Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Čtyři slunce

Recenze: Čtyři slunce

Vydáno: 12.03.2012 19:00 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Jaroš | foto: Falcon

Pomůže člověku ze životní mizérie, když se upne k duchovnu? Zvláště když není jisté, zda mimoňovitý soused je skutečným guru... Bohdan Sláma uvádí do kin svůj nový film Čtyři slunce.

Čtyři slunceRecenzoval/a Jan Jaroš dne 12.03.2012 19:00. Pomůže člověku ze životní mizérie, když se upne k duchovnu? Zvláště když není jisté, zda mimoňovitý soused je skutečným guru... Bohdan Sláma uvádí do kin svůj nový film Čtyři slunce. Hodnocení: 3
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Bohdan Sláma se vytrvale vrací k dysfunkčním rodinám na hraně chudoby i sociálního vyloučení, k outsiderům také toužícím po uznání a něze, k jedincům bolestně si uvědomujícím svou jinakost. Jeho filmy jako Divoké včely, Štěstí nebo Venkovský učitel se zařadily mezi díla, která přesně postihují rostoucí sociální pnutí a hlavně přibližují různě posunutou, deformovanou mentalitu na okraji společnosti živořících lidí, jen obtížně se vyrovnávajících se svou situací.
Nejnověji to dokládá i snímek Čtyři slunce, který se svými dlouhými, jakoby odosobněnými záběry blíží k sociologicky zacílenému průzkumu chování a jednání specifického vzorku venkovského obyvatelstva, jehož pracovní příležitosti jsou jednak omezené, jednak sotva povznášející. I tady Bohdan Sláma zaujme vskutku intuitivní kresbou hrdinů ustavičně se potýkajících s hrozícím sociálním propadem - nejde jen o věčný nedostatek peněz, ale zejména o sotva definovatelný pocit podvědomé nespokojenosti, o pocit zmarnění a bezmoci, před nímž není úniku.
Člověk by chtěl žít lépe a smysluplněji, ale neumí to, nedokáže se k čemukoli takovému povznést. Ze zaměstnání propuštěný Jára (Jaroslav Plesl) by rád uplatňoval rodinnou autoritu, jak se odráží třeba při budování zahrady, přímo překypuje dobrou snahou, ale přesto selhává jak ve vztahu k ženě, tak k dospívajícímu synovi (Marek Šácha), jenž se staví do mlčenlivé, ale o to silněji provokující opozice.
Jaroslav Plesl v tragikomickém naladění vyhmátl portrét intelektově nijak výbojného smolaře, jenž nikdy - obrazně řečeno - nepřekročí svůj stín. Jarda přitom není nikde zlehčován, je zpodobněn jako člověk hnětený svým bezprostředním okolím a jeho sotva dostačujícími podněty. Plesl mu svou ztišenou, zpola omlouvavou mluvou přesvědčivě vtiskuje chvályhodné, byť ve výsledku často selhávající pohnutky, aniž by jej zbavil prostoduchosti a naivity, jak se prokáže zvláště při jednorázové výpravě do "velkého světa", do něhož vpadá zcela neznalý jeho nástrah.
Téma rezignace, ať již stahuje ke dnu (jako v případě "hulícího" pankáče Jerryho, jehož s důrazem na tupou vyprázdněnost mysli ztělesnil Jiří Mádl), nebo naopak vede ke spoléhání na klamnou naději (Jardova citově vyšťavená žena, jíž zpodobnila Aňa Geislerová, podlehne iluzornímu milostnému flirtu), se tu stává středobodem dění - a východisko nabízí jedině podivínský, dlouhovlasý vizionář Karel.
Tomu Karel Roden vtiskl od vnějších efektů oproštěnou umanutost tak říkajíc prosťáčka božího, který nabízí blíže neupřesněnou "změnu". Zejména Jarda mu dlouho bezmezně podléhá, aniž je schopen posoudit, nakolik se doopravdy vyznačuje řekněme duchovní autenticitou. Je Karel, na první pohled obdařený nejspíše proutkařským nadáním (viz scénu s vhodným zasazováním stromku), skutečně tím, za něhož se považuje?
Sláma se tak žonglováním s Karlovým mimosmyslovým nadáním blíží k jinému obdobně zacílenému českému filmu Dům pro dva, kde Miloš Zábranský, opíraje se o obdobnou významovou nejednoznačnost, také zvažuje, nakolik takový člověk dokáže ovlivnit přízemně vedené existence svých bližních, a opakuje jeho omyly.
Snímek Čtyři slunce - nazvaný tak podle výtvarných motivů skvoucích se na jednom plotu - by chtěl těžit z nejednoznačnosti jevů člověka přesahujících, avšak selhává právě pro svou místy až směšnou doslovnost, jak naznačuje rádoby poetická, symbolistní, ale přitom neobratně inscenovaná vize se synovým návratem ze zahrádkářského "záhrobí".
Čtyři slunce s občasným tragikomickým přechýlením vyprávějí o víře v něco, co nás přesahuje, aniž jsme ochotni připustit, že některé záležitosti se vymykají našemu myšlenkovému obzoru a jeho schématům - a nesplní naše prvoplánová očekávání. Proto selhává pokus Karla uvést do "tržního prostředí": jeho přednášku pro několik postarších zájemců v kterési venkovské hospodě narušují tamní štamgasti zajímající se jen o sportovní zápas vysílaný v televizi.
Ve Čtyřech sluncích se režisér pokouší prolnout výmluvnou sociální drobnokresbu, podepřenou kameramansky všedním obrazem zvoleného prostředí (Marek Diviš) i hudebním doprovodem Vypsané fixy, s duchovními přesahy nabízenými v poloze jakéhosi magického ozvláštnění. Jenže přepjatá, místy expresivní dikce jaksi nefunguje...

Český trailer filmu Čtyři slunce

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
6/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kinopremiéry: 22. týden
Kinopremiéry: Problémissky a trafikant se setkávají v zemi medu Poslední květnový čtvrtek odstartuje v kinech pětice premiér, mezi níž není žádný zásadní hit a vzhledem k okolnostem jde o menší a povětšinou evropské snímky. Nejvíce tak vyčnívají dva oceňované dokumenty. čtěte zde
Vydáno: 27.05.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 21. týden
Top 20 ČR: V síti nepřestává lákat diváky V kinech se i přes omezení opět objevují lidé a nejvíce je přitahuje český dokument V síti o zneužívání na internetu. Z novinek se dokázalo prosadit jen komediální drama Emma. čtěte zde
Vydáno: 26.05.2020 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Top 10: akční filmy 90. let
Téma: nejslavnější akční filmy 90. let V pokračování našeho seriálu o filmových žánrech se podíváme na zlatou éru akčního filmu a představíme vám desítku slavných akčních snímků z 90. let. čtěte zde
Vydáno: 23.05.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
3
Emma. 6/10
Recenze: Jemně komediální Emma. se úspěšně pokusila být sebeironická Hlavní hrdinkou britské, jemným delikátním humorem okořeněné adaptace románu Jane Austenové, je dvacetiletá, bohatá a trochu domýšlivá Emma, která sama nemá na svatbu ani pomyšlení, leč s oblibou dělá dohazovačku jiným. čtěte zde
Vydáno: 22.05.2020 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 22. 5. 2020 - 28. 5. 2020
TV tipy: Tarzan a rudí američtí psanci prožívají podzim v New Yorku Ani konec letošního května není v televizích ve znamení žádných zásadních novinek. Mainstream zastupuje třeba dobrodružná Legenda o Tarzanovi, fajnšmekři si naopak vychutnají epické tříoscarové drama Warrena Beattyho Rudí.... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Rapeři z Comptonu prožívají nejlepší léta svého života třicet minut po půlnoci (08.05.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Teroristka chodí na gympl, kde podstupuje souboj na slunci (03.04.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Stíhači Red Tails nahánějí neznámého vojáka, který nese kulku pro generála (20.03.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Král Artuš se ocitá za zrcadlem, kde hledá purpurový vrch (14.02.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Modelář Petra Zelenky se odvážně pouští do české i mezinárodní politiky (07.02.2020 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Super mazlíčci a modelář sledují podivuhodnou proměnu Harley Quinn (05.02.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Drama Amnestie se dívá na události po listopadu 1989 skepticky (16.11.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Abstinent Terminátor prožívá s Addamsovou rodinou šťastné a veselé (30.10.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Zloba a staříci popíjejí U zlaté rukavice a čekají dobrou smrt (16.10.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Režisér Domácí péče natáčí film Havel (29.09.2019 10:49 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Švadlenka prožívá poslední prázdniny ve ztraceném městě Z (20.09.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Hastrman, Jackie a Viktor Frankenstein jsou zoufalci (13.09.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Hodinářův učeň je důstojnou českou pohádkou s lákavým obsazením (17.08.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Hodinářův učeň se tenkrát ocitl v Hollywoodu (14.08.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Vojtěch Dyk bude Myslivečkem ve filmu Petra Václava (01.08.2019 07:12 v Novinky | Zprávy)
- Petr Václav chystá životopisné drama Il Boemo (01.04.2019 15:27 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Kde najít fantastická zvířata, tátovu volhu a památkáře? (22.03.2019 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   20/2020

Emma.
6/10

Hlavní hrdinkou britské, jemným delikátním humorem okořeněné adaptace románu Jane Austenové, je dvacetiletá, bohatá a trochu domýšlivá Emma, která sama nemá na svatbu ani pomyšlení, leč s oblibou dělá dohazovačku jiným.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver