Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Gravitace

Recenze: vybroušená Gravitace vás nenechá vydechnout

Vydáno: 30.09.2013 16:00 v sekci Recenze | Premiéry - Martin Bubrín | foto: facebook tvůrce

Alfonso Cuarón se po pěti letech vrací na plátna kin s očekávaným a produkčně náročným sci-fi Gravitace, které si už stihlo na internetu vypěstovat pověst nové žánrové klasiky. Jak tomu opravdu je?

GravitaceRecenzoval/a Martin Bubrín dne 30.09.2013 16:00. Alfonso Cuarón se po pěti letech vrací na plátna kin s očekávaným a produkčně náročným sci-fi Gravitace, které si už stihlo na internetu vypěstovat pověst nové žánrové klasiky. Jak tomu opravdu je? Hodnocení: 4.5

Gravitace

Gravity
Drama / Thriller / Sci-Fi
USA, 2013 , 91 min.

Režie: Alfonso Cuarón
Scénář: Alfonso Cuarón, Jonas Cuaron, George Clooney
Kamera: Emmanuel Lubezki
Hudba: Steven Price
Herci: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris, Orto Ignatiussen, Paul Sharma, Amy Warren, Basher Savage

Česká premiéra: 03.10.2013

Distributor: Warner Bros.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Poslední režijní počin Alfonsa Cuaróna patří do té kategorie snímků, jejichž pověst „geniálního“ díla předchází jejich samotnému zhlédnutí a utvoření si názoru na ně. V posledních několika měsících bylo téměř nemožné se vyhnout internetovému šílenství okolo Gravitace – produkčně náročný a vysněný projekt mexického režiséra, který naposledy zanechal stopu výrazným a filmařsky brilantním antiutopickým sci-fi Potomci lidí, od začátku proklamoval svou technickou vybroušenost nejprve velkohubými prohlášeními tvůrců a následně je potvrzoval svou promyšlenou reklamní kampaní.

Sandra Bullock, George Clooney ve filmu Gravitace / GravityNejprve přišel minimalistický teaser, poté trojice na sebe navazujících trailerů upomínajících na dlouhé záběry bez střihu (dva z nich se bez něj obešly úplně) a nakonec klasicky střižená blockbusterová upoutávka propagující příběh a trikové atrakce. Do toho všeho se od prvního uvedení na benátském festivalu objevovaly nejrůznější nadšené reakce mluvící o přelomovém díle v oblasti triků a 3D, což završil režisér James Cameron tím, když prohlásil, že jde o „nejlepší vesmírný film všech dob“. Informační hype tedy vytvořil novou žánrovou klasiku ještě dříve, než byla uvedena v kinech.

Ale oprávněně – jakkoli jednoduše to zní, Gravitaci se opravdu povedlo svým velkým očekáváním dostát a Cuarón stvořil přinejmenším stejnou podívanou, kterou sliboval. Realizačně velkolepou, ale v jádru stále intimní jako křehký boj malého člověka o holý život v nekonečném vesmíru. Podívaná je vlastně slovo, které Gravitace opětovně vrací ke svému původnímu významu – zprofanovaný výraz, který je používán v souvislosti s každým druhým fantasy či komiksovým blockbusterem, zde v podstatě nabývá svého klasického slova smyslu známého z úplných počátků kinematografie.

Podobně vtahujícím způsobem jako například Hugo a jeho velký objev se před námi místo pařížského nádraží rozprostírá tichý svět vesmíru, který ve vší své jednoduchosti, funkčnosti a čistotě ukazuje sílu velkého plátna a možnosti filmových vyjadřovacích prostředků. Ty už se za více jak století existence vyvinuly natolik a prošly tolika změnami, že muselo automaticky dojít k jejich umírnění, které v době epilepticky sestříhaných a přebujelých velkofilmů působí tak ojediněle, že to skoro funguje jako samotné ozvláštnění.

Sandra Bullock ve filmu Gravitace / GravityAby ne, když Gravitace obsahuje pouhých stopadesátšest záběrů, přičemž ten první trvá nepřerušovaných sedmnáct minut, což je v porovnání se standardním počtem i délkou záběrů v nynějších filmech zcela zásadní vychýlení z normy. Díky tomu si divák může vychutnat spoustu působivých a propracovaných záběrů, v nichž spojení obrazové a zvukové stránky nabývá skutečně převratného dojmu. Snímek je vlastně dobrým připomenutím toho, s jakou lehkostí a zcela bez exhibice lze v době přeexponovaných velkofilmů s desítkami postav a zápletek odvyprávět malý survival příběh astronautky s jednoduchou dějovou linií a vyzněním (oslava lidského života).

Cuarón vlastně příkladně demonstruje to, o co se kinematografie snažila od svých úplných počátků – vtáhnout diváka do děje a nechat ho zapomenout na okolní svět. Díky jeho režijnímu uchopení se můžeme zcela vcítit do hlavní postavy astronautky Ryan Stone (Sandra Bullock), která po nehodě na vesmírné stanici musí opět najít pevnou půdu pod nohama a přežít v temném, prázdném prostoru. V něm jsou hlavními nepřáteli ticho, nedostatek kyslíku a nulová gravitace, naopak nejlepším přítelem lidská spolupráce. Tu zajišťuje druhá hlavní postava, vesmírný veterán Matt Kowalski (George Clooney), který se vydává na svou poslední misi před odchodem z branže.

George Clooney ve filmu Gravitace / GravityVíce zápletky ve filmu nehledejte. Gravitace vám kromě niterních pocitů dovolí nahlédnout do osobních příběhů postav jen minimálně, a to je možná dobře. Díky tomu může snímek fungovat jako čistá variace na subžánr survival filmů, zde záměrně ohlodaná na kost v prospěch co možná nejlepšího zprostředkování zážitku, ne příběhu. Ten je velmi univerzální a kromě několika mála postřehnutelných detailů (nejvíce se samozřejmě nabízí náboženská interpretace) i myšlenkově a významově strohý. Devadesátiminutová stopáž plyne vcelku nepřekvapivým dojmem a několikrát uhne k mnohokrát viděnému klišé jen kvůli tomu, aby se postava mohla posunout dál. I samotný backstory doktorky Stone s dcerou nepřekypuje kdovíjakou originalitou, avšak v samotném filmu má své místo – ještě více přidává na intenzitě pocitů, které na diváka přenáší.

Emocionálně je totiž Gravitace působivá jako málokteré sci-fi posledních let, i když je nutné podotknout, že jde z velké části o zásluhu brilantní technické stránky a (bohužel) i místa promítání, kde snímek uvidíte. Pro plné zasažení smyslů se samozřejmě doporučuje IMAX, který díky většímu plátnu a hloubce ostrosti dokáže vtáhnout do děje více než obyčejné multikino. Tady to platí minimálně dvojnásob, a to nejen díky imerzivnímu třetímu rozměru, který zde neslouží jako laciná atrakce plná objektů vyskakujících z plátna, nýbrž k prohloubení zážitku směrem dovnitř. Není divu, že si dal Cuarón s konverzí na čas – díky ní byla premiéra snímku, původně naplánovaná na listopad roku 2012, opožděna skoro o rok. Čekání se však vyplatilo, jelikož je 3D díky brilantní práci s plány, rozmístěním postav a objektů v prostoru a trikovou stránkou rozhodně jedno z nejvyvedenějších, které kinematografie od dob Avatara nabídla.

Fotografie z filmu Gravitace / GravityVtahující efekt však není jen zásluhou 3D, ale také ostatních realizačních složek, z nichž se nejvíce projevuje kamera. Tu si vzal na starost pětkrát na Oscara nominovaný Emmanuel Lubezki, člověk stojící za obrazovou nádherou nejen většiny Cuarónových filmů, ale také podmanivých audiovizuálních poem Terrence Malicka (Strom života, K zázraku). Ve spojení s vizuálními triky je Gravitace doslova pastvou pro oči – kromě epických záběrů na Zemi (která se zde velmi univerzálním způsobem stává postavou samou o sobě) největší pozornost vzbuzují opojné dlouhé záběry bez střihu, které kombinují fascinující jízdy a virtuální kameru včetně promyšleného přecházení z různých perspektiv (například hlediskový záběr přecházející v detail obličeje, který přejde ve velký celek).

Díky nízkému počtu střihů je navíc orientace v prostoru i akčních scénách (tzn. záběrech) velmi přehledná a zprostředkovává takřka hmatatelný a nervydrásající zážitek v téměř reálném čase, který si díky nepřerušované akci jedinečně udrží divákovu pozornost. A to je hlavní – spolu se souhrou zvukové stopy čítající utlumené zvuky vesmíru (žádné hlasité výbuchy jako v traileru nečekejte, tenhle vesmír realisticky mlčí) a burácející hudbu, a přesvědčivých triků funguje kamera a střih v těsné symbióze, která útočí na všechny divákovy smysly.

George Clooney, Sandra Bullock ve filmu Gravitace / GravityV Cuarónově podání vesmír zkrátka vyhlíží velmi nebezpečným způsobem, v němž ztracená půda pod nohama a stav beztíže až nepříjemně evokuje pocit závratě a stísněnosti. Bolestivý herecký výkon statečné astronautky Sandry Bullock najednou začne dávat smysl a divákovi nezbývá než se unášet na „vlnách“ devadesátiminutového vesmírného teroru spolu s ní. Hlavně ona svým výkonem zachraňuje několik málo drhnoucích scén, v nichž se režisér a scenárista v jednom musí vypořádat s drobnou neoriginalitou námětu a několika klišé a náhodami typickými pro daný žánr. Herectví na hranici možností a psychického nátlaku na druhou stranu vyvažuje pohodová role George Clooneyho, který zvládá svého sympaťáka prodat několika skvěle padnoucími hláškami a humorným nadhledem.

Zbytek je však strhující one-woman show, která je přesvědčivá ve všech svých složkách od hereckého výkonu, přes fotorealistické triky až po libovolnou nášivku na skafandru. Alfonsu Cuarónovi se po Potomcích lidí povedlo stvořit další podnětný snímek, nejen k hlubšímu průzkumu, ale také k čistému potěšení z vizuálního spektáklu. A tím je Gravitace především – vtahujícím zážitkem, při němž během prvních minut zapomenete, že sedíte v sedačce a začnete si užívat vesmírných dálav se stejnou vervou jako počítat hladinu kyslíku. Vesmírná odysea si v novém tisíciletí zkrátka nemohla přát lepšího nástupce.

Hlavní český trailer filmu Gravitace

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
9/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
100,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Moc hezká recenze!... (Atrumeos, 01.10.2013 08:47) Reagovat

  Moc hezká recenze!

 • v nedeli v IMAXU, tesim se moooooooooooooooooooooo... (jd, 02.10.2013 15:22) Reagovat

  v nedeli v IMAXU, tesim se moooooooooooooooooooooooc

 • Gravitace 3D bídná kvalita, jděte jen na 2D !! V IMAXU 3D rozmazané. 2D bylo lepší (hitaroof, 08.10.2013 22:30) Reagovat

  V IMAXU v 3D je kvalita bídná. 90% všech scén rozmazaná ( chybí detaily planety a hvězdy jsou jen šmouhy ), což ve 2D nebylo vidět. Vše 2m od objektivu nezaostřené. Každý trochu rychlý pohyb nezaostřený. Když byl detail na "Kluniho a Sandru", bylo to 2D, mohli jste brýle odložit. Vše ostatní v pozadí 3D a to bylo vždy rozmazané. ----NEDOPORUČUJU 3D----, je to bídná kvalita. 2D dává lepší prožitek scén planety a hvězd v pozadí...a o to v tom filmu jde. !!!
  FILM JE SUPER !!!!! super !!! JDĚTE NA TO, NEZKLAMETE SE.

  Myšlenka dne : Když Čínská stanice vstupuje do atmosféry, láme to solární panely, odfoukne to Sandru , nebo je anti-atmosférická ???? HA HA ..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Sophie Marceau
Téma: deset nejlepších rolí Sophie Marceau Francouzská herečka Sophie Marceau, která v listopadu oslaví 54. narozeniny, patřila a stále patří k nejzářivějším francouzským hvězdám. Pojďme si připomenout desítku jejích nejlepších rolí. čtěte zde
Vydáno: 26.09.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
1
TV tipy: 25. 9. 2020 - 1. 10. 2020
TV tipy: Osamělý mstitel Wolverine řeší Mission: Impossible Přelom září a října nabídne v televizi hned dvě velké premiéry. První je z nich je zatím poslední pokračování úspěšné série Mission: Impossible, druhou pak komiksový Logan: Wolverine, kterého tvůrci pojali v temnějším... čtěte zde
Vydáno: 25.09.2020 19:48 v sekci Radar | TV tipy
0
Žaluji! 7/10
Recenze: Poctivé drama o Dreyfusově aféře Žaluji! kritizuje armádu a předsudky Ve filmu Žaluji se režisér Roman Polanski zabývá Dreyfusovou aférou, politickým skandálem započatým křivým obviněním francouzského důstojníka Alfreda Dreyfuse ze špionáže v roce 1894. čtěte zde
Vydáno: 25.09.2020 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Disney posouvá premiéry svých filmů
Koronavirus: seznam posunutých premiér IV. Společnost Disney oznámila několik změn týkajících se premiér filmů Black Widow, West Side Story a mnoha dalších. čtěte zde
Vydáno: 24.09.2020 08:45 v sekci Články | Publicistika
0
Bábovky 4/10
Recenze: Slabý děj filmu Bábovky pozvedá jeho solidní formální zpracování České melodrama Bábovky je souborem několika provázaných příběhů, jejichž suverénní filmařské zpracování je o několik úrovní lepší, než by si žalostně napsaný děj a ploché postavy zasloužily. čtěte zde
Vydáno: 23.09.2020 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zemřela Linda Manz (16.08.2020 08:06 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Nejslavnější sci-fi filmy let 2010 - 2019 (15.08.2020 12:00 v Články | Publicistika)
- Téma: Všechny filmy Arnolda Schwarzeneggera od nejhoršího po nejlepší (01.08.2020 10:30 v Články | Publicistika)
- Téma: Nejslavnější sci-fi filmy let 2000 - 2009 (25.07.2020 13:30 v Články | Publicistika)
- Téma: nejslavnější sci-fi filmy 90. let (11.07.2020 12:30 v Články | Publicistika)
- Téma: nejslavnější sci-fi filmy 80. let (27.06.2020 10:00 v Články | Publicistika)
- Téma: nejslavnější akční filmy 90. let (23.05.2020 12:00 v Články | Publicistika)
- Box Office: 10 komerčně nejúspěšnějších filmů všech dob (17.05.2020 09:30 v Komentáře | Box office)
- Sylvester Stallone říká, že bude Demolition Man 2 (05.05.2020 13:57 v Novinky | Zprávy)
- Téma: V hlavní roli právník - filmové adaptace Johna Grishama (18.04.2020 12:00 v Články | Publicistika)
- Top 10: komerčně nejúspěšnější filmy 2000-2009 (01.02.2020 10:30 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   38/2020

Žaluji!
7/10

Ve filmu Žaluji se režisér Roman Polanski zabývá Dreyfusovou aférou, politickým skandálem započatým křivým obviněním francouzského důstojníka Alfreda Dreyfuse ze špionáže v roce 1894.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver