Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Láska je láska

Recenze: Láska je láska

Vydáno: 17.01.2012 13:26 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Jaroš | foto: Blue Sky Film Distribution

Láska je láska, aniž by záleželo na množství zúčastněných, jejich sexuální orientaci, zálibách či věku. Přesně podle kdysi skandálního hudebního klipu... Nový film Milana Cieslara však oproti zmiňovanému klipu nemá potenciál vzbudit.

Láska je láskaRecenzoval/a Jan Jaroš dne 17.01.2012 13:26. Láska je láska, aniž by záleželo na množství zúčastněných, jejich sexuální orientaci, zálibách či věku. Přesně podle kdysi skandálního hudebního klipu... Nový film Milana Cieslara však oproti zmiňovanému klipu nemá potenciál vzbudit. Hodnocení: 2
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Režisér Milan Cieslar, spíše se uplatňující v televizi než v tvorbě pro kina, dlouhodobě vykazuje střídavé úspěchy bez ohledu na to, jakému žánru se věnuje. Jeho jméno jsme poprvé mohli zaznamenat už ve druhé půli 80. let, kdy se mu na obrazovce kromě dokumentu o harfě V zajetí 47 strun ještě mihly hrané inscenace Ruce a Černé sklo.
Věnoval se i pohádkám (naposledy s výsledkem nepříliš přesvědčivým v Dešťové víle), rozporně přijímaným dramatům ze současnosti (seriál Znamení koně) i ponurým výpovědím z minulosti, v nichž uspěl, nejspíše i díky scénářům, nejlépe (Der Lebensborn - Pramen života, Krev zmizelého, Sněžná noc). Občas se zaměřil také na komedii, ale mnohdy vycházelo najevo, že mu schází sebejistota, neboť spíše hledal optimální polohu a zakotvení. Už před lety to naznačil snímek Duše jako kaviár a nyní to znovu potvrzuje Láska je láska.
Přestože toto pojmenování je trochu matoucí (vedle legendárního hudebního klipu, který počátkem 90. let čeřil veřejné mínění, se stejně nazývá i švédský Moodyssonův snímek z roku 1998), tematickému zaměření odpovídá vcelku přesně - je hezké, když se lidi mají rádi, aniž by přitom záleželo na stáří, sexuální orientaci či zájmech. Scenárista Martin Horský příběh vybudoval na nyní módním půdorysu souběžně rozehraných příhod u vícera jednotlivců či ještě spíše dvojic, zápletky pokaždé vyklenuté do nějaké kolize (jednou humorné, jindy dojemné či dokonce smutné) se vzájemně proplétají, do jisté míry ovlivňujíce jedna druhou.
Podobně jako tomu bylo v divácky úspěšných komediích Ženy v pokušení nebo Muži v naději (mám-li jmenovat dobře známé tituly z poslední doby), se také Cieslar ve svém filmu pokouší mírnit bujarou nadsázku a vyvažovat ji motivy opačnými, dokonce tragickými. Takže tu postupně defilují nejrůzněji orientované citové vazby, ale také reakce na ně, jak je lze vypozorovat u nejbližšího okolí. Někdy jsme svědky neškodně humorných trampot, když se vemlouvavě manipulativní maminka (Simona Stašová) snaží svého "teplého" synka vyléčit sháněním všelijakých děvčat, jindy tón zvážní.
To když slepá Maruška (Aneta Krejčíková) prožívá chvilky závratného štěstí s téměř vymodleným hochem (Maciej Cymorek), aniž tuší, že je to cikán - pravda zcela jiný než ti, kteří po nocích hlučí či dokonce přepadávají. Dívka ovšem tuší, že jejímu hudravému dědečkovi Vlastíkovi (Petr Nárožný) se taková známost zamlouvat nebude, ačkoli i on si na stará kolena pořídí známost s mírně popletenou Libuškou (Eliška Balzerová), dávnou spolužačkou ze střední školy, dámou, která hrozbu demence zahání hojným pěstováním i užíváním konopí. Vyšetřující policista konstatuje, že nejhorší není, když sama kouří marihuanu, ale závažnějším shledává, že ji velice úspěšně šířila mezi osazenstvem domova důchodců, které se pak úplně zhulilo...
Režisér se opírá o množství nejrůznějších, více či méně karikovaných postaviček, jejichž problémy se buď točí kolem sledování televize (Ondřej Vetchý) nebo kolem shánění vhodné milenky (Rudolf Hrušínský ml.). S nepříliš útočným satirickým zacílením komentuje nejrůznější předsudky a mnohdy škodolibé povahové vlohy, což bývá často spojené už s hereckým obsazením, zpravidla silně typizovaným - osobnosti typu Nárožného, Stašové, Vetchého, koneckonců i Balzerové představují trochu jako na jevišti své zaškatulkované figurky, aniž by se je pokoušeli jakkoli pozměnit.
Vlastně jen Krejčíková vnáší do své postavy vícerozměrnou dimenzi, když upozorňuje, že předsudek, navíc diktovaný z vnějšku, může být někdy ničivější než sebesilnější citová zkušenost - a navíc prokazuje i verbální mnohotvárnost svého talentu, stačí připomenout naprosto odlišnou postavu z Poupat, kde ztvárnila zhruble výřečné a bezprostřední, ale určitě nezáludné děvče vydělávající si striptýzem.
Převažuje komediální ladění rozmluv i situací, jedině "mezirasová" láska se přechyluje k romanticky snové idyle (navíc umocněné putováním k pramenům Vltavy), z níž zákonitě musí následovat vystřízlivění. Namísto reálných problémů se tak vynořují prázdná, ale o to líbivější klišé. Tomu ostatně nasvědčuje i lyrizující výtvarná stránka, která se v městských scenériích kloní k jisté, barevně zažloutlé starosvětskosti interiérů, zatímco v přírodních lokalitách jižních Čech hledá zelenavé okouzlení a zurčení vody.
Cieslar se filmem Láska je láska pokouší vytvořit divácky atraktivní podívanou, která by dílem hověla diváckým očekáváním (třeba v souvislosti s romskou problematikou), ale současně je opatrně nabourávala. A kamera ráda podléhá chlípnosti, když zálibně civí na ženské vnady, jakkoli to odůvodňuje pohledem některé z postav. Jistěže se nějaké cílenější reflexe současné situace nedočkáme, kdybych chtěl tento film k něčemu přirovnat, upozorním na podobně "vysoustruhované" meziválečné či okupační komedie třeba takového Slavínského.
Český trailer filmu Láska je láska
Z dnešního pohledu jsou trapné a bezzubé, protože leckterá témata dnes žádoucí podléhala tabu, homosexualita byla tehdy trestná a "menšinové" obyvatelstvo nebylo radno zmiňovat. Avšak záměny osob i povolání, utajované vědomosti a šíření smyšlenek, to všechno krásně kvetlo tehdy stejně jako dnes.

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
4/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR: 29. týden
Top 20 ČR: Animák V hlavě 2 smetl konkurenci Nová pixarovka V hlavě 2 se umístila na prvním místě domácího žebříčku návštěvnosti a z trůnu sesadila i domácí snímek Zápisník alkoholičky. čtěte zde
Vydáno: 23.07.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 29. víkend
Box office: Twisters rozpoutali bouři Katastrofický akční sequel Twisters přilákal do kin na premiérový víkend dostatečné množství diváků, aby ho šlo považovat za pravý letní blockbuster. čtěte zde
Vydáno: 22.07.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Twisters 6/10
Recenze: Film Twisters ukazuje, že katastrofy se dají překonat jen díky spolupráci Katastrofické drama Twisters tematicky navazuje na snímek Twister z roku 1996, od nějž si vypůjčuje prostředí amerického jihu i námět o dvou soupeřících týmech lovců bouřek nahánějících tornáda. čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 19. 7. 2024 - 25. 7. 2024
TV tipy: Američan staví v Paříži dům života a prožívá peklo na zemi Prázdniny jsou těsně před polovinou a dost překvapivě právě v tomto období sáhli televizní dramaturgové k zařazení mnoha dost povedených, ale absolutně neznámých filmů. Největším lákadlem může být premiéra dramatu Děti z... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 29. týden
Kinopremiéry: V hlavě zahradníka se odehrává zatracená krvavá láska V tomto týdnu budou v kinech o diváckou přízeň bojovat především dva výrazné filmy. Zatímco rodiny s dětmi nepochybně zamíří na pokračování zámořského animovaného hitu V hlavě, ti ostatní možná neminou tuzemský... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: V romantické komedii Sladký život napraví hokejistu transplantace ženského srdce (16.03.2024 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Bastard přivádí aristokratku do varu (17.01.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Aristokratka ve varu (03.01.2024 12:30 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Napoleon slaví Den díkůvzdání a odhaluje tajemství a smysl života (22.11.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Sommersby se vrátil kolem půlnoci a zatančil si tanec v temnotách (18.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Na konferenci se napsaly dopisy pro Paula Morrisseye a rozhodlo o okupaci (16.06.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Mladí milenci se rychle a zběsile znovu zamilují (17.05.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Churchill a Hrabě Monte Christo chystají zlatý podraz (28.04.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Tenkrát v Hollywoodu patřili apoštol Pavel a myši do nebe (07.04.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Příběh zrození mladého mesiáše je téměř dokonalé tajemství (23.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Grinch pořádá hon na pačlověky a chce splnit tři přání pro Popelku (16.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Temné síly hledají cestu zpátky a mají srdce na dlani (25.11.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Blíženec našel deníček moderního fotra, v němž je ukryto alibi na klíč (18.11.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: 10 domácích tvůrců nejhorších filmů od roku 1989 (12.11.2022 11:30 v Články | Publicistika)
- Recenze: Pohádka Jana Budaře Princ Mamánek nevyrovnaně vypráví o lásce a smrti (30.10.2022 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Princ Mamánek řeší vraždu v Londýně a hledá ďáblovu kořist (26.10.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Tajemství a smysl života (13.10.2022 08:30 v Novinky | Trailery)
- Jan Žižka má nový trailer (26.07.2022 09:30 v Novinky | Trailery)

PREMIÉRA TÝDNE   28/2024

Vezmi mě na Měsíc
6/10

Hrdiny americké romantické komedie zasazené do roku 1969 jsou marketingová specialistka Kelly, která má dělat pro NASA reklamu na chystaný let na Měsíc, a ředitel vesmírných letů Cole, jenž má celou misi na starosti.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe