Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Oscar 2013: Nejlepší film

Oscar 2013: Nejlepší film

Vydáno: 24.02.2013 13:00 v sekci Články | Publicistika - Martin Bubrín | foto: Warner Bros.

Možnost vyhrát Oscara v nejsledovanější kategorii má celkem devět snímků, z nichž má největší šanci politický thriller Argo. V naší analýze se můžete dozvědět více nejen o nominovaných filmech, ale také o jejich šancích na zlatou sošku.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Letos nejde o těsný souboj mezi dvěma vážnými kandidáty jako loni. Nominace na 85. Ceny akademie přinesly nejedno překvapení, přičemž stále nemůžeme říci, že by vše směřovalo k jednoznačnému vítězi. Jako největšího letošního favorita můžeme pasovat politický thriller Argo Bena Afflecka, jehož cesta k Oscarům je vydlážděna různými cenami (Zlatý Glóbus, BAFTA) a výhrami v profesních sdruženích, které jej zvolily za film roku. Překvapit ale může také černý kůň letošních cen divácký hit Terapie láskou či snímky s dvojmístným počtem nominací jak monumentální Lincoln či poetický Pí a jeho život. Uvidíme, zda letos výsledky akademie vsadí na jistotu nebo jestli se pokusí trochu překvapit. Nějaké osvěžení bychom potřebovali...
30 minut po půlnoci
Kdyby Kathryn Bigelow před třemi lety netrumfovala na Oscarech se svým válečným dramatem Smrt čeká všude, možná by byl její aktuální politický thriller o desetiletém honu na Usámu Bin Ládina považován za horkého kandidáta večera. Nyní ho akademie může tak akorát ocenit jako velmi věrné zachycení zdlouhavého procesu, který vedl k dopadení nejhledanějšího teroristy na světě. Žádná dramaturgie klasického filmu se nekoná, 30 minut po půlnoci je spíše chladným a odosobnělým procedurálním thrillerem, kde v hlavních rolích nejsou postavy, ale informace a proces jejich získávání. V tom případě se nemůžeme divit, že je ústřední postava v podání Jessicy Chastain a její herečtí kolegové pouhými prostředky ve zdlouhavé profesionální práci, kde něco jako osobní život neexistuje. Bigelow natočila velmi mrazivý moderní thriller, který je na jednu stranu vcelku divácky nevstřícný, ale druhou stranu nelze neocenit kvalitu a nestrannost (žádná propaganda) jeho zpracování. V oscarovém klání má kromě hlavního ženského hereckého výkonu velkou šanci také v technických kategoriích, nejlepší film však s jistotou nezíská.
Český trailer filmu 30 minut po půlnoci
Argo
Nejpravděpodobnější držitel zlaté sošky je už třetím celovečerním filmem herce Bena Afflecka. Argo již stihlo potvrdit svůj status oscarového favorita, když získalo Zlatý Glóbus pro nejlepší drama a režii, vyhrálo britské ceny BAFTA a také triumfovalo na výročních cenách profesních cechů – hereckých (SAG), producentských (PGA), režisérských (SGA) a scenáristických (WGA). Když vezmeme v potaz, že většina členů zmíněných sdružení tvoří právě filmovou akademii, je dost možné, že se všeobecný konsenzus potvrdí i 24. února. Argo přitom v Evropě takové nekritické nadšení nevyvolává – je zde spíše přijímán jen lehce nadprůměrně jako snímek, kterému se jako zázrakem daří skloubit autentické historické drama, žánrový thriller a vtipnou satiru na hollywoodský průmysl. Aby také ne, když zápletka pojednává o tajné operaci, při níž se CIA pokusí vysvobodit americké uprchlíky z Íránu v převlečení za filmový štáb. Filmu se ale nakonec nedají upřít (na rozdíl od výše zmíněného snímku) hlavně jisté divácké sympatie, jenž z něj dělají intenzivní nenáročnou žánrovku mainstreamovitějšího ražení, stejně jako seriózního kandidáta na Oscara s politickým přesahem. V případě jeho vítězství by se také porušilo většinové oscarové pravidlo, že cenu za nejlepší film a režii získá jeden snímek.
Originální trailer filmu Argo
Bídníci
“I dreamed a dream.“ Bídníci si vysnili už Zlatý Glóbus za nejlepší filmový muzikál, v němž pěvecky zazářily hvězdy jako Anne Hathaway nebo Hugh Jackman. Režisér Tom Hooper, který předloni ovládl Oscary s koktavou Královou řečí (tudíž se jeho letošní šance značně minimalizují), se tentokrát zhostil monumentální adaptace nesmrtelného muzikálu, z něhož to potenciálem jen pryští. Velkolepé kulisy, mohutná výprava, hvězdné obsazení a pěvecké evergreeny na každém rohu zajišťovaly divácké potěšení hlavně pro nekritické fanoušky předlohy. Ostatním divákům mohlo trochu vadit, že se Bídníci vzdávají tradiční muzikálové hravosti a „nafintěnosti“ a nabízejí syrový a realisticky působící kolos, který herci zkrášlují svými kýčovitými písněmi, což je v žánru rozhodně nevídaný jev. Opravdu – 99% stopáže zpívané na živo dělá z výsledku spíše filmový experiment, jenž se může, ale nemusí strefit do diváckého vkusu. A i kdyby ne, pořád je tady famózní jednozáběrová scéna s Anne Hathaway, která musí do kolen dostat každého. Na Oscarech má muzikál kromě posledně jmenované herečky šanci maximálně v technických kategoriích, ale i v těch to není zdaleka jisté.
Český trailer filmu Bídníci
Divoká stvoření jižních krajin
Jedno z největších překvapení letošních nominací. Idealisti očekávali třeba bondovku Skyfall, ale přesto Akademie raději opět ukročila směrem k malému nezávislému filmu jako v případě předchozích ročníků. Divoká stvoření jižních krajin mohli diváci zhlédnout již v rámci karlovarského festivalu, i tam se kolem něj vytvořila pozitivní šuškanda prohlašující celovečerní debut Benha Zeitlina jako jedno z největších překvapení ročníku. Snímek na hranici syrového realismu a imaginace nabízí jedinečný pohled na život chudých vesničanů v Jižní Louisianě, kteří žijí ve zdánlivé odloučenosti od civilizace. Pro někoho se může jednat o další z nesnesitelných enviromentalistických kýčů, pro někoho zase o vysoce dojímavou a sugestivní výpověď o dnešní době. I když se filmu nedá odepřít promyšlená formální stránka, zřejmě se jedná jen o další zpestření hlavní kategorie – tak malý film může vlastně nominaci na Oscara brát už jako ohromný úspěch.
Český trailer filmu Divoká stvoření jižních krajin
Láska
Zde nemá cenu mlžit - Láska Oscara v kategorii nejlepšího filmu nezíská. Její nominace je spíš poctou filmu, který zaujal Akademii nad rámec zahraniční kategorie (Zlatý Glóbus a ceny BAFTA jsou jen začátkem), než reálnou šancí. Tam je vítězství nového filmu Michaela Hanekeho jednoznačné. O filmu již bylo napsáno mnoho, připomeňme tedy jen, že se jedná o komorní drama zabývající se pokročilým vztahem dvou starých lidí na sklonku života. Velmi krutý, syrový, ale nakonec i významově banální snímek těží hlavně ze své minimalistické formální stránky a precizních hereckých projevů, jenž korespondují s poselstvím filmu. Láska tak není ukázkovoum „lovestory“, jak by se mohlo z názvu zdát, ale spíše naprosto holým a subtilním označením emoce, kterou musí postavy bojovat s nevyhnutelným osudem.
Originální trailer filmu Láska
Lincoln
Portrét jednoho z nejuznávanějších amerických prezidentů od Stevena Spielberga? Těžko hledat ideálnější látku, která by se jakoby přímo strefovala do vkusu Akademie – taky si letos odnesla úctyhodných jedenáct nominací na Oscara. Lincoln má naprosto vše, co má správný národní epos obsahovat – precizně podanou myšlenku, strhující herecké výkony, chytrou vypravěcí strukturu a bezchybnou řemeslnou stránku, kde ladí vše od dobových kostýmů, přes kulisy až po padnoucí hudbu. Otázkou ale je, zda li za tuto formální dokonalost a osvědčené výkony (existuje film, za něhož by si Spielberg, Williams nebo Kamiński nezasloužili Oscara?) Akademie skutečně ocení, nebo zda-li dá průchod dravějším a neokoukanějším tvůrcům. Jediná jistota Daniel Day-Lewis svou nominaci jistě promění, dále to bude spíš váhání. Kdyby totiž existovalo něco jako „objektivně nejlepší film“, Lincoln by se jím bezpochyby stal. Snad už jen proto, že je v něm vše vypočítáno a doladěno na milimetr přesně. Možná až příliš – díky tomu může tento Spielbergův neheroický náhled na prezidenta, jenž zrušil otroctví, připadat až příliš chladně vykalkulovaný a dějepisně strohý. Jeho výhra by na jednu stranu vůbec nepřekvapila, ale stále se nějak zdráháme pocitu, že by Akademie zvolila až takovou sázku na jistotu.
Český trailer filmu Lincoln
Nespoutaný Django
Všichni bychom přáli Tarantinovi sošku za režii nebo nejlepší film, ale na jeho postmoderní styl míchající vysoké umění s nízkým, odkazující k popkultuře a vykazující velkou dávku nekompromisního násilí Akademie zřejmě ještě není připravena. Nespoutaný Django je podobnými prvky přeplněn a je skoro až zázrakem, že se ve výčtu devíti nominovaných snímků objevil, vezmeme-li v potaz, že neméně propracované snímky jako Skyfall či Temný rytíř povstal byly naprosto přehlédnuty. Velice pravděpodobně však Quentin získá Oscara za originální scénář, jenž pomocí znalostí westernového žánru vypráví příběh o „odpoutaném“ černém otrokovi, který se rozhodne vysvobodit svou ženu z náručí zlého plantážníka. Bezmála archetypální příběh je zde nabalen na tradiční tarantinovské hraní s žánry, které jednu dobu připomene ty nejlepší „špagety“, podruhé zase přepálené černošské béčko, vypointované dialogy postav a spoustu audiovizuálních laskomin, z kterých si filmoví znalci upustí do kalhot a obyčejní diváci se jenom budou tetelit blahem. Django totiž tak moc nedává najevo, jak je mediálně zběhlý, čímž se mu automaticky daří tvořit mainstreamovou zábavu toho nejlepšího zrna. Na svůj oscarový triumf si "maniak z videpůjčovny" nejspíš ještě pár let počká...
Český trailer filmu Nespoutaný Django
Pí a jeho život
Úchvatná filmová bajka se u nás nedočkala ani zdaleka tak kladného až nekritického přijetí jako v zahraničí. Nábožensky orientovaný příběh o chlapci, který uvízne uprostřed oceánu na loďce s tygrem, zebrou, orangutanem a hyenou, si mnozí vykládají jako banální spirituální báchorku v otřesně kýčovitém podání. Opak ale může být pravdou – Ang Lee záměrně Pí a jeho život stylizoval do snového a imaginativního tvaru, který zjednodušenou historku o víře a síle vyprávění příběhů obohacuje o potřebný symbolismus. Ten je patrný hlavně v samotné režii, která nesmírně kreativně využívá možnosti média a stereoskopické projekce a posouvá kinematografii atrakcí o další pomyslný stupínek dál. Film byl nominován na celkem deset Oscarů (což je o jeden méně než Lincoln), jeho šance na získání sošek (hlavně v technických kategoriích) je značně vysoká. V těch hlavních přece půjde jen o další zpestřující záležitost, jelikož snímek nedoprovázejí taktéž žádné výroční ceny. Navíc po čtyři roky starém Milionáři z chatrče pochybujeme, že Akademie takto rychle podlehne dalšímu filmu s exotickou příchutí Indie.
Český trailer filmu Pí a jeho život
Terapie láskou
Černý kůň letošní sezóny. Nezávislé drama Davida O. Russella má po dva roky starém Fighterovi reálné šance na vítězství. Terapie láskou vyrostla z filmu, o němž skoro nikdo nevěděl, v neskutečně silný divácký hit, jenž se mohl chlubit netradičním romantickým příběhem a perfektním obsazením v čele s Bradley Cooperem a Jennifer Lawrence, kteří ztvárňují dva psychicky narušené hrdiny, jenž se snaží najít vlastní štěstí (odtud nepřeložitelný název filmu) a oporu v tom druhém. I když se ke konci snímek svým vyzněním příliš neodlišuje od zástupu sobě podobných romantických žánrovek, netradiční zážitek zajišťuje hlavně virtuózní režie, až do jednoho přesvědčivě vedení herci (nejlepší De Nirova role za poslední roky) a pozitivní energie, která dělá i z potenciálně melodramatického až depresivního snímku něco, co dokáže zvednout divákům náladu. Z nominovaných snímků jde rozhodně o ten divácky nepřístupnější a rozhodně bychom se nedivili, kdyby to tahle romantická komedie natřela mnoha svým ambicióznějším kolegům. Vzpomeňme si například na 71. ročník, kde to Zamilovaný Shakespeare natřel Spielbergovu válečnému opusu Zachraňte vojína Ryana.
Český trailer filmu Terapie láskou
And Oscar goes to...
Letošní ročník je opravdu tím nejnepředvídatelnějším za poslední roky - nic není nemožné a nemyslitelné. I když se podíváte níže na náš tip na vítěze, také jde spíše o pouhý odhad než o reálnou šanci. Proměnlivých a otazníků je zkrátka příliš, tak bude velmi zajímavé sledovat samotný ceremoniál, který má potenciál být zase jednou trochu napínavý. Což se o předchozích několika ročnících rozhodně říct nedá...
Šance podle filmserveru:
 • 40 % Argo
 • 30 % Terapie láskou
 • 25 % Lincoln
 • 5 % Pí a jeho život
 • 0 % Bídníci
 • 0 % Nespoutaný Django
 • 0 % 30 minut po půlnoci
 • 0 % Divoká stvoření jižních krajin
 • 0 % Láska


 • NÁZORY

  Vložit názor

  Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

  Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

  Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
  Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  DOPORUČENÉ ČLÁNKY
  TV tipy: 3. 4. 2020 - 9. 4. 2020
  TV tipy: Teroristka chodí na gympl, kde podstupuje souboj na slunci Největším televizním lákadlem počátku dubna bude premiéra divácky úspěšné komedie Teroristka. Vedle ní pak nepochybně zaujmou oceňované filmy Souboj na slunci a Dětská hodinka. Nechybí ani několik poctivých béček.... čtěte zde
  Vydáno: 03.04.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
  0
  Bluray recenze: Joker 9/10
  Bluray recenze: Joker Snímek Joker, jenž je nekompromisní, uhrančivou a mimořádně působivou anti-komiksovou a anti-hrdinskou psychologickou sondou do duše šílence, vychází na nosičích DVD, Blu-Ray a UHD BD. čtěte zde
  Vydáno: 27.03.2020 12:00 v sekci Recenze | Blu-ray
  0
  TV tipy: 27. 3. 2020 - 2. 4. 2020
  TV tipy: Piráti z Karibiku rychle a zběsile plánují Salazarovu pomstu Největšími lákadly na přelomu března a dubna jsou televizní premiéry dvou velkých komerčních trháků. Tím prvním je sedmý díl automobilové ságy Rychle a zběsile, druhým pak zatím poslední pokračování Pirátů z Karibiku.... čtěte zde
  Vydáno: 27.03.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
  0
  Koronavirus: seznam posunutých premiér
  Koronavirus: seznam posunutých premiér UPDATE: Kvůli epidemii koronaviru jsou odkládány premiéry tuzemských i zahraničních filmů. Nově jsou posunuty například premiéry filmů Krotitelé duchů: Odkaz, Morbius a Mimoni: Padouch přichází. čtěte zde
  Vydáno: 22.03.2020 09:18 v sekci Články | Publicistika
  0
  TV tipy: 20. 3. 2020 - 26. 3. 2020
  TV tipy: Stíhači Red Tails nahánějí neznámého vojáka, který nese kulku pro generála V nadcházejícím týdnu si můžete dlouhé chvíle zkrátit v televizi u několika méně známých, avšak zajímavých žánrovek. Premiérového uvedení se ale dočkají třeba i válečná dramata Stíhači Red Tails a Neznámý voják. ... čtěte zde
  Vydáno: 20.03.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
  4
  SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
  - Bad Education: Hugh Jackman v traileru (27.03.2020 14:31 v Novinky | Trailery)
  - TV tipy: Tarzan s ligou spravedlnosti provádějí loupež ve velkém stylu a zachraňují Willyho (13.03.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
  - Harvey Weinstein stráví 23 let ve vězení (11.03.2020 19:43 v Novinky | Zprávy)
  - Recenze: Dobrodružný film Volání divočiny přichází s digitálním psím hrdinou (29.02.2020 07:00 v Recenze | Premiéry)
  - Spielberg nebude režírovat pátého Indyho (27.02.2020 07:30 v Novinky | Zprávy)
  - Jennifer Lawrence bude v Don’t Look Up (20.02.2020 10:20 v Novinky | Zprávy)
  - Steven Spielberg uvádí Amazing Stories (18.02.2020 12:48 v Novinky | Trailery)
  - Harrison Ford ohlašuje brzký návrat Indyho (15.02.2020 10:39 v Novinky | Zprávy)
  - TV tipy: Král Artuš se ocitá za zrcadlem, kde hledá purpurový vrch (14.02.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
  - Oscar 2020: Nejlepší režie (06.02.2020 07:30 v Články | Publicistika)
  - Ben Affleck dostane druhou šanci v dramatu The Way Back (04.02.2020 10:07 v Novinky | Trailery)
  - TV tipy: Zpívající smrtihlav zjišťuje, že zlo nikdy nespí (24.01.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
  - Trailer: To poslední, co chtěl (24.01.2020 07:29 v Novinky | Trailery)
  - Biopic Leonarda Bernsteina půjde na Netflix (22.01.2020 09:22 v Novinky | Zprávy)
  - Christian Bale a David O. Russell opět spolu (17.01.2020 12:56 v Novinky | Zprávy)
  - Oscar 2020: nominacím vévodí Joker (13.01.2020 15:04 v Články | Publicistika)

  PREMIÉRA TÝDNE   09/2020

  Neviditelný
  7/10

  Hororový psychologický thriller s Elisabeth Moss v hlavní roli ženy, která se snaží uprchnout ze vztahu se svým psychopatickým partnerem, dokáže napínat a děsit i bez nadpřirozených strašáků.

  AKTUÁLNĚ V KINECH

  Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

  TV TIPY

  VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

  Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

  VYCHÁZÍ NA DVD

  Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

  NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

  filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
  filmserver.cz - o filmech víme vše
  ©2010-2020 IMEG s.r.o.
  Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
  Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
  smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver