Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Bez doteku

Recenze: Bez doteku

Vydáno: 31.03.2013 20:19 v sekci Recenze | Premiéry - Markéta Jindřichová | foto: facebook tvůrce

Psychologické drama debutujícího Matěje Chlupáčka slibuje na české poměry netradiční artovou podívanou. Pojďme se podívat, nakolik se mu toto očekávání daří naplnit.

Bez dotekuRecenzoval/a Markéta Jindřichová dne 31.03.2013 20:19. Psychologické drama debutujícího Matěje Chlupáčka slibuje na české poměry netradiční artovou podívanou. Pojďme se podívat, nakolik se mu toto očekávání daří naplnit. Hodnocení: 1.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Snímku Bez doteku se rozhodně nedá upřít nosný a zajímavý námět. Vedle kamery Alexandra Šurkaly je to ale jedna z mála stránek, která se dá hodnotit pozitivně. Příběh s velmi silným potenciálem se totiž téměř ztrácí pod špatně napsaným scénářem, nezvládnutou dramaturgií a těžkopádným herectvím. Devatenáctiletý režisér má nesporně odvahu i notnou dávku odhodlání, ale jak se ukazuje, to samo o sobě nestačí. Při sledování druhé poloviny filmu nelze nevzpomenout například Pretty Baby Louise Malla nebo Nevěstinec Bertranda Bonella, které se také odehrávají prostředí vykřičených domů a které měl Chlupáček dostat ke zhlédnutí za domácí úkol.
Autoři vsadili na divácky nepříliš vděčné téma (zneužívání, prostituce) i strukturu (výpustky, prolínání časových rovin i reality a fantazie). Z filmu je však patrné, že forma je uměle vytvářená a nevyplývá z logiky příběhu. A zpětně obsah, který by měl jít divákům proti srsti, je násilně deklamován nepřesvědčivými monology jednotlivých postav a téměř úsměvnými halucinačními pasážemi. Divák tak odchází s pocitem, že sice pochopil, co se tvůrci snažili říct, ale film jako sdělení samotné nefunguje. Jde především o skoky v čase a vynechávky v ději v kombinaci s kostrbatými dialogy a zcela nadbytečnými scénami, které mají buď pochybnou artistní, nebo rovnou zcela nepokrytě vysvětlující funkci.
Film jako médium by měl vyprávět především obrazem, samozřejmě pokud jeho koncept nespočívá přímo v konverzaci. To je patrné například v jedné z expozičních scén, kdy se seznamujeme s postavou otčíma Igora (Marian Roden), od kterého se hlavní hrdinka Jolana (Tereza Vítů) nechá zneužívat. Jolana totiž není typická oběť sexuálního obtěžování. Bez doteku začíná sledem obrazů, z nichž je patrné, že zakřiknutá středoškolačka Jolana žije s matkou (Petra Lustigova) a nevlastním otcem, ke kterému má blíž, než bývá běžné. Navíc se zdá, že Jolanina matka zřejmě tuší, co se děje. Bohužel po této sekvenci následuje několik dlouhých statických záběrů, v nichž Jolana a její otčím odříkávají kostrbaté proslovy shrnující, co bylo zjevné už z úvodu. Zřejmě aby divák opravdu pochopil, co se tvůrci snaží sdělit.
Herecké výkony samy o sobě nejsou až tak slabé. Herci jen nemají šanci vdechnout život psychologicky plochým postavám, které se podobají spíš karikaturám než živým bytostem. To platí hlavně pro Jolanu, její matku a majitele nevěstince Kleinera (Ondřej Malý). Role Jolany je náročná a obsahuje mnoho vypjatých i intimních scén. Tereza Vítů obě tyto polohy zvládá bez exaltované trapnosti, póz a sentimentu. Přesto se ale nemůže vymanit z úzkých mantinelů, kterými ji scénář a režisér svazují.
Podobně je na tom i Ondřej Malý, jehož Kleiner má potenciál ambivalentního obchodníka s bílým masem. Na jednu stranu je to vykořisťovatel, kterému ovšem „jeho holky“ nejsou lhostejné. Ve filmu dostává prostor pouze jedna z jeho tváří a Kleiner zůstává prvoplánově drsným a bezcitným pasákem. Bezúčelnou se jeví postava Richarda (Kryštof Hádek), naivního spolupracovníka Igora. Očividně má představovat protiváhu krutého světa, který vtahuje hlavní hrdinku do sebezničující spirály, a plnit – jak ho navíc sama Jolana označí – roli prince na bílém koni.
To je vlastně hlavní slabina celého film. Některé dějové odbočky jsou zbytečné, protože příběh ani rozměr postav nijak neobohacují. Zdá se, že jejich jedinou funkcí je násilně vyvolávat dojem tajemné nedořečenosti, která při bližším pohledu maskuje dramaturgické nedostatky. Redundantní je například linie s Jolaninými spolužáky. Už tak je zjevné, že hlavní hrdinka je nevyrovnaná, nedokáže najít své místo ve světě, který v ní díky tomu vyvolává jen obavy. Postradatelný by byl i Stín (Adrian Jastraban) objevující se v Jolaniných vizích jako její oponent, a z kterého se v závěru vyklube reálně existující postava. Po pravdě řečeno, kdyby režisér vystřihnul všechny snové pasáže, pomohlo by to nejen rytmu, ale i dramaturgické stavbě filmu. Nebo naopak by mohl otevřít příběh až v momentě, kdy je Jolana v uzavřeném a odtrženém prostředí nevěstince. Zde by pak mohl mnohem lépe – podobně jako Malle nebo Bonello – rozvinout motiv vnitřního fantazijního světa hrdinky, který by divákovi osvětlil její minulost a kořeny současných traumat.
Víc než cokoli jiného pak Bez doteku působí jako pokus. Natáčení údajně trvalo dvacet dní, po nichž následovalo devět měsíců ve střižně. Možná kdyby věnoval režisér se scenáristou Janem Mazancem onoho tři čtvrtě roku práci nad scénářem, výsledek by byl mnohem méně rozpačitý. Matěj Chlupáček se pustil do ambiciózního projektu, který nebyl předem odsouzený k neúspěchu kvůli tématu, o němž chce referovat. Největším kamenem úrazu se nakonec stala autorova osobní i profesní nevyzrálost. Ale počkejme pár let, možná o nejmladším českém režisérovi ještě uslyšíme. Otázkou zůstává, zda se zařadí mezi nezávislé tvůrce se silnou osobní vizí nebo skončí jako další nájemná síla mainstreamové či televizní zábavy.
Český trailer filmu Bez doteku

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
3/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • POtřebuju vědět kde si mam ten film stáhnout a... (Anonym, 03.11.2013 11:38) Reagovat

    POtřebuju vědět kde si mam ten film stáhnout a nebo pustit online nikde to nemůžu najít.. :/

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Stallone od nejhoršího k nejlepšímu
Téma: Všechny filmy Sylvestera Stallona od nejhoršího k nejlepšímu V tomto článku se podíváme na všechny filmy Sylvestera Stallona seřazené od nejhoršího k nejlepšímu počínaje hlavní roli v prvním Rockym. čtěte zde
Vydáno: 04.07.2020 10:30 v sekci Články | Publicistika
7
TV tipy: 3. 7. 2020 - 9. 7. 2020
TV tipy: Dalida za studené války prožila čtvery Vánoce Začátek července je v tuzemských televizích extrémně slabý a dramaturgové v něm nabízejí převážně stokrát viděné reprízy. V našem výběru tak musely dostat přednost méně výrazné žánrovky a zapomenuté snímky. čtěte zde
Vydáno: 03.07.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
2
Kinopremiéry: 27. týden
Kinopremiéry: Samotáři koukají na Postřižiny Letošní léto je kvůli pandemii natolik unikátní, že v tuzemských kinech startuje místo blockbusterů dvěma obnovenými premiérami česk(oslovensk)ých klasik. Tou mladší je komediální drama Samotáři, tou starší pak Postřižiny.... čtěte zde
Vydáno: 01.07.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 26. týden
Top 20 ČR: 3Bobule přitáhly lidi do kin Premiéra české komedie 3Bobule byla tahákem v českých kinech o právě uplynulém víkendu. Snímek měl mít premiéru už v březnu před vypuknutím koronavirové epidemie. čtěte zde
Vydáno: 29.06.2020 14:05 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
3Bobule 4/10
Recenze: 3Bobule opět lákají na krásné záběry Moravy a ovíněnou letní idylku V souvislosti s tímto filmem se všude možně používá název „3Bobule", leč na plakátu i ve filmu samotném je použit název „3OBULE“. To jen tak pro zajímavost. čtěte zde
Vydáno: 28.06.2020 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kinopremiéry: Po víkendu na chatě s bobulemi můžete chodit po vodě (24.06.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Komedie Bourák je totální omyl, ve kterém je všechno špatně (11.06.2020 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: S Bourákem až na krev (10.06.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Rapeři z Comptonu prožívají nejlepší léta svého života třicet minut po půlnoci (08.05.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Modelář Petra Zelenky se odvážně pouští do české i mezinárodní politiky (07.02.2020 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Super mazlíčci a modelář sledují podivuhodnou proměnu Harley Quinn (05.02.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Film Vlastníci dělá ze schůze společenství vlastníků bytů dialogové peklo (21.11.2019 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: První zrádce nemá slitování s vlastníky ledového království (20.11.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Dánská dívka Lucy žije sedm životů a je královnou ročníku (01.11.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Zloba a staříci popíjejí U zlaté rukavice a čekají dobrou smrt (16.10.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Parazit Joker je narušitel systému (02.10.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Režisér Domácí péče natáčí film Havel (29.09.2019 10:49 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Batman a Superman hrají čáru a tvoří zbrusu Nový zákon (09.08.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Tajný život mazlíčků 2 ve finálním traileru (17.05.2019 11:00 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Všichni vědí, jak mít nabito a vycvičit draka (20.02.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Černá komedie Úhoři mají nabito je zoufale nesoudržná a nevtipná (19.02.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Potomek Marie, královny skotské si na střeše žije svůj LEGO příběh (06.02.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: V La La Landu je život krásný, protože se tam chodí po strništi bos (28.12.2018 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   25/2020

3Bobule
4/10

V souvislosti s tímto filmem se všude možně používá název „3Bobule", leč na plakátu i ve filmu samotném je použit název „3OBULE“. To jen tak pro zajímavost.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver