Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Oči bez tváře

Stroj času: Oči bez tváře

Vydáno: 23.07.2012 19:00 v sekci Recenze | Stroj času - Leoš Medřický | foto: Lux Compagnie Cinématographique de France

Letní filmová škola připomíná nejslavnější film režiséra Georgese Franju, od jehož narození letos uplynulo sto let. Nevšední horor o transplantacích obličeje nabízí lyričtější variaci na frankensteinovský mýtus.

Oči bez tvářeRecenzoval/a Leoš Medřický dne 23.07.2012 19:00. Letní filmová škola připomíná nejslavnější film režiséra Georgese Franju, od jehož narození letos uplynulo sto let. Nevšední horor o transplantacích obličeje nabízí lyričtější variaci na frankensteinovský mýtus. Hodnocení: 0
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Zasvěcení ho považují za jednoho z nejosobitějších francouzských filmařů, většina diváků ale jeho jméno nezná. Neštěstí Georgese Franju spočívá v tom, že se soustavně míjel s kinematografickými trendy své doby. Nutno dodat, že záměrně. Spoluzakladatel francouzské obdoby Národního filmového archivu a obdivovatel němé kinematografie nejprve po druhé světové válce natočil sérii dokumentů, které šokovaly svým naturalismem. První z nich, Le Sang des bétes z roku 1948, sleduje natolik věcně a realisticky každodenní rutinu na pařížských jatkách, že některé zdroje film evidují jako horor. Další filmy nahlédly například do života obyvatel penzionu pro válečné invalidy nebo továrních dělníků.
V této době se o Franjuovi referovalo jako o tvůrci přelomových filmů, později naopak získal pověst náměsíčného blouda, který zaspal dobu. Ve druhé etapě své kariéry, kdy přesedlal na režii hraných snímků, byl totiž stále posedlejší myšlenkou vzkřísit témata a vyprávěcí postupy žánrových filmů němé éry. Záměr zprostředkovat soudobému publiku vlastní prožitky z dětství, kdy hltal očima dobrodružné příběhy Louise Feuilladea, působil v 60. letech jako bláhově zpátečnický. Francouzské kinematografii tehdy vládla progresivní Nová vlna, s níž se Franju necítil být spřízněný. Nezapadal ale ani do paralelního proudu tvůrců kosmopolitních komedií a kriminálních filmů.
Režisérovi se tak nikdy nepodařilo realizovat svůj celoživotní sen natočit pietní remake němých filmů s Fantomasem a s úspěchem se nesetkalo ani náhradní řešení jménem Judex, remake jiného Feuilladeova filmu o maskovaném mstiteli, který trestá bezcitné boháče. Tento i další režisérovy filmy byly převažující částí kritiky přijímány jako příliš pomalé, příliš lyrické a příliš zamilované do překonaných chyb dávno mrtvé éry kinematografie. Publikum je víceméně ignorovalo a teprve po desítkách let od svého vzniku začínají (například díky vydání na DVD a Blu-ray v edici Criterion Collection) zvolna nacházet oddané příznivce.
Oči bez tváře jsou malinko jiný případ a dá se říct, že přemosťují obě režisérova vyhraněná období. S dokumentárním cyklem je spojuje několik na svou dobu nečekaně drastických scén, s pozdějšími filmy zase poetičnost, sklon k až přeestetizovaným obrazovým kompozicím a viditelná snaha dokázat malověrným, že pokleslé žánry lze točit nepokleslým způsobem. Jsou také jedním z mála filmů Georgese Franju, které se dočkaly příznivé odezvy už ve své době, i když převážně v zahraničí. O čem jsou?
Skalpel, prosím
Profesor Génessier (Pierre Brasseur) je vážený šéf soukromé lékařské kliniky. Před čtyřmi lety zavinil autonehodu, při níž zahynula jeho žena a jejich jediná dcera z ní vyvázla sice živá, ale se znetvořeným obličejem. Profesor od té doby systematicky, ale stále neúspěšně pracuje na vývoji nových metod transplantace kožní tkáně, aby dceři vrátil její krásu. Což má přinejmenším dva háčky - kůži zvířat lidský organismus nepřijme a získat pro věc lidský obličej znamená usmrtit jeho dárce.
Teď je ovšem Christiane nezvěstná, policie právě vylovila z řeky dívčí tělo odpovídající popisu a pana Génessiera čeká identifikace. Ano, je to jeho dcera, potvrdí zdrceně a pomalu míří ke své rezidenci, kde ho nikdo nečeká. Chudák, pomyslíme si, přišel o všechno. Jenže všechno je trochu jinak, než se na první pohled jeví. Christiane Génessierová (Édith Scob) žije a právě pláče ve svém pokoji nad úmrtním oznámením se svým jménem.
Marně ji profesor i jeho loajální asistentka (Alida Valli) utěšují, marně jí vysvětlují, že jednají v jejím zájmu. Christiane dávno ztratila naději. Když navíc zjistila, že její otec kvůli chystané transplantaci zavraždil nějakou cizí dívku, Christiane čím dál víc propadá zoufalství. Co naplat, že otec nechal z domu odstranit všechna zrcadla a že pro ni dal vyrobit masku, připomínající její původní obličej. Christiane vidí svůj děsivý odraz v oknech, příborech nebo na leštěném nábytku, churaví ze sociální izolace a ztrácí vůli k životu.
Poetický skorohoror
Šedou eminencí projektu byl ambiciózní producent Jules Borkon. Inspirován celosvětovými úspěchy malého britského studia Hammer, rozhodl se podle jeho vzoru natáčet realizačně nenáročné francouzské horory. Byl si vědom dobré prodejnosti tohoto žánru, ale také nesnází, s nimiž se jeho výrobci potýkají kvůli cenzorům. Aby nebyl nucen hotový film dodatečně krátit nebo nákladně přetáčet podle jejich požadavků, rozhodl se Borkon eliminovat případnou kontroverzi už v zárodku. Autorům ještě nenapsaného scénáře i režisérovi dal spolu s předlohou Jeana Redona i jasné instrukce, čemu se při její adaptaci vyhnout.
Zjistil, že francouzskou cenzuru dráždí především přemíra krve, pro britskou je nepřijatelné týrání zvířat a německá je mimořádně háklivá na postavy šílených vědců a zpochybňování lékařských či policejních autorit. Všechny tyto prvky Redonův román obsahuje, a ve filmu byly potlačeny. Zdánlivě svazující omezení producenta ale nakonec vedla ke kreativnější práci se zdrojovou látkou a nekonvenčnímu výsledku. Georges Franju a dvojice autorů detektivek Boileau - Narcejac ve scénáři poněkud zlidštili původně šíleného profesora Génessiera, zvěrohodnili motivace postav a středobodem příběhu učinili Christiane.
Na otázku, zda Oči bez tváře po těchto úpravách vůbec zůstaly hororem, odpovídám, že ano, ale hororem jiného druhu, než jaký byste vzhledem k jeho ději očekávali. Dobový tisk podává svědectví o divácích filmového festivalu v Edinburghu, kteří údajně omdlévali při šokující scéně odběru obličeje jedné z Genessierových obětí ("Už vím, proč skotští muži nosí sukně," glosoval událost Franju). Scéna je to sice dodnes působivá, ale ve filmu ojedinělá svou explicitností.
Oči bez tváře až na několik okamžiků nestaví svůj účinek na vnějškové děsivosti znetvořování lidí, zato vyvolávají bezdechou úzkost z vývoje děje a nakažlivou melancholii smutné gotické pohádky. V prvním ohledu se podobají například Ďábelským ženám Henriho-Georgese Clouzota (rovněž podle scénáře dvojice Boileau - Narcejac), druhý je staví do sousedství poetické Krásky a zvířete Jeana Cocteau. Zda tyto filmy vy osobně považujete za horory, nechám na vás.
Jisté je, že Očima bez tváře se řada jiných hororů přiznaně inspirovala. Mezi jejich obdivovatele patří například španělský svéráz Jesús Franco, který natočil neoficiální remake Gritos en la noche a znovu se k tématu vrátil i pozdějším filmem Faceless. Podezřele podobnou zápletku má i britský film Corruption a inspirační rodokmen sahá až do současnosti ke dva roky starému americkému hororu Victim nebo o rok mladší španělské Kůži, kterou nosím. Děsivá bílá maska, která v převážné většině filmu nahrazuje Christiane ztracenou tvář, podle slov Johna Carpentera ovlivnila podobu psychopatického Michaela Meyerse v jeho slasheru Předvečer svátku Všech svatých.
V letošním programu Letní filmové školy je k vidění ještě jeden film Georgese Franju, půlhodinový hraný dokument Velký Mélies. Ke spolupráci na biografii obdivovaného průkopníka možností filmového vyprávění režisér přesvědčil členy filmařovy rodiny - Georgese Mélièse tak v rekonstrukci jeho života ztvárnil jeho vlastní syn a role sebe sama se ujala tehdy devadesátiletá Mélièsova vdova.

Trailer filmu Oči bez tváře

VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Blu-ray recenze: Mulan 5/10
Blu-ray recenze: Mulan doprovází na disku skoro hodina dalších materiálů Film Mulan vychází na DVD a na Blu-Ray, z jehož bonusové nabídky zaujme hlavně pětice krátkých dokumentů nahrazujících běžný film o filmu a půltucet vystřižených scén opatřených komentářem režisérky. čtěte zde
Vydáno: 02.03.2021 07:30 v sekci Recenze | Blu-ray
0
V březnu na streamovacích službách: Čtyřhodinová Justice League, Cesta do Ameriky 2 nebo válečné drama Cherry od tvůrců Avengers
V březnu na streamovacích službách: Čtyřhodinová Justice League, Cesta do Ameriky 2 nebo válečné drama Cherry Jaro se blíží a toho si všimly i streamovací služby, které nám v březnu naservírují několik odlehčených jarních komedií, ale také čtyřhodinovou verzi Ligy spravedlnosti Zacka Snydera, očekávané válečné drama Cherry nebo... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2021 12:30 v sekci Radar
0
Box office: 8. víkend
Box office: Tom a Jerry ovládli kina Animovaná komedie pro celou rodinu Tom a Jerry ovládla vrchol žebříčku amerických tržeb a ve vedení vystřídala pravěkou rodinu Croodsových. čtěte zde
Vydáno: 01.03.2021 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Zlatý glóbus 2021: přehled vítězů
Zlatý glóbus 2021: přehled vítězů Slavnostní předávání 78. Zlatých glóbů skončilo vítězně pro snímky Země nomádů a Borat 2 a také pro televizní seriály Koruna a Schitt´s Creek. čtěte zde
Vydáno: 01.03.2021 05:14 v sekci Články | Publicistika
0
Oscar: Zahraniční film
Top 10: Zahraniční film Předávání cen Akademie filmových umění a věd proběhne tento rok o něco později a to je vhodná příležitost ohlédnout se za desítkou Zemí s největším počtem Oscarů. čtěte zde
Vydáno: 27.02.2021 09:30 v sekci Články | Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Téma: Série Halloween od nejhoršího k nejlepšímu (31.10.2020 10:30 v Články | Publicistika)
- Věc se dočká nového remaku (25.08.2020 17:01 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Tarzan a rudí američtí psanci prožívají podzim v New Yorku (22.05.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel kameraman Gary B. Kibbe (16.03.2020 16:33 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Všechny filmy Martina Scorseseho od nejhoršího po nejlepší (17.11.2019 08:30 v Články | Publicistika)
- Top 10: Nejslavnější horory 80. let (16.11.2019 11:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Páni kluci jsou pohřbeni zaživa a ocitají se v zajetí démonů (18.10.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 10: nejslavnější horory 70. let (18.08.2019 14:00 v Články | Publicistika)
- Michael Myers se vrátí ještě dvakrát (20.07.2019 13:30 v Novinky | Zprávy)
- TV rezence: Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese (30.06.2019 10:30 v Články | Televize)
- Téma: Top 10: James Woods (20.04.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- Téma: 10 nejlepších rolí: Kurt Russell (17.03.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- O Útěk z New Yorku se postará Leigh Whannell (03.02.2019 10:56 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Obyčejný člověk Jan Palach prožívá chlapectví v mlze Narnie (11.01.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: TOP 10: nejlepší filmy Jeffa Bridgese (22.12.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- Recenze: Halloween konečně s noblesou zakončuje hororový fenomén (16.10.2018 14:30 v Recenze | Premiéry)
- 30 kultovních filmů, na které nelze zapomenout (26.08.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- Jamie Lee Curtis čeká ještě jeden Halloween (16.09.2017 13:45 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Nejsledovanějšího amerického zabijáka a Projekt 100 spojuje víno (13.09.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Ozvěny Febiofestu: Zlín (16.05.2017 15:56 v Články | Festivaly)

PREMIÉRA TÝDNE   41/2020

Chlast
8/10

Kritický portrét společnosti, v níž je všudypřítomný alkohol součástí národní kultury, a zároveň vyvážené drama o čtveřici středoškolských učitelů, kteří si v rámci vědeckého pokusu udržují konstantní hladinku půl promile.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu