Blu-ray recenze: Pí a jeho život

Vydáno: 01.05.2013 18:30 - Martin Bubrín | foto: facebook tvůrce

Oscarový hit Pí a jeho život režiséra Anga Leeho přichází ve vybavené dvoudiskové edici, která kromě prvotřídního obrazu a zvuku nabízí i více než dvě hodiny zajímavých bonusů.

Pí a jeho životRecenzoval/a Martin Bubrín dne 01.05.2013 18:30. Oscarový hit Pí a jeho život režiséra Anga Leeho přichází ve vybavené dvoudiskové edici, která kromě prvotřídního obrazu a zvuku nabízí i více než dvě hodiny zajímavých bonusů. Hodnocení: 4.5
Pí a jeho život
Life of Pi
Drama / Dobrodružný
USA, 2012 , 127 min.

Režie: Ang Lee
Scénář: David Magee, Yann Martel
Kamera: Claudio Miranda
Hudba: Mychael Danna
Herci: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Ayush Tandon, Gautam Belur, Adil Hussain, Tabu, Ayan Khan, Mohd Abbas Khaleeli, Vibish Sivakumar, Rafe Spall, Gérard Depardieu, James Saito, Jun Naito, Andrea Di Stefano, Shravanthi Sainath

Česká premiéra: 17.04.2013

Hodnocení: 9/10

Vydavatel: Bontonfilm


Pí a jeho život hodnocení na Kinobox.cz: 75.76 %
Kdo by Angovi Lee nevěřil, že dokáže natočit údajně nezfilmovatelný literární román? Tvůrce, do jehož různorodé filmografie můžeme počítat nákladné velkoprodukce (Tygr a drak), hollywoodské studiovky (Hulk), ale i propracovaná komorní dramata (Rozum a cit, Zkrocená hora), se tentokrát pustil do adaptace poetického bestselleru Yanna Martela Pí a jeho život, jehož převedení do filmové podoby se považovalo (jako u všech masově adorovaných knih) za neproveditelné.
Jenže tvůrce s pověstí žánrového chameleona uspěl na výbornou. Čtyřletá práce na (post)produkčně náročném snímku se bohatě vyplatila a my můžeme být svědky úchvatného poetického příběhu o dospívání jednoho indického chlapce, ale také dalšího technologického posunu v kinematografii z hlediska inscenace prvků před kamerou, prací s hloubkou nebo nápaditým využitím 3D, které zde zachází ještě dále než avizovaní průkopníci formátu Avatar a Tron: Legacy. To, co se mohlo v rukou jiného režiséra zvrhnout v nevydařený pokus či experiment, se pod Leeho dohledem přetavilo v obrazově strhující dílo, které v mnohých pasážích připomíná až výtvarné umění.
Režisér se rozhodl děj točící se okolo mladého chlapce Pí, který po nešťastné lodní katastrofě uvízne uprostřed oceánu na loďce s bengálským tygrem, ztvárnit na pomezí dvou významových rovin, díky nimž si zadělal na velmi povedené pointě, která má tendenci stimulovat dny po zhlédnutí. Většinu filmu se Pí a jeho život pohybuje na hraně magického realismu a jeho fantazii se nekladou meze – většina scén na loďce je záměrně upravena tak, aby působila nereálně a co nejvíce fantasticky. Snové pohledy do hlubin oceánu, nálet létajících ryb, křišťálově čistá hladina moře odrážející hvězdy nebo návštěva velryby ve fosforeskujících vodách – to vše jsou prvky, kterými Lee expresivně dokresluje jednoduchý příběh o životě chlapce, který se nyní musí vypořádat sám se sebou, aby přežil.
Druhou rovinu snímku bychom zase mohli nazvat „syrově realistickou“. Ta se ovšem vyjeví až v úplném závěru a dává divákovi naprosto nový náhled na celou zhlédnutou látku. I když se může zdát celý scénář značně zploštěný a doslovně vysvětlující některé zásadní události, které mohly zůstat otevřeny, což může některé utvrdit v přílišné banalizaci a laicizaci tématu náboženství (s nímž je snímek neodbytně spjat), právě toto zjednodušení dokáže se svými nastolenými tématy pracovat ve srozumitelné míře i pro diváky, jež se se spirituálními snímky ještě neměli možnost setkat.
Ang Lee je vlastně jeden z posledních mála režisérů, jehož audiovizuální doplnění příběhu se nevykazuje samoúčelností, ale se všemi těmi drahými triky dokáže pracovat v souvislosti s vyprávěním, nastolenými tématy a motivy a také postavami. Značně nefilmová látka připomínající spíše bajku se režisérovi a jeho tvůrčímu týmu překvapivě nerozpadla pod rukama a přetavila se v silně vizionářský snímek s jasně daným poselstvím i jedinečným režijním vedením, které dokázalo z dané předlohy vydolovat maximum. Čtveřice Zlatých plešounů za režii, kameru, hudbu a triky nemohla letos najít lepšího majitele.

Featurette Richard Parker k filmu Pí a jeho život
OBRAZ A ZVUK
Po obrazové stránce se Pí a jeho život samozřejmě dočkal té nejlepší možné péče. Obraz ve vysokém rozlišení vyniká neskutečnou mírou detailů, samozřejmě také vysokou ostrostí objektů, nádherně sytými barvami a kontrastem – to samozřejmě platí i o nočních scénách, v nichž parádní triková stránka uchvátí stejně jako ve dne.
Díky prvotřídní práci trikařů mají v HD šanci vyniknout fotorealistické efekty, které jsou takřka nerozeznatelné od skutečnosti – kromě imaginativních momentů s velrybou či průletů hlubinami působí například veškeré scény s tygrem naprosto nerozeznatelně od skutečnosti. Práce s hloubkou ostrosti je rozpoznatelná i v případě 2D verze filmu, která vytváří i na ploché obrazovce velmi prostorový dojem díky perfekcionistickému rozmístění objektů před kamerou.
3D tento dojem ještě posiluje. Lee obraz komponuje jak do hloubky (příkladem budiž záběry držící se těsně nad hladinou oceánu), tak i ven z plátna jako atrakci, která slouží vyprávění. Příkladem budiž scéna s náletem ryb, při níž je dokonce oříznut obraz z poměru 16:9 na 1,85:1, tudíž samotné ryby vypadají, jakoby zasahovaly za rámec televize. Po nasazení brýlí obraz díky jasným barvám navíc ani tak zásadně nepotemní, jak jsme zvyklí například z kinosálů. Pokud budete zkrátka chtít známým ukázat možnosti své 3D televize, Pí a jeho život je určitě tím nejlepším možným kandidátem – strhující práce s prostorovostí totiž vynikne i na „pouhém“ domácím kině.
Poplácání po zádech si zaslouží i zvukaři. Smrtící dabing, v němž se čeští dabéři snaží napodobovat indický přízvuk, pusťte maximálně vašim prarodičům, a přejděte rovnou k osmikanálové originální stopě DTS-HD Master Audio. V ní vyniká vše od jemných nuancí, přes majestátní zvukové efekty až po velkolepou a zároveň intimní hudbu Mychaela Danny.
Začátek filmu v Indii je sice ještě trochu pokojný, ale když se s Pím potopíte na lodi nebo budete čelit nástrahám bengálského tygra, vaše reproduktory vám dají vědět. V klidnějších pasážích si zase díky všudypřítomným zvukům vln a šplouchání budete připadat jako na moři. Technologickým fajnšmekrům by tenhle kousek zkrátka rozhodně neměl chybět na jejich poličce s Blu-ray disky.

Featurette Impossible Journey k filmu Pí a jeho život
BONUSY
U Pí a jeho života můžeme být rádi, že se k nám dostala verze s naprosto stejnou bonusovou výpravou jako v zahraničí. Český divák tedy nebude ochuzen o více než dvě hodiny zajímavých dokumentů (navíc kompletně vybavených českými titulky) o vzniku tohoto náročného projektu, které jsou skoro stejně fascinující jako výsledný film.
Nejobsáhlejším kouskem je hodinový dokument Velkolepá tvůrčí cesta, který pokrývá celou čtyřletou přípravu filmu. Ve čtyřech částech jsme chronologicky provedeni vším od úplných začátků předprodukce, tvorby scénáře, obsazování hlavní role, přes náročné natáčení v největší uměle vytvořené vodní nádrži pro účely filmu, až po náročnou postprodukci vizuálních efektů, nahrávání soundtracku a samotnou slavnostní premiéru. Dokumentem provází hlavy jednotlivých departmentů, stejně jako pokorný a skromný Ang Lee, u něhož jde vidět neskutečný zápal pro danou věc.
Své vlastní featuretty dostaly i vizuální triky v podobě dvacetiminutové Pozoruhodné vize a tygr Richard Parker jako osmiminutovka Tygře, tygře planoucí. Na 2D disku najdete také galerii obrázků a storyboardů, jejichž projetí zabere okolo dvaceti minut. Přidaná hodnota pro vlastníky 3D televizí leží na druhém disku, který nabízí skoro půlhodinku bonusů v třetím rozměru – můžete si projet okolo třinácti minut vynechaných scén (které obecně výsledný dojem z filmu moc neposilují) a patnáctiminutovou scénu s potopením lodi, která vám bude postupně ukazovat triky v různých fázích realizace. Disk završuje dvouminutovka z natáčení ve vodní nádrži a také trailer. Potěšující je, že si všechny bonusy na 3D disku lze pustit i ve 2D.

Český trailer filmu Pí a jeho život


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY