Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Recenze: Modrý tygr

Modrý tygr

Vydáno: 19.02.2012 13:00 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Jaroš

Jen pohádkový modrý tygr pomůže, když nadutý starosta chce zbourat starou zástavbu včetně půvabně zašlé botanické zahrady, aby místo ní pořídil krabicovité budovy.

Modrý tygrRecenzoval/a Jan Jaroš dne 19.02.2012 13:00. Jen pohádkový modrý tygr pomůže, když nadutý starosta chce zbourat starou zástavbu včetně půvabně zašlé botanické zahrady, aby místo ní pořídil krabicovité budovy. Hodnocení: 3
SDÍLET:    
Dětská fantazie umí zhmotnit ledasjaké představy, a pokud autoři takových průhledů dokážou do svého pábení vnést cílenější postřehy o realitě kolem nás, pak můžeme očekávat zajímavou, inspirující výpověď, která osloví daleko širší publikum než jen výhradně dětské. To se před půlstoletím povedlo Pavlu Hoblovi ve snímku Máte doma lva?, před několika lety uspěla rovněž Maria Procházková, když splétala Kdopak by se vlka bál. Nyní se téhož přidržuje Petr Oukropec s Modrým tygrem.
Dosavadní producent si tentokrát ozkoušel režisérskou profesi (s údajným dohledem Bohdana Slámy), prokázal zejména inscenační um, když s láskyplnou bizarností vykreslil zpola rebelující, zpola zasněné dětské i dospělé lidičky i prostředí s nimi spojená, avšak to platí pouze pro takříkajíc kladnou stranu barikády. Záporné zjevy naopak podléhají primitivně přepjaté, a proto rušivé karikatuře, která je zužuje do rozměru směšně neškodných padouchů. Na tom ovšem nese významný podíl viny už scénář, jak jej sepsal režisér společně s autorkou knižní předlohy Terezou Horváthovou. Také kameraman Klaus Fuxjäger činí ve vizuálním pojednání rozdíl mezi útulně "skládkovitým" prostředím, kde žijí kladní hrdinové, a sterilně vycíděným vzezřením jejich protivníků v kontextu zavlhlé všednosti městských ulic působících směšně a nadutě.
Proto se ničemní představitelé města (a zvláště groteskně úlisný starosta představovaný Danielem Drewesem), kteří chtějí zbourat starou zástavbu včetně již ošuntělého skleníku a nahradit ji unifikovanými krabicovitými budovami, podobají pimprlovým figurkám neškodně cenícím zářivě bělostný chrup. Nerozumím tomu, proč Oukropec přistoupil k takovému řešení, které dětský příběh zneživotňuje: už přece dávno je známo, že schematická polarizace hodnot je záhubná a že nejvíce ceněné dětské filmy (ať již pocházely od nás nebo třeba ze Švédska) právě takový postup odmítly.
Proti aroganci mocných - ať již ve škole nebo na úřadech - stojí zdánlivě bezbranní hrdinové: jak správce botanické zahrady (Jan Hartl) a jeho uklízečka (Bára Hrzánová), tak zvídavé, podnikavé děti Johanka a Matyáš (Linda Votrubová, Jakub Wunsch). Zatímco Hrzánové hrdinka se ještě odhodlá k ráznému činu, když jde do školy oznámit, že dceru si bít nenechá, Hartlův veskrze nepraktický vědátor, jehož rodokmen sahá až k obdobným prvorepublikovým figurkám, jak je načrtnul třeba Jindřich Plachta v Cestě do hlubin študákovy duše, patří do galerie postav z pomezí podivínských, každopádně však neschopných čelit tlakům doléhajícím zvenčí.
Vzruch vnáší až výskyt záhadného modrého tygra, zvířete svým zbarvením nejen unikátního, ale nadto zjevně i kouzelného, když během jeho přítomnosti ve skleníku tam vyraší a vykvetou rostliny dosud nevídané, palmy dokonce prorazí střechu, aby si našly dost prostoru. Zprvu jen ve zlověstné siluetě spatřovaný tvor, dětmi posléze chráněný, tak získává rozměr bytosti vnášející do světa lidí řekněme podivuhodno, které přispěje ke změně jejich postojů - patrné je to hlavně u televizního štábu, který zprvu pořizuje starostovy zpola propagační šoty.
Možná tu promžikává odkaz Jasného kouzelného kocoura z pohádkového podobenství Až přijde kocour. Výskyt a působení modrého tygra, veskrze realisticky zpodobněného mláděte povětšinou spavého, bohužel nepodléhá žádným pravidlům, jeho vstup do dění jako by měl ozřejmit jedině ledví jednotlivých lidí. Není totiž patrné, nakolik modrý tygr vychází z Johančiných představ a jak je naplňuje: v dění samotném je, zdá se, nadán vlastní identitou i vůlí.
V Modrém tygru zaujímají významnou roli animované vsuvky. Nemám na mysli jen ucelené sekvence, například s tropickým ostrovem, jenž se v závěru promění ve hmatatelnou realitu, do níž vstoupí i sami protagonisté - jejich připlouvání se ovšem podobá útěku do jakéhosi vysněného ráje, obydleného modrým tygrem. Nápaditější je nenápadné rozhýbaní dětských kreseb (například v sešitě), které ožívají v kraťoučkých pointách - zde se asi nejnázorněji odkrývá fungování dětského myšlení, dětských přání, zvláště Johančiných.
Český trailer filmu Modrý tygr
Ačkoli obě děti by měly, už kvůli svému zchudlému rodinnému zázemí, patřit mezi outsidery ve společenství svých vrstevníků, případné sociální rozdíly jsou zcela upozaděny, ne-li smazány: jediné lišení probíhá na úrovni "kladnosti", neboť spolužáci neskrývají své pohrdání či dokonce případnou agresi, ochotni pomáhat těm "zlým". I tady vidíme, do jakých hloubek zasahuje celková černobílá koncepce celého příběhu.

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
6/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • hrůza (markéta, 18.11.2017 09:43) Reagovat

    je to hrozné ja se chci na ten film podívat

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Všichni to vědí 6/10
Recenze: Španělské drama Všichni to vědí nese rukopis íránského režiséra Zahajovací film loňského festivalu v Cannes, drama s Penélope Cruz a Javierem Bardemem v hlavních rolích, je sice španělské, ale natočil jej oscarový íránský režisér, tvůrce filmů Klient a Rozchod Nadera a Simin. čtěte zde
Vydáno: 21.02.2019 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 8. týden
Kinopremiéry: Všichni vědí, jak mít nabito a vycvičit draka Jasným tahákem aktuálního týdne v kinech je premiéra třetího dílu oblíbené animované trilogie Jak vycvičit draka. Fanoušci akce si určitě nenechají ujít Mrazivou pomstu s Liamem Neesonem, dočkáme se i další české bizarnosti.... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Mrazivá pomsta 7/10
Recenze: Černým humorem kořeněný thriller Mrazivá pomsta má norské kořeny Řidiči sněžného pluhu (Liam Neeson) zabije syna drogová mafie a on se rozhodne pomstít. Kdo by však čekal další standardní řadový thriller s Liamem Neesonem, obdrží překvapivě pozoruhodný, nápaditý a osvěžující mix thrilleru... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Top 20 ČR: 7. týden
Top 20 ČR: Ženy v běhu jen tak někdo nedoběhne Domácí komedii Ženy v běhu už vidělo přes půl milionu diváků a jde o neotřesitelný fenomén začátku tohoto roku. Její pozici neohrozila ani z dálky nová komedie Léto s gentlemanem. čtěte zde
Vydáno: 19.02.2019 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Úhoři mají nabito 2/10
Recenze: Černá komedie Úhoři mají nabito je zoufale nesoudržná a nevtipná Pět mužů se převléká za policejní zásahové komando a pak šikanuje a fyzicky napadá nic netušící lidi. Nová komedie Vladimíra Michálka a Petra Pýchy postrádá morálku, humor, konzistenci i smysl. čtěte zde
Vydáno: 19.02.2019 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Český lev 2018: Filmem roku je Bába z ledu (10.03.2018 22:29 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Bába z ledu, Dorian Gray a fešák Hubert se účastní milionového závodu (09.03.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Letošní Ceny české filmové kritiky vyhlášeny, nejlepším filmem Špína (28.01.2018 20:25 v Novinky | Zprávy)
- Nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2017 (02.01.2018 15:25 v Novinky | Zprávy)
- Na Oscarech bude zastupovat českou kinematografii film Bába z ledu (15.09.2017 11:07 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: John Wick střílí po oscarovkách a bábě z ledu (22.02.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Téma: Nejočekávanější filmy roku 2017, část IV. - další zajímavé filmy (30.01.2017 18:07 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: San Andreas smete malou z rybárny i dítě číslo 44 (27.05.2015 17:00 v Radar | Kinopremiéry)
- Portrét: dobrý rodák Vojtěch Jasný (2/2) (06.08.2013 19:00 v Články | Publicistika)
- Portrét: dobrý rodák Vojtěch Jasný (1/2) (01.08.2013 18:58 v Články | Publicistika)
- Český lev 2012: nejlepší film roku je Ve stínu (03.03.2013 09:55 v Novinky | Zprávy)
- Český lev 2012: nominacím vévodí Čtyři slunce (03.02.2013 17:54 v Novinky | Zprávy)
- Ondříčkovo Ve stínu ovládlo Ceny české filmové kritiky (28.01.2013 18:34 v Novinky | Zprávy)
- První nominace na letošního Českého lva byly ohlášeny (24.01.2013 15:06 v Novinky | Zprávy)
- Festivalové ozvěny: 44. týden (30.10.2012 20:40 v Články | Festivaly)
- Festivalové ozvěny: 39. týden (25.09.2012 11:00 v Články | Festivaly)
- Festivalové ozvěny: 21. týden (22.05.2012 19:00 v Články | Festivaly)
- Recenze: Čtyři slunce (12.03.2012 19:00 v Recenze | Premiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   06/2019

Alita: Bojový Anděl
7/10

Akční sci-fi adaptaci japonského komiksu o znovuzrozené dívce s robotickým tělem, která se díky svým bojovým schopnostem stane lovkyní odměn, měl původně natočit James Cameron, nakonec se ale o její realizaci postaral Robert Rodriguez.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver