V Česku se zrodil nový festival noirových filmů - na hradě Kokořín budete moci na velkém plátně zhlédnout například Maltézského sokola, Hluboký spánek nebo kultovní Lauru. MFF Karlovy Vary představuje část programu.
NOIR FILM KOKOŘÍN

Skvělá zpráva pro příznivce starých dobrých hollywoodských filmů: v Česku se zrodil noirový festival! Svoji premiéru si odbude na hradě Kokořín a v jeho okolí, konkrétně od středy 21. do neděle 25. srpna. Během pěti dnů proběhne celkem 22 projekcí, přičemž jednotlivé filmy budou rozděleny do několika kategorií. Na programu budou například adaptace hard-boiled detektivek s
Humphreym Bogartem jako
Maltézský sokol nebo
Hluboký spánek, či klasika s
Johnem Garfieldem a
Lanou Turner Pošťák zvoní vždy dvakrát. Sekce "ženský noir" mj. představí
Premingerovu
Lauru s božskou
Gene Tierney a charismatickým
Danou Andrewsem a prostor dostane i
Marilyn Monroe, jejímž raným rolím ve filmu noir bude věnována celá další sekce.
V programu se taktéž objeví československé noiry jako
Fričův
13. revír či
...a páty jezdec je Strach v režii
Zbyňka Brynycha, případně česká parodie detektivních románů s Philem Marlowem
Mazaný Filip od
Václava Marhoula. Ten ostatně na NOIR FILM Kokořín osobně zavítá jako jeden z hlavních festivalových hostů. Svoji účast dosud potvrdilo několik dalších českých herců a hereček, jako například Ivana Jirešová, Jiří Dvořák,
Jan Šťastný či
Ilona Svobodová.
Více informací o prvním českém noirovém festivalu najdete
zde.
MFF KARLOVY VARY

Digitálně restaurovaná verze
Všech dobrých rodáků bude mít svoji premiéru na blížícím se karlovarském festivalu. Moravská sága scenáristy a režiséra
Vojtěcha Jasného bude v pořadí třetím českým digitálně restaurovaným filmem. Právě festival v Karlových Varech se před dvěmi lety stal iniciátorem
digitálního restaurování zásadních snímků československé kinematografie. Prvním z nich byla středověká balada Františka Vláčila Marketa Lazarová, minulý rok pak Formanova hasičská komedie Hoří, má panenko. Finančním garantem celého projektu je Nadace České bijáky a podílí se na něm i Ministerstvo kultury a Národní filmový archiv. Současně je v plánu zrestaurování dvanácti významných českých filmů.
Jasného trezorový snímek
o osudech lidí z autorova rodného kraje v pohnutých poválečných letech i období posilující komunistické diktatury bude mít ve Varech premiéru v sobotu 29. června ve Velkém sále hotelu Thermal.
Světovou premiéru si v Karlových Varech odbude nový snímek Alice Nellis, komedie Revival. Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Karel Heřmánek a Marián Geišberg v ní ztvárnili kamarády pokoušející se o comeback svojí rockové skupiny, jež se rozpadla v roce 1972. "Revival je komedie o rockenrolu a o jednom podvodu, který báječně vyšel tím, že se vůbec nepovedl,“ říká režisérka Alice Nellis. Po karlovarské premiéře, kde bude snímek uveden v rámci nesoutěžní části programu, se od 11. července rovněž objeví i v běžné kinodistribuci.
Dvanáct filmů začínajících režisérů ze střední a východní Evropy dále představí soutěžní sekce "Na východ od Západu" zaměřující se na objevování mladých evropských talentů. Letos se do výběru probojoval slovenský dokumentarista Juraj Lehotský, jenž na sebe před lety upozornil festivalovým hitem Slepé lásky a který bude tentokrát o vítězství usilovat se sociálně laděným snímkem Zázrak o dospívající dívce z nápravného zařízení. Projekce Lehotského filmu, který byl natočen ve slovensko-české koprodukci, bude celou sekci zahajovat.
Další trojice slovenských filmařů - Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík a Peter Kerekes - v téže sekci představí svůj snímek balancující na hraně dokumentu a fikce Sametoví teroristé. Ve výběru se rovněž objeví životopisný snímek Paradžanov přibližující klíčové okamžiky v životě sovětského režiséra arménského původu Sergeje Paradžanova, se kterým bude soutěžit režisérská dvojice Serge Avedikian a Olena Fetisova.
Další informace o 48. ročníku MFFKV, který se uskuteční od 28. června do 6. července, najdete zde.