Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Osamělý jezdec

Osamělý jezdec na cestě napříč žánrem na zdařilém Blu-rayi

Vydáno: 14.12.2013 14:46 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák | foto: facebook tvůrce

Spojení jmen Bruckheimer, Verbinski a Depp vyvolává určitá očekávání, která jsou ale zavádějící, protože Osamělý jezdec není westernovou variací na Piráty z Karibiku. Blu-ray vydání snad dopomůže k přehodnocení.

Osamělý jezdecRecenzoval/a Marek Slovák dne 14.12.2013 14:46. Spojení jmen Bruckheimer, Verbinski a Depp vyvolává určitá očekávání, která jsou ale zavádějící, protože Osamělý jezdec není westernovou variací na Piráty z Karibiku. Blu-ray vydání snad dopomůže k přehodnocení. Hodnocení: 3.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Johnny Depp ve filmu Osamělý jezdec / Osamělého jezdce řadí angloamerická kritika mezi nejslabší letošní blockbustery a komerčně propadl i u diváků, v bilančních žebříčcích se u jednotlivých recenzentů objevuje mezi nejhoršími filmy tohoto roku, ale žánroví znalci naopak tento meta-western vyzdvihují. Příznivci i odpůrci se shodnou na rytmické nevyváženosti, protože prostřední část je o poznání méně záživná než jí předcházející a následující, a na otravnosti Deppova hereckého projevu, z kterého se po "pirátské" sérii stala manýra. Neshoda mezi oběma tábory je ale dána odlišným očekáváním, které při hodnocení sehrálo velkou roli.

Byla by chyba k celovečernímu dobrodružství postavy, která za víc než půl století své existence stihla projít všemi různými médii, přistupovat jako k další části Pirátů z Karibiku, akorát přenesené na Divoký západ. Jméno režiséra (Gore Verbinski), producenta (Jerry Bruckheimer) a jednoho z hlavních herců (Johnny Depp) k tomu svádí, propagace klamný dojem ještě umocňuje. Osamělý jezdec má ale mnohem blíže k předchozímu Verbinského a Deppově snímku, animovanému Rangovi, ve kterém se variovaly žánrové vzorce westernu a značně sebeuvědoměle se zdůrazňovala role protagonisty ve fikci.

Helena Bonham Carter ve filmu Osamělý jezdec / Podstatný rozdíl je ale v tom, že hlavním inspiračním zdrojem nejsou (italské) spaghetti-westerny, nýbrž western v jeho různých podobách (klasický, revizionistický, postmoderní). A že se neakcentuje, že by postavy naplňovaly předem dané schéma, ale staví se na odiv samotný proces vyprávění po vzoru Malého velkého muže. Učinit oživlý muzeální exponát vypravěčem, jehož pamět i vzpomínky nejsou úplně spolehlivé, se ukázalo jako velmi chytrý tah.

Indián Tonto (vypravěč a jeden z protagonistů) se totiž stává dokonalým alibi pro nesoudržnost filmu jako celku, když jím prezentované události jsou spíše zřetězeny do série atrakcí, než že by byly příčinně provázané. A zároveň jakožto výstavní kousek v muzeu má protetickou (velmi zjednodušeně osvětleno "žánrovou") paměť, která snímku umožňuje procházet napříč historií podob westernu. Cesta se ale neubírá směrem vpřed, nýbrž zpět: od revizionistického přístupu (Tontovo vyprávění určené malému chlapci, re-interpretace vyobrazení Indiánů) přes různé subžánrové polohy (motiv hodinek či narativní funkce padouchů a ženských postav jsou velmi leoneovské) až ke klasickým dílům (od Johna Forda ke Busteru Keatonovi).

Johnny Depp, Armie Hammer ve filmu Osamělý jezdec / Za předpokladu, že nebudete očekávat ani vyžadovat obdobu Pirátů z Karibiku a že se orientujete v proměnách nejameričtějšího z amerických žánrů, můžete si Osamělého jezdce užít jako velmi zábavný a ve svém posledním aktu nesmírně opojný meta-western. Z letošních procházek - či spíše jízd - podobami jednoho (sub)žánru patří rozhodně k těm nejzdařilejším a zůstává za ním jak survival Riddick, tak i zombie katastrofický film Světová válka Z.

Bonus: Nepovedené scény ("Přežblepty") z filmu Osamělý jezdec.

BD obal filmu Osamělý jezdec /
Osamělý jezdec u nás vyšel na nosičích pro domácí kino posledního říjnového dne. Obal Blu-ray a DVD vydání se od sebe liší, protože v prvním případě je inzerován parťácký westernový snimek, zatímco v tom druhém se neopomíná naznačit spřízněnost s jinými žánry (akce - výbuch v pozadí, romantika - ženská hrdinka v popředí). Pokaždé jde o klasické balení bez vnitřního artworku, které uvnitř "ukrývá" jeden disk s nápaditě řešeným menu (projekce postav či scén na krajinu) a úplnou českou podporou (od obalu přes menu až k dabingu filmu a titiulkům u bonusů). Přestože je Osamělý jezdec na Blu-rayi spíše zklamáním, protože svou výbavou zůstává za animovaným Rangem či trilogií Pirátů z Karibiku od stejné tvůrčí a herecké sestavy, jedná se o (mírně) nadprůměrně zpracovaný disk, který si zaslouží pozornost. Jelikož byl ostatními kolegy ignorován a v zahraničí vychází až v druhé půli prosince, pojďme si modrou placku probrat detailně(ji).

OBRAZ A ZVUK:
Z letošních vysokorozpočtových snímků, na které si u nás můžete přečíst recenzi, má tento meta-western nejhorší kvalitu obrazu a zvuku. Ne že by nebyla referenční (ne, ani tentokrát se onomu slůvku nevyhneme). Právě ale kvůli tomu vyniknou některé nedostatky v trikových sekvencích, které jsou až příliš okatě počítačové, případně si všimnete vrásek a jiných kožních vad hereckých hvězd, jež zjevně neuznávají botox. 

Fotografie z filmu Osamělý jezdec / U obrazu (v poměru stran 2.40:1) je nutné mít na paměti, že je stylizovaný - barvy jsou desaturované, a tak dominuje hlavně hnědá, tlumená žlutá apod. Drobnokresba detailů je nesmírně precizní, v nočních scénách se nic neztrácí a všimnete si i věcí, které vám nejspíš v kině unikly. Několik scén, které jsou neostré, či oproti zbytku výrazně měkčí, se dá připsat na vrub tvůrčímu záměru jako odkaz ke (stylistickým) konvencím westernu.

Pokud si Osamělého jezdce nepustíte s dabingem, který se ale nadprůměrně povedl, protože na něj u Disneyho dohlíží, nebudete mít co vytknout ani zvukové stránce disku. Máte-li domácí kino s pořádnou reprosoustavou, (d)oceníte prostorový mix jednotlivých složek zvuku - a jistě budete rádi, že ani ve scénách atrakcí se neztrácí dialogy. Pozornost je věnována každému zvukovému efektu (včetně mimoobrazových zvuků, které dotvářejí prostředí); nejvýraznější je však Zimmerova nápaditá hudba, jež dokáže rozburácet basy, aniž by se v ní ztratily jemné nuance v podobě odkazů na spaghetti-westerny.

Fotografie z filmu Osamělý jezdec / BONUSY: U Osamělého jezdce nelze očekávat bonusovou nabídku srovnatelnou s konkurencí, protože patří mezi jedny z největších blockbusterových propadáků tohoto roku. Přesto ale kompletně česky otitulkovaná výbava o délce mírně přes čtyřicet minut příznivce snímku potěší, zvlášť když jde o velmi kvalitní materiál.


Sestřih nepovedených scén (na obalu avizovaných jako "přežblepty") ukazuje, že si herci a tvůrci při natáčení užili spoustu zábavy. Jedna vystřižená scéna, jež kombinuje počítačovou animaci, obrázkový scénář a hranou část, bohužel neobsahuje jakýkoliv komentáři či textový doprovod, který by osvětlil, proč nebyla plně realizovaná a nakonec použita. Dá se pouze domyslet, že důvodem byla finanční nákladnost, jelikož se počítalo s počítačem generovaným hejnem kobylek. Málo vídaným, ale o to víc vítaným přídavkem je krátký CGI test nasvícení kobylky.

Fotografie z filmu Osamělý jezdec / Trojice dokumentů, které dohromady trvají mírně přes půl hodinu, je na informace výživnější. Jak se stát kovbojem v osmi minutách ukáže přípravu herců na své westernové role, které vyžadovaly, aby se naučili lasovat, jezdit na koni a střílet z pistole (nejlépe všechno najednou). Ve čtrnáctiminutovce Výlet na Divoký západ s Arnie Hammerem titulní hvězda představí lokace, na kterých se natáčelo, zdůrazní úctu k odkazu indiánských předků a zmíní několik zábavných historek z natáčení. Po kolejích za Osamělým jezdcem v deseti minutách rozebere závěrečnou akční sekvenci, která je méně triková, než jak se z filmu zdá. Koleje byly skutečně postaveny a herci (a v náročnějších pasážích jejich kaskadéři) chodili po střechách vlaku.

Ve filmech o filmu je kladen důraz na hvězdy, na obtížnost a zároveň zábavnost natáčení i technologické aspekty, ale je zcela opomíjena osoba tvůrce, což je velmi nezvyklé. Gore Verbinski se sice několikrát na kameru vyjádří, ale chybí jeho osvětlení přístupu k látce, o níž se tradovalo, že byla jeho vysněnou. Audiokomentář, který by nepoučeným divákům odhalil citovaná díla napříč westernovými (sub)žánry, ozřejmil koncept nespolehlivého vyprávění, rozhodnutí zřetězit scény do série atrakcí než kauzálně provázaných vypravěčských bloků.

Fotografie z filmu Osamělý jezdec / Vzhledem k tomu, že jde o produkci Jerryho Bruckheimera, překvapí i absence bonusů, jimiž se producent prezentoval na jiných discích. Žádná jím komentovaná obsáhlá fotogalerie z natáčení, když je znám jako vášnivý fotograf? Žádný audiokomentář vztahující se ke castingu a volbě režiséra podle jeho rukopisu? Inu, i na "přídavcích" lze vysledovat ochabující moc dvou jmen, která naposled slavila úspěch s Piráty z Karibiku

Blu-ray/DVD trailer k filmu Osamělý jezdec.

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
7/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
100,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Bluray recenze: Richard Jewell 7/10
Bluray recenze: Richard Jewell je vzpomínán jako hrdina a oběť ve filmu i v bonusech Film Richard Jewell vychází na DVD a Blu-Ray. Kromě filmu samotného na disku naleznete i dvojici bonusů, věnovanou vzniku a natáčení snímku a skutečnému příběhu Richarda Jewella. A také polský simultánní dabing... čtěte zde
Vydáno: 08.07.2020 12:00 v sekci Recenze | Blu-ray
0
Kinopremiéry: 28. týden
Kinopremiéry: Meky čeká, než skončí léto, aby mohl jít krást koně Festival se v Karlových Varech letos nekoná, zájemcům ho tak nahrazuje minipřehlídka Tady Vary. A hned dva počiny, které v ní jsou k vidění, drama Než skončí léto a dokument Meky, vstoupí tento týden i do širší distribuce.... čtěte zde
Vydáno: 08.07.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 27. týden
Top 20 ČR: 3Bobule byly znovu první Na prvním místě domácího žebříčku návštěvnosti se znovu ocitla česká letní komedie 3Bobule, kterou nemohlo nic ohrozit a sesadit z trůnu. čtěte zde
Vydáno: 07.07.2020 14:37 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Bluray recenze: Star Wars: Vzestup Skywalkera 6/10
Bluray recenze: Film Star Wars: Vzestup Skywalkera doprovází obsáhlé bonusy Film Star Wars: Vzestup Skywalkera vychází na jednodiskovém DVD i ve dvoudiskové Blu-Ray verzi, která je k prasknutí nacpaná bonusovými materiály, jimž jednoznačně vévodí více jak dvouhodinový film o filmu. čtěte zde
Vydáno: 06.07.2020 13:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Stallone od nejhoršího k nejlepšímu
Téma: Všechny filmy Sylvestera Stallona od nejhoršího k nejlepšímu V tomto článku se podíváme na všechny filmy Sylvestera Stallona seřazené od nejhoršího k nejlepšímu počínaje hlavní roli v prvním Rockym. čtěte zde
Vydáno: 04.07.2020 10:30 v sekci Články | Publicistika
12
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Margot Robbie bude pirátkou z Karibiku (28.06.2020 08:00 v Novinky | Zprávy)
- Trailer filmu Waiting for the Barbarians (25.06.2020 11:17 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Beethoven a Turbo Kid potkávají jezdce Apokalypsy (17.04.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Piráti z Karibiku rychle a zběsile plánují Salazarovu pomstu (27.03.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Frčíme s neviditelným (04.03.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Čarodějnice bojuje s kickboxerem a nosí masku rudé smrti (21.02.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Král Artuš se ocitá za zrcadlem, kde hledá purpurový vrch (14.02.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 10: komerčně nejúspěšnější filmy 2000-2009 (01.02.2020 10:30 v Články | Publicistika)
- Čtvrtí Mizerové a třetí Lovci pokladů jsou na cestě (18.01.2020 13:40 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Tajemný zabiják Candyman zjišťuje, že nebe existuje (17.01.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Třetí Fantastická zvířata dostala zelenou (05.11.2019 08:00 v Novinky | Zprávy)
- O nové Piráty z Karibiku se postará Craig Mazin (26.10.2019 17:46 v Novinky | Zprávy)
- Téma: (ne)slavné filmové propadáky (14.09.2019 14:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Hamoun Otesánek spáchal vraždu prvního stupně (06.09.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Kong a medvědi hledají zlato na ostrově lebek a tančí poslední tango v Paříži (30.08.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 10: komerčně nejúspěšnější filmy 80. let (03.08.2019 16:00 v Články | Publicistika)
- Top 10: nezapomenutelné filmy Dustina Hoffmana (03.08.2019 10:00 v Články | Publicistika)
- Top 10: nejlepší filmy Jima Jarmusche (06.07.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- Top 10: deset nejlepších filmů Johnnyho Deppa (09.06.2019 10:00 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   25/2020

3Bobule
4/10

V souvislosti s tímto filmem se všude možně používá název „3Bobule", leč na plakátu i ve filmu samotném je použit název „3OBULE“. To jen tak pro zajímavost.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver