Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Terminál

Blu-ray recenze: Odložený let Terminál vynesl do nebes

Vydáno: 18.05.2014 19:00 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák

Terminál je považován za slabší Spielbergův film. Znovuzhlédnutí na nosiči pro domácí kina může vést k jeho docenění. Blu-ray disk si oproti DVD polepšil co do obrazového a zvukového přepisu, chybí ale bonusy.

TerminálRecenzoval/a Marek Slovák dne 18.05.2014 19:00. Terminál je považován za slabší Spielbergův film. Znovuzhlédnutí na nosiči pro domácí kina může vést k jeho docenění. Blu-ray disk si oproti DVD polepšil co do obrazového a zvukového přepisu, chybí ale bonusy. Hodnocení: 3
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Fotografie z filmu Terminál / The TerminalTerminál má ve filmografii Stevena Spielberga snad ještě horší pozici než 1941. Válečná satira má pověst uměleckého i komerčního selhání, zatímco na remake francouzsko-španělské koprodukce Spadli z nebe se díky existenci kvalitnějších alternativ a nevýrazného přijetí ze strany kritiků a diváků spíše zapomnělo. Značka Spielberg i značka Tom Hanks byla považována za kasovní jistotu, protože jejich snímky vždy utržily přes sto milionů dolarů, a to ani nemusel jeden režírovat a druhý hrát.

Terminál se ale zaplatil a byl ziskový až díky zahraničním trhům. Přitom ho evropští kritici odsoudili jako sentimentální kýč, který se jako vyprávění rozpadá do série epizod a který kvůli své povrchnosti nesnese srovnání se svými inspiračními zdroji ani s originálem s Jeanem Rochefortem. Odezva ze strany americké odborné obce byla o poznání pozitivnější, ale měla co dělat s tím, že byl biopic Chyť mě, když to dokážeš považován kvůli své ambicióznosti za slabší; navíc mohlo po 11/9 zafungovat pozitivní vyobrazení letištního prostoru jako místa setkávání a pospolitosti.

Fotografie z filmu Terminál / The TerminalTerminál se s desetiletým odstupem ukazuje být lepším filmem, než jak se jevil v době svého uvedení. Pozitivní hodnocení - či přehodnocení zprvu nepříliš nadšené reakce - bude nejspíš odvislé od slabosti každého pro klasickou hollywoodskou kinematografii, s jejímiž konvencemi si snímek pohrává a odkazuje přitom na poetiku několika tvůrců-imigrantů (zejména Franka Capry a Ernsta Lubitsche).

Od prvního jmenovaného přebírá příběh bez výrazné záporné postavy a nepřímo řečený význam o dobrotě každého, od druhého zase vytvoření zcela fiktivní země včetně jejího jazyka. Hanksova postava Viktora Navorského totiž uvízne na letišti, protože jeho domovina - Krakozie - přestane kvůli válečným sporům oficiálně existovat a on nemůže ani domů, ani na půdu Spojených států amerických, a tak musí zůstat v mezinárodní zóně - letištní hale. Krakozie i jazyk "krakozština" je přitom kombinací ruštiny, bulharštiny a dalších východních řečí, které mají evokovat (bývalé) totalitní země, aniž by docházelo k jejich zesměšnění. Naopak je snímek satirický k imigrační politice Spojených států a otevřeně si utahuje ze zbyrokratizovaného státního aparátu, ve kterém pro člověka není místo.

Fotografie z filmu Terminál / The TerminalPřijmout Terminál jako dílo navazující a otevřeně čerpající z určitých tradic je přitom těžší než v případě Chyť mě, když to dokážeš. Není totiž velmi sebeuvědoměle stylizován tak, aby evokoval období, z kterého nejvíc čerpá, jelikož odvážně předpokládá, že na to přijde vnímavý kritický divák sám. Pro toho naivního bude jenom sentimentálním kýčem. 

Poslední spolupráce Spielberga a Hankse je ovšem nejpozoruhodnější nikoliv svým spoléháním se na určité poetické tradice, ale svým podvracením určitých norem s nimi spojenými. Pasivitou protagonisty, u kterého se spolu s ostatními postavami ptáme, proč z těch dveří nevyjde, a tak nám jsou dlouhodobě zatajovány jeho motivace i cíl(e). (Ne)utvořením heterosexuálního páru a od toho odvislé "přežánrovění" z komediální romance na melodrama o otcovsko-synovských vztazích poté, co je nám odtajněn hitchcockovský McGuffin (obsah krabičky). Epizodičností vyprávění namísto sevřeností a soudržností jako od Charlie Chaplina, na jehož Zlaté opojení se v jedné scéně přímo upomíná. Ne že by byl Terminál kvalitativně srovnatelný s filmy od Franka Capry, Ernsta Lubitsche či Charlieho Chaplina, ale pokud je vnímán touto optikou, ukaže se jako neprávem opomíjené dílo ve Spielbergově a Hanksově filmografii. (9/10)

Upoutávka na film Terminál.

BLU-RAY:
BD obal filmu Terminál / The TerminalBlu-ray edice Terminálu je zklamáním. S výjimkou filmu s kvalitním obrazovým a zvukovým přepisem neobsahuje žádné bonusové materiály a k překvapení mnohých dokonce absentuje i povedený český dabing, což se může vzhledem k preferencím většiny nakupujících jevit jako komerční sebevražda distributora/studia. Zklamání je o to větší, že u nás před lety byla na trh uvedena speciální dvoudisková edice na starším médiu (DVD), která měla druhý disk vyhrazený pro osmdesát minut česky otitulkovaných dokumentů. Celovečerní film o filmu, rozdělený na kratší featuretty, fotogalerie a upoutávky jsou součástí zahraničního BD vydání, které ale nedisponuje českou jazykovou podporou, a tak záleží na vaší jazykové vybavenosti, možnosti nakupování přes net a preferencích. (4/10)

Videoklip k filmu Terminál.

OBRAZ A ZVUK:
V případě obrazového a zvukového přepisu si (až na nepřítomnost českého dabingu) nelze stěžovat, protože kdyby takto vypadaly a zněly všechny katalogové tituly, bylo by jejich hodnocení v podstatě zbytečné. U obrazu (prezentovaném v poměru stran 1.85:1) je sympatické, že neztrácí na filmovosti, protože obsahuje zrno, a přitom je velmi detailní, jelikož je vidět každá nedokonalost na lidské pokožce. Světlejší barevná paleta v pozdějších částech filmu stejně jako neostrost některých objektů odpovídá tvůrčímu záměru (posun v barevné paletě odpovídá vývoji vyprávění a neostrost je daná zadním svícením, které má duo Spielberg a Kaminski tak rádo), a tak obojí nelze dost dobře považovat za chybu.

Zvuk v DTS-HD Master 5.1 tedy nebudete pouštět návštěvám jako demo materiál, abyste předvedli své domácí kino, protože staví na jasně, čistě a srozumitelně podaných dialozích a vtahující práci se zvukovými efekty, které dotváří prostředí letiště. Subwoofer je výraznější pouze ve scénách, v nichž nějakým způsobem figurují letadla, ale od spíše melodramatické než romantické komedie (či komediálního melodramatu?) by bylo pošetilé očekávat něco jiného.

Výňatek z dokumentu o stavbě letiště pro film Terminál.

BONUSY:
Zde není nic k vidění, můžete se vrátit k dvoudiskovému DVD, pokud ho vlastníte, protože bonusové materiály jsou pouze na Blu-ray vydání určeném pro americký trh. Pokud by vás zajímalo, jakými proměnami prošel scénář, jak bylo stavěno letiště, proč byly zvoleny zrovna tyto kostýmy, v jakých scénách byly použity triky, jak stálý Spielbergův spolupracovník John Williams přistupoval ke skládání hudby či jaké vzpomínky mají tvůrci a herci na své zkušenosti s létáním, musíte se poohlédnout jinde.

Ukázka videosekvenčního menu BD Terminál.

ZÁVĚR:
Fotografie z filmu Terminál / The TerminalPokud jste si nestihli pořídit Terminál, když vyšel na DVD, máte možnost si doplnit sbírku Spielbergových/Hanksových filmů Blu-ray diskem. Budete ale muset oželet informačně přínosné a českou lokalizací vybavené bonusy, které byly součástí speciální dvoudiskové edice. Pokud ji vlastníte a přemýšlíte nad upgradem, nad koupí "modrého" nosiče neváhejte, protože u obrazu a zvuku došlo ke znatelnému zlepšení. Ostatním je doporučena návštěva půjčovny, protože dekáda snímku spíše přidala.

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
6/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Slavné filmové propadáky
Téma: (ne)slavné filmové propadáky Hollywoodská továrna na sny přináší na svět kromě omračujících trháků také jejich opak. Následující článek vám představí nejznámější (ne)slavné hollywoodské propadáky. čtěte zde
Vydáno: 14.09.2019 14:00 v sekci Články | Publicistika
0
TV tipy:13. 9. 2019 - 19. 9. 2019
TV tipy: Hastrman, Jackie a Viktor Frankenstein jsou zoufalci Září se přehouplo do druhé poloviny, televizní programy ale stále připomínají vrcholící léto, protože novinek je jen málo a přednost dostávají osvědčené reprízy. Nejvíce tak zaujme premiérové zařazení tuzemského Hastrmana.... čtěte zde
Vydáno: 13.09.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 37. týden
Kinopremiéry: Zlatokopky si na panství Downton oblékají krásné šaty a hledají nabarvené ptáče Ve druhém zářijovém týdnu odstartuje v kinech především domácí událost dekády, kterou je drama Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Nejvyšší příčky žebříčků návštěvnosti bude ale atakovat spíše jeho konkurence. čtěte zde
Vydáno: 11.09.2019 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 36. týden
Top 20 ČR: To dostalo Přes prsty Na vrcholu domácího žebříčku návštěvnosti zůstala česká komedie Přes prsty, která odrazila útok klauna Pennywise v hororu To Kapitola 2. čtěte zde
Vydáno: 10.09.2019 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 36. víkend
Box office: Druhé To je první Horor To Kapitola 2 stanul podle očekávání na prvním místě žebříčku Box Office. Jeho premiéra výrazně napomohla vzestupu tržeb po hubeném létu. čtěte zde
Vydáno: 09.09.2019 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Tom Hanks se vydá na Měsíc (09.09.2019 08:30 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: filmy podle Stephena Kinga (07.09.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- United Artists slaví 100 let v úchvatném traileru (29.08.2019 13:15 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Wonder Woman vynáší odpad a ocitá se na stromě, kde je s ní konec (23.08.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 10: nejslavnější horory 70. let (18.08.2019 14:00 v Články | Publicistika)
- Top 10: komerčně nejúspěšnější filmy 80. let (03.08.2019 16:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Princezna ze mlejna hledá skrytá čísla, ale jde jí to pěkně blbě (26.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- A Beautiful Day in the Neighborhood: Tom Hanks v prvním traileru (22.07.2019 19:17 v Novinky | Trailery)
- Austin Butler bude Elvis Presley (15.07.2019 19:25 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: deset nejlepších rolí Harrisona Forda (13.07.2019 10:00 v Články | Publicistika)
- Top 10: nejlepší filmy Toma Hankse (09.07.2019 14:00 v Články | Publicistika)
- Baz Luhrmann hledá Elvise Presleyho (02.07.2019 18:29 v Novinky | Zprávy)
- Protagonisté West Side Story na první fotce (18.06.2019 09:21 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Oscar 2020: favorité na příští rok (12.05.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: John Wick fotografuje Svatou zemi a radí jak přežít single (10.05.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Nahý mezi vlky cestuje do Eldoráda, kde dostává druhou šanci (03.05.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 10: Daniel Day-Lewis v deseti nejlepších rolích (01.05.2019 15:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Tři veteráni Paddington, Babička a mazaný Filip vstupují do nebeské brány (19.04.2019 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   35/2019

To Kapitola 2
5/10

Zatímco první část filmové adaptace románu To Stephena Kinga fungovala jako solidní rozehrávka příběhu o dospívání s přiměřeně strašidelnou hororovou rovinou, tak její druhá a závěrečná část působí spíš jako hororová komedie.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver