Festivalové ozvěny: Jako nikdy v soutěži ve Varšavě

Vydáno: 09.10.2013 09:31 - Jana Bébarová | foto: Falcon

Komorní drama Zdeňka Tyce Jako nikdy, v němž Jiří Schmitzer ztvárnil umírajícího umělce opečovávaného dvěma láskami svého života, bylo vybráno do soutěže filmového festivalu ve Varšavě.
VARŠAVA FILM FESTIVAL
Už pozítří startuje v sousedním Polsku filmový festival ve Varšavě, v jehož hlavní soutěži se letos objeví český snímek Jako nikdy. Komorní drama režiséra Zdeňka Tyce zabývající se bolestným tématem umírání stojí na mimořádných hereckých výkonech Petry Špalkové, Jiřího Schmitzera a Taťjany Medvecké.

Fotografie z filmu  / IdaSpolu s Tycem budou o prvenství kupříkladu bojovat novinka francouzské režisérky Catherine Breillat Abus de faiblesse (Abuse of Weakness) vycházející z režisérčiných osobních zážitků či drama polského režiséra Pawla Pawlikowskiho Ida odehrávající se v 60. letech v polském klášteře.

Svůj film v soutěži má i uznávaný Estonec Ilmar Raag. Jeho netradiční romance s názvem Kertu vypráví příběh vesnické dívky, jež dlouhá léta žila pod přísným dozorem svého otce a nyní se z něj pokouší vymanit. Za pozornost bude jistě stát i novinka rumunské režisérky Anky Damian A Very Unsettled Summer, jež je erotickým příběhem čtyř postav.

Seznam všech soutěžních filmů najdete zde.

Retrospektiva režiséra COSTY-GAVRASE
Při příležitosti české premiéry nového filmu významného francouzského režiséra Costy-GavrasKapitál, který do naší distribuce uvádí společnost Artcam, proběhne v pražských kinech Ponrepo a Kino 35 retrospektiva tvůrcovy tvorby. Režisér původem z Řecka v 50. letech vystudoval v Paříži filmovou školu, po jejímž absolvování nějakou dobu působil jako asistent Reného Claira. V roce 1965 pak sám debutoval detektivkou Zločin v expresu. O čtyři roky později vznikl jeho angažovaný snímek Z, za nějž mj. získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Od té doby se Costa-Gavras téměř výhradně věnuje politickým dramatům, často inspirovaným skutečnými událostmi.

Fotografie z filmu Kapitál / Le capitalNejinak je tomu i u Kapitálu, politického thrilleru z prostředí nejvyšších finančních kruhů v době světové finanční krize. Snímek vypráví příběh o nezastavitelném vzestupu hlavního hrdiny, ředitele největší evropské banky, jenž dokáže překonat všechna úskalí vysoké finanční politiky. Jakou cenu ale za takové vítězství musí zaplatit?

V rámci retrospektivy bude od pátku 11. října až do příští soboty 19. října uveden výběr režisérových filmů z 60., 70. a 80. let. Kromě již zmiňovaných Zločin v expresu a Z se bude jednat například o film Doznání natočený podle románu Arthura Londona v tehdejším Československu. Sugestivní analýza obludných mechanismů moci se odehrává v Praze roku 1951.

Výběr bude dále zahrnovat politický thriller o americkém diplomatovi uneseném levicovou guerilou v Uruguayi Stav obležení či Oscarem za scénář oceněný thriller Nezvěstný, v němž postavu významného amerického obchodníka pátrajícího po svém zmizelém synovi ztvárnil Jack Lemmon.

Přesný program retrospektivy najdete buď na stránkách kina Ponrepa, nebo na webu Kina 35 Francouzského institutu.

NORDFEST
Fotografie z filmu  / Vuosaari Příznivci severských filmů jistě nebudou chybět zítra v pražském kině Evald, kde již po osmé bude zahájena tradiční filmová přehlídka Nordfest, která prezentuje současnou skandinávskou kinematografii. Akci letos zahájí předpremiéra finského vztahového dramatu o lásce a naději Odhalený přístav.

Až do 16. října se v Evaldu odpromítá celkem šestnáct titulů, mezi nimi například zatím poslední film Akiho Kaurismäkiho Le Havre, norská černá komedie Kurz negativního myšlení, tamní thriller Lovci hlav, švédský horor Ať vejde ten pravý či drama v režii Lasse HallströmHypnotizér.

Fotografie z filmu Ukrutně šťastni / Frygtelig lykkeligIslandskou kinematografii bude zastupovat film Dagura Káriho Dobré srdce a drama Baltasara Kormákura o potopené rybářské lodi Hluboko. Dánsko bude zastoupeno celkem pěti snímky, mezi nimi například groteskním příběhem Ukrutně šťastni či komedií SuperClásico.

Více informací o přehlídce najdete zde.NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY