Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Téma: Space Jockey - vše, na co jste se báli zeptat

Téma: Space Jockey - vše, na co jste se báli zeptat

Vydáno: 20.05.2012 17:13 v sekci Články | Publicistika - Martin Bubrín | foto: Scott Free Productions

U příležitosti premiéry Promethea jsme se rozhodli trochu blíže podívat na tajemné bytosti z vesmíru, které jsme měli poprvé šanci spatřit v roce 1979 ve Vetřelci. Kdo vlastně jsou takzvaní "vesmírní žokejové"?

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Teď, měsíc před premiérou, už si můžeme být stoprocentně jistí, že Ridley Scott točí více než film se samostatným vesmírem něco-jako-prequel ke své slavné sci-fi Vetřelec. Vodítek jsme dostali z trailerů mnoho (foto zde, zde a zde) kromě podobných kulis, kostýmů, feelingu a možných vetřelčích vajíček se jedním z nejzásadnějších propojení také stal výskyt bytosti, kterou našla před více než třiceti lety posádka lodi Nostromo s rozervaným hrudníkem.
Úplná tajemství nám sice odhalí nejspíše až Prometheus, ale my jsme se vám už nyní pokusili v tomto krátkém článku shrnout to nejpodstatnější, co byste o těchto podivuhodných vesmírných pilotech měli vědět, s měsíčním předstihem.
Odkud pochází jejich název?
Především si musíme říct, že se tento osamělý strážce vesmíru nikdy oficiálně nejmenoval Space Jockey – tento nepravděpodobný název dostal až během produkce Vetřelce, jelikož tvůrcům stále nebylo jasné, koho by měl představovat. Uvězněná bytost v jakémsi biomechanickém zařízení byla pro diváky spíše symbol plný nezodpovězených otázek (jejichž odpovědi nám bude Scott ještě několik týdnů tajit) než nějaká soběstačná postava, o kterou bychom se měli zajímat.
Kreaturu však můžete nazývat mnoha jmény - například The Pilot, Big Dental Patient (to prý vymyslel James Cameron), Mala’kak nebo pod vědeckým názvem dokonce Mundus gubernavi, což znamená "vesmírný pilot".
Kdo vlastně jsou?
Space Jockey je fiktivní mimozemská rasa, kterou jsme poprvé mohli spatřit v kokpitu neznámé kosmické lodi havarované na planetě LV-426. Její nouzový signál zachytila loď společnosti Weyland-Yutani Nostromo, která do jejích útrob vyslala tři členy posádky. Jak víme, obří loď byla poseta stovkami vetřelčích vajec a v jejím řídicím centru byla nalezena neznámá bytost "elefantoidního" vzhledu sedící v obřím křesle a před sebou měla jakýsi ovládací modul nebo teleskop (foto zde).
Rozervaná hruď v podivném skeletu značila známky napadení známého xenomorfa, o němž neměla posádka do té doby ještě potuchy. Dle několika rozhovorů je sám Scott považuje za rasu, která vytvořila vetřelce, jejichž loď byla vůbec prvním transportérem vajec. Jak lze vidět, malý experiment se jim trochu vymknul z rukou.
V Prometheovi bychom se snad měli dozvědět, jak byl onen vesmírný nájezdník poprvé napaden facehuggerem a co se s ním stalo. Jak trailery napovídají (foto zde), samotná prstencovitá loď nakonec vzletí (kurz nastaven na Zemi), ale náhlý výbuch ji sesadí z oblohy. Půjde o vinu astronautů z lodi Prometheus, nebo o zásluhu xenomorfů?
Jaký je jejich skutečný vzhled?
Jeden by řekl, že sloní vzhled a podivná muskulatura jsou jejich typické vzezření, ale možná tomu je právě naopak. Na jedné z fotek Promethea můžeme vidět Noomi Rapace vyděšeně koukající mimo obraz, zatímco v pozadí v chodbě můžeme vidět na dvou podstavcích stát podobizny Space Jockeyů (foto zde).
Jsou to opravdu podobizny, nebo spíše nějaké biomechanické obleky? Živá bytost to určitě nebude. Aby ubylo spekulací, při nedávném rozhovoru se serverem Filmophilia Ridley Scott objasnil pár zajímavých věcí a několika fanouškům určitě udělal čekání na sedmého června ještě nesnesitelnější.
Především zmiňuje fakt, že vyspělá a inteligentní rasa Space Jockeyů stvořila vetřelce jako zbraň hromadného ničení a jejich loď byla v podstatě sklad zbraní převážený na jinou planetu. Něco se ale vymklo kontrole. Potvrzuje také, že nalezená kostra ve skutečnosti nebyla tělo, ale oblek. A kdo se v něm vlastně nachází? Zde opět napovídá trailer – v něm si můžeme všimnout podivných holohlavých postav (jedna z nich se dokonce nachází v blízkosti známého kokpitu) s naběhnutými černými žilami po těle a odlišným oděvem než jednotliví členové posádky.
Jsou toto opravdoví "vesmírní žokejové"? Nebo ještě lepší otázka – nestane se někdo z posádky Promethea jedním z nich? Pokud si ve full HD trošku přizoomujete onu postavu, nenápadně vypadá jako oholený Michael Fassbender (foto zde). Že by?
Kdo se zasloužil na jejich konečné podobě?
Hlavní zásluhu na celkovém designu filmu, samotných xenomorfů a Space Jockeyů nemá nikdo jiný než známý švýcarský umělec H. R. Giger, který byl dokonce za výtvarnou stránku filmu Vetřelec oceněn Oscarem za nejlepší speciální efekty. Jeho pozoruhodná práce, která je v odborných kruzích nazývána "biomechanickým surrealismem", inspirovala scenáristy Dana O'Bannona a Ronalda Shusetta, aby napsali scénář k filmu oficiálně pojmenovaném Starbeast, jenž se později přetavil ve známý název Vetřelec.
Zjev obřího pilota je inspirován Gigerovou výtvarnou knihou Necronomicon, konkrétně částí Necronom V, kterou si zamiloval sám Ridley Scott. Ten Gigera požádal, aby na základě obrazu znázorňujícího bytost jedoucí na obřím vetřelci vytvořil mimozemského pilota. Pokud se blíže podíváte na obrázek, můžete vidět, že se design zase tak moc nezměnil (foto zde).
Co dělají v Prometheovi?
Jak říká Scott, vždy se chtěl k "vetřelčí" franšíze vrátit a objasnit divákům původ oněch záhadných obřích bytostí – kdo jsou a odkud pocházejí. Trailer k Prometheovi opět napovídá, že bychom se to mohli dozvědět – všimněte si například, že velká holografická mapa se nachází přímo v jakémsi ústředí lodě Jockeyů. Rozmístění planet nám možná napoví, jaký byl cíl této mimozemské rasy (foto zde).
Jak bylo již výše zmíněno, režisérova teorie od začátku chápala loď Jockeyů jako sklad zbraní hromadného ničení (xenomorfové), která zřejmě rozsévá zkázu po galaxii. To by se přibližovalo ideji "božských architektů" nebo "inženýrů", kteří tvoří a ničí vesmírné světy, což je také hlavní myšlenka Promethea – co když byl život na Zemi stvořen pomocí mimozemských bytostí?
Space Jockey byl tedy něco jako osamělý jezdec, který chtěl využít vetřelce nejspíše k záhubě jiných světů. Jak se tento "experiment" nepodařil a jak to, že se bio oblek "přitavil" do mechanického křesla, to budou nejspíše otázky, které Scott zatím pečlivě drží pod pokličkou. Mám takový dojem, že v kině dostaneme odpověď na více než jen to.
Mohli jsme je vidět ještě někde jinde než ve Vetřelci?
Samozřejmě. Michael Friedman ve svém literárním prequelu inspirovaným "vetřelčím" univerzem s názvem Alien: Original Sin objasňuje i původ Space Jockeyů, tentokrát pojmenovaných jako Mala’kak (foto zde). V komiksu Alien Marka Verheidena jsou "elefantoidi" vykresleni zase jako zlí mimozemšťané, kteří nechtějí nic jiného než zotročit lidskou rasu (foto zde). Ale až poté, co společně dokážou vyhrát válku s xenomorfy. Komiksová série má celkem šest dílů, a kdo neví, co dělat se šesti tisíci korun, může si ji koupit i u nás, kde vyšla v edici Omnibus.
Pokud jste měli tu čest vidět skvost Vetřelci vs Predátor 2, tak vězte, že v jedné scéně je vidět lebka Space Jockeye jako trofej v prostorách predátoří lodi (foto zde). Můžeme předpokládat, že měly obě rasy s vetřelci vlastní plány a nějak se nepohodli, což vedlo k meziplanetární válce. OK, to možná ne, ale myslím, že by to byl námět na solidní cross-over...

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 17. 9. 2021 - 23. 9. 2021
TV tipy: Nepříčetná policajtka vydává příkaz k popravě S pomalu nastupujícím podzimem jako by televize boj o diváka vzdaly. Znovu spoléhají na osvědčené reprízy a novinek, které by stály za řeč, moc nenabízí. V tomto týdnu tak nejvíc upoutají experimentální horor a artový western. čtěte zde
Vydáno: 17.09.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Bluray recenze: Grandhotel Budapešť 8/10
Bluray recenze: Grandhotel Budapešť vyšel na DVD a Bluray v re-edici Snímek Wese Andersona z roku 2014 vyšel v tomtéž roce na českém trhu v distribuci Bontonfilmu, letos byl znovu vydán na nosičích DVD a Blu-Ray pro změnu pod hlavičkou Magic Boxu. čtěte zde
Vydáno: 16.09.2021 07:30 v sekci Recenze | Blu-ray
0
Kinopremiéry: 37. týden
Kinopremiéry: Zelený rytíř v marťanské lodi hledá lásku pod kapotou Po náloži z minulého týdne vstupuje tentokrát do kin pouze pět novinek. Hned čtyři z nich jsou ale určeny převážně náročnějším divákům a fajnšmekrům. Tím nejpřístupnějším tak zůstává jen svérázné fantasy Zelený... čtěte zde
Vydáno: 15.09.2021 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Cesta domů 4/10
Recenze: Režisér Tomáš Vorel uzavírá svou trilogii s filmem Cesta domů Po Cestě z města (2000) a Cestě do lesa (2012) završuje režisér Tomáš Vorel trilogii snímkem Cesta domů, v němž se opět vrací k osudům rodin Marákových a Papošových. čtěte zde
Vydáno: 14.09.2021 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Top 20 ČR: 36. týden
Top 20 ČR: Shang-Chi porazil Zátopka Marvelovský hrdina Shang-Chi a legenda o deseti prstenech porazil domácího Zátopka v těsném souboji o první příčku domácího žebříčku tržeb. čtěte zde
Vydáno: 14.09.2021 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Trailer: Klan Gucci (30.07.2021 08:30 v Novinky | Trailery)
- Trailer: Mysteriózní islandská balada Ada (28.07.2021 09:50 v Novinky | Trailery)
- Trailer: Poslední souboj Ridleyho Scotta (20.07.2021 18:30 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Chris Pratt cestuje do budoucnosti ve Válce zítřka (10.07.2021 12:00 v Recenze | Za horizontem)
- Blu-Ray recenze: Sci-fi Marťan vychází spolu s více než hodinou bonusů (04.05.2021 07:30 v Recenze | Blu-ray)
- TV tipy: Thelma našla úkryt v zoo a v něm všechny prachy světa (19.03.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel herec Yaphet Kotto (16.03.2021 15:08 v Novinky | Zprávy)
- První fotka: Lady Gaga a Adam Driver ve filmu House of Gucci (10.03.2021 10:30 v Novinky | Zprávy)
- Téma: TOP 15: Herci s nejvíce Zlatými malinami (06.03.2021 10:30 v Články | Žebříčky)
- Ridley Scott si vybral Josefínu (03.03.2021 10:27 v Novinky | Zprávy)
- Na novém filmu Davida Finchera bude pracovat i scénárista kultovního Sedm (26.02.2021 12:00 v Novinky | Zprávy)
- Joaquin Phoenix a Ari Aster chystají Disappointment Blvd. (19.02.2021 08:00 v Novinky | Zprávy)
- Chystají se televizní Pravdivé lži (12.02.2021 11:22 v Novinky | Zprávy)
- Filmy s Hannibalem Lecterem od nejhoršího k nejlepšímu (31.01.2021 10:00 v Články | Žebříčky)
- TV tipy: Přísně tajná mazací hlava hledá světlo mezi oceány (22.01.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Oscar 2021: jací jsou favorité? (20.01.2021 10:10 v Články | Publicistika)
- Box office: Wonder Woman zůstává na vrcholu (11.01.2021 07:30 v Komentáře | Box office)
- Box office: Wonder Woman si udržela prvenství (04.01.2021 07:30 v Komentáře | Box office)
- R.I.P.: Hvězdy, které nás v roce 2020 opustily (22.12.2020 13:46 v Novinky | Zprávy)
- Jeremy Irons bude ve filmu Gucci (08.12.2020 12:08 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   34/2021

Zátopek
8/10

Zahajovací film karlovarského festivalu je na české poměry špičkově realizovaným sportovním dramatem ze života Emila Zátopka, kterého ztvárnil herec Václav Neužil, a jeho manželky Dany, kterou si zahrála Martha Issová.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu