Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
The Raid 2

Za horizontem: Kmotr bojových filmů The Raid 2

Vydáno: 08.05.2014 17:00 v sekci Recenze | Za horizontem - Martin Bubrín | foto: facebook tvůrce

Indonéská bojovka Zátah byla zjevením na poli akčního filmu, které přesahovalo cokoliv z Hollywoodu. Novou hranici ale nastavilo až pokračování Berandal, v němž režisér Gareth Evans stvořil svůj pravý masterpiece.

Zátah 2Recenzoval/a Martin Bubrín dne 08.05.2014 17:00. Indonéská bojovka Zátah byla zjevením na poli akčního filmu, které přesahovalo cokoliv z Hollywoodu. Novou hranici ale nastavilo až pokračování Berandal, v němž režisér Gareth Evans stvořil svůj pravý masterpiece. Hodnocení: 4.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Málokterý film podléhal v poslední době takovému hypu jako právě The Raid 2: Berandal. Nešlo však o tradiční vychvalování očekávaného hollywoodského blockbusteru, nýbrž "malého" snímku nedávno ještě neznámého režiséra Garetha Evanse, který se světu ve velkém představil teprve v roce 2011 akčním bojovým snímkem Zátah, jenž se právoplatně přes noc stal novou senzací žánru. Nešlo sice o autorský debut (Evans předtím natočil ještě ne moc dobře přijímané filmy Footsteps a Cesta bojovníka), ale i tak si režisér náhle vypěstoval pověst tvůrce, jehož další filmografie se vyplatí sledovat nejen fanouškům indonéské kinematografie.
Fotografie z filmu  / The Raid 2: BerandalMísto toho, aby přikývl na nabídku velkých hollywoodských studií (v nichž už se bohužel připravuje americký remake), se Evans raději rozhodl realizovat mnohem rozmáchlejší pokračování, v němž by mohl své částečně guerillové a dravé režijní metody z předchozích filmů dopilovat k dokonalosti. Dvojka byla nejprve vyvíjena během natáčení prvního Zátahu jako samostatný film s jinými postavami, po neskutečném úspěchu byl však přepracován do oficiálního sequelu s podtitulem Berandal (což indonésky znamená něco jako "zločinec"). Po vzoru pravidel druhých dílů to mohlo zprvu vypadat, že si režisér ukousl příliš velké sousto – mnohokrát navýšený rozpočet, dvou a půl hodinová stopáž a náročné sedmiměsíční natáčení jsou věci, které mohou snadno vést k tvůrčímu vyhoření a přílišné přepjatosti celého výsledku. Naštěstí se tak ale nestalo.

"The Raid 2 je jeden z nejlepších akčních filmů všech dob," ozývalo se twitterovými účty prvních diváků, kteří snímek zhlédli letos v lednu ve světové premiéře festivalu Sundance. Nadšení bylo obrovské a částečně i oprávněné, Evansovi se totiž podařil docela nevídaný kousek, a to že posunul první Zátah, který už tak trochu redefinoval hranice akčního žánru, na úplně novou úroveň. Rozhodně ho nebudeme nazývat slovem "nejlepší", protože každé kinematografické období a žánr má jiná specifika a kvality, ale rozhodně jde o pozoruhodný příspěvek k subžánru MA (martial arts) obecně – ten je většinou konfrontován s diváckým očekáváním jednoduchého příběhu (pokud budeme například ignorovat spirituální wuxia filmy z Číny) a nízké, neseriózní kvality, kterou v plném vynahrazují právě atrakce v podobě nekončících soubojů s precizní choreografií.

Fotografie z filmu  / The Raid 2: BerandalJde samozřejmě o obecný předpoklad, který má sice jistou tradici v Asii (hongkongský akční film v čele s Johnem Woo), v Americe a v Evropě však není podobným snímkům věnována pozornost mimo okruh žánrových nadšenců a jsou automaticky brány jako ty "podřadné". Zažitou strukturu se však pokouší prolomit The Raid 2, který této kategorizaci uštědřuje bolestivý kopanec a odpoutává se směrem k mnohem ambicióznějšímu a komplexnějšímu vyprávění, které přesahuje rámec pouhé mlátičky. Tou stále byla jednička, videoherně pojatá bojovka bez hlubšího prokreslení postav, která na sebe prostřednictvím prostupování jednotlivými patry vršila levely, nové typy zbraní a soubojů – šlo jen o to vyčistit budovu od gangsterů, zajmout bosse a efektivně se o toho poprat.

Ve dvojce nic takového není. Ne že by tam samozřejmě nebyly jedny z nejlepších soubojů uplynulé dekády (o nich níže), ale nejsou zde jedinou podstatnou věcí. Berandal totiž ustupuje pojetí filmu jako jedné dlouhé akční scény s několika dílčími přestávkami k mnohem komplexnějšímu vyprávění, u něhož nečekaně vyplouvá na povrch podobnost s rozmáchlými mafiánsko-rodinnými freskami typu Kmotra. Evans tentokrát nevypráví ve skoro reálném čase, nýbrž znázorňuje několikaletou časovou osu, v níž je středem jeden z přeživších prvního dílu, hlavní postava policista Rama (Iko Uwais).

Fotografie z filmu  / The Raid 2: BerandalTen na sebe musí vzít další náročný úkol, a to proniknout v utajení do podsvětí Jakarty, infiltrovat a poté svrhnout zločinecký gang a odhalit korupci ve svém policejním sboru. Hledisko vyprávění se však neomezuje jen na něj, dějové informace jsou totiž rozdistribuovány mezi hned několik dalších postav, z čehož vzniká spletitá a koherentní mozaika lidských osudů s plnokrevnými charaktery a uvěřitelnými motivacemi, které takřka doslovně tnou do živého. Dilemata, v nichž se hlavní postava díky svému přestrojení zmítá v permanentní nejistotě, ne nadarmo připomenou jiné "undercover cop" filmy jako třeba korejskou Volavku.

Stejný koncept (jeden barák) se tedy neopakuje a zdánlivě jednoduchý příběh jedničky dostává konkrétnějších kontur, které vcelku nevídaně rozšiřují subžánr MA mlátičky o epický narativní rozsah, v němž neustávají dějové zvraty, ani viscerální akce dávající pocítit pravou náročnost a vyčerpanost ze soubojů. V nich Evans tlačí tak intenzivně na pilu, že se nemá divák šanci před všemi těmi fyzickými vjemy ubránit a mnohokrát se nachytá, jak křečovitě svírá opěradlo u sedačky. Ač se to po prvním díle mohlo zdát jako nereálné, úroveň soubojů prošla dalším upgradem, čímž už boří jakékoliv hranice mezi fikcí a reálným fyzickým zážitkem.

Fotografie z filmu  / The Raid 2: BerandalJde na nich vidět jednak neskutečná náročnost provedení a načasování, zároveň však díky dané choreografii vypadají zcela uvěřitelně, naprosto se vymykající záměrně přepáleným bojovkám typu Ong-bak nebo čemukoliv z Hollywoodu. Kromě perfektní choreografie výsledku samozřejmě přidává i brilantní zvukový mix, v němž doslova každá rána a kopanec bolí skoro stejně (tzn. tak stokrát méně) jako postavy. Hlavně rytmizace jednotlivých úderů, kopanců a dunící hudby do uším lahodící skrumáže dodává soubojům potřebnou dynamiku.

Díky většímu rozpočtu a poli realizace se Evans také pouští do mnohem odvážnějších scén a také drobných experimentů s filmovou formou. V důsledku epičtějšího vyprávění zaujme hlavně nápadité prolínání flashbacků a flashforwardů, případně působivé střihové montáže, které dokáží zachytit více akcí probíhajících současně. Příkladem toho je jedna z mnoha ikonických scén - poprava, v níž tři nájemní vrazi s odlišnými technikami zabíjení bojují proti svým obětem.

Fotografie z filmu  / The Raid 2: BerandalZ indonéského "Temného rytíře" (jak je s oblibou filmu na internetu přezdíváno) jde zkrátka cítit absolutní režijní sebejistota a vědomí toho, jaký účinek se od dané scény požaduje. Potěšující navíc je, že mimo vcelku vážně plynoucí příběh se nebojí Evans do filmu zakomponovat i ryzí komiksovou nadsázku, jako přepálené gore a brutalitu nebo komiksově stylizované záporáky ovládající atypické zbraně (Hammer Girl a Baseball Bat Man mluví za vše), což potěší nemálo fanoušků.

Když se spolu s blížícím se koncem více než dvou a půl hodinového filmu začne vracet videoherní struktura jedničky, která startuje zřejmě nejlepší automobilovou honičkou od dob Matrix Reloaded a pokračuje asi třemi rozmáchlými akčními sekvencemi, bude těžké si vzpomenout, kdy naposledy dokázaly pohyblivé obrázky tak mohutně zasadit do sedačky. Když po závěrečné vyčerpávající konfrontaci přijde (ne)očekávaný závěr, který ujišťuje, že vyprávění bude pokračovat v již ohlášeném třetím díle, nezbývá divákovi nic jiného než si konečně vydechnout a vrátit se do podivně pomalé reality.

Takový zážitek tady nebyl roky.

Originální trailer filmu The Raid 2: Berandal

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
9/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Chápu to nadšení kolem druhého Raidu, ale zár... (Anonym, 04.07.2014 13:22) Reagovat

    Chápu to nadšení kolem druhého Raidu, ale zároveň se přikláním spíš ke střízlivějším názorům http://zabitcas.cz/the-raid-2-...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 24. 6. 2022 - 30. 6. 2022
TV tipy: Divoký mustang Beauty podstupuje hru o život Na konci června čeká v televizích několik nenápadných a v tuzemsku nepříliš známých snímků, které ale rozhodně stojí za pozornost, protože jejich přijetí je vesměs pozitivní. Tipem týdne je nicméně premiéra dramatu... čtěte zde
Vydáno: 24.06.2022 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Párty Hárder: Summer Massacre 4/10
Recenze: Řezníkova komedie Párty Hárder: Summer Massacre zostra útočí na bránice Pokračování nekompromisní a brutálně černohumorné komedie Párty Hárd se dočkalo profesionálnějšího zpracování, letního řádění u Mácháče a další nálože nekorektního a v řadě ohledů extrémního humoru. čtěte zde
Vydáno: 23.06.2022 16:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 25. týden
Kinopremiéry: Elvis volí prezidentku a prožívá summer massacre Nabídku kin obohatí v tomto týdnu pětice novinek, z nichž tou nejvýraznější je životopisné drama Elvis Buze Luhrmanna. Vysoké ambice ohledně počtu diváků má rozhodně i česká romantická komedie Prezidentka. čtěte zde
Vydáno: 22.06.2022 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 24. týden
Top 20 ČR: dinosauři a Maverick zkrotili Rakeťáka V našich kinech vládnou dál Jurský Svět: Nadvláda a Top Gun: Maverick. O novinky jako Rakeťák nebo nový český muzikál Andílci za školou moc velký zájem nebyl. čtěte zde
Vydáno: 21.06.2022 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
1
Box office: 24. víkend
Box office: dinosauři odolali útoku Rakeťáka Ani Rakeťák nesestřelil dinosaury z Jurského světa z prvního místa amerického žebříčku tržeb. Mezitím se Top Gun: Maverick stal komerčně nejúspěšnějším filmu tohoto roku. čtěte zde
Vydáno: 20.06.2022 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Teaser: The Killer (15.06.2022 19:35 v Novinky | Trailery)
- Remake Killera natočí John Woo (02.05.2022 18:30 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel herec Kenneth Tsang (30.04.2022 11:30 v Novinky | Zprávy)
- Miles Teller dohlíží na vznik Kmotra v novém traileru (24.03.2022 08:30 v Novinky | Trailery)
- Stroj času: Kmotr slaví 50 (26.02.2022 12:30 v Recenze | Stroj času)
- TV tipy: Sněžný kluk Toman v utajení porušil jedenácté přikázání (18.02.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Miles Teller dohlíží na vznik Kmotra v traileru (02.02.2022 15:48 v Novinky | Trailery)
- Remake filmu Zátah: Vykoupení dostal zelenou (11.01.2022 10:33 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Matrix Resurrections se uvědoměle vyjadřuje k původní trilogii i sám k sobě (25.12.2021 10:30 v Recenze | Premiéry)
- TV tipy: Princezna zakletá v čase nasazuje rukavičky, aby na 22. míli potkala vdovy (26.11.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- John Woo natočí Silent Night (01.11.2021 15:12 v Novinky | Zprávy)
- Iko Uwais vs Expendables: Postradatelní (27.10.2021 16:45 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Rozhněvaný muž má čas poznat psa Gumpa, který ho naučil žít (21.07.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: G. I. Joe: Snake Eyes (22.06.2021 10:03 v Novinky | Trailery)
- Trailer: Mainstream (08.04.2021 08:00 v Novinky | Trailery)
- Portrét: Jackie Chan a jak se stal živoucí legendou (20.03.2021 13:30 v Články | Publicistika)
- Elle Fanning si zahraje ve filmu o natáčení kultovního Kmotra (11.03.2021 10:30 v Novinky | Zprávy)
- Adam Wingard natočí sequel Tváří v tvář (12.02.2021 09:28 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   23/2022

Jurský svět: Nadvláda
5/10

Závěr nové jurské trilogie, v němž se lidé museli naučit koexistovat s dinosaury žijícími ve volné přírodě, svedl dohromady postavy z Jurského světa i hrdiny z původního Jurského parku.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu