Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Oscar 2014: všichni jsou (super)hrdinové

Téma: Oscar 2014 - všichni jsou (super)hrdinové

Vydáno: 11.03.2014 19:09 v sekci Články | Publicistika - Marek Slovák | foto: facebook tvůrce

Jména vítězů jsou známa, zbývá zhodnotit samotné udílení Oscarů, které letos proběhlo v moderaci Ellen DeGeneres. Panuje názor, že 86. ročníků udílení cen Akademie chyběl konflikt, a tak byl večer nezáživný.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Oscar 2014Oscarům jsme se věnovali dopodrobna, od našich analýz, v nichž jsme tipovali vítěze a uváděli důvody pro možné ocenění, až po live komentáře během udílení a následné shrnující články včetně momentek v podobě fotografií. Jaké bylo ale samotné udílení 86. Výročních cen Akademie? Většina publicistů se shodne na tom, že výsledky byly s výjimkou dokumentární kategorie nepřekvapivé a že se celý večer nesl v neurážejícím duchu bez silného příběhu a výraznějšího střetu dvou favoritů na pozlacenou sošku.

Letošní Oscaři byli skutečně nekonfliktní, a možná proto tak v porovnání s několika předchozími ročníky dobře přijímaní. Kdo k nim přistupoval s tím, že je u nich hlavní vyzdvihnutí esteticky velmi dobrých až výborných děl, nemohl být s "rozdáním" sošek nespokojen.V hlavních kategoriích (film, adaptovaný scénář) byla nejvíce ceněna biografe 12 let v řetězech, která je pozoruhodná systematickým užíváním postupů z videoartu ve snímku určeném širší divácké obci. Jako druhá co do počtu proměněných nominací byla Gravitace, sci-fi survival, ve kterém jsou všechny složky filmové formy sladěny. Zároveň jde o počin, jenž svou průměrnou délkou záběru vybočuje z normy a jenž je vnímán jako technicky progresivní, protože pro účely produkce bylo vynalezeno několik převážně kamerových technologií.

Oscar 2014: filmAni ti, kdo na předávání nahlíží především jako na politikum, neměli mnoho důvodů k námitkám. Vítězný titul 12 let v řetězech je otrokářským dramatem, které je nemístné kritizovat za to, že se pouze svezlo na vlně oceňování snímků s tématem afroamerického holocaustu, jenž v posledních letech nahradil ten spojovaný s druhou světovou válkou. Navzdory dobovým reáliím totiž vypráví příběh o nesvobodě, do níž je uvrhnut představitel střední třídy, který je ochotný vzdát se vlastní identity z důvodu snadnějšího přežití. Gravitace je ve svém společenském přesahu zase všeobjímající, když astronautka nalézá (v doslovném i přeneseném slova smyslu) pevnou půdu pod nohama nehledě na národnost a vyznávané náboženství, protože některé životní obtíže jsou univerzální.

Skutečně tak chybělo napětí, kdy bychom se mohli přiklonit na stranu jednoho ze dvou nejvíce v médiích rozebíraných snímků, mezi kterými by se rozhodlo. Žádný střet rekordy návštěvnosti bořícího blockbusteru, který popularizuje třetí rozměr, a oproti němu stojícího nízkorozpočtového válečného psychologického dramatu, pod kterým je podepsána bývalá manželka režiséra prvního popisovaného. Neznamená to ale, že by Oscarům chyběl příběh, který by celý ten víc než tříhodinový kolos, prokládaný - spíše prodlužovaný - reklamami, držel pohromadě. A právě ten se na celém večeru jeví jako nejproblematičtější, protože je u něj mnohem důležitější to, co sděluje nepřímo.

Oscar 201486. ročník byl věnován oslavě individualit, které měly vždy reprezentovat větší společenskou skupinu náležící k minoritám. Moderátorkou byla vhodně zvolena Ellen DeGeneres, která se v 90. letech vyoutovala ve stejném týdnu "nadvakrát". Jednak prohlášením před médii, jednak tím, že se jí ztvárňovaná postava Ellen ve stejnojmenném sitcomu "přiznala" k homosexuální orientaci. Pánské kostýmy (tmavý, světlý), ve kterých předávání uváděla, ji stavěly do role butch lesby, jejíž láska k ženskému pohlaví je akceptovatelná, když se obléká jako muž. Stejně tak nejsou nikterak provokující vtipy, v nichž figuruje ona a penis Jonaha Hilla.

Hrdinství, které bylo akcentováno v průběhu večera jako hlavní leitmotiv, nabíralo různých podob a korespondovalo s tím, kdo a za jaké filmy byl nominován, či získal Oscara. Jared Leto jako transsexuál umírající na "nemoc homosexuálů" v Klubu poslední naděje, kde je zpochybňována paralela homosexualita = AIDS a kde jde spíše o kritiku amerického zdravotnického systému. Lupita Nyong'o jako otrokyně, která na rozdíl od protagonisty 12 let v řetězech nesnáší vše mlčky. A i Gravitace se silnou ženskou hrdinkou, která překoná všechna protivenství.

Oscar 2014: Benedict CumberbatchProblematické ovšem bylo, že se v promluvách předávajících i oceněných a v montážních sekvencích zdůrazňovala tradice a do popředí se stavělo přijetí, nikoliv uznání odlišnosti. Přiznávalo se, že chybí kategorie pro herce namlouvající a (nejenom) prostřednictvím techniky motion-capture ztvárňující animované postavy. Soška ale putovala do rukou hercům a herečkám, kteří nejvíc dokázali změnit svou tělesnou konstituci a proměnit svou mediální image (na kost vyhublý McConaughey, nejednoznačné vykreslení zbohatlické paničky Blanchett), což je poněkud klišé. V sestřizích připomínajících výrazné trendy v hollywoodské kinematografii se vyzdvihovalo, že plátnům dominují superhrdinové, ale že těm předcházeli hrdinové bez nadpřirozených schopností v dobách dřívějších.

Nejedná se přitom o hledání politiky někde, kde není a nikdy nebyla, protože vyzdvihování jinakosti bylo součástí strategie oslovování publika. Skepticky bychom tak mohli nahlížet i na Gravitaci s tím, že za ní Alfonso Cuarón získal cenu za režii proto, že své experimentování se stylem uzpůsobil potřebám klasického hollywoodského vyprávění. Podobně bychom sošky pro 12 let v řetězech mohli napadat z toho důvodu, že původně videoartista Steve McQueen porušil několik konvencí (absence ustavujících záběrů napomáhajících dezorientaci diváka a posilující subjektivizaci vyprávění prvky stylu), ale k jiným se nakonec přiklonil (subžánr re-marriage story jako rámec pro vyprávění).

Oscar 2014Byla by ale škoda kazit si esteticky pozoruhodná díla mimoestetickými faktory, které souvisí s Oscary - a vůbec jakýmkoliv oceněním - jako směnou symbolické moci v uměleckém průmyslu. Museli bychom se rozepisovat o titulech, jejichž tvůrci odešli s prázdnou (shodou okolností formálně progresivní a významově nejednoznačné kritiky kapitalismu a globalizace jako Vlk z Wall Street či Kapitán Phillips).

A byli bychom přespříliš kritičtí k podobě udílení, které mělo jasnou - byť problematickou - koncepci, na rozdíl od domácích ocenění neselhalo v představení produkce, poukázalo na přínos i v jinak opomíjených profesích a bylo natolik dobře zvládnuté, že člověk věřil i spontaneitě akcí (donáška pizzy, selfie na sociální sítě). Po dvojici James Franco a Anne Hathaway, která nedokázala přiblížit předávání mladším generacím, neurážejícím Billym Crystalovi a v mezích provokujícímu Sethu MacFarlaneovi přišla Ellen DeGeneres s nenuceností a přirozeností. Jenom 86. ročník zůstane v paměti diváků s kritickým myšlením jako ten, který asimilaci minorit na místo jejich afirmace vydává za liberální přístup ke společnosti a její reprezentaci v médiích.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Sám doma slaví třicet let od premiéry! Kolik dílů vlastně tahle komedie má?
Sám doma slaví třicet let od premiéry! Kolik dílů vlastně tahle komedie má? 10. listopadu 1990 proběhla premiéra vánoční komedie Sám doma. Nikdo tehdy netušil, že se z filmu stane takřka kultovní záležitost. Z populární značky těžila spousta dalších filmových tvůrců. Dokázal se některý z nich... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
0
Predátor od nejhoršího k nejlepšímu
Téma: série Predátor řazena od nejhoršího k nejlepšímu Režisér Dan Trachtenberg potají čtyři roky pracoval na novém dílu Predátora, a proto se zatím můžeme poohlédnout po sérii čítající čtyři filmy a dva crossovery. čtěte zde
Vydáno: 28.11.2020 13:30 v sekci Články | Publicistika
2
Portrét: Bruce Lee
Téma: portrét: Bruce Lee - cesta Malého draka Před osmdesáti lety se narodil americko-hongkongský herec Bruce Lee, který navždy ovlivnil svět bojových umění i filmu a po předčasné smrti ve dvaatřiceti letech se stal legendou. čtěte zde
Vydáno: 27.11.2020 12:30 v sekci Články | Publicistika
0
TV tipy: 27. 11. 2020 - 3. 12. 2020
TV tipy: Ničitel Jindřich V. potkává šíleně bohaté Asiaty Na přelomu listopadu a prosince se můžete v televizích těšit na několik nenápadných, na první pohled neatraktivních, ale zajímavých premiér. Mezi nimi jsou třeba Bumblebee a Free Solo, tipem týdne je ale britské drama Jindřich V. ... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
1
Téma: Oscar 2021: jací jsou favorité?
Téma: Oscar 2021: jací jsou favorité? UPDATE: Letošní Awards Season je zcela odlišná od všech ostatních kvůli celosvětové pandemii koronaviru, která neblaze ovlivnila nejen svět filmu a Oscarů. Jací jsou letošní favorité, se snaží přiblížit následující přehled. čtěte zde
Vydáno: 23.11.2020 17:30 v sekci Články | Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Red, White and Blue: trailer (24.11.2020 08:39 v Novinky | Trailery)
- Natáčení Black Panther 2 začne v létě (21.11.2020 14:27 v Novinky | Zprávy)
- Lovers Rock: trailer (17.11.2020 13:13 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Percy Jackson a Bajaja jsou zlo s lidskou tváří a vědí, že koně se také střílejí (13.11.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Zemeckis je zpět?! The Witches svým vizuálem strhnou, natahovaným příběhem ale příliš neoslní (10.11.2020 07:30 v Recenze)
- Jared Leto se vrátí jako Joker (22.10.2020 09:56 v Novinky | Zprávy)
- Nový film Adama McKaye bude mít hvězdné obsazení (15.10.2020 16:33 v Novinky | Zprávy)
- Ridley Scott natočí film o Napoleonovi (15.10.2020 07:30 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Loganovi parťáci hrají s Alexanderem Velikým na babu a hledají tři billboardy kousek za Ebbingem (09.10.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- The 355: trailer (06.10.2020 18:40 v Novinky | Trailery)
- The Witches budou mít premiéru na HBO Max (02.10.2020 18:39 v Novinky | Trailery)
- Doug Liman natočí Lockdown (10.09.2020 09:42 v Novinky | Zprávy)
- Bluray recenze: Gentlemani jsou návratem Guye Ritchieho do komfortní zóny (28.08.2020 12:30 v Recenze | Blu-ray)
- TV tipy: Děda Alice Cooper je lotr, protože z Thora udělal rudou volavku (28.08.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Gucci s Lady Gaga bude mít hvězdné obsazení (21.08.2020 07:48 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Král léta Doctor Strange řeší vraždu v Orient expresu (21.08.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Za horizontem: zmateně působící debut Davea Franca The Rental (16.08.2020 12:00 v Recenze | Za horizontem)
- Téma: Nejslavnější sci-fi filmy let 2010 - 2019 (15.08.2020 12:00 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   41/2020

Chlast
8/10

Kritický portrét společnosti, v níž je všudypřítomný alkohol součástí národní kultury, a zároveň vyvážené drama o čtveřici středoškolských učitelů, kteří si v rámci vědeckého pokusu udržují konstantní hladinku půl promile.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver