Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Láska je láska

Recenze: Láska je láska

Vydáno: 17.01.2012 13:26 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Jaroš

Láska je láska, aniž by záleželo na množství zúčastněných, jejich sexuální orientaci, zálibách či věku. Přesně podle kdysi skandálního hudebního klipu... Nový film Milana Cieslara však oproti zmiňovanému klipu nemá potenciál vzbudit.

Láska je láskaRecenzoval/a Jan Jaroš dne 17.01.2012 13:26. Láska je láska, aniž by záleželo na množství zúčastněných, jejich sexuální orientaci, zálibách či věku. Přesně podle kdysi skandálního hudebního klipu... Nový film Milana Cieslara však oproti zmiňovanému klipu nemá potenciál vzbudit. Hodnocení: 2
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Režisér Milan Cieslar, spíše se uplatňující v televizi než v tvorbě pro kina, dlouhodobě vykazuje střídavé úspěchy bez ohledu na to, jakému žánru se věnuje. Jeho jméno jsme poprvé mohli zaznamenat už ve druhé půli 80. let, kdy se mu na obrazovce kromě dokumentu o harfě V zajetí 47 strun ještě mihly hrané inscenace Ruce a Černé sklo.
Věnoval se i pohádkám (naposledy s výsledkem nepříliš přesvědčivým v Dešťové víle), rozporně přijímaným dramatům ze současnosti (seriál Znamení koně) i ponurým výpovědím z minulosti, v nichž uspěl, nejspíše i díky scénářům, nejlépe (Der Lebensborn - Pramen života, Krev zmizelého, Sněžná noc). Občas se zaměřil také na komedii, ale mnohdy vycházelo najevo, že mu schází sebejistota, neboť spíše hledal optimální polohu a zakotvení. Už před lety to naznačil snímek Duše jako kaviár a nyní to znovu potvrzuje Láska je láska.
Přestože toto pojmenování je trochu matoucí (vedle legendárního hudebního klipu, který počátkem 90. let čeřil veřejné mínění, se stejně nazývá i švédský Moodyssonův snímek z roku 1998), tematickému zaměření odpovídá vcelku přesně - je hezké, když se lidi mají rádi, aniž by přitom záleželo na stáří, sexuální orientaci či zájmech. Scenárista Martin Horský příběh vybudoval na nyní módním půdorysu souběžně rozehraných příhod u vícera jednotlivců či ještě spíše dvojic, zápletky pokaždé vyklenuté do nějaké kolize (jednou humorné, jindy dojemné či dokonce smutné) se vzájemně proplétají, do jisté míry ovlivňujíce jedna druhou.
Podobně jako tomu bylo v divácky úspěšných komediích Ženy v pokušení nebo Muži v naději (mám-li jmenovat dobře známé tituly z poslední doby), se také Cieslar ve svém filmu pokouší mírnit bujarou nadsázku a vyvažovat ji motivy opačnými, dokonce tragickými. Takže tu postupně defilují nejrůzněji orientované citové vazby, ale také reakce na ně, jak je lze vypozorovat u nejbližšího okolí. Někdy jsme svědky neškodně humorných trampot, když se vemlouvavě manipulativní maminka (Simona Stašová) snaží svého "teplého" synka vyléčit sháněním všelijakých děvčat, jindy tón zvážní.
To když slepá Maruška (Aneta Krejčíková) prožívá chvilky závratného štěstí s téměř vymodleným hochem (Maciej Cymorek), aniž tuší, že je to cikán - pravda zcela jiný než ti, kteří po nocích hlučí či dokonce přepadávají. Dívka ovšem tuší, že jejímu hudravému dědečkovi Vlastíkovi (Petr Nárožný) se taková známost zamlouvat nebude, ačkoli i on si na stará kolena pořídí známost s mírně popletenou Libuškou (Eliška Balzerová), dávnou spolužačkou ze střední školy, dámou, která hrozbu demence zahání hojným pěstováním i užíváním konopí. Vyšetřující policista konstatuje, že nejhorší není, když sama kouří marihuanu, ale závažnějším shledává, že ji velice úspěšně šířila mezi osazenstvem domova důchodců, které se pak úplně zhulilo...
Režisér se opírá o množství nejrůznějších, více či méně karikovaných postaviček, jejichž problémy se buď točí kolem sledování televize (Ondřej Vetchý) nebo kolem shánění vhodné milenky (Rudolf Hrušínský ml.). S nepříliš útočným satirickým zacílením komentuje nejrůznější předsudky a mnohdy škodolibé povahové vlohy, což bývá často spojené už s hereckým obsazením, zpravidla silně typizovaným - osobnosti typu Nárožného, Stašové, Vetchého, koneckonců i Balzerové představují trochu jako na jevišti své zaškatulkované figurky, aniž by se je pokoušeli jakkoli pozměnit.
Vlastně jen Krejčíková vnáší do své postavy vícerozměrnou dimenzi, když upozorňuje, že předsudek, navíc diktovaný z vnějšku, může být někdy ničivější než sebesilnější citová zkušenost - a navíc prokazuje i verbální mnohotvárnost svého talentu, stačí připomenout naprosto odlišnou postavu z Poupat, kde ztvárnila zhruble výřečné a bezprostřední, ale určitě nezáludné děvče vydělávající si striptýzem.
Převažuje komediální ladění rozmluv i situací, jedině "mezirasová" láska se přechyluje k romanticky snové idyle (navíc umocněné putováním k pramenům Vltavy), z níž zákonitě musí následovat vystřízlivění. Namísto reálných problémů se tak vynořují prázdná, ale o to líbivější klišé. Tomu ostatně nasvědčuje i lyrizující výtvarná stránka, která se v městských scenériích kloní k jisté, barevně zažloutlé starosvětskosti interiérů, zatímco v přírodních lokalitách jižních Čech hledá zelenavé okouzlení a zurčení vody.
Cieslar se filmem Láska je láska pokouší vytvořit divácky atraktivní podívanou, která by dílem hověla diváckým očekáváním (třeba v souvislosti s romskou problematikou), ale současně je opatrně nabourávala. A kamera ráda podléhá chlípnosti, když zálibně civí na ženské vnady, jakkoli to odůvodňuje pohledem některé z postav. Jistěže se nějaké cílenější reflexe současné situace nedočkáme, kdybych chtěl tento film k něčemu přirovnat, upozorním na podobně "vysoustruhované" meziválečné či okupační komedie třeba takového Slavínského.
Český trailer filmu Láska je láska
Z dnešního pohledu jsou trapné a bezzubé, protože leckterá témata dnes žádoucí podléhala tabu, homosexualita byla tehdy trestná a "menšinové" obyvatelstvo nebylo radno zmiňovat. Avšak záměny osob i povolání, utajované vědomosti a šíření smyšlenek, to všechno krásně kvetlo tehdy stejně jako dnes.

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
4/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR: 8. týden
Top 20 ČR: Ježek Sonic předběhl Chlapa na střídačku Ježek Sonic si za víkend doběhl v českých kinech pro zlato. Na druhé místo odsunul českou komedii Chlap na střídačku. čtěte zde
Vydáno: 25.02.2020 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 8. víkend
Box office: Ježek Sonic přesprintoval Harrisona Forda Videoherní Ježek Sonic ve finiši přesprintoval Harrisona Forda a jeho psa v dobrodružném filmu Volání divočiny. čtěte zde
Vydáno: 24.02.2020 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Portrét: Luis Buñuel
Portrét: Luis Buñuel - představitel filmového surrealismu V tomto měsíci uplyne 120 let od narození legendárního španělského režiséra, představitele filmového surrealismu Luise Buñuela. Tento článek připomene jeho život i dílo. čtěte zde
Vydáno: 22.02.2020 10:00 v sekci Články | Publicistika
1
1917 7/10
Recenze: Válečné drama 1917 fascinuje svou technickou realizací Na deset Oscarů nominovaný snímek Sama Mendese představuje vizuální požitek podpořený zpřítomňováním času a prostoru - díky dovedně skrytým střihům totiž vypadá, jako by byl natočený na jeden záběr. čtěte zde
Vydáno: 21.02.2020 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 21. 2. 2020 - 27. 2. 2020
TV tipy: Čarodějnice bojuje s kickboxerem a nosí masku rudé smrti Na konci února se v televizích nic zásadního neděje, protože žádné velké premiéry nejsou na programu. Krom několika zapomenutých filmů tak nejvíc zaujme uvedení Eggersova debutového počinu Čarodějnice. čtěte zde
Vydáno: 21.02.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Obskurní vztahové drama Příliš osobní známost nespasí ani schopné herečky (23.01.2020 08:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Králíček Jojo prožívá extázi daleko od Reykjavíku (22.01.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Městem chodí odvážná Vaiana, která prožívá tvrdou očistu (13.12.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Komedii Jiřího Vejdělka Poslední aristokratka zachraňují herci a kamera (24.10.2019 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Poslední aristokratka a mladý Ahmed putují do Zombielandu (23.10.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Páni kluci jsou pohřbeni zaživa a ocitají se v zajetí démonů (18.10.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Mladý Karl Marx v sebevražedném oddílu nestárne a jí zelňačku (16.08.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Batman a Superman hrají čáru a tvoří zbrusu Nový zákon (09.08.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Poslední aristokratka: první trailer nové komedie Jiřího Vejdělka (08.08.2019 12:46 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Takový normální vozíčkář Kick-Ass se ocitá ve videodromu, kde prožívá lásku z Khon Kaen (12.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Dravec krokodýl Dundee pronásleduje sám sebe a prožívá báječná léta pod psa (05.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Nevědomí Strnadovi prožívají svůj soukromý vesmír na báječné dovolené (21.06.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Pistolník Johnny Cash se ocitl na jatkách č. 5, kde bojoval o Hedvábnou stezku (17.05.2019 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   07/2020

Ježek Sonic
4/10

Superrychlý modrý ježek Sonic je videoherní postavička, s níž hráč sbírá zlaté kroužky a bojuje se zlým doktorem Robotnikem. Stejné motivy se objevují i ve filmové adaptaci této videohry, v níž si mimo jiné zahráli i Jim Carrey a James Marsden.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver