Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Signál

Recenze: Signál

Vydáno: 12.02.2012 13:00 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Jaroš | foto: Bontonfilm

Dva mladíci se chtějí pobavit na účet obhroublých vesničanů, ale nedomyslí důsledky svého počínání... Tomáš Řehořek tentokrát nedokázal dosáhnout kvalit filmu Czech Made Man a servíruje vyprávění rozdrobené do jednou rádoby žertovných, jindy vážnějších výjevů "ze života".

SignálRecenzoval/a Jan Jaroš dne 12.02.2012 13:00. Dva mladíci se chtějí pobavit na účet obhroublých vesničanů, ale nedomyslí důsledky svého počínání... Tomáš Řehořek tentokrát nedokázal dosáhnout kvalit filmu Czech Made Man a servíruje vyprávění rozdrobené do jednou rádoby žertovných, jindy vážnějších výjevů "ze života". Hodnocení: 2

Signál

Signál
Komedie
Česká republika, 2011

Režie: Tomáš Řehořek
Scénář: Marek Epstein
Hudba: Ondřej Soukup, Petr Kaláb
Herci: Vojtěch Dyk, Kryštof Hádek, Boleslav Polívka, Karel Roden, Kateřina Winterová, Jiří Menzel, Eva Josefíková

Česká premiéra: 16.02.2012

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Vesnické prostředí, vnímané jako primitivní a chamtivé, se již několikrát dočkalo filmové podoby, zpravidla v poloze ironizující, často sžíravé tragikomedie - připomenu aspoň Formanovo "hasičské" podobenství Hoří, má panenko nebo Krausovo hořce výsměšné Městečko. Nový snímek Tomáše Řehořka Signál jde ještě dál: po vzoru zahraničních příkladů (vybavíme si třeba Peckinpahovy Strašáky nebo Boormanovo Vysvobození) se pokouší takovému zapomenutému místu, kde nefungují ani mobilní telefony, přisoudit pudy přímo vražednické.
Podnětem ke konfrontaci se stává přítomnost lidí zvenčí. Dvojice mladíků (Vojtěch Dyk, Kryštof Hádek) přijíždí, aby si z důvěřivých místních vystřelila, považuje za velkou legraci je mystifikovat chystanou stavbou vysílače a pozorovat jejich reakce. Jenže počáteční poloha - řekněme podvodnické - komedie se záhy lomí, když se ukáže, že na vnucovaných úplatcích od zdejších obyvatel (každý k pronájmu nabízí svůj pozemek) lze snadno zbohatnout. A nemá velkou váhu, že jeden z dvojice takové počínání, okořeněné navíc sexuálními avantýrami, odmítá, zatímco druhý je prosazuje.
Základním problémem shledávám, že přestáváme vnímat jednotlivé postavy, místo nichž vidíme jen populární herce. Platí to nejen na ústřední dvojici, ale i na samotné vesničany. Plně platí dávný, ještě meziválečný postřeh meziválečného kritika Miroslava Rutta, jenž tehdy napsal, že věrohodnosti tehdejších filmů ani v nejmenším nevěří, když v nich vystupuje celý ansámbl Národního či Vinohradského divadla. Známé tváře oblíbených osobností zajisté přitáhnou pozornost, ale stěží zaručí autenticitu, zvláště když se uchýlí ke svým obvyklým výrazovým škatulkám.
Mimořádně plodný scénárista Marek Epstein sepsal nahrubo črtnutou historku spíše televizního ražení, s vesnickými postavami dramaticky vykořeněnými, plochými, které se uchylují k prázdným gestům i promluvám. Oživit je nedokázali ani Bolek Polívka, ani Karel Roden, ani Norbert Lichý, ani Jiří Menzel, tím méně místy bezradné herečky Kateřina Winterová a Eva Josefíková. Také Dyk a Hádek selhávají, neschopni nastolit rozdílnost svých hrdinů, neschopni postihnout, jak se počáteční prča mění v apokalyptické zápolení o holý život. Nic na tom nezměnilo ani roztěkané vizuální uchopení Tomáše Sysla, jenž vedl kameru, ani hudba Františka Soukupa a Petra Kalába.
Režisér Tomáš Řehořek, jenž navzdory svému mládí má už na kontě několik místy i zdařilých filmů (zvláště v případě snímku Czech Made Man), špatně odhadl jak nosnost námětu, tak jeho žánrové vymodelování. Své vesničany staví jako bizarní, bezcílně karikované typy někdy až psychopatických rozměrů, jak se ukazuje zvláště u Rodenova zahnojeného "podnikatele", jenž týrá svou nebohou ženu. Problém netkví v tom, jak vesnickou komunitu vylíčil, ale v tom, že ji pojednal jako papundeklovou kulisu, obsazenou pimrlovými figurami. Vyprávění se mu drolí na jednou rádoby žertovné, jindy vážnější výjevy "ze života".
Vždyť stačí pohledět na události pojící se s Polívkovým hospodským, Lichého vemlouvavým starostou nebo se zahořklým, minulým režimem odsunutým vědátorem, jak jej ztvárnil Jiří Menzel. A přitom se právě tyto tři postavičky mohly stát nositeli niterného konfliktu vedoucího nejen k prozření z pošetilostí a duchovnímu očištění, ale také nápravě věcí veřejných. Avšak namísto studu (a jeho podobami dovedně žongloval už Gogol v Revizorovi) se rozprostírá jen tupé zahlazování stop. Nakonec vyhřezne obskurní rozuzlení, když celá vesnice zírá na čerstvě vztyčený pomník, kolem jehož špice zázračně obíhají jak v nějakém astrolábu magické koule...
Český trailer filmu Signál
Je zvláštní, že vyprávění obdobně zacílené se téměř stejně rozpadlo i v dávno zapomenuté slovenské komedii Odhalenie Alžbety Báthoryčky, kde obdobné pozdvižení na vesnici způsobí jiní vykukové, předstírající, že chystají natáčení historického filmu. Ale chtějí-li oba autoři psát a natáčet podvodnické historky, v nichž si žertéři noblesně utahují ze svých důvěřivých bližních, měli by se opakovaně dívat na italský počin Moji přátelé. Pánové Germi a Monicelli prostě uměli...

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
4/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 10: akční filmy 90. let
Téma: nejslavnější akční filmy 90. let V pokračování našeho seriálu o filmových žánrech se podíváme na zlatou éru akčního filmu a představíme vám desítku slavných akčních snímků z 90. let. čtěte zde
Vydáno: 23.05.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
3
Emma. 6/10
Recenze: Jemně komediální Emma. se úspěšně pokusila být sebeironická Hlavní hrdinkou britské, jemným delikátním humorem okořeněné adaptace románu Jane Austenové, je dvacetiletá, bohatá a trochu domýšlivá Emma, která sama nemá na svatbu ani pomyšlení, leč s oblibou dělá dohazovačku jiným. čtěte zde
Vydáno: 22.05.2020 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 22. 5. 2020 - 28. 5. 2020
TV tipy: Tarzan a rudí američtí psanci prožívají podzim v New Yorku Ani konec letošního května není v televizích ve znamení žádných zásadních novinek. Mainstream zastupuje třeba dobrodružná Legenda o Tarzanovi, fajnšmekři si naopak vychutnají epické tříoscarové drama Warrena Beattyho Rudí.... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 21. týden
Kinopremiéry: Vysoká dívka Emma řekla malou lež a ocitla se v Mariině ráji Jasným lákadlem následujícího týdne v omezeném režimu kin je nová adaptace románu Jane Austen Emma. Vedle ní pochopitelně startují menší a náročnější filmy, mezi nimiž vyniká komediální drama Malá lež. čtěte zde
Vydáno: 20.05.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 20. týden
Top 20 ČR: Kina jsou opět v provozu Po dvou měsících se v Česku znovu otevřela kina a lidé chodili znovu nejvíce na domácí dokument V síti, který vedl žebříček i před zavřením kin. čtěte zde
Vydáno: 19.05.2020 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Pocahontas a Mussolini se trabantem tam a zase zpátky vracejí na tiché místo (01.05.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Král Artuš se ocitá za zrcadlem, kde hledá purpurový vrch (14.02.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Modelář Petra Zelenky se odvážně pouští do české i mezinárodní politiky (07.02.2020 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Super mazlíčci a modelář sledují podivuhodnou proměnu Harley Quinn (05.02.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Český thriller Daria připomíná celovečerní lovení bobříka v nesmyslnosti (29.01.2020 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Malé ženy prožívají delirium tremens a vyhlížejí gentlemany (29.01.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Film Vlastníci dělá ze schůze společenství vlastníků bytů dialogové peklo (21.11.2019 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: První zrádce nemá slitování s vlastníky ledového království (20.11.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Tintoretto se účastní bitvy u Midway, kde potkává ženskou na vrcholu (06.11.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Poslední aristokratka a mladý Ahmed putují do Zombielandu (23.10.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Zloba a staříci popíjejí U zlaté rukavice a čekají dobrou smrt (16.10.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Zemřel režisér Jan Schmidt (29.09.2019 16:04 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Hastrman, Jackie a Viktor Frankenstein jsou zoufalci (13.09.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Nevtipná letní komedie Petra Kolečka Přes prsty je nasáklá sexismem (28.08.2019 12:00 v Recenze | Premiéry)
- TV tipy: Král džungle Robocop skládá zkoušku dospělosti a je prostě báječný (02.08.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Vojtěch Dyk bude Myslivečkem ve filmu Petra Václava (01.08.2019 07:12 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: nezapomenutelné role Bolka Polívky (27.07.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Takový normální vozíčkář Kick-Ass se ocitá ve videodromu, kde prožívá lásku z Khon Kaen (12.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   20/2020

Emma.
6/10

Hlavní hrdinkou britské, jemným delikátním humorem okořeněné adaptace románu Jane Austenové, je dvacetiletá, bohatá a trochu domýšlivá Emma, která sama nemá na svatbu ani pomyšlení, leč s oblibou dělá dohazovačku jiným.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver