Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Téma: Jak zfilmovat literární klasiku

Téma: Jak zfilmovat literární klasiku

Vydáno: 13.05.2013 18:00 v sekci Články | Publicistika - Vratislav Šálek

Chtěli byste natočit adaptaci vaší oblíbené knižní předlohy a nevíte jak na to? Nejen pro vás je určen náš redakční manuál vydaný při příležitosti premiéry Velkého Gatsbyho, který vám dost možná hodně věcí objasní a poradí.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Natočit podařenou adaptaci literárního díla není vůbec jednoduché. Musíte zvážit několik aspektů, které vedou k potenciálnímu úspěchu a které je nutno alespoň rámcově dodržet, jinak se setkáte s nepochopením nebo komerčním propadem. Sestavili jsme pro vás manuál toho, co by měl každý režisér zfilmovaného románu dodržet, aby se podařilo uspokojit alespoň jednu skupinu diváků. A jaké tedy ony čtyři body jsou?
1) Uvážlivý výběr předlohy
Alfou a omegou úspěchu je vybrat nosnou románovou předlohu. Z tohoto hlediska máte v podstatě dvě základní možnosti. Tou nejjistější zůstává volba absolutní literární klasiky, kterou všichni znají z dlouhých hodin trávených ve školních lavicích. V tomto případě je vlastně úplně jedno, jestli má kniha hodně čtenářů, nebo ne, neboť její titul je tak proslavený, že víc vlastně nepotřebuje. Vždyť další verze libovolné Shakespeareovy hry, Balzacova románu, dobrodružství stvořených Alexandrem Dumasem nebo osudů slavných postav Lva Tolstého nikomu neuškodí a dost možná nalákají do kina i střední a starší generaci, která už začíná holdovat spíše domácímu sledování filmů. Nevýhodou této metody budiž fakt, že vzhledem k množství předchozích adaptací stejných děl se tvůrci nevyhnou vzájemnému srovnávání a uspět v něm je velmi těžké. Toho jsou si ale na druhou stranu všichni vědomi.
Příklady: Hrabě Monte Christo vs. Hrabě Monte Cristo, Romeo a Julie vs. Romeo a Julie, Tři mušketýři vs. Tři mušketýři, Bídníci vs. Bídníci a další.
Druhou možností je zadaptovat momentální literární bestseller. Tento přístup má několik výhod - budete mít postaráno o velkou diváckou základnu, budete si jisti tím, že točíte aktuální a populární téma a nebudete srovnáváni s mnoha režiséry před vámi. Na druhou stranu cílová skupina bude přece jen o něco užší než v předchozím případě, porovnání s literární předlohou bude možná o dost přísnější a v neposlední řadě se většinou ocitnete i pod palbou ohlasů samotného tvůrce knihy, což nikdy není úplně příjemné. Největším rizikem je však to, jak se rychlá potřeba natočit film projeví na celkovém výsledku.
Příklady: Kompletní Twilight sága, Hostitel, chystaná adaptace Padesáti odstínů šedi, ale i osm dílů Harryho Pottera

2) Přístup k předloze
Ať se nám to líbí, nebo ne, otřepané úsloví, že papír snese všechno, bude platit až na věky věků. Každá kniha má zkrátka hodně úskalí k tomu, aby z ní vznikl dobrý a hlavně pro všechny uspokojivý scénář. Jelikož nepříjemnému krácení se nevyhnete, musíte přijít na to, jak to udělat citlivě, abyste neurazili čtenáře předlohy a zároveň vše potřebné vysvětlili a zaujali i nečtenáře. Nejotřepanější metodou je vybrat hlavní dějovou linii (maximálně dvě) a pár důležitých postav a zbytek zkrátka ignorovat. Když se vše udělá citlivě, mělo by to vždy tak nějak klapnout, aby byl výsledek alespoň průměrný. Velikým rizikem však zůstává to, že se nezavděčíte vůbec nikomu a váš pokus zůstane na půli cesty.
Příklady: Americké psycho, Červený drak
Další, ač ne tak využívanou možností je pak jít vlastní cestou a místo adaptace zvolit interpretaci knihy, případně se pokusit o nějakou originalitu. Tento přístup většinou všichni ocení, výsledek je ale hodně nejistý. Buď se zadaří a vy budete velebeni pro osobitost, sebevědomí a odvahu, nebo se vše totálně pokazí a zatratí vás čtenáři i nečtenáři předlohy a v některých případech i sám její autor. Moc jiných cest v tomto přístupu není.
Příklady: Osvícení, Bídníci, Romeo a Julie
Můžete si samozřejmě najmout i samotného autora předlohy, který přijde s vlastní vizí a s knihou a postavami naloží po svém (příkladem budiž povedená Pravidla moštárny), zvolit cestu doslovné adaptace, která je ale možná jen v případě, že předloha je poměrně přímočará a soustředí se na jednu věc (příklady: Tajemná řeka, Gone, Baby, Gone, Prokletý ostrov), nebo pokud je kniha naopak příliš obsáhlá a nezfilmovatelná pokusit se nezbytné krácení vynahradit řemeslnou stránkou (příklady: trilogie Pán prstenů, Jméno růže, sága Harry Potter).

3) Volba tvůrčího týmu
Ač se to zdá fádní, není jednoduché vybrat režiséra jakékoli literární adaptace. Musíte zvažovat všechny možnosti a ty nejmenší nuance, které rozhodnou o úspěchu či neúspěchu výsledné podoby filmu. Je nutné zvážit všechna pro a proti, to nejdůležitější ovšem je vědět, co a pro koho vlastně točíme. Jen velmi těžko můžeme svěřit adaptaci postapokalyptického sci-fi tvůrci romantických komedií nebo naopak vztahového dramatu povětšinou akčnímu režisérovi. Jde skutečně o to, jak předlohu chceme uchopit a na co budeme klást důraz. Tohle je pro někoho možná horší bod než psaní scénáře.

4) Obsazení
Máme za sebou volbu předlohy, scénář a výběr režiséra. Zbývá obsadit hlavní role, což je de facto největší problém. Vzhledem k tomu, že kniha pracuje s představivostí, každý si svého hrdinu vysní jinak a to bývá kámen úrazu. Vybrat ideálního představitele / představitelku je takřka nemožné, protože každý divák (a čtenář obzvlášť) si nějaké ty zápory najde. Jde tak v podstatě o jeden velký kompromis, cesta k němu ale není jednoduchá. Ano, může se stát, že se volba vyvede dokonale až geniálně (příkladem budiž Anthony Hopkins jako Hannibal Lecter), většinou to ale až tak ideální není. Musíte se zkrátka pokusit o to, aby vámi vybraného umělce přijalo co nejvíc diváků a znalců předlohy.
Je jasné, že se nikdy nezavděčíte úplně všem, proto je důležité ke všemu přistupovat s pokorou, ale zároveň také s jistou dávkou odvahy. Vždyt kdyby se měl James Bond obsazovat jen na základě podobnosti se svým knižním předobrazem, nemohli by ho nikdy hrát Roger Moore nebo Daniel Craig.

V téhle čtveřici jsme se vám pokusili vyjmenovat ty nejdůležitější věci, které jsou potřeba při natáčení jakékoli literární adaptace. Samozřejmě by se daly jmenovat ještě jiné aspekty (například výběr lokací, stopáž atd.), ty ale do našeho manuálu zařazovat nebudeme. Když totiž překonáte čtyři zmiňované nástrahy, s tím ostatním už si poradíte o dost snadněji. Uvidíme, jak nakonec ve srovnání s románem (a třeba i s předchozí verzí) dopadne Velký Gatsby a jak moc se našich rad jeho režisér Baz Luhrmann držel.
A jaká je vlastně vaše oblíbená adaptace? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rambo: Poslední krev 8/10
Recenze: Rambo: Poslední krev uzavírá slavnou sérii Sylvester Stallone se vrací naposledy jako vietnamský veterán John Rambo, aby se rozloučil s filmovými fanoušky v posledním díle symbolicky nazvaném Rambo: Poslední krev. čtěte zde
Vydáno: 21.09.2019 08:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 20. 9. 2019 - 26. 9. 2019
TV tipy: Švadlenka prožívá poslední prázdniny ve ztraceném městě Z Září se pomalu chýlí ke konci a televize stále nevytahují žádné filmové trumfy. Tento týden nicméně potěší premiéry nenápadného dobrodružného snímku Ztracené město Z a posledního vítěze Českých lvů, dramatu Všechno... čtěte zde
Vydáno: 20.09.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 38. týden
Kinopremiéry: Rambo letí ke hvězdám, kde vyvádí psí kusy a píše román pro pokročilé Z pětice novinek, která v tomto týdnu obohatí programy kin, vyčnívají dvě. Tou první je meditativní sci-fi s Bradem Pittem Ad Astra, druhou pak pátý díl legendárního Ramba. Žebříček návštěvnosti ale nejspíš ovládne jiná... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Takové krásné šaty 3/10
Recenze: Takové krásné šaty jsou hrdým uměleckým brakem Osobitý britský filmař Peter Strickland natočil film o prokletých šatech. Znovu se v něm na nikoho neohlížel, složil poctu italským giallo filmům a naservíroval lahůdku pro všechny cinefily plnou bizarních momentů. Nebo ne? čtěte zde
Vydáno: 17.09.2019 12:30 v sekci Recenze
0
Top 20 ČR: 37. týden
Top 20 ČR: Nabarvené ptáče na Přes prsty nestačilo Vrchol tuzemského žebříčku návštěvnosti patřil znovu české komedii Přes prsty. České drama Nabarvené ptáče se umístilo třetí. čtěte zde
Vydáno: 17.09.2019 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Na nože: nový trailer detektivky Riana Johnsona (18.09.2019 19:52 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Hastrman, Jackie a Viktor Frankenstein jsou zoufalci (13.09.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Doktor Spánek: finální trailer (08.09.2019 19:10 v Novinky | Trailery)
- Top 10: filmy podle Stephena Kinga (07.09.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- The Two Popes: novinka od Netflixu v traileru (30.08.2019 10:00 v Novinky | Trailery)
- Timothée Chalamet je The King v prvním traileru (27.08.2019 16:01 v Novinky | Trailery)
- Top 10: filmy Seana Conneryho (25.08.2019 10:00 v Články | Publicistika)
- Nová bondovka získala název (20.08.2019 18:48 v Novinky | Zprávy)
- Austin Butler bude Elvis Presley (15.07.2019 19:25 v Novinky | Zprávy)
- Christoph Waltz se vrací do bondovky (13.07.2019 09:30 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel britský herec Freddie Jones (10.07.2019 14:59 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Dravec krokodýl Dundee pronásleduje sám sebe a prožívá báječná léta pod psa (05.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Mrtvý Spider-Man neumírá a ocitá se daleko od domova, kde se srazí s láskou (03.07.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Baz Luhrmann hledá Elvise Presleyho (02.07.2019 18:29 v Novinky | Zprávy)
- Knives Out: první trailer (02.07.2019 17:47 v Novinky | Trailery)
- Zemřel režisér Franco Zeffirelli (15.06.2019 15:26 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Kouzelníci, komici a křiváci sní o Africe a zbožňují trable (14.06.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Doktor Spánek: první trailer sequelu Osvícení (13.06.2019 18:40 v Novinky | Trailery)
- Bond 25 prozradil obsazení a detaily zápletky (25.04.2019 18:53 v Novinky | Zprávy)
- Methuselah získá režiséra Spider-Mana (16.04.2019 09:30 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   37/2019

Nabarvené ptáče
6/10

Adaptace kontroverzního románu reprezentovala tuzemskou kinematografii v hlavní soutěži benátského festivalu. O počinu Václava Marhoula, který vzbuzuje rozporuplné reakce, se tím pádem hodně mluví. Jak to s ním tedy dopadlo?

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver