Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Snadný prachy 2

Recenze: Zdařilé pokračování Snadných prachů

Vydáno: 17.05.2014 17:30 v sekci Recenze | Premiéry - Václav Limberk | foto: facebook tvůrce

Pokračování kriminálního dramatu Snadný prachy, tentokrát v režii Babaka Najafiho, vstupuje do kin současně s prvním i třetím dílem. Jak se povedl snímek sledující osudy postav z jedničky?

Snadný prachy 2Recenzoval/a Václav Limberk dne 17.05.2014 17:30. Pokračování kriminálního dramatu Snadný prachy, tentokrát v režii Babaka Najafiho, vstupuje do kin současně s prvním i třetím dílem. Jak se povedl snímek sledující osudy postav z jedničky? Hodnocení: 4
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Dva roky po prvním díle Snadných prachů , které měly ve Švédsku i v mezinárodním měřítku slušný kritický i divácký ohlas, přišli tvůrci s pokračováním. To máte možnost vidět zásluhou filmové distribuční společnosti Film Europe ve stejný den jako díl první a třetí. Druhému dílu, tentokrát v režii Babaka Najafiho, se úspěšně daří držet vysoko nasazenou laťku první části a zároveň ji v některých momentech i překračuje, což nebývá u dvojek zvykem. Režisér filmu je absolventem dokumentární režie na stockholmském filmovém institutu a za sebou má pouze "festivalový" snímek, drama Sebbe.

Fotografie z filmu Snadný prachy 2 / Snabba cash IINejdříve několik informací k obsahu. K jeho krátkému shrnutí je ale nutné stručně zrekapitulovat události z konce dílu prvního. Předpokládáme, že do zhlédnutí druhého dílu se pustí jen ti diváci, kteří viděli jedničku. Do čtení recenze druhé části se však mohou pustit všichni a tedy i ti, kteří neviděli ani první díl. Pokud mezi ně patříte, pak jen přeskočte následující odstavec.

Na konci první části jsme viděli, jak nezdařeně skončila akce, ve které se JW (Joel Kinnaman) spojil s Mradem (Dragomir Mrsic) a zatímco Mrado zůstal postřelen, JW skončil ve vězení (kde mimochodem začal i první díl). Po třech letech vidíme oba muže za mřížemi a dovídáme se, že před rokem byl k JW přeložen i Mrado, který po nehodě zůstal ochrnut do půli těla a upoután na vozíček. Oba muži se spřátelí. JW během času stráveného za mřížemi nelenil a vyvinul zatím nový software. Se svým společníkem Nippem (Joel Spira) plánuje zbohatnout a vrátit se do života. Po propuštění ale zjistí, že ho Nippe podvedl. Vedle toho současně sledujeme osudy drogového dealera Jorgeho (Matias Varela), který pokračuje ve svých kšeftech a zároveň se seznamuje s prostitukou Nadjou (Madeleine Martin). Stále jsou tu ovšem i mafián Radovan (Dejan Čukić), který plánuje pomstu a Mahmoud (Fares Fares), který má být jejím nástrojem.

Fotografie z filmu Snadný prachy 2 / Snabba cash IIDruhý díl zpočátku jede ve vyjetých kolejích jedničky. Zhruba první třetinu jako by šlo o její prodlouženou část. Najafi dodržuje styl i tempo prvního dílu, to znamená konstantně se opakující hudební motiv, způsob snímání ruční kamerou, barevné ladění a samozřejmě postavy, které jsou divákovi již známé, a které jsou opět ztvárněné svými představiteli. S uplývající dobou je ale stále zřejmější, že se dvojka začíná ubírat i trochu jinou cestou. Kladem je určitě to, že se ve druhém díle objevuje méně postav a příběh se více soustředí na rozvíjení přediva mezi nimi. Do popředí se tentokrát dostávají postavy, které v jedničce byly upozaděné.

Oproti první části se do popředí více dostává postava Mahmouda, který v jedničce neměl tolik prostoru. Rovněž se režisér více soustředí na postavu Jorgeho a také na jeho vztah k nové postavě, kterou tu je Nadja. Naopak postava JWovy přítelkyně Sophie (Lisa Henni) se tu mihne jen v jedné scéně. Do pozadí se dostává i Mrado, který se z postavy nebezpečného zabijáka stává ve dvojce téměř sympatickým JWovým kumpánem. Jeho vztah k dceři Lovise, který měl v jedničce velký prostor, se tu tentokrát omezí na jednu snově zabarvenou scénu ilustrující Mradovu představu o shledání s ní. Příběh se zhušťuje a tempo filmu se zpomaluje. Nenajdeme tu tolik adrenalinových akčních scén jako v prvním díle, i když pár jich tu také je. Celkově je ale dvojka poněkud pomalejší a soustředěnější než hektická jednička. 

Fotografie z filmu Snadný prachy 2 / Snabba cash IITomu odpovídá i postupné ustupování roztřesené ruční kamery, která v jedničce působila dost rušivě. Zde se obraz třást přestal, aniž by tím vizuální stránka něco ztratila. Najafi se více soustředí na budování atmosféry a psychologii postav. To je rozhodně milé překvapení a popírá to obecně platné pravidlo, že se druhé díly musí snažit po všech vnějších aspektech, v akci a efektech, překonat originál. Což však platí hlavně u hollywoodských produkcí, kterou ale trilogie Snadných prachů není. Dvojka má sevřenější podobu než jednička a je rovněž výrazně kratší než první díl. Najafimu se tu daří vytvořit hutnou a chvílemi až podmanivě hypnotickou atmosféru občas i lépe než jeho předchůdci a podobně zdařilé je i vygradování v závěru. 

Snadný prachy 2 úspěšně obstojí i jako samostatný film, ačkoliv se jedná jen o pokračování a "můstek" v trilogii. Jsou poměrně překvapivě méně akční a více komornější, než bychom předpokládali a zdařile se jim daří zachovat úroveň nastolenou prvním dílem. Zároveň jsou i výjimkou z pravidla o většinově horší kvalitě filmových sequelů.  

Oficiální trailer filmu Snadný prachy 2

VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Recenze: Expedice: Džungle 6/10
Recenze: Expedice Džungle sice nenabízí nic nového, ale zaručeně pobaví Dwayne Johnson a Emily Blunt se představují v novém rodinném snímku studia Disney Expedice: Džungle. Stojí film za návštěvu kina, nebo jde o recyklaci pár let starého Jumanji? čtěte zde
Vydáno: 02.08.2021 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Box office: 30. víkend
Box office: Expedice: Džungle vyhrála Dobrodružná rodinná disneyovka Expedice: Džungle s hvězdnou dvojicí Dwayne Johnson a Emily Blunt neměla při své premiéře vážnější konkurenci a bez problémů si dojela pro zlato u amerických pokladen. čtěte zde
Vydáno: 02.08.2021 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 30. 7. 2021 - 5. 8. 2021
TV tipy: Krásný kluk Noe míří do hadího doupěte, kde potkává divoké kočky Na přelomu července a srpna situace v televizích stagnuje, což znamená, že přednost stále dostávají ozkoušené reprízy a atraktivních premiér je hodně málo. Rozhodně ale nechybí, což dokazuje uvedení dramatu Krásný kluk. čtěte zde
Vydáno: 30.07.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Prvok, Šampón, Tečka a Karel 5/10
Recenze: Film Prvok, Šampón, Tečka a Karel pojednává o mužích s krizí středního věku Český komediálně-dramatický film Patrika Hartla vypráví o mužském pohledu na svět, a to prostřednictvím příběhu o čtyřech kamarádech, kteří se rozhodnou společně podstoupit sérii odvážných a osvobozujících výzev. čtěte zde
Vydáno: 29.07.2021 07:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry:30. týden
Kinopremiéry: Prvok, Šampón, Tečka a Karel čekají, až přijde kocour a podnikají expedici do džungle Premiérou aktuálního týdne sice je zábavná disneyovka Expedice: Džungle s Dwaynem Johnsonem a Emily Blunt, tuzemští diváci ale stejně budou nejvíce chodit na novinku Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel. čtěte zde
Vydáno: 28.07.2021 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Trailer: Sebevražedný oddíl (26.03.2021 19:48 v Novinky | Trailery)
- Sylvester Stallone odhalil cameo v The Suicide Squad (15.11.2020 09:30 v Novinky | Zprávy)
- The Suicide Squad: první ukázka (23.08.2020 14:30 v Novinky | Trailery)
- The Secrets We Keep: trailer (18.08.2020 13:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Kryštůfek Robin prožil pád Londýna a ocitl se v království opic (05.06.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Sebevražedný oddíl doplňuje obsazení (26.08.2019 08:30 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Mladý Karl Marx v sebevražedném oddílu nestárne a jí zelňačku (16.08.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Storm Reid posílí The Suicide Squad (11.07.2019 12:00 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Josey Wales právě začíná rychle a zběsile vyhlížet prodloužený víkend (29.03.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Idris Elba míří do Sebevražedného oddílu (07.03.2019 07:00 v Novinky | Zprávy)
- James Gunn bude režírovat Sebevražedný oddíl (31.01.2019 10:20 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Favoritka čte Schindlerův seznam, v němž hledá Složku 64 (23.01.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Složka 64 je nejlepší díl kriminální série podle Jussiho Adler-Olsena (10.01.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Joel Kinnaman pracuje pro FBI jako The Informer (16.11.2018 20:33 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: SpongeBob leze po stromu života a přináší dárek v podobě vzkazu v lahvi (23.02.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Altered Carbon: sci-fi od Netflixu v novém traileru traileru (12.01.2018 16:13 v Novinky | Trailery)
- Altered Carbon: nová sci-fi od Netflixu v dalším traileru (11.12.2017 20:16 v Novinky | Trailery)
- Altered Carbon: nová sci-fi od Netflixu v traileru (06.12.2017 19:36 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Na útěku před chudobou vystřelil RoboCop z policejního koltu 22 výstřelů a ztratil svou čest (06.10.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Noční běžec zpívá Love song a společně s Bambim podstupuje velké závody (29.09.2017 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   31/2021

Expedice: Džungle
6/10

Dwayne Johnson a Emily Blunt se představují v novém rodinném snímku studia Disney Expedice: Džungle. Stojí film za návštěvu kina, nebo jde o recyklaci pár let starého Jumanji?

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu