Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
7 dní hříchů

Recenze: 7 dní hříchů

Vydáno: 01.11.2012 15:57 v sekci Recenze | Premiéry - Vratislav Šálek

Český lesník si bere německou dívku a v předvečer vypuknutí války se musí rozhodnout, na čí stranu se postaví. Nikdo ale netuší, jak kruté bude poválečné vyrovnání mezi oběma národy. Stojí ambiciózní český film za pozornost?

7 dní hříchůRecenzoval/a Vratislav Šálek dne 01.11.2012 15:57. Český lesník si bere německou dívku a v předvečer vypuknutí války se musí rozhodnout, na čí stranu se postaví. Nikdo ale netuší, jak kruté bude poválečné vyrovnání mezi oběma národy. Stojí ambiciózní český film za pozornost? Hodnocení: 2.5

7 dní hříchů

7 dní hříchů
Česká republika, 2012

Režie: Jiří Chlumský
Scénář: Josef Urban
Kamera: Martin Šec
Herci: Ondřej Vetchý, Jarek Hylebrant, Vica Kerekes, Jiří Schmitzer, Norbert Lichý

Česká premiéra: 01.11.2012

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
O odsunu Němců z našeho území po skončení druhé světové války se příliš nemluví. Jakoby to pořád bylo jakési společenské tabu. A ani ve světě filmu tomu není jinak. Tématu se věnovaly snad jen rozporuplně přijatý Habermannův mlýn, okrajově také Alois Nebel a hodně volnou trilogii nyní zakončuje 7 dní hříchů, který vychází ze skutečnosti, leč postavy nemají připomínat někoho konkrétního.
Hlavním hrdinou je český lesník Jan Olšan, který se těsně před vypuknutím války ožení s Němkou Agnes, což se příliš nelíbí jejímu otci, ani bratrovi Jürgenovi. Po anexi Sudet se Jan v rámci zachování klidného hospodářství stává říšským občanem, ač se stále cítí jako Čech. Když ale boje skončí, ocitá se na druhé straně bariéry a příliš zastání v obci nenachází. Jeho manželka je navíc nucena uprchnout do lesů a skrývat se tam před rozzlobenými vesničany. Jan se ji vydává najít a do cesty se mu připlétá Jürgen, který prožívá krutou deziluzi po návratu z bojišť. Dříve nepřátelé se nyní musí v rámci pátrání po ženě, která pro oba znamená hodně, spojit a v rámci možností spolupracovat.
7 dní hříchů neskrývá určité ambice a rád by rozjel celospolečenskou diskuzi na téma odsunu Němců a tolik kritizovaných Benešových dekretů. Otázka je, zda se mu to úplně podařilo. Elementárně totiž selhává v tom nejpodstatnějším - ve scénáři. Na výsledné podobě filmu je poznat, že jeho literární forma byla zřejmě hodně propracovaná a vrstevnatá, protože se tu děje až příliš mnoho věcí, což bohužel nefunguje. Většině postav chybí motivace a chovají se skoro v každém záběru jinak. Když někdo něco udělá a vy celou dobu přemýšlíte, proč to vlastně dělá, je něco špatně. Zářným příkladem je charakter ztvárněný Jiřím Schmitzerem, jehož činy jsou tak zmatené a nepodložené, že jen kroutíte hlavou.
Celé je to navíc dost epizodické, takže děj jen těžko drží u sebe a divák je tak pouze pasivním pozorovatelem putování několika lidí z místa A na místo B, aby se posléze všichni přesunuli na místo C, kde toho stejně moc nevyřeší. Stejně tak zaráží některé momenty, které nikdo nevysvětlí a tvůrci je považují za zcela samozřejmé. Třeba Němec Jürgen mluví celou dobu německy, najednou však chvílemi přeskočí do plynulé češtiny, aniž by bylo jasné proč. Podobně to je i se scénou, kdy v obecní hospodě mluví ruský generál, aniž by to přítomným kdokoli překládal a všichni evidentně rozumí, o čem mluví. A takových momentů je tu plno.
Vrcholem všeho je ale závěr, který nabízí hned tři (!) konce a jeden finální twist, který je regulérním WTF. Nejvíce ze všeho působí vykonstruovaně, nedomyšleně a úplně zbytečně. Místo nějakého silného dojmu se spíš vyloudí úsměv na rtech a věčné kroucení hlavou, že tohle někdo myslí vážně. Opět platí, že tvůrci nic nevysvětlí a neumožní divákovi pochopit jednání a myšlení inkriminované postavy.
Mrzí to o to víc, že po řemeslné stránce není film vůbec špatný. Režisér Jiří Chlumský tvoří poměrně hutnou a depresivní atmosféru, kterou ještě umocňuje nádhernou kamerou snímající zdánlivě nekonečné horské hřebeny. Solidně zvládnutá je i hudba, která do ladění snímku přesně zapadne a nikterak neruší. To je ale všechno proklatě málo a výsledek to příliš nezachrání.
Vyloženě líto je tak divákovi hlavně herců, kteří se snaží, seč jim síly stačí, ale prostě nemají co hrát. Ať už mluvíme o Ondřeji Vetchém, Jarku Hylebrantovi, Jiřím Schmitzerovi nebo Vice Kerekes, nemůžeme proti nim říct zhola nic. A to platí o celém ansámblu. Špatný výkon tu neuvidíme a jen díky skvělému castingu se film udrží v průměrném hodnocení. Jenomže to je pořád málo.
7 dní hříchů měl obrovský potenciál, který ale bohužel trestuhodně promarnil. Je na něm znát, že při jeho natáčení byly obrovské problémy a dokončoval se dost narychlo. Po jeho skončení tak ve vás zůstane jen prázdno a pocit, že tvůrci si na sebe navalili moc velký balvan, který je zkrátka zavalil a úplně rozdrtil. Tak závažné téma jednoznačně zasluhuje mnohem lepší zpracování. Tak snad příště.
Český trailer filmu 7 dní hříchů

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
5/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • (Jenny Poláková, 06.11.2012 16:59) Reagovat

  Konec druhé světové války znamenal pro mnoho lidí veliké změny, pro mnoho lidí německé národnosti cestu z východu a jihovýchodu na západ nebo na jinou světovou stranu (můj prastrýc došel až do Austrálie). Ti žili kratší nebo delší dobu jako příslušníci jedné ze dvou národností ve společné zemi. Ač s politickým podtextem (studená válka), líčila mnohá díla německy píšících autorů realisticky konec druhé světové války a prvních měsíce po válce, např. Josef Mühlberger, Herbert Schmidt-Kaspar. Z dnešního pohledu psali další autoři Emil Merker, Ilse Tielsch, Gerold Tietz a další. Prvně jmenovaní autoři psali především o tom, co sami prožili. Hovořili většinou o ztrátě osobní lidské hodnoty, o ztrátě identity, o ztrátě vlasti a životního i kulturního prostředí. Další jmenovaní autoři vycházejí z hluboké znalosti historie a mnoha rešerší.
  Tak můžeme číst příběhy nejen osob z bývalých Sudet, ale i ze Slezska, Východního Pruska, Západního Pruska, Pomořan, Litvy, Lotyšska, Estonska, Sedmihradska, Volyně, Bukoviny, Kazachstánu atd. Bylo by možné připomenout i dvojí „vyhnání“ Poláků.
  Je důležité, že rovněž obyvatelé, kteří žili a zůstali v tzv. Sudetech, vyprávějí své příběhy. Jako svědkové doby popisují ze svého pohledu události, které se přímo dotkly jich. V německy mluvících zemích vznikají a vysoce se cení právě vyprávění o vlastních zážitcích.
  Sem je možné přiřadit i román Josefa Urbana, který byl zfilmován a podkladem je právě skutečný příběh.
  V úvodu k filmu 7 dní hříchů sleduje divák krásné a poklidné hory, čímž se naladí na úvodní scénu. Ta tvoří první setkání s postavami filmu na svatbě Jana a Agnes, tedy při radostné události. Jan Olšan slibuje nevěstině otci, že se postará o to, aby se Agnes měla dobře. Budoucí konflikt je naznačen rvačkou mezi příznivci jedné a druhé strany, totiž Němci (bratr a otec nevěsty) a Čechy (přátelé Olšana), při svatební hostině. Tento konflikt se během let okupace postupně rozrůstá a zostřuje.
  K dalším výrazným změnám dochází poté, co byl do kraje dosazen major Uvarov jako dozíratel nad oblastí, mimo jiné stojí ve filmu též jako ochránce pravdy a pořádku. Dalo by se očekávat, že konec války přinese klid a mír, a to jak mezi národy, tak mezi jednotlivci. Stane se ovšem opak, nastává boj o moc, o majetek, o výhody, na druhé straně hraje roli pomstychtivost a zloba jako důsledek krutých válečných let. Na místo starosty je dosazen příbuzný Jana Olšana, bývalý kamarád Jana se stává velitelem Rudých gard. Vzniká chaos, ve kterém se charaktery nejvýznamnějších postav výrazně mění. U Brachtla i Příkryla převáží temná stránka osobnosti. Tento moment je ve filmu podtržen i nečistotou míst, blátem, zamazanými oděvy apod. Mezi nimi se zoufale pohybuje Olšan a dlouho doufá v jejich pomoc, až nakonec sebere všechny své síly a sám najde svou ženu. Ví, že slib je třeba splnit, na druhé straně k ní cítí stále lásku, přestože krátce zaváhal. Chaos je podtržen i obrazy vyrabovaných domů a jejich okolí. Tyto tvoří protiklad k záběrům nekonečných zasněných hor, obrazům bzučících včel i rozkvetlých luk. Ani dětské postavy, vystrašená německá holčička starousedlíků a přátelská česká holčička nových přistěhovalců, nezůstanou ušetřeny hrůzných osudů. Německý starousedlík Ditrich se rovněž pohybuje mezi oběma stranami, zjevně mu jde pouze o přežití. Dohnal a Bozděch jsou ochotni udělat cokoliv, jen aby se zalíbili těm, kteří drží v rukou moc, a odnesli si výslužku.
  Umírají zástupci obou stran, nakonec i bratr Agnes, Jürgen, s kterým je Jan Olšan spojen proti své vůli příliš těsně, totiž při útěku z lomu a hledání Agnes.
  Konec příběhu je smířlivý, i když ruka starého Jana Olšana na jménech osob na kostelních lavicích naznačuje, že tento konkrétní na skutečných událostech založený příběh skončil, nikoliv však otázky ohledně lidského chování ve vypjatých chvílích.
  Je třeba vyzvednout i repliky a obrazy, které odlehčují napjatou situaci. Například vyjádření úředníka, který přináší žádost o německé občanství pro Olšana (Olšan že má určitě i německé kozy), scéna lásky na seně (vždy připraven), chytání slepic (černá nebo bílá, tedy německá nebo česká slepice) apod. Toto zmiňuji proto, že i humor patří do takového zobrazení doby – připomenu např. knihy pro děti v německé řeči od Josefa Holuba a Ilse Tielsch(ové).
  Významnou roli hrají zvuky: kroky, výstřely, šepot, výkřiky, které působí silně především díky technice v moderních kinech. Hudba k filmu je velmi působivá a spolu s filmovými obrazy udržuje divákovo napětí od začátku až do konce.
  Je dobře, že vznikají romány a filmy, které se vracejí do doby tak neblahé, a nebude jich nikdy dost. Každé dílo přináší nový pohled a nové podněty k zamyšlení. V Německu vzbudil román i film Habermannův mlýn rovněž od Josefa Urbana (režie Juraj Herz) velký zájem (jak vím od německých občanů, vzdělaných lidí se znalostmi historie a se zájmem o literaturu a film).
  Jen název filmu bych poopravila na: Sedm dní, sedm hříchů. Děj probíhá po sedm dní. Během těchto sedmi dní byly postavy Brachtla, Přikryla, Jürgena a dalších schopny se dopustit všech sedmi kardinálních hříchů. Dovolím si citovat, byť možná ne zcela přesně, Josefa Urbana před začátkem představení: „Kéž se (diváci) nikdy nedostanete do podobné situace“.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR: 28. týden
Top 20 ČR: chodí se dále na Spider-Mana V Česku se stále chodí na posledního Spider-Mana s Tomem Hollandem, jemuž sekundují animovaní mazlíčci a strašidelná panenka Annabelle. čtěte zde
Vydáno: 16.07.2019 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box Office: 28. víkend
Box Office: Spider-Mana novinky nesesadily Spider-Man: Daleko od domova uhájil první místo, stejně jako Příběh hraček to druhé. Nestačili na něj ani krokodýli ani Dave Bautista. čtěte zde
Vydáno: 15.07.2019 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Top 10: Harrison Ford
Top 10: deset nejlepších rolí Harrisona Forda Harrison Ford je skutečnou hereckou ikonou a žijící legendou. K dnešnímu výročí jeho 77. narozenin si připomeňme desítku jeho nejlepších rolí. čtěte zde
Vydáno: 13.07.2019 10:00 v sekci Články | Publicistika
0
Kořist 5/10
Recenze: Napínavému aligátořímu thrilleru Kořist vážná tvář nesluší Režisér Alexandre Aja natočil thriller s aligátory, odehrávající se v zatopeném sklepě. Uspokojivá žánrovka na jedno použití má svižné tempo i napínavě graduje, zároveň je ale překvapivě seriózní a umírněná. čtěte zde
Vydáno: 12.07.2019 09:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 12. 7. 2019 - 18. 7. 2019
TV tipy: Takový normální vozíčkář Kick-Ass se ocitá ve videodromu, kde prožívá lásku z Khon Kaen Na první pohled není v aktuální televizní nabídce nic až tak zásadního, hned na ten druhý ovšem uvidíme několik méně známých a oceňovaných filmů, které se u nás nedají oficiálně sehnat. Nechybí ale ani premiéra druhého... čtěte zde
Vydáno: 12.07.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Dravec krokodýl Dundee pronásleduje sám sebe a prožívá báječná léta pod psa (05.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Pistolník Johnny Cash se ocitl na jatkách č. 5, kde bojoval o Hedvábnou stezku (17.05.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Žena v běhu na válečné stezce prožívá ticho před bouří (30.01.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Motivační komedie Ženy v běhu úspěšně sází na jistotu (29.01.2019 11:00 v Recenze | Premiéry)
- TV tipy: V La La Landu je život krásný, protože se tam chodí po strništi bos (28.12.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Vdovy tráví 3 dny v Quiberonu, kde čtou knihu obrazů a hledají čertí brko (28.11.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Pohádka Čertí brko zaujme spíš politickou satirou než příběhem (27.11.2018 12:30 v Recenze | Premiéry)
- TV tipy: S Creedem v oblacích Dunkerqueu nejsou žerty (04.05.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Prezident Blaník má čtyřicítku na krku, přichází o iluze a je u konce s dechem (06.04.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV recenze: Ambiciózní snímek Můj strýček Archimedes nezklamal (17.01.2018 15:00 v Články | Televize)
- TV tipy: Anděl Páně bojuje ve válce Jihu proti Severu o srdce Popelky a Evity (22.12.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Paddington, řidič aut a Seabiscuit uhánějí do Země zítřka (15.12.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Křídla Vánoc probouzejí Sílu (08.12.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Paddington má sedm životů a poslouchá v nich kvarteto, jak hraje rock’n roll (29.11.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Chladnokrevný a udatný rytíř Bugs prožívá peklo v Pacifiku, kde vypráví pohádky pro Emu (24.11.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Milada utopila silný příběh ve špatné dramaturgii (03.11.2017 16:48 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Milada zabila posvátného jelena a prožila všechno nejhorší (01.11.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: První rytíř žije bohémský život s bezva ženskou na krku a poslouchá Whiplash (13.10.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer: Životopisné drama Milada v prvním traileru (25.09.2017 14:11 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Po strništi bos je dějově nejrozpadlejší film Jana Svěráka (17.08.2017 15:06 v Recenze | Premiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   23/2019

Muži v Černém: Globální hrozba
4/10

Muži v černém se po sedmi letech opět vrací, i když bez Willa Smithe a Tommyho Lee Jonese, které vystřídali Tessa Thompson a Chris Hemsworth (takže je to spíš Muž a žena v černém). A není to návrat, který by stál příliš za to.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver