátu. Obě jsou ale vemi stylové (přední s ikonickým výjevem Jacka Ryana, zadní s postavami v logu společnosti záporáka). Název je navíc embosovaný a - na rozdíl od amaraye - nechybí ani vnitřní artwork s dvěma agenty CIA. Potěšující je i česká lokalizace bonusových materiálů (s výjimkou audiokomentáře režiséra a producenta k filmu, k vystřiženým scénám jsou), která je až na drobné nedostatky (překlady názvu uměleckých děl) na velmi vysoké úrovni. Zvlášť v době, kdy titulky u bonusů absentují i u snímků, u kterých by to málokdo čekal (např. oscarovky Kapitán PhillipsŠpinavý trik ad.). Menu, na které se můžete podívat ve videu pod tímto odstavcem, taktéž patří k těm povedenějším, protože jsou ukázky zasazeny do špionážního designu.

Blu-ray menu filmu Jack Ryan: V utajení (2014).

OBRAZ A ZVUK:
Keira Knightley ve filmu Jack Ryan: V utajení / Jack Ryan: Shadow RecruitJack Ryan: V utajení patří mezi studiové filmy, což znamená, že můžete rovnou přeskočit k části hodnotící bonusy, protože zde budou padat slova jako "referenční" či "demo materiál". A to jak v obrazovém přepisu (2.40:1), tak zvukové stopě (anglický originál je v sedmikanálovém DTS-HD Master Audio). A vydařil se i český dabing, který zachovává rusky mluvené pasáže v původním znění a doplňuje je o české titulky.

Pokud ale z nějakého důvodu rádi čtete odstavce o technické stránce věci, pak vězte, že v tomto odstavci budou jenom superlativa. Dalo by se dlouho rozplývat nad obrazovým a zvukovým přepisem, ale namísto toho u obou vypíchnu, v čem vynikají nejvíc. I v nejtmavějších scénách se nic neztrácí, protože drobnokresba detailů je nesmírně precizní. A rozmixování do různých kanálů je vtahující: dialogy přicházejí ze středu, zvuky prostředí pak ze všech stran a pád vrtulníku či infiltrace a následný únos mohou posloužit k demonstraci kvalit domácího kina.

Klip z dokumentu Jack Ryan: Inteligent v akci.

BONUSY:
Kevin Costner ve filmu Jack Ryan: V utajení / Jack Ryan: Shadow RecruitBonusy patří k těm rozhodně nejpřínosnějším za poslední dobu... a vzhledem k jejich postupnému ústupu z fyzických nosičů i k jedněm z nejobsáhlejších. Jejich česky otitulkovaná video část vám zabere necelou hodinu času, která za tu investici opravdu stojí. Nejlepší je ale bohužel českou podporou neopatřený audiokomentář režiséra Kennetha Branagha a producenta Lorenza di Bonaventury.

Jestli rádi posloucháte inteligentní lidi, kteří přemýšlí nad svou vlastní tvorbou a rozhodnutími, je pro vás komentář povinností. Slabším angličtinářům by v jeho porozumění mohly pomoct anglické titulky, které se dají navolit i jako samostatná stopa při sledování filmu. Uslyšíte/dočtete se informace nejenom o prvcích filmového stylu (zajímavé jsou především poznatky ohledně práce s předkamerovým prostorem a zvukem) a o vyprávění (motivacích postav a způsobu výstavby), ale i o ryanovské sérii a věcech spojených s logistikou natáčení hollywoodského blockbusteru.

Chris Pine, Kevin Costner ve filmu Jack Ryan: V utajení / Jack Ryan: Shadow RecruitNestává se přitom často, že by se poznatky nabyté zde neopakovaly v dalších bonusech, ale Jack Ryan: V utajení je čestnou výjimkou. Pět minut vystřižených scén nestojí příliš za pozornost (a to ani s volitelným komentářem), což ale neplatí o čtveřici dokumentů, které mají dohromady padesát minut. Během nich se stihnou vystřídat všechny rétorické rejstříky příznačné pro making of materiály (Kenneth Branagh jako auteur přinášející shakespearovské prvky do žánrové produkce, Chris Pine jako hvězda rebootů odlišná od jiných filmových agentů, natáčení jako těžká práce, ale zároveň i zábava vzhledem k přítomnosti zkušeného kaskadéra a režiséra druhého štábu Vica Armstronga atd.).

Dokážou ale držet jednotící linii, spočívající ve střetu starého s novým, resp. aktualizováním osvědčených tradičních postupů, o nichž je řeč v každém z filmů o filmu. Jack Ryan: Nejchytřejší chlap v okolí v třinácti minutách v rychlosti probere vývoj ryanovské série i postavy, přičemž se vůči ní pozitivně vymezí tím, že všem dobrodružstvím bude časově předcházet a nebude adaptací jedné knihy, nýbrž bude kombinovat několik prvků dohromady. Titulní postava přitom neprojde proměnou, která by se odchylovala od kánonu, ale bude zasazena do současného světa po 9/11, čímž se divákovi přiblíží. V desetiminutovce Sir Kenneth Branagh: Car se probere jak Branaghův přístup k látce, založený na upřednostňování klasicky napínavých špionážních pasáží před akcí, tak jeho ztvárnění ústředního záporáka, jenž měl být kombinací padoucha ze studenoválečných dob se současným oligarchou.

Chris Pine, Kevin Costner ve filmu Jack Ryan: V utajení / Jack Ryan: Shadow RecruitPětiminutovka Jack Ryan: Inteligent v akci se negativně vymezuje vůči bourneovkám, když zdůrazňuje rozdíl mezi Ryanem (začátečník čelící mnohem většímu a silnějšímu nepříteli v klasicky inscenovaných akcích) a Bournem (profesionál nasnímaný shaky-camem). Nejlepší ze čtveřice dokumentů je ten zároveň nejdelší, dvacet jedna minut trvající Staří nepřátelé se vracejí, ve kterém dokonce hovoří akademici a historici (!). Z geopolitického hlediska je rozebrán nejenom vztah Spojených států amerických a Sovětského svazu, potažmo současného Ruska, ale i reprezentace transnárodních nálad v poslední ryanovce. Víc takových bonusů!

Rozhovor - výňatky z něj použité v dokumentech - s Kennethem Branaghem.

ZÁVĚR:
BD obal filmu Jack Ryan: V utajení / Jack Ryan: Shadow RecruitV pořadí pátý filmový příspěvek do ryanovské série je nejslabší (nejlepším zůstává vůbec první - Hon na ponorku s Alecem Baldwinem), ale stále patří mezi nadprůměrné představitele žánru špionážního thrilleru. Svou oldschoolovostí udělá radost především "staromilcům", kteří ocení mírné významové aktualizace při zachování si tradičních postupů a prvků typických pro daných subžánr. Vydání na Blu-rayi patří mezi nejpovedenější za posledních několik měsíců, protože má referenční obrazový přepis, zvukový mix slouží jako demo materiál a s výjimkou jednoho jinak kompletně česky otitulkované bonusy, jež - obzvlášť v případě audiokomentáře a nejdelšího dokumentu - dokážou nadchnout svým vhledem do problematiky. Pokud se vám film líbil už v kině, není nutné nad koupí váhat, jinak pro jistotu doporučujeme zapůjčení.

VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kinopremiéry: 29. týden
TV tipy: Zatoulaný lví král Diego Maradona hraje letní hokej Mezi devítkou premiér, která aktuálně míří do našich kin, vyčnívají dva počiny. Tím prvním je hraná verze klasické animované disneyovky Lví král, o níž se postaral Jon Favreau. Druhým pak dokument o fotbalistovi Diegu... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2019 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
1
Top 20 ČR: 28. týden
Top 20 ČR: chodí se dále na Spider-Mana V Česku se stále chodí na posledního Spider-Mana s Tomem Hollandem, jemuž sekundují animovaní mazlíčci a strašidelná panenka Annabelle. čtěte zde
Vydáno: 16.07.2019 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box Office: 28. víkend
Box Office: Spider-Mana novinky nesesadily Spider-Man: Daleko od domova uhájil první místo, stejně jako Příběh hraček to druhé. Nestačili na něj ani krokodýli ani Dave Bautista. čtěte zde
Vydáno: 15.07.2019 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Top 10: Harrison Ford
Top 10: deset nejlepších rolí Harrisona Forda Harrison Ford je skutečnou hereckou ikonou a žijící legendou. K dnešnímu výročí jeho 77. narozenin si připomeňme desítku jeho nejlepších rolí. čtěte zde
Vydáno: 13.07.2019 10:00 v sekci Články | Publicistika
0
Kořist 5/10
Recenze: Napínavému aligátořímu thrilleru Kořist vážná tvář nesluší Režisér Alexandre Aja natočil thriller s aligátory, odehrávající se v zatopeném sklepě. Uspokojivá žánrovka na jedno použití má svižné tempo i napínavě graduje, zároveň je ale překvapivě seriózní a umírněná. čtěte zde
Vydáno: 12.07.2019 09:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Top 10: nejlepší filmy Toma Hankse (09.07.2019 14:00 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Podfukářky a brankář odhalují tajný život mazlíčků (19.06.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Neviditelní Muži v černém řeší globální hrozbu v podobě rodičů na tahu (12.06.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Robert Pattinson bude nový Batman (17.05.2019 07:00 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel představitel Chewbaccy Peter Mayhew (03.05.2019 07:24 v Novinky | Zprávy)
- Ben Affleck bude režírovat Ghost Army (24.04.2019 10:00 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Top 10: James Woods (20.04.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- Tajný život mazlíčků 2 má nový trailer (12.04.2019 09:05 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Trumbo prožívá zázrak na řece Hudson a ukrývá se před purpurovým deštěm (05.04.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Za horizontem: jen polovičatý Triple Frontier (23.03.2019 12:00 v Recenze | Za horizontem)
- Harrison Ford je Rooster v traileru animáku Tajný život mazlíčků 2 (21.02.2019 09:03 v Novinky | Trailery)
- Ben Affleck plánuje dokonalou loupež v thrilleru Triple Frontier (16.02.2019 12:10 v Novinky | Trailery)
- Tom Hanks natočí s Paulem Greengrassem News of the World (08.02.2019 09:38 v Novinky | Zprávy)
- Superbowl 2019: výběr toho nejlepšího (04.02.2019 19:31 v Novinky | Trailery)
- Cenu za režii DGA získal Alfonso Cuarón (03.02.2019 10:18 v Novinky | Zprávy)
- Nový Batman dorazí v létě 2021 (31.01.2019 06:31 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: Nejlepší kameramani pracující v současném Hollywoodu (19.01.2019 18:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Reportér v moci posedlosti se ocitá v pevnosti Petticoat, kde hledá strom na pověšení (18.01.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: TOP 10: nejlepší filmy Jeffa Bridgese (22.12.2018 12:00 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   23/2019

Muži v Černém: Globální hrozba
4/10

Muži v černém se po sedmi letech opět vrací, i když bez Willa Smithe a Tommyho Lee Jonese, které vystřídali Tessa Thompson a Chris Hemsworth (takže je to spíš Muž a žena v černém). A není to návrat, který by stál příliš za to.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver